Kelime yok

inekobasi

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
3.179
10.013
Merhabalar 11 aylık oğlumun bilinçli hiç kelimesi yok. Ba ba de de ee gibi heceler var ama kelime yok. Kalabalık bir ev ve tv hiç yok ama yine de tek kelime bile olmaması kafama takıldı. Alkış yapıyor ve ismine bakıyor. Ama bye bye yapmayı öğrenemedim bir türlü. Ay sonunda doktor randevusu var ama sizlere de sormak istedim benzer durumda olan var mı

Benim kardeşim de geç konuştu, dilinde bağ oluyor genelde erkek çocuklarında daha çok görülüyor, konuşma terapisti iyi gelir.

Merhabalar 11 aylık oğlumun bilinçli hiç kelimesi yok. Ba ba de de ee gibi heceler var ama kelime yok. Kalabalık bir ev ve tv hiç yok ama yine de tek kelime bile olmaması kafama takıldı. Alkış yapıyor ve ismine bakıyor. Ama bye bye yapmayı öğrenemedim bir türlü. Ay sonunda doktor randevusu var ama sizlere de sormak istedim benzer durumda olan var mı
Bence telaslanacak bir ay değil diye düşünüyorum

Hecelerden art arda ba ba diye heceler var ama bilinçli değil
Yeterince oyun oynanıyo mu çocukla? Bi arkadaş 2 yaş olmadan götürmüştü tek tük kelimeleri var diye oyun önerildi çocuğun yönlendirdiği oyunlar. Tabi her çocuk her aile farkli ben fikir olsun diye yazıyorum.

Benim oğlumda sizinki gibi.Söylediklerimi anlıyor komut alıyor,ismine bakıyor.Babıldama da var ama bilinçli kelimesi yok henüz. Tv göstermiyorum.Geçen ay bende kafama çok takıyordum ama her bebeğin gelişimi farklı.Biraz daha bekleyelim.Her ay doktor kontrolüne de gidiyoruz ama bir sıkıntı görmedi doktoru

Benim oğlumda sizinki gibi.Söylediklerimi anlıyor komut alıyor,ismine bakıyor.Babıldama da var ama bilinçli kelimesi yok henüz. Tv göstermiyorum.Geçen ay bende kafama çok takıyordum ama her bebeğin gelişimi farklı.Biraz daha bekleyelim.Her ay doktor kontrolüne de gidiyoruz ama bir sıkıntı görmedi doktoru
Kaç aylık acaba sizin oğlan

Yeterince oyun oynanıyo mu çocukla? Bi arkadaş 2 yaş olmadan götürmüştü tek tük kelimeleri var diye oyun önerildi çocuğun yönlendirdiği oyunlar. Tabi her çocuk her aile farkli ben fikir olsun diye yazıyorum.
Bol bol şarkı söylerim hayvan sesleri fış fış kayıkçı sar sar makarayı ama bilemiyorum.. teşekkürler

Benim oğlumda bay bay yapmıyordu sürekli söylerdik üstelik, el sallamıyordu. İstemiyordu çünkü 21 aylık oldu daha yeni karşılık veriyor bay bay yapıyor. 8 aylıkken oturdu 12 aylık emekledi 18 aylıkken yürüdü düşünün. Şimdi cümle bile kuruyor her yere tırmanıyor. İstemiyor demek ki sizin oğlanda, başka şeylere ilgisi vardır onları keşfedin. Bu kadar ufacık şeyi telaş haline getirmeyin.

İlk kelimeler 1 yaşına kadar çıkması gerekir . Şimdilik normal yani hatta bazı kaynaklarda 18 aya kadar normal diyor.
Bir de gerçekten erkek çocukları kızlara göre daha geç konuşuyor (genelde)

İlk kelimeler 1 yaşına kadar çıkması gerekir . Şimdilik normal yani hatta bazı kaynaklarda 18 aya kadar normal diyor.
Bir de gerçekten erkek çocukları kızlara göre daha geç konuşuyor (genelde)
Ben de 1 yaşına kadar en az bir kelime diye biliyorum. Diğer oğlan bir yaşında 3 kelime söylerdi. Ay bi kelimesi olsa stres yapmayacağım

Gelişimsel pediatri bir baksın en doğru kararı onlar verir hemen otizm deyip geçmek olmuyor 2 cümleden

X