Kendi içimde çözemediğim çelişki bekaret

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Cinsel yolla bulaşan sekiz milyon tane hastalık var hangi birinin testini yaptıracan?

Bir de bir zahmet korunurlar herhalde yahu :p prezervatifle bulaşan çok az hastalık var işte hpv gibi ama o da illa prezervatife rağmen bulaşacak değil. Belki o test ettirilebilir ama onun yerine hpv aşısı olmak çok daha mantıklı

Bir de bir zahmet korunurlar herhalde yahu :p prezervatifle bulaşan çok az hastalık var işte hpv gibi ama o da illa prezervatife rağmen bulaşacak değil. Belki o test ettirilebilir ama onun yerine hpv aşısı olmak çok daha mantıklı
Sevgilim gelip benden cybh testi istese eski sevgilim olur 😂

Hastalık testi önemli değil mi gerçekten? Bence aşırı mantıklı. Hele hpv nin bu kadar yaygın görüldüğü bir zamanda.
Kontrollerini düzenli yaptıran insanlar zaten hastalık taşıyıp taşımadıklarını bilirler. Taşıyıcı olduğunu bilip de insanlara bulaştıracak kadar karaktersiz insanlarla da sevgili olmayı tercih etmediğiniz sürece de öyle bişeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ne alaka yaa sevişeceğim insandan test istemek? Bunun neresi mantıklı? Bu kadar güven duymadığın insanla neden sevgili olup sevişeceksin ki zaten?

Kontrollerini düzenli yaptıran insanlar zaten hastalık taşıyıp taşımadıklarını bilirler. Taşıyıcı olduğunu bilip de insanlara bulaştıracak kadar karaktersiz insanlarla da sevgili olmayı tercih etmediğiniz sürece de öyle bişeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ne alaka yaa sevişeceğim insandan test istemek? Bunun neresi mantıklı? Bu kadar güven duymadığın insanla neden sevgili olayıp sevişeceksin ki zaten?
"bu kadar güven duymadığın" derken

HPV'ye kadınlarda smear alıp bakıyorlar, ama ülkede kaç tane kadın 20-25 hatta bekarsa 30 yaşında jinekolojik testlerini düzenli yaptırıyor? burada bir anket yapalım ve 35 yaş altı bekar kadınlara soralım kaç tanesi en kötü 2 senede bir smear veriyor?

diyelim böyle bir kızla birlikte oldu erkek ve HPV aldı, kendisinde bir semptom da yok nereden bilecek taşıyıcı olduğunu? erkeklerde bildiğim böyle bir tarama da yapılmıyor. 378647896575 tane partneri olması gerekmez ki. ya da seks işçisi biriyle olması da gerekmez. güvenle ne alakası var? sadece kötü şans da olabilir. 1 tane partneri olmuştur, uzun süreli ilişkidir karşı taraf hapla korunuyordur. buyur buradan yak. her türlü hastalığı kapmış olabilir ondan. ne yapacağız bu durumda?

bizde öyle bir algı var ki sadece 678276984 tane partneri olan ya da sadece eskortla yatan bir kişi cinsel yolla bulaşan bir şey kapar sanki....

Konuyu bdv ya da cinselliğe açmıyorum. Derdim var bu görüşü paylaşmak için daha uygun geldi. Ama istenirse taşınabilir tabii ki. :KK52:

Benim sıkıntım evlilik öncesi cinselliği normal bulmam ama beynimin bunu yetiştirilme tarzım yüzünden kabul etmemesi. Bunu nasıl aşacağım bilmiyorum.

Burada çeşit çeşit insan var biraz tartışalım, bu konuda sohbet edelim istedim. Bunun zaten kesin bir doğrusu yok. Herkes kendininkini dile getirebilir.

//. Kısa kesmeye ve akışkan yazmaya çalışacağım. Emin olun okunabilir bir seviyede. Şimdiden teşekkürler. //

Evlenmeden cinsellik yaşanması ve o kişiyle uyuma bakılmasını doğru buluyorum ve öyle de yapacağım.

Yani gerdek gecesine bir şey saklama gibi bir düşüncem katiyen yok.

Şu anlık evlilik hayalleri kurduğum biri falan da yok. Ne zaman olur umrumda da değil. İster 25 ister 30 ister 40 da. Doğru insan gelince. Kısmet diye bakıyorum bu evlilik işlerine. Belki de hiç olmaz.

Çocuk hayalim olmadığı için biyolojik olarak geç de kalacağım bir durum yok. Ayrıca muhtemel eş adaylarımı azaltacak bir durum. Çoğu kişi çocuk istiyor.

(Değişir demeyin kendimi bu konuda emin olun çok iyi tanıyorum ve bu düşüncem sağlam temellere dayanıyor.)

Genel kişiliğimden sonra cinsellik hakkında görüşlerim aslında şu şekilde.

~Kızlık zarı hiççç umrumda değil. Hatta bazen orada öyle bir yapı olduğunu bile unutuyorum . İlk ilişkim de asla kan gelsin istemem. Hatta geleceğini düşününce moralim bozuluyor. Elimle bozsam falan zerre umrumda olmaz.

~Dini inancım yok. Günah, ayıp olarak görmüyorum. ( O yüzden dini tavsiyeye de gerek yok. )

~Karşımdaki insanın geçmişi hiçbir zaman umrumda olmadı. Çevremde de 20 yaşlarında cinsel hayatları olmuş arkadaşlarım var. (Zaten biraz onları görmek benim bakış açımı genişletti.)

~Kendimi daha bilmediğim, var mı ondan emin olmadığım bir erkek için saklamak oldukça saçma geliyor. Kendimi hediye paketi gibi hissediyorum. Sırf ilk o yapsın diye, egosu tatmin olsun diye kendi cinsel isteklerime saygı duymayacak ve yaşayamayacak olmak beni ezik ve kendime saygıdan yoksun hissettiriyor. Düşündüğüm gibi yaşayamıyorum. Birinin malı gibi hissediyorum.

~Karşımdaki insan bakir değilken bakire insan arıyorsa ondan anında soğuyorum. İsterse hayatımın aşkı olsun. Direkt saygı duyamayacağım, konuşmak dahi istemeyeceğim biri olarak görüyorum ve tiksiniyorum. (Yani böyle biriyle zaten yapamam.)

Bakir ise de kendi bilir. Bence takmamalı ama kendi içinde yetersiz hissedecekse falan saygı duyarım ve uymadığımız için üzülüp yollarımızı ayırırız.

~Bakireliği takan insanların genel olarak kadının da istekleri ve hayatı olabileceğini yok saydığı onları bir nesne olarak gördüğünü düşünüyorum. Kişiliğinden çok, ona sahip olma ve bedensel bir varlık olarak baktığını yani insan olarak görmediğini düşünüyorum.

~Bana değer verdiğini hissetmediğim, ona değer vermediğim ve belli süre geçirmediğim kısaca sevgilim olmayan biriyle cinsellik yaşamak da istemiyorum. Ama sevgiliyle de yaşanabilmesi gerektiğine inanıyorum. Zaten öyle hop diyince sevgili değiştiren bir kız da değilim. Karakterim o yönde değil. İstesem de yapamam. Yoksa öyle olan arkadaşlarım da var ama benim için cinsellik için belli koşullar sağlanmalı.

Genel fikirlerim bu yönde. Şimdi ben pişman olur muyum? Hiç sanmıyorum. Yani düşüncelerime göre olmam gibi geliyor.

Ama daha gencim yani belki de sağlıksız düşünüyorum ya da aksine oldukça olgun. Emin değilim. O yüzden deneyimleriniz ve fikirleriniz önemli.

Siz benim hakkımda ne düşünüyorsunuz? Burada evlenmeden cinsellik yaşayan kişiler siz bu aşamalardan geçtiniz mi, nasıl bir düşünceyle cinsellik yaşamaya bu gibi bir toplumda adım atabildiniz?

Fazla kafaya takmışsın diyebilirsiniz. Kk de konu açmayı ve böyle toplumsal konuları konuşmayı, kendimi gözlemlemeyi seviyorum. O yüzden bu konuyu açıyorum. Yoksa eninde sonunda kendi kararımı kendim vereceğimi biliyorum.
Üstüne düşünülecek ve karar verdim yapıcam diyeceginiz bişey degil bu bi sevgilin olur o an onunlayken yapmak istedigine karar verirsin içinden bu gelir ve yaparsın ama üstüne bu kadar düşünüldüğüne göre siz pek emin degilsiniz bu da ni ihtimal pişman olabilirsiniz demek oluyor konudaki kilit kısımda bize " siz benim hakkımda ne düşünüyorsunuz" sorusu bunu soracak kadar insanların düşüncelerini önemsiyor sizi nasıl gördüklerini umursuyorsanız yapmayın bence çünkü belliki ileride size birisi bu durum ile farklı baksa etkileneceksiniz

"bu kadar güven duymadığın" derken

HPV'ye kadınlarda smear alıp bakıyorlar, ama ülkede kaç tane kadın 20-25 hatta bekarsa 30 yaşında jinekolojik testlerini düzenli yaptırıyor? burada bir anket yapalım ve 35 yaş altı bekar kadınlara soralım kaç tanesi en kötü 2 senede bir smear veriyor?

diyelim böyle bir kızla birlikte oldu erkek ve HPV aldı, kendisinde bir semptom da yok nereden bilecek taşıyıcı olduğunu? erkeklerde bildiğim böyle bir tarama da yapılmıyor. 378647896575 tane partneri olması gerekmez ki. ya da seks işçisi biriyle olması da gerekmez. güvenle ne alakası var? sadece kötü şans da olabilir. 1 tane partneri olmuştur, uzun süreli ilişkidir karşı taraf hapla korunuyordur. buyur buradan yak. her türlü hastalığı kapmış olabilir ondan. ne yapacağız bu durumda?

bizde öyle bir algı var ki sadece 678276984 tane partneri olan ya da sadece eskortla yatan bir kişi cinsel yolla bulaşan bir şey kapar sanki....
Hpv testi erkekte çok zor, bunu kabul edecek adamı bulursanız yaptırırsınız.

Hadi yaptırdınız adam pozitif çıktı, ne yapacaksınız? Prezervatifle korunacaksınız zaten, e testi yaptırmadan da prezervatifle korunabilirsiniz. Ya da sevişmeyi mi bırakacaksınız? Ayrılacak mısınız?

Ya ben böyle şeylerde düşünmeye yazmaya üşenmiyorum. Yapım zaten çok düşünen bir yapı. :super: Açıkçası çok da seviyorum bu özelliğimi
Cok dusunen bir yapiya sahipseniz , simdiden celiskileriniz varsa sonrasinda da cok sorgularsiniz gibi geliyor ama tabi o ortam ve sizin tercihiniz hayat planlandigi gibi gitmiyor zaten

Hpv testi erkekte çok zor, bunu kabul edecek adamı bulursanız yaptırırsınız.

Hadi yaptırdınız adam pozitif çıktı, ne yapacaksınız? Prezervatifle korunacaksınız zaten, e testi yaptırmadan da prezervatifle korunabilirsiniz. Ya da sevişmeyi mi bırakacaksınız? Ayrılacak mısınız?
benim cevap verdiğim girdide "Kontrollerini düzenli yaptıran insanlar zaten hastalık taşıyıp taşımadıklarını bilirler." diye yazıyordu da ben de ona binaen yazdım

erkeklerde kimmiş o düzenli HPV testi yaptıran?
kadınlar bile yaptırmıyor ki! demek istiyorum ben de
yani sizinle farklı düşünmüyoruz bu konuda

üstüne hadi yaptırdık, + çıktı, bu çok partnerli olduğu ya da seks işçisi ile birlikte olduğuna doğrudan bir işaret değil ki neden "güven"e bağlanmış konu onu da anlamadım.

Ben dindar biri olarak yorum yapmak isterim. Bu yorumu da tamamen üniversite arkadaşlarımdan edindiğim bilgi ile de yapmak isterim. Önceden eklemek isterim. Bu mevzuyu aşamadığınız ve arkadaş çevreniz içerisinde bunu çok dile getiremediğiniz için burada açtığınızı düşünüyorum. Yani bu hayatınızın merkezinde tekrarlanan bir mevzu ama siz hala net karar varamamışsınız ve arkadaşlarınıza da bunu belli etmek istemdiğiniz için bize soruyorsunuz...
İlişki dediğiniz şey doğal akışında olacak birşey. Çok düşünüyor olmanız bu konuda hala aşamadığınız ve aslında basite indirgeyemediğniz bir konu olduğunu gösteriyor. Hatta basite indirgeyip sonrasında normalleştirmek istiyormuş gibi ama zihniniz buna izin vermiyormuş gibi. Ve benim arkadaşlarımdan gördüğüm bunun toplumsal öğretiler ile hiç bir alakası yok bu tamamen dinsel bir mevzu... Ama bunu tartışmaya girmeyeceğim girdiğim hiç bi arkadaşım kabul etmesede dediğime geldi. Bence dini reddedişin en büyük temsili. Ama bunu kabul aşaması tek eşliliği kabul ettiğinizde gerçekleşecek bir mevhum o yüzden komik gelebilir. Bir diğer sebebi de evet kızlık zarı dediğiniz şey kavramsal olabilir. Ama sonrasında sıradanlaşacak bir mevzu ve sıradanlaştıktan sonra ne olacağı noktasında kestiremiyorsunuz. Yani şu aşamada şuan sizin için önemli kimin ile onu yaşamak istediğiniz de önemli.. Ama sonrası? Sevgili değiştirmek değil burada mesele, mesele artık olmayan bir mevhum bir sonraki sevigliniz ile aranızda normalleşmiş bir ilişki oluşturacak.. Siz bunu ne kadar istiyorsunuz... Umursamadığınızı kesinlikle düşünmüyorum.. Düşüneniz zaten böyle bir konu açmazsınız...

Dindar kısmın açısından sorularınızı yorumlamaya gelirsek.. Ben kızlık ya da bekaret ne derseniz deyin.. Çok özel görüyorum. Kendim için değil eşim içinde öyle görüyorum. Bunu dini bir mevzu olarakta görüyorum. Çünkü Kur'an da temizler temizlerle, kirliler kirlilerle birlikte olsun diyor. Yani burada dikkat edilecek mevzu bunun helal dairede yaşanıp yaşanmadığı.. Benimde kıstasım helal dairede yaşanması idi. Eşime varana kadar tanıştığım bütün erkeklere de ilk sorduğum soru bu oldu. Dindar veya değil... Ve edindiğim mevzu zaten erkeklerin bunu bekaret mevzusundan çıkardığı.. Sizin zannettiğiniz gibi topplumsal bir mesele olmaktan çoktan çıkmış. Bu özellikle benim gibi dikkat eden biri için gerçekten çok üzücü. Çünkü nolacak ki tövbe ettik işte falan gibi baside indirgenen bir mevzuya dönüyor.. Benim içinse herşeyin ilki olacaktı. Eşim içinde öyle bakıyordum. Çünkü düşünsenize eşiniz ile bir yola çıkıyorsunuz ve arkasından kimlerin hakkını aldığını bilmeden. Kimlerin sizin evliliğinizde etkisi olduğunu bilmiyorsunuz. Kimlerin hakkı hangi ailelerin etkisi olmuş bilmiyorsunuz. Çocuğunuz olacak, ahlaki noktada hastalık noktasında sıkıntı yaşayacaksınız ve kader diyebilmek için öncesine dair fikriniz olmayacak.. Dar kafalı gelebilirim. Ama öyle değil. Ben tanıştığım bütün erkeklere dediği gibi bunları ben irdeliyorsam sende irdelemelisin veya irdelemek istemiyorsan buna uygun bir kadın ile hayatına devam etmelisi. Ben senin bekleyen paketli şekerin değilim. Senin içinde kendimi saklamadım.
Neticeye gelecek olursak... Eşiminde daha önceden sevgilisi dahi olmamış, benimde... O yüzden ikimizde birbirimiz ile öğrendik. İkimizde birbirimizi öğrendik. Ve çok güzel bir evliliğim var. Gerçekten evlilik çok güzel ve gerçekten dünya saadeti diyebileceğim bir noktadayım. O yüzden hep iyiki kıstasım bu olmuş diyorum.
Dindar erkeğim diyenler asıl bakir değiller tecrübe ile sabittir :KK70: hatta erkekliğin bakireliğini dindar kızların asıl sorgulamadığını ve normal gördüklerini dipnot olarak belirtebilirim. Benim en çok şaşırdığım ve kabul edemediğimde bu olmuştu :)

benim cevap verdiğim girdide "Kontrollerini düzenli yaptıran insanlar zaten hastalık taşıyıp taşımadıklarını bilirler." diye yazıyordu da ben de ona binaen yazdım

erkeklerde kimmiş o düzenli HPV testi yaptıran?
kadınlar bile yaptırmıyor ki! demek istiyorum ben de
yani sizinle farklı düşünmüyoruz bu konuda

üstüne hadi yaptırdık, + çıktı, bu çok partnerli olduğu ya da seks işçisi ile birlikte olduğuna doğrudan bir işaret değil ki neden "güven"e bağlanmış konu onu da anlamadım.
Rahatsız edici çünkü. Kendinizi koyun karşı tarafın yerine. Evleneceğiniz adam sizden tam cybh taraması istese ne hissedersiniz? Çok basit bir soru.

Siz umursamadığınızı söyleseniz de umursuyorsunuz bu konuyu. Cinsel ilişki yaşamasına rağmen(!) evlenebilmiş(!) kadınları görüp içinizi rahatlatmak istiyor gibisiniz.
Bu konu üzerine bu kadar düşünmüş, bunları belli bir mantığa oturtmuş, herhangi bir dini inancı olmayan insan bunu soruyorsa tek derdi "ya kimse beni almazsa" korkusudur bence.

Pişman olur musunuz olmaz mısınız bunu biz bilemeyiz. Ben pişman olmadım. Pişman olur muyum diye de düşünmedim.
Kafa yapıma uymayan insalara aşık olmamak gibi çok mantıklı bir özelliğim olduğu için de hayatıma giren kimseyle bu konuda problem yaşamadım.
Yaşasaydım da en fazla 15 saniyelik bir problem olurdu bu. Çünkü o andan sonra o kişi eski sevgilim olurdu.

Toplum baskısı dediğiniz şey karşınızdaki erkeğin sizin hakkınızdaki düşünceleri aslında.
Bir erkeğin sizinle ilgili düşüncelerini bu kadar önemserseniz sadece bu konuda değil hiçbir konuda mutlu ve kendiniz gibi olamazsınız.

Kontrollerini düzenli yaptıran insanlar zaten hastalık taşıyıp taşımadıklarını bilirler. Taşıyıcı olduğunu bilip de insanlara bulaştıracak kadar karaktersiz insanlarla da sevgili olmayı tercih etmediğiniz sürece de öyle bişeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ne alaka yaa sevişeceğim insandan test istemek? Bunun neresi mantıklı? Bu kadar güven duymadığın insanla neden sevgili olup sevişeceksin ki zaten?

Zaten sevgililik durumunda adam söyler heralde hepatit b yim frengiyim diye bunu bilir. Ben aslında kısa süreli sekse dayalı ilişkiler için bunun daha önemli olduğunu düşünüyorum.
Bir de kondomla bile bulaşan hpv illeti var işte. Bunu sevgilime de sorarım.
Test yap getir demezsin heralde ama hpvden şüphelendin mi hiç siğil çıktı mı diye sorarsın.
Ben kendimde olmadığımdan eminim mesela. Çok çeşitli kişilerle birliktelik yaşamadım. Birliktelik yaşadığım dönemlerde de düzenli muayene oldum. Hpv kaparsam kimden kaptığım belli olur zaten.

Rahatsız edici çünkü. Kendinizi koyun karşı tarafın yerine. Evleneceğiniz adam sizden tam cybh taraması istese ne hissedersiniz? Çok basit bir soru.

Düzenli muayene olduğumu söylerim mesela. Bir şey hissetmem. Düz mantık. Sevişicez. Ama hastalığın var mı? Bilmiyorum. O zaman doktora git.

IMG_20211129_173640.jpg

Böyle geldim bekaret üzerine felsefe yapmaya 🤣

ben 38 yaşındayım. evlenmeyi de düşünmüyorum. ama maksat soruya cevap:

düzenli test yaptırıyorum o yüzden istese testlerimi yaptıralı 6 ay olmadı daha derim.
istemesini de anormal bulmam, bence mantıklı. ayrıca ben biyolog olduğum için zaten pimpirikli bir insanım. manikür setimi kendim götürürüm. vs.

ama 18-20 yaşında olsaydım ya da yeni bekaretimi kaybettiğim zamanlarda olsaydım (o zamanlar hiç operasyon, kan vs işlemim de yoktu, ağda salonuna bile giden bir kız değildim) ve test isteseydi yeni tanıştığım birisi, evet bozulurdum.

bugün olsa ben bozulmam kaç tane kişiyle birlikte olmuşum, belki test yaptırmıyorum? belki benim bile haberim yok? belki az kişiyle de birlikte olsam kötü şansımla kaptım bilmiyorum...test istemekte bir tuhaflık görmüyorum...bu yaşlar için en azından.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X