Kendimi çok düşüncesiz hissediyorum

Hapiness

Her nasib vaktine esir..
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2021
397
871
Merhabalar. Babam geçtiğimiz temmuz ayında rahatsızlandı. Fournier gangreni teşhisi kondu. Birkaç tane operasyon geçirdi. Çok çok kötü bir süreçti. Kolostomi ameliyatı, doku nakli vs çok yıpratıcı idi herşey. Bu esnada ben başka bir şehirde yaşıyordum. Tayinimi aldım ailemin yanına bu süreçte. Babam hastalanmadan önce memlekette ev almıştık. Bir kısım için kredi çekmiştik. Ben çekmiştim. Ama babamın hastalığı nedeniyle artık çalışması mümkün değil. 2700 civarı krediyi ben ödemeye başladım. Artı her ay bin lira civarı eve harcıyorum. (Yanlış anlamayın bunların lafını yapmıyorum asla) bir de önceden kendim için kredi çekmiştim aylık 700 ödemeli. Bu hastane sürecinde önceden birikmis altınlarım vardı, tayin olunca aldığım 3 bine yakın yol parasi, bankayla sözleşme yenileme yapınca aldığım 4 bine yakın para, hepsi harcandı. Hala eksi bakiyedeyim. En az 50-60 bin lira para harcadım temmuzdan beri. Ve dediğim gibi dipteyim şuan. Aileme feda olsun tabi ki de. Mevzu şu, şuan ki evimiz kira. Evin kira ve faturaları ablamda. Kış olduğu için maksimum 2 bin ödüyor. Ve bunun lafını yapıyor sürekli. Ben bir kere bile lafını yapmadım. Ailemizin bize ihtiyacı var. Tabi ki elimizden geleni yapacağız. Şimdi benden 10 bin kredi çekmemi istedi ablam. Zor durumda olduğunu, birine borç verdiğini, alamadığını soyledi. Ve ben hayır dedim. "Ben kaç kere parasızlıktan ağlarken, sen başka birine verdiğin parayi alamadığın için benden kredi çekmemi istiyorsan, çekemem" dedim. Ve ona hayır dediğim için kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum. Kardeş kardeşin kötü gününde yanında olmalı ama ben gerçekten sıfırı çoktan tükettim. Bir gün bile birşeye ihtiyacın var mı diye sormadı. Hayir dediğim için kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum. Ve hala ısrar ediyor çekmem için. Ne yapmam lazım bilmiyorum.. ama gerçekten tükendim artık 😞

Merhabalar. Babam geçtiğimiz temmuz ayında rahatsızlandı. Fournier gangreni teşhisi kondu. Birkaç tane operasyon geçirdi. Çok çok kötü bir süreçti. Kolostomi ameliyatı, doku nakli vs çok yıpratıcı idi herşey. Bu esnada ben başka bir şehirde yaşıyordum. Tayinimi aldım ailemin yanına bu süreçte. Babam hastalanmadan önce memlekette ev almıştık. Bir kısım için kredi çekmiştik. Ben çekmiştim. Ama babamın hastalığı nedeniyle artık çalışması mümkün değil. 2700 civarı krediyi ben ödemeye başladım. Artı her ay bin lira civarı eve harcıyorum. (Yanlış anlamayın bunların lafını yapmıyorum asla) bir de önceden kendim için kredi çekmiştim aylık 700 ödemeli. Bu hastane sürecinde önceden birikmis altınlarım vardı, tayin olunca aldığım 3 bine yakın yol parasi, bankayla sözleşme yenileme yapınca aldığım 4 bine yakın para, hepsi harcandı. Hala eksi bakiyedeyim. En az 50-60 bin lira para harcadım temmuzdan beri. Ve dediğim gibi dipteyim şuan. Aileme feda olsun tabi ki de. Mevzu şu, şuan ki evimiz kira. Evin kira ve faturaları ablamda. Kış olduğu için maksimum 2 bin ödüyor. Ve bunun lafını yapıyor sürekli. Ben bir kere bile lafını yapmadım. Ailemizin bize ihtiyacı var. Tabi ki elimizden geleni yapacağız. Şimdi benden 10 bin kredi çekmemi istedi ablam. Zor durumda olduğunu, birine borç verdiğini, alamadığını soyledi. Ve ben hayır dedim. "Ben kaç kere parasızlıktan ağlarken, sen başka birine verdiğin parayi alamadığın için benden kredi çekmemi istiyorsan, çekemem" dedim. Ve ona hayır dediğim için kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum. Kardeş kardeşin kötü gününde yanında olmalı ama ben gerçekten sıfırı çoktan tükettim. Bir gün bile birşeye ihtiyacın var mı diye sormadı. Hayir dediğim için kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum. Ve hala ısrar ediyor çekmem için. Ne yapmam lazım bilmiyorum.. ama gerçekten tükendim artık 😞
Düşüncesiz olan ablanız. Siz niye vicdan yapıyorsunuz? Zaten eksidesiniz asıl ablanızın düşünmesi lazım kız zaten ekside bir de ben yük olmayayım diye.

Düşüncesiz olan ablanız. Siz niye vicdan yapıyorsunuz? Zaten eksidesiniz asıl ablanızın düşünmesi lazım kız zaten ekside bir de ben yük olmayayım diye.
Vicdan yapmamin sebebi isteyen kişinin ablam olması. Kardeş kardeşe destek olmalı diyorum bir yandan. Ama bir yandan da gerçekten gücüm kalmadı artık. Geçen gün bir kahve içtim dışarıda. Ona verdiğim 20 lira inanın içime oturdu. O kadar parasızim şuan.

Kesinlikle cekmeyin zaten eksiye dusmussunuz ,burada uzulecek bir durum yok ,krediyi siz cekmissiniz umarım ev sizin üzerinizedir

çekmeyin , kendinizide düşünmeniz gerekli. Ablanızın yaptığı bencillik. Zor durumda olabilir ama sizide zora sokmaya hakkı yok.. Elinizde olsa zaten verirdiniz gereksiz yere vicdan yapmayın
Ben hayır deyince, "söz veriyorum ödeyeceğim taksitleri" diyor. O başvurmuş ona çıkmamış. Ben kamu personeli olduğum için sıkıntı yasamayacagim, aslında mevzu onun ödeyip ödememesi değil. Benim zoruma giden her ay harcadığı iki bin lirayı göklere çıkartıp benim yaptıklarımı görmemesi. Tükendiğimi görmemesi. Ben yapı itibariyle ihtiyacım varken bile kimseden isteyemiyorum. O da durumumda sıkıntı yok sandı hep. Ama artık tukendigimi söyledim. Yine de ısrar ediyor :KK43:

Kesinlikle cekmeyin zaten eksiye dusmussunuz ,burada uzulecek bir durum yok ,krediyi siz cekmissiniz umarım ev sizin üzerinizedir
Ev babamın üstüne. Bir yıllık çektik krediyi. Babam ödüyordu ama hastalanınca ben aldım üzerime. Kimse bana sen öde demedi. Ama birikmiş para olmadığı için babamlarda, onlar demese de mecburum ödemeye. İnanın o odedigim parada gözüm yok. Ağustosta bitecek zaten. Ama benim zoruma giden ablamın bunları görmemesi. Bir de demin diyor ki iki aya düze çıkacağım, o zaman krediye yardım ederim. Zaten 6 ayı kaldı kredinin. Ondan yardım da istemedim hiç.

Son düzenleme:
Vicdan yapmamin sebebi isteyen kişinin ablam olması. Kardeş kardeşe destek olmalı diyorum bir yandan. Ama bir yandan da gerçekten gücüm kalmadı artık. Geçen gün bir kahve içtim dışarıda. Ona verdiğim 20 lira inanın içime oturdu. O kadar parasızim şuan.
Ablanız kardeşinden zor durumda olduğunu gördüğü halde kredi çekmesini isteyip vicdan yapmıyorsa siz de yapmayın. Kendiniz için harcadığınız paraya bile muhtaç durumdaysanız ablanızın acımasız isteğini geri çevirmeniz en olması gereken şey.

Sizin anne babaysa ablanın da ailesi anne babası,
bu kadar vurdumduymazlik olmaz
Kendinizi bu kadar yıpratırsanız sizinde sağlığınız bozulur
Kendinize dikkat edin

yanlış hesaplamadıysam bu saydığınız masraflarınız 4400 lira yapıyor. yanlışsam düzeltsin birisi lütfen. e siz ne kadar maaş alıyorsunuz ki? 5 alsanız elinize 600 kalır. 600 de neye yeter? sıfırı tükettim diyorsunuz. nasıl geçiniyorsunuz? bence hiç üzülmeyin.

Kendi verdiği paraları çıkarma derdinde bence ablanız ..
Kredi çeksem gecikmeli de olsa öder ama benim hayır dememin sebebi, ben o kadar sıkıntıda iken arkadaşına 20 bin vermiş. Şimdi alamamış. Bu yüzden hayır dedim ona. Yoksa başka bir sebepten zorda olsa koşa koşa yardım ederim. Ama o beni görmedi. Ben de şimdi onu görmek istemiyorum bu yüzden. Yine de o şuan sıkıntıda olduğu için çok üzülüyorum

yanlış hesaplamadıysam bu saydığınız masraflarınız 4400 lira yapıyor. yanlışsam düzeltsin birisi lütfen. e siz ne kadar maaş alıyorsunuz ki? 5 alsanız elinize 600 kalır. 600 de neye yeter? sıfırı tükettim diyorsunuz. nasıl geçiniyorsunuz? bence hiç üzülmeyin.
4 buçuk alıyorum. Bu yüzden her ay eksideyim. Kredi kartı borcu aldı başını gitti. Eylüle kadar normale dönmem de mümkün degil

Şöyle bir durumda başkasına borç verilecek zaman mı ya. size sormuş mu borç verirken. Çekmeyin bence zaten yeterince batmışsınız daha da batmayın.çok istiyorsa kendi çeksin

Sizin anne babaysa ablanın da ailesi anne babası,
bu kadar vurdumduymazlik olmaz
Kendinizi bu kadar yıpratırsanız sizinde sağlığınız bozulur
Kendinize dikkat edin
Teşekkür ederim. O da kira ve faturaları ödeyerek elinden geleni yaptığı düşünüyor ama onun maaşı benden fazla. Eve yaptığı harcaması ise benden az. Buna rağmen benim ondan istemem gerekirken o benden istiyor

Üzüleceğiniz birşey yok. Hali hazırda zaten çok zor bir durumdasınız. Yoksa yoktur. Israr etmesinin manası yok.

4 buçuk alıyorum. Bu yüzden her ay eksideyim. Kredi kartı borcu aldı başını gitti. Eylüle kadar normale dönmem de mümkün degil

acaba böyle böyle durumu anlatsan mı
bize anlattığın gibi abla bak ben bunları bunları yaptım
hadi yaptım ama ben de düzde değilim bak bunları ödüyorum elime kalan da bir şey yok diye.
yani olmayan bir şeyi nasıl istesin artık halı mı kemireceksiniz??
neyse 6 ay kalmış taksitin bitmesine bu en azından güzel bir haber.

Bu durumda ablanız bu zamana kadar anne babası için harcadığı görünen parayı da size ödetmeye çalışıyor.
İyi hoş da siz daha ne kadar eksiye düşeceksiniz? Bir şekilde başının çaresine baksın, çok inanmıyorsa borçlarınızı gösterin.

X