özümden kopmuş gibi hissediyorum

silaa122

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2023
31
-30
20
baskıcı bi ailede büyüdüm en küçük örnegi cogu kisinin yasadıgı dısarı cıkmakmıs vs. bu yuzden hep yanlıs seylere yonelme istegi dogdu icimde .tabi baskıyla büyüyen insan merak eder alkolu bilmem baska seyi , üniye ggectim suan istedigimi yapmakta özgürüm tabi ,aile evinde planladıgım seyler farklıydı mesela annemlerle her kavgamızda "üniye gecince barlardan cıkmayacagım hergun icecegim vs" kullanıyordum ama unide boyle olmuyor hani rahatsın ya istersen yaparsın ,kısaca o kadar da guzel ve eglenceli birsey olmadıgını ogrendim ,yinede arada bir icerim gezerim tozarim barada gitmisligim var 1 kez falan , ama ben bunları yaptıgım zaman o kadar kotu hissediyorum ki normal dıseı cıksam bile vicdan azabı cwkıyorum sanki bu gercek ben deilmis gibi her dısarı cıkısımda birsey yapmasam bile sanki kar gibi anca geziyomusum gibi his geliyor icime kötü oluyorum , aileme ihanet ediyomusum gibi hissediyorum . dısarı cıktıgımda (genel olarak hergün cıkıyorum kafamı dagıtmak icin, yurtta duramıyorum cok asırı sıkılıyorum ve yurtta durdugum zamanlar cok dusundugum icin olayları, sürekli ağlıyorum) yani icmesem dahi vicdan azabı cekiyorum yaptıgım herseyde aileme karsı gelmis gibi hissediyorum sonucta onlar beni buraya okumaya gonderdiler , ama kendimide alıkoyamıyorum (yurtta durdugum her saniye vok dusunuyorum cunku yapıcak hicbirsey tok kitap ba okuyorum ama kafam dagılmıyor cozumu dısqrı cıkmakta buluyorum) kısaca böyle yani ne yapmalıyım?

üniye gecince barlardan cıkmayacagım hergun icecegim vs" kullanıyordum
Şu cümle o kadar cahilce ki yani siz böyle bir hayat da yaşayabilirsiniz tercih sizin nasıl isterseniz öyle yaşarsınız ama şu kullandığınız cümlenizle kimseye değil kendinize yaparsınız kişinin kendi kendine yaptığını hiç kimse yapamazmış kaliteli zaman geçirmek senin elinde elbette gez dolaş eğlen ama sapıtmadan her şeyin bir sınırı vardır her zaman

seni çok baskıyla yetiştirdekileri için ailen sebep olmuş buna.. ama sen de ne doğru ne yanlış biliyorsun sonuçta.. artık yetişkinsin. dışarı çıkıp seni kötü hissettirmeyecek aksine seni daha iyi hissettirecek aktiviteler de yapabilirsin. ama bir iki alkol içtin diye de kendini suçlu hissetme 😂 gencsin tabi ki her seyi merak edip denemek istiyorsun ama kendini bil sınırların olsun ve bunları aşma. bu sınırları da kendini güvende ve iyi hissettiğin alanlara çiz. alkol içilir, aşık olunur, dışarda sabahlanır sonra üniversite biter hayat başlar tadını çıkar 😂 ama dediğim gibi kendin dahil kimsenin sana zarar vermesine izin vermeden ölçülü ve aklı başında ol 🐣

baskıcı bi ailede büyüdüm en küçük örnegi cogu kisinin yasadıgı dısarı cıkmakmıs vs. bu yuzden hep yanlıs seylere yonelme istegi dogdu icimde .tabi baskıyla büyüyen insan merak eder alkolu bilmem baska seyi , üniye ggectim suan istedigimi yapmakta özgürüm tabi ,aile evinde planladıgım seyler farklıydı mesela annemlerle her kavgamızda "üniye gecince barlardan cıkmayacagım hergun icecegim vs" kullanıyordum ama unide boyle olmuyor hani rahatsın ya istersen yaparsın ,kısaca o kadar da guzel ve eglenceli birsey olmadıgını ogrendim ,yinede arada bir icerim gezerim tozarim barada gitmisligim var 1 kez falan , ama ben bunları yaptıgım zaman o kadar kotu hissediyorum ki normal dıseı cıksam bile vicdan azabı cwkıyorum sanki bu gercek ben deilmis gibi her dısarı cıkısımda birsey yapmasam bile sanki kar gibi anca geziyomusum gibi his geliyor icime kötü oluyorum , aileme ihanet ediyomusum gibi hissediyorum . dısarı cıktıgımda (genel olarak hergün cıkıyorum kafamı dagıtmak icin, yurtta duramıyorum cok asırı sıkılıyorum ve yurtta durdugum zamanlar cok dusundugum icin olayları, sürekli ağlıyorum) yani icmesem dahi vicdan azabı cekiyorum yaptıgım herseyde aileme karsı gelmis gibi hissediyorum sonucta onlar beni buraya okumaya gonderdiler , ama kendimide alıkoyamıyorum (yurtta durdugum her saniye vok dusunuyorum cunku yapıcak hicbirsey tok kitap ba okuyorum ama kafam dagılmıyor cozumu dısqrı cıkmakta buluyorum) kısaca böyle yani ne yapmalıyım?
Ailen seni o kadar baskilamis ki seninde fikirlerin onlar gibi olmuş, içselleştirmişsin gezmek kötü diye. "üniye gecince barlardan cıkmayacagım hergun icecegim" bu lafı da onları yaralamak için söylemişsin anlaşılıyor zaten. Arada bir içmekten kimseye zarar gelmez ama abartmamak lazım birde güvendiğin arkadaşlarının yanında olsun aşırıya kacma. Psikolojik destek al veya imkanım yoksa psikologların videolarını izle kitaplarını oku. Normal gezdiğinde bile vicdan azabı çekmek asla normal değil kendine eziyet edersin böyle düşünürsen. Derslerini iyi tut, güvende ol onun dışında ailene karşı suçlu hissetme kendini. Mekanda değişiklikte ferahlık vardır bol bol yürüyüş yap, arkadaşlarınla cafe olur, çay bahçesi, sinema olur gez bunlar kötü değil.

Arada bir barlara gidip gece cıkıp eğlenmek gezmek kadar doğal bişey olamaz. Suçlu hissetmeniz için bir sebep yok. Size göre veya ailenize, utanılacak, yanlış bişey mi yaptınız ki böyle hissediyosunuz?

Abartmıyor musun biraz? Yani sana göre değilse barlarda sabahlamazsın tabi, ama ailene ihanet ne alaka. Ne sokaklara çıkıp dağıtmana gerek var ne de asla dışarı çıkmamana. Hayat bir dengeden ibaret. Dengeyi koru tamamdır.

Ailenin o baskilari neden kurmaya calistigini cocugun olunca anlayacaksin.Bende aileme kiziyordum gencken,Su anda bir kizim var bakkala bile tek yollamiyorum korkuyorum basina birsey gelir diye.Ailen sandigin kadar baskici olsa seni okula yollamazlardi.Sende onlari cok seviyorsun ki istemedikleri seyleri yaptigin zaman vicdan azabi cekiyorsun.Onlara karsi ciktigini gostermek icin icmek zorunda degilsin bara gitmek zorunda degilsin.Sana iyi hissettirecek seyleri yap.Herseyide kafana takma hersey gonlunce olsun

Sen bireysin hayat senin hayatın. Gençsin tabiki de gezip eğleneceksin arada içip kafanı dağıtacaksın.

Kalbinizin doğrusuyla hareket edin çünkü o asla yalan söylemez bu tarz kötü alışkanlıklar düşünceleri aileniz cekincesi ile değilde Allahtan korktuğunuz için uzak durun ölüm diye bir gerçek var ve bize çok kısa bir hayat verilmiş

X