Kendi bölümümle ilgisi olmayan bir alanda yüksek lisans yapabilir miyim?

iwanttobreakfree

Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2024
248
69
22
Herkese merhaba. Geçen sene lisanstan mezun oldum. Diyetisyenim ama çalışmıyorum. Tam olarak ne yapmak istediğimi gerçekten bilmiyorum ama okurken hep mezun olunca YL yapmayı düşünürdüm ve bu yüzden ortalamamı yüksek tuttum. Yüksek lisans yaparsam tamamen farklı bir alanda (Sinema/animasyon) yapmak istiyorum. Bu yüzden Yüksek lisans yapanlara bir sorum olacak: Alanımın dışında bir bölümden YL yapabilir miyim? Çap'ta olduğu gibi benzer bölümden mi tercih yapılıyor? Diyetisyen olarak tamamen alakasız bir alanda tez yazabilir miyim? Yazabilirsem Uzman Dyt mi oluyorum? 😂 Onun yerine radyo televizyon oku falan demezseniz sevinirim, üni olarak okumak istemiyorum. Çalışmak istediğim bir konu var sadece. Bilgisi olmayanlar cevap vermezse sevinirim şimdiden teşekkürler başarılar

Merhaba en sevdiğim Queen şarkısı. Nerde ne yapmak isterseniz tek tek şartlarına bakmalısınız. Ben Sosyal Bilimler mezunu olarak bizim üniversitemizde Fen Bilimleri Enstitüsü'nün açtığı programlara başvuramıyodum mesela.

Açıkcası istediğim şey tam olarak hangi bölümün içine girer onu bile bilmiyorum 😅 Hoca konumu beğenmezse ve istemediğim bir konu üzerinde çalışmam gerekirse diye korkuyorum. Bitirme tezini istemediğim bir konu üzerine yazmak ölüm gibiydi..

hangi okuldan istiyorsanız onun şartlarına bakın ama yüksek lisans kabulu almak zor olabilir çoğu okul bilim sınavı yapıyor referans mektubu istiyor ve mülakat yapıyor 10 kişi alıyorsa 1 kişi diğer mezun alanlar var ama ona da bilimsel hazırlık uygular yani 3 seneye çıkar

Özel okulsa muhtemelen bir yil bilimsel hazirlik isteyip kabul eder. Ama saglam bir devlet okulunda şansınız çok düşük.

Bilim sınavı/bilimsel hazırlık nedir anlayamadım ales ve yds dışında da mı sınav yapılıyor? 🤔 Normalde yok ama farklı alan isteyenlerde mi var bu? Mülakatı biliyorum evet 😿 En kıytırık üniversite bile mülakatlı alıyor.

Merhaba,
Bölümlerin alan içi ve alan dışı için kontenjanları oluyor. Sizin başvuracağınız alanda hangi bölümlerin alan içi sayılacağı başvuru kılavuzunda yazar.
Bilim sınavı ve mülakat bölümüne göre değişir. Bilim sınavı o alana ilişkin temel soruların sorulduğu bir sınavdır, o bölüm hocaları hazırlar soruları.
Alan dışı olanlar için bilimsel hazırlık vardır. Bilimsel hazırlık okumadığınız lisans bölümünün temel derslerini kapsar.
Özel üniversiteler lisansüstü eğitimde alan dışı olanlara daha toleranslı oluyor.
Bölüme ilişkin disiplinlerarası yaklaşımı kendi eğitiminizle nasıl örtüştürdüğünüz önemlidir.

Yapabilirsin, öğretmen olup sinema yüksek lisans yapan tanıdığım var. Sadece son iki senedir sinema uzerine kurslara gidiyordu, mulakatlarda büyük artısı oldu.. ayrıca kkdan bir arkadasim dil okumusken cografta içerikli bir bölümü kazandı,bu sene tezliye başladı.

X