Kendimi yetersiz hissediyorum

Orta sınıf itibarsızlaştırıldı. Okuyarak saygı duyulan bir meslek edinmeniz zor artık. Aslında mesleğe neden saygı duyulsun ki zaten. Aslolan insandır, donanımdır.
Ayrıca savcı, polis saygı duyulduğu için değil yaptırım gücü yüksek olduğu için, korkulduğu için önemseniyor. Böyle bir saygınlığı neden isteyesiniz?
Meslek saygınlığı iş çevrenizde geçerlidir. Bu da mesleğe değil sizin o meslekteki konumunuza duyulur. Özel hayatınızda öğretmensiniz diye neden ihtimam gösterilsin ve neden birilerinin size saygı duyması sizi etkiliyor ki? Özgüvensizlikten mi?

Kk hiç bir şeyi beğenmeme timi...
Bakın diyorum ki herkes böyle diyor ama kimseden saygı görmüyorum mesleğimi söyleyince. Öğretmenim diyince herkes laubali konuşmaya başlıyo önemsemiyo diyorum. Bence öğretmenlik şöyledir böyledir demiyorum. Diğer bir deyişle mesleğimi söylediğimdeki karşı tarafın hareketlerinden konuşmalarından saygı görmediğimi düşünüyorm. Anlatabildim mi emin değilim 🤷‍♀️
Aslında öğretmenlerin genel bir konuşma tarzı var. Ders anlattıkları için, sürekli disiplini sağlamaya uğraştıkları için, öğrencilerle konuşurken cümlelerini güzel ve doğru sevmeye uğraştıkları için...daha liste uzar gider. Onun için bir otoriter tonda konuşma hatta bazen ders vermeye giden-tasvip etmesem de- tarzları var. Onun için o ezikleme hakkını kolay kolay kimse bulamaz. En azından günlük hayatta. Sosyal medya yazıyla anlaştığımız için biraz farklı. Siz biraz evhamlı geldiniz bana çok da irdeliyor olabilirsiniz.

Ben katılıyorum. Ben 33 yaşındayım, annem de babam da her zaman öğretmenlerime çok çok saygılıydı. İnsan yetiştirmek çok zor bir iş çünkü.

Toplumda ne iş yaparsan yap saygı yok artık, öğretmenlik bir kenara😶İnsana saygı zaten yok.

Aynı şekilde ben de beni yetiştirmiş olan, işini hakkıyla yapan öğretmenlerime çok saygı duyuyorum. Onlar olmasa ben olduğum yerde olmazdım.
Kesinlikle insana saygı yok ki emekçilere de olsun.
Ben de ailem de hala saygı sevgiyle anıyoruz öğretmenlerimi.

Ne güzel inşallah olur, daha güzel dertlerimde var istersiniz belki. Özel gereksinimli bir kardeşim var. Ömür boyu bakıma muhtaç. Bu dert nasıl?
Herkesin derdi kendine ağır elbette ama hergün gözümün önünde eriyen, acı çeken, ölüme biraz daha yaklaşan modern tıbbın evinde ölsün diye taburcu ettiği ve benden kendisini kurtarmamı isteyen fakat hiç bişey yapamadığım kanser hastası babam kadar ağır bir dert olmasa gerek.

İnsanın kendini yetersiz görmesi bir yere kadar güzeldir, kendini gelistirir. Ama bu devamlı ruh halinizse farklı problemleriniz olabilir. Bende kamuda mühendisim, sertifika programlarına başvuruyorum, yüksek yaptım, açıkogretimden bir bölümü bitirdim, bu sene başka bir bölüme kayıt yaptırdım, Halk eğitimden kurslara başvurdum. Evde kendi kendime dikiş falan uğraşıyorum. Gerek akademik olarak gerek hobi olarak birşeyler yapabilirsiniz

İnsanın kendini yetersiz görmesi bir yere kadar güzeldir, kendini gelistirir. Ama bu devamlı ruh halinizse farklı problemleriniz olabilir. Bende kamuda mühendisim, sertifika programlarına başvuruyorum, yüksek yaptım, açıkogretimden bir bölümü bitirdim, bu sene başka bir bölüme kayıt yaptırdım, Halk eğitimden kurslara başvurdum. Evde kendi kendime dikiş falan uğraşıyorum. Gerek akademik olarak gerek hobi olarak birşeyler yapabilirsiniz
Evet maalesef tüm günüm bu tuh haliyle geçiyor. Yeni anneym başka uğraş şu an içim çok zor. Belki bu sebeple kötü hissediyorum 😪🤷‍♀️

Orta sınıf itibarsızlaştırıldı. Okuyarak saygı duyulan bir meslek edinmeniz zor artık. Aslında mesleğe neden saygı duyulsun ki zaten. Aslolan insandır, donanımdır.
Ayrıca savcı, polis saygı duyulduğu için değil yaptırım gücü yüksek olduğu için, korkulduğu için önemseniyor. Böyle bir saygınlığı neden isteyesiniz?
Meslek saygınlığı iş çevrenizde geçerlidir. Bu da mesleğe değil sizin o meslekteki konumunuza duyulur. Özel hayatınızda öğretmensiniz diye neden ihtimam gösterilsin ve neden birilerinin size saygı duyması sizi etkiliyor ki? Özgüvensizlikten mi?
Özgüvensizliğim var zaten. Belki bu yüzden sürekli etrafıma bakıp saygı arıyorumdur önemsenme değerli hissetme duyguları arıyorumdur. Haklı olabilirsinz. Cevabınız bende ampul etkisi yarattı 😅

Evet neden sordunuz
Belki eşinizin işi kazancı sizi böyle düşünmeye itmiştir. Ne iş yaptığını bilmiyorum ama maddi olarak bazıkonularda zorlanıyorsanız da bu duygulara kapılmanız normal,
“ hakettiğim hayat bu değil” gibi düşünüyor olabilirsiniz. Umarım en kısa sürede bu duygulardan kurtulursunuz, çok yıpranırsınız.

Herkesin derdi kendine ağır elbette ama hergün gözümün önünde eriyen, acı çeken, ölüme biraz daha yaklaşan modern tıbbın evinde ölsün diye taburcu ettiği ve benden kendisini kurtarmamı isteyen fakat hiç bişey yapamadığım kanser hastası babam kadar ağır bir dert olmasa gerek.
Sidk yarıştırmak gibi olmasın ama kalp yetmezliği skolyoz şeker gibi fiziksel rahatsızlıklarla da mücadele ediyoruz. Ara ara yoğun bakımlık oluyor maalesrf, İkimizin de hayatı bu anlamda kolay değil anladığım kadarıyla. Allah şifa versin çektirmesin hem bizlere hem onlara, 🤲 diyecek bir şey bulamıyorum başka 🤲

Belki eşinizin işi kazancı sizi böyle düşünmeye itmiştir. Ne iş yaptığını bilmiyorum ama maddi olarak bazıkonularda zorlanıyorsanız da bu duygulara kapılmanız normal,
“ hakettiğim hayat bu değil” gibi düşünüyor olabilirsiniz. Umarım en kısa sürede bu duygulardan kurtulursunuz, çok yıpranırsınız.
O da hemen hemen benim kadar kazanıyor. Yıpratıcı evet bende kurtulmak istiyorum bir şekilde o yüzden yazma ihtiyavı duydum buraya 😪

Evet maalesef tüm günüm bu tuh haliyle geçiyor. Yeni anneym başka uğraş şu an içim çok zor. Belki bu sebeple kötü hissediyorum 😪🤷‍♀️
Siz yeni anne misiniz👼🏻🥰
Çok normal o zaman bu haliniz. Kendinizi tam ifade edemediniz, bu yüzden eleştirildiniz. Bazı hanımlar bu dönemi çok hassas atlatıyor. Bende çok hassastım, mutfak tezgahında bulaşık kalsa beceriksiz olduğumu düşünürdüm ağlardım daha neler neler.. Siz kendinizi üzmeyin geçiyor zamanla, herseye yetişmeye çalışmayın, bırakın bazı şeyler eksik kalsın. Siz bebeğinize odaklanın, ona bol bol sarılın, onun varlığının mucize olduğunu unutmayın, kimselere de kulak asmayın.

İşini sevmeyebilirsin anlarım sevdiğin bi işi yapmak isteyebilirsin onuda anlarım ama öğretmenlik mesleğinde saygı görmediğin ve birilerinden daha çok saygı göreceğin düşüncesiyle başka bir mesleğe yönelmek sağlıklı bir davranış olmasa gerek..

O kadar çok kişinin hayalini yasıyorsunuz ki... Saygın meslek değil gibi demeniz çok üzücü.
En kutsal meslek ya...
Kimin ne düşündüğü umrunuzda olmasın en zor en kutsal mesleklerden biridir bana bir harf öğretmenin kırk yıl kölesi olurum diyen bir ehlibeyt örneği varken size tavsiyem mesleğinizi layıkıyla ile yerine getirmeye onemseyin alintiladigim arkadaşa ilave olarak benim hayali mi gerceklestiriyorsunuz birilerine birşeyler öğrenebilmek çok güzel bişey ...

İsmeke bir kursa gitmiştim bir ara pandemi öncesi. Sınıfta birkaç öğretmen vardı. O kadar özgüvenliydiler, o kadar mutluydular ki öğretmen oldukları için. Zaten kurs başlar başlamaz kendilerini belli ettiler. Herkes de saygı duyuyor hocam diye hitap ediyordu. Valla dedim şu kadınlardaki duruşun çeyreği bende olsa mesleğimde çok daha iyi yerlere gelirdim heralde 😂
Diyeceğim şu, siz kendinize inanmıyorsunuz. Mesleğinizi beğenmiyorsunuz. Eziklenerek öğretmenim derseniz insanlar öyle muamele eder. Bir silkelenin kendinizi sevin işinizi sevin. Çok güzel, çok değerli bir mesleğiniz var. Dolu dolu öğretmenim diyin bundan sonra.

Siz yeni anne misiniz👼🏻🥰
Çok normal o zaman bu haliniz. Kendinizi tam ifade edemediniz, bu yüzden eleştirildiniz. Bazı hanımlar bu dönemi çok hassas atlatıyor. Bende çok hassastım, mutfak tezgahında bulaşık kalsa beceriksiz olduğumu düşünürdüm ağlardım daha neler neler.. Siz kendinizi üzmeyin geçiyor zamanla, herseye yetişmeye çalışmayın, bırakın bazı şeyler eksik kalsın. Siz bebeğinize odaklanın, ona bol bol sarılın, onun varlığının mucize olduğunu unutmayın, kimselere de kulak asmayın.
Evet aynen, ben hep lohusa depresyonu geçirmedim geçirmiyorum diyorum ama sanırm öyle bir dönemdeyim. Hem gün boyu hiç oturmamak hem de hiç bir işin tam yapılamaması 😪 bu sene de izindeym çalışmicam. Herhalde artırdı olumsuz düşüncelerimi tüm bunlar

İsmeke bir kursa gitmiştim bir ara pandemi öncesi. Sınıfta birkaç öğretmen vardı. O kadar özgüvenliydiler, o kadar mutluydular ki öğretmen oldukları için. Zaten kurs başlar başlamaz kendilerini belli ettiler. Herkes de saygı duyuyor hocam diye hitap ediyordu. Valla dedim şu kadınlardaki duruşun çeyreği bende olsa mesleğimde çok daha iyi yerlere gelirdim heralde 😂
Diyeceğim şu, siz kendinize inanmıyorsunuz. Mesleğinizi beğenmiyorsunuz. Eziklenerek öğretmenim derseniz insanlar öyle muamele eder. Bir silkelenin kendinizi sevin işinizi sevin. Çok güzel, çok değerli bir mesleğiniz var. Dolu dolu öğretmenim diyin bundan sonra.
Denicem tavsiyenizi 😊👍 teşekkürler 🌸

Denicem tavsiyenizi 😊👍 teşekkürler 🌸

X