Kendimi yetersiz hissediyorum

Öğretmenlik kutsal bir meslek.
Ancak hakkınızı alamadığınızı düşündüğünüz için böyle hissediyor olabilirsiniz. Sonuçta ciddi emek veriyorsunuz ama piyasayı düşününce maddi karşılığı yetersiz.
Üstelik kim ne derse desin ailelerin yaklaşımı da eskisi gibi değil. Bizim öğrencilik zamanımızda öğretmene duyulan saygı ile şu an arasında uçurum var. Ve maalesef bu devlette çalışan bir çok mesleğe karşı böyle.
İnsanlar artık öğretmenlere, doktorlara senin maaşın benim vergilerimden veriliyor gibi söylemlerde bulunuyor.

Ben katılıyorum. Ben 33 yaşındayım, annem de babam da her zaman öğretmenlerime çok çok saygılıydı. İnsan yetiştirmek çok zor bir iş çünkü.

Toplumda ne iş yaparsan yap saygı yok artık, öğretmenlik bir kenara😶İnsana saygı zaten yok.

Aynı şekilde ben de beni yetiştirmiş olan, işini hakkıyla yapan öğretmenlerime çok saygı duyuyorum. Onlar olmasa ben olduğum yerde olmazdım.

Öğretmenim ve çevremde gayet de saygın bir yere sahiptir mesleğim, ki öyle olmasa dahi siz mutlu musunuz yaptığınız meslekten o önemli. İnsanlar değer versin diye meslek değiştirmek ne bilim neden bu kadar önem veriyorsunuz ki başkalarının düşüncesine

Onlar olmasa ben olduğum yerde olmazdım.
Ne şanslısınız ben öğretmenlerimin %90’ına RAĞMEN olduğum yerdeyim, mesleki olarak kötü oldukları için de değil. Ciddi ciddi yoluma taş koymaya çalıştıkları için. Beni yetiştiren 4-5 öğretmenime de ne kadar teşekkür etsem az. 1 tane bile vizyon sahibi kendini geliştirmiş insan bir çocuğun hayatını değiştirebiliyor işte.

Ben katılıyorum. Ben 33 yaşındayım, annem de babam da her zaman öğretmenlerime çok çok saygılıydı. İnsan yetiştirmek çok zor bir iş çünkü.

Toplumda ne iş yaparsan yap saygı yok artık, öğretmenlik bir kenara😶İnsana saygı zaten yok.

Aynı şekilde ben de beni yetiştirmiş olan, işini hakkıyla yapan öğretmenlerime çok saygı duyuyorum. Onlar olmasa ben olduğum yerde olmazdım.
Bence mevzu saygı mevzusu falan değil. Kişisel olarak kendini gerçekleştirme isteği. Daha iyisini yapabilirdim duygusu ve bunu takip eden süreçlerde kendine destek olacak düşünceler bulma. Temeldeki dürtü daha iyisini yapabilirdim duygusu bence

Sevgili kk kadınları,
Kendimi çok yetersiz ve başarısız hissediyorum. Mesleki ve para kazanma anlamında. Öğretmenim devlette. İyi bir üni yüksek lisansım var. 1 yıl yurtdışı eğitim tecrübem var. Ortanın biraz üstü yabancı dilim var. Hiç bir zmaan kendine güvenen dışa dönük biri olamadım. Her zaman bi yetersizlik hissim vardı. Şimdi etrafımdaki insanlara bakınca daha iyi şeyler yapabilirmişim diye düşünüyorum. Daha başarılı olabilirmişim diyorum. Bilinçli anne babaya sahibiym. Beni her konuda yönlendirilen her türlü maddi manevi desteği veren... Ancak bunlara rağmen saygın bir meslek iyi bir maaş alamıyormuşum gibi. Öğretmenlik herkesin ağzına pelesenk olmuş öok önemli bir meslek diye ama maalesef kimse aaygı duyup değer vermiyor. Kime öğretmenim desem bi ezmeye çalışmalar laubali konuşmalar vs... Hala bir şeyler yapmaya çalışıyorm yksye hazırlanıyorm tekrar bebeğim de var üstelik. Hukuk okuyayım diyorm ama o da boşa çaba gibi her yer torpile dönmüş. Bir ara üniye gireyim dedm aynı şekilde torpiller havada uçuyo. 😔 Benimle aynı hisleri yaşayan arkadaşlarım var mı? Neler yapıyorsunz?
Bu kadar donanımlı olmak ve aynı zamanda öz güven sorunu yaşıyor
olmanız. Tamamen kişisel karşı taraf bunu hissediyor ona göre davranıyorlar size.
Eğer ki gerçekten mesleğinizi icra ederken mutlu değilseniz, mesleki doyum diyecem ama... Meslek değiştirin.
Yok torpil, yok baskalarin söyledikleri demeye devam ederseniz boşuna uğraşmış olursunuz.
Not bende öğretmenim ve mesleğimi çok seviyorum.
daha nasıl verimli olurum diye sürekli araştırma yapıyorum.

Seni çok iyi anlıyorum. Ben tam aksine özgüveni oldukça yüksek biriyim. İşimi de iyi yaptığımı düşünür çalıştığım herkes ama ben de daha iyisini yapabilecekken tamamen maddi sebeplerden öğretmenlik okumak zorunda kaldım ve evet daha iyisini yapabilecekken özellikle maddi ve prestij anlamında daha azıyla yetinmek insana koyuyor. Maddi anlamda sıkıntım yok çok şükür eşimden kaynaklı. Ama ben de sürekli başka ne olabilir diye tepinip duruyorum senelerdir hala
Ben anladığın
Öğretmenlik kutsal bir meslek.
Ancak hakkınızı alamadığınızı düşündüğünüz için böyle hissediyor olabilirsiniz. Sonuçta ciddi emek veriyorsunuz ama piyasayı düşününce maddi karşılığı yetersiz.
Üstelik kim ne derse desin ailelerin yaklaşımı da eskisi gibi değil. Bizim öğrencilik zamanımızda öğretmene duyulan saygı ile şu an arasında uçurum var. Ve maalesef bu devlette çalışan bir çok mesleğe karşı böyle.
İnsanlar artık öğretmenlere, doktorlara senin maaşın benim vergilerimden veriliyor gibi söylemlerde bulunuyor.
Aynen öyle maalesef. Tam olarak anlatmak istediğim buancak bazı arkadaşlar hala 60lar romantizmiyle öğretmenlik kutsal meslek anlayışında. Ülkenin genel olarak içinde bulunduğu durum. Bütün kurumlar yozlaşmış durumda. Biz çalışanlara da bu memnuniyetsizlik depresyon olarak dönüyor maalesef

Bence mevzu saygı mevzusu falan değil. Kişisel olarak kendini gerçekleştirme isteği. Daha iyisini yapabilirdim duygusu ve bunu takip eden süreçlerde kendine destek olacak düşünceler bulma. Temeldeki dürtü daha iyisini yapabilirdim duygusu bence
Evet kendini geliştirme yerinde saymama isteği ama bir yandan engellenmişlik duygusu 😪 anlaşıldığımı hissettm çok teşekkür ediyorum

Küçük bir bebekle hala kendinize birşeyler katma çabanız bile kendinizi değerli hissetmenize sebep olsun..Biraz genç bir arkadaşsınız belki..meslekte biraz daha tecrubelenince takılıp kendinizi üzdüğünüz konular da azalıyor otomatik..

Seni çok iyi anlıyorum. Ben tam aksine özgüveni oldukça yüksek biriyim. İşimi de iyi yaptığımı düşünür çalıştığım herkes ama ben de daha iyisini yapabilecekken tamamen maddi sebeplerden öğretmenlik okumak zorunda kaldım ve evet daha iyisini yapabilecekken özellikle maddi ve prestij anlamında daha azıyla yetinmek insana koyuyor. Maddi anlamda sıkıntım yok çok şükür eşimden kaynaklı. Ama ben de sürekli başka ne olabilir diye tepinip duruyorum senelerdir hala
Yazamamışm gerçekten anlaşıldığımı hissettim. Siz neler yapıyorsunuz peki bu süreci nasıl atlatmaya çalışıyorsunuz

Küçük bir bebekle hala kendinize birşeyler katma çabanız bile kendinizi değerli hissetmenize sebep olsun..Biraz genç bir arkadaşsınız belki..meslekte biraz daha tecrubelenince takılıp kendinizi üzdüğünüz konular da azalıyor otomatik..
Çok teşekkür ediyorum 🙏 meslekte 8.yılım. İnşallah beni gelecekte dediğiniz gibi güzel duygular bekliyor olur

Yazamamışm gerçekten anlaşıldığımı hissettim. Siz neler yapıyorsunuz peki bu süreci nasıl atlatmaya çalışıyorsunuz
Farklı alanlarda eğitimler aldım. Bi üniversite daha okuma isteğim var ama kızımla ve -devlette öğretmenim -işimle nasıl olacak bilmiyorum. Tek bildiğim hayatımı öğretmen olarak tamamlamak istemediğim. Bakalım Allah nasip edecek mi. Bu arada yanlış anlaşılmasın. Başarı belgelerim takdir belgelerim ödüllendirmelerim de var çok da sevilen bir öğretmenim. İşimi kötü yaptığım için kaçmaya çalışmıyorum. Böyle düşünülüyor çünkü konudaki cevaplardan anladığım. Ama değil öğretmenliği iyi yapıyorum ama bu vicdani sorumluluğum sebebi bu yani. Fakat kalbi başkasında olan fakat sevmediği bi adamla evli kadınlar gibiyim😄

Farklı alanlarda eğitimler aldım. Bi üniversite daha okuma isteğim var ama kızımla ve -devlette öğretmenim -işimle nasıl olacak bilmiyorum. Tek bildiğim hayatımı öğretmen olarak tamamlamak istemediğim. Bakalım Allah nasip edecek mi. Bu arada yanlış anlaşılmasın. Başarı belgelerim takdir belgelerim ödüllendirmelerim de var çok da sevilen bir öğretmenim. İşimi kötü yaptığım için kaçmaya çalışmıyorum. Böyle düşünülüyor çünkü konudaki cevaplardan anladığım. Ama değil öğretmenliği iyi yapıyorum ama bu vicdani sorumluluğum sebebi bu yani. Fakat kalbi başkasında olan fakat seçemediği bi adamla evli kadınlar gibiyim😄
Ahaha ne güzel anlatmışsınz kendinizi. Aynı yollardan geçiyoruz belli ki 😅 benim de isteğim o yönde. Ne diyim belki bir gün farklı mesleklerde tanışırız inş 🤣

Ahaha ne güzel anlatmışsınz kendinizi. Aynı yollardan geçiyoruz belli ki 😅 benim de isteğim o yönde. Ne diyim belki bir gün farklı mesleklerde tanışırız inş 🤣
Umarım kalbimizin onayladığı kendimizi daha iyi hissedip ifade edebildiğimiz alanlarda devam edebiliriz hayata😄💕

Bu yetersizlik hissi Türkiye gibi bir ülkede her meslekte var. Avukatlık diyorsunuz ya. Şu anda o kadar çok hukuk mezunu var ki... Avukatlık yapanlar da şu an ellerinde olsa koşa koşa öğretmenliğe geçer.Bu kadar plansız arttığı için özel sektörde rekabet şartları, asgari ücretler, kendi işinizi kurmanın zorluğu ve finans durumları, mesai şartları, ülkemizdeki yargıya güvensizlik gibi sorunlardan avukatlar yılmış durumda. Kamu avukatlarının da mesai saatleri, iş yoğunluğu düşünüldüğünde öğretmenlikle kıyas edilemez. Ayrıca kamuda tüm birimlerin maaşını ödeyen bir idareci olarak görüyorum ki, öğretmenler ek dersle birlikte aldıkları maaşla hemen hemen bir avukatla aynı maaşa ulaşıyor. Toplumdaki algı ise avukatların dava kazanmak uğruna her türlü yalana, hileye başvurdukları ama öğretmenlerin ise o kadar çok çocuğun hayatına dokunarak geleceğimizi inşa ettiği. Ayrıca bir avukatın icra v.b gibi durumlarda sağlam soğukkanlı olması gereken durumlar da olabiliyor.
Bu ülkede hayat kurtaran, sıkıntılı pandemi döneminde eşinden, çocuğundan ayrı hayatı pahasına çalışan doktorlarımız ve diğer sağlık çalışanlarımıza karşı her türlü şiddete başvuranlar da gördükçe bu kaygınızın anlamsız olduğunu söyleyebilirim. Mesleğinize, başkalarının penceresinden değil, kendi pencerenizden bakarak karar verin.
Bence bir kadın, bir anne ve iyi eğitim almış biri olarak manevi açıdan da yapılacak en güzel mesleği icra ediyorsunuz. Ülkemizin donanımlı iyi yetişmiş öğretmenlere ihtiyacı var. Ama sevmiyorsanız o ayrı. Sevmeden yapılacak bir meslek asla değil.
Doğru diyorsunuz haklısınz tabi ki 🙏 hakim savcı olarak düşünüyordum ben avukatlarla konuştuğmda avukatlık için değmez ama hakim olabikecekseniz düşünebilirsiniz dediler

X