Kendimi yetersiz ve çok kötü hissediyorum

Doktora hocani degistirmelisin. Yapilanlar en ufak seyde kendini yetersiz gornene sebep olmus. Daha ılımli insanlar var. Hocani kesinlikle degistirmelidin. Ancak doktorayi birakma. Sen yetersiz degilsin. Insan hep hata yapmayim dediginde cok hata yapar. Uzerindeki su stresi atmalisin once. O da bu kisiyle olmaz. Anladigim kadariyla bu hocan seni geriyor.

++++++++
Tipler bir garip

O egitmene biraz dislerinizi gösterin. Adam egitmen degil, dedikoducu. Yaptigi hicte etik degil. "Herkes yanlis yapabilir, bu insanin dogasinda var. Ancak siz insani egitmiyorsunuz, asagliyorsunuz. Bir daha benim hatalarimdan baskalarina bahs edersiniz sizi insan kaynaklarina/disiplin kurulusuna sikayet ederim" diye konusun.

Adam egosunu tatmin etmek icin sizi kolay yem olarak görüyor. Sakin pes etmeyin. Türkiyede durumlar ve sartlar belli. O egitmenine sizin sanslarinizi, hakkinizi elinizden almasina izin vermeyin!!

ülkenin
Doktora hocani degistirmelisin. Yapilanlar en ufak seyde kendini yetersiz gornene sebep olmus. Daha ılımli insanlar var. Hocani kesinlikle degistirmelidin. Ancak doktorayi birakma. Sen yetersiz degilsin. Insan hep hata yapmayim dediginde cok hata yapar. Uzerindeki su stresi atmalisin once. O da bu kisiyle olmaz. Anladigim kadariyla bu hocan seni geriyor.
aynen size katılıyorum.. sizde bi sorun yok.. hocanı değiştirme ihtimaliniz varsa değiştrin..

İnanın güçlü duruyorum dışarıdan.
Ama içten içe çabaladıkça bu kadar basit hatalara devam etmek benim kendimi sorgulamama sebep oluyor, özgüvenimi etkiliyor.
Biraz kafanı toparlasan belki düzelir herşey ama kendini en iyi sen tanırsın fazlada ısrar edemiyorum .

++++++++
Tipler bir garip
Evet. Okuyunca sasirdim, hicbir ogrencime oyle davranmadim. Kendi doktora egitimimde de boyle birseyle karsilasmadim. Bir defa doktorada ogrenci tek basina birakilir. Arastirmalari doktora ogrencisi kendi yapar, sorunlari kendi cozer, sadece takildigi cozemedigi durumlarda hocasindan yardim ister. Master degil ki bu.
Hocasi sanki tum hirsini kizimizdan cikariyor...

Hocamı seviyorum o beni destekliyor ve koruyor. Sen iyisin ben seni biliyorum diyor.
Benim problemim beni eğitmesi için görevlendirdiği doktora sonrası araştırmacılarla.

İşin sırrı yapacağına inanmaktan geçiyor.
Oralara kadar gittiysen ben inaniyorum yaparsın sen.
Sen anksiyeteni şu an erkek arkadasin yuzunden yaşıyorsun. Yarı yolda kalinmislik hissinden.O yol senin yolun ve o olmasada olur.Onu sil kafadan.Sana +getirisi çok olacak.İsine gucune adapte ol ve kendine inan.

++++++
Benim de PhDm yurtdisi, agyet kasinti ve burokratik bir ulke ama soyle tavirlarla karsilasmadim.
Biz bunu sana ogretmicez, sen 1 kerede ogreniceksin, hatasiz yapicaksin, ben de basinda dikilip yapicak misin diye kontrol edicem seklinde bir calismayi ne ishayatimda ne akademide duydum:KK57:Bu nedir yahuuu

Bu ne bicim bir PhD anlamadim ki??? Tavirlar cok acaip hangi ulke burasi?

Bir de ablacim niye alan degistirdin ki? Bildigin alanda daha rahat olursun.

Sevgili MissCherryBlossom, siz bana ailemi doktoraya bırakmaya ikna etme konusunda çok yardımcı olmuştunuz. Herhangi bir toplumu işaret etmemek için burada yazmak istemiyorum ama ülkeyi size özelden yazabilirim.

Alan değiştirdim derken aynı ana alanın, alt alanı. Yani aynı mühendislik alanı içinde. Hep ilgim olan ama Türkiye' de çalışma alanım olmayan bir alandı işte öyle çok isteyerek seçmiştim.

Bence bırakma hemen yenik düşme biraz daha dayan henuz çok yeni düzenin ilkler hep zordur o senin arkandan is çeviren şahsiyeti bozuk beyefendiyede pes edip geri dönmüş gibi görünme tabiki öncelik sensin senin ruh halin ama belkide biraz dayansan donmedigine sevineceksin iyi düşün derim . Sağlıcakla kal.

Ben de zamanla düzeleceğine inanmak istiyorum ama süreçte o kadar çok yıprandım ki...

Anlattığınız hikaye mobbing gibi duruyor ve öyle ise bu sizin yapamıyor oluşunuzdan çok farklı bir durum. Kaldı ki siz de söylüyorsunuz normalde başarılı bir insan olduğunuzu ve farklı deneyimlerde sorun yaşamadığınızı.

Bırakmadan önce mobbing ve başa çıkma yöntemleri üzerine okuyun, araştırın, gerekirse terapistinizle bu konuyu bu şekilde konuşup anlamlandırmaya çalışın bence.

Belki gerçekten hassas bir özgüveniniz vardır ve onlar bunu fark edip bunun üzerine oynadıkça iyice hata yapar hale gelmişsinizdir. Sevgilinizle ilgili durum da kolay değil, ülke değiştirmek de. Belki yalnızca hayatınızın zor bir dönemindesinizdir. Karar vermeden önce biraz uzaklaşın o ortamdan, sakinleşin, yeniden değerlendirin. Olmuyorsa da unutmayın başarısız olmak dünyanın sonu değil.

Hocamı seviyorum o beni destekliyor ve koruyor. Sen iyisin ben seni biliyorum diyor.
Benim problemim beni eğitmesi için görevlendirdiği doktora sonrası araştırmacılarla.
Hocan ile bu durumu konusmalisin. Psikolojinin bozuldugunu anlatmalisin cunku davranislar normal degil. Post-doc gorevlendirmesi sacma olmus. Post-doclar tum egolarini senin uzerine kusmuşlar resmen. Hocan tum herseyi post doclara birakmis. Onlar da seni asagiya cekerek kendilerini yucelteceklerini sanmislar, asagilik kompleksi var muhtemelen onlarda.
Ben ogretim uyesiyim. Hicbirimiz annemizin karninda ogrenmedik. Bunca yillik arastirma hayatimda bazen benim de arastirmalarimda sorunlar cikiyor. Bu yetersizlik degil. Arastirma bu demek zaten. Bilmedigin bir seyi arastirip onun uzerinde calisiyorsun. Bir dugmeye basmayi unutmak o kadar abartilacak birsey degil. Ancak sen bu insanlarla yapamazsin, bu ortamda calisamazsin artik. O yuzden hocani degistirmeni kendi mutlulugun icin tavsiye ediyorum.

Haklısınız, çok isteyerek gelmiştim ama bütün hevesim bitti.
Bitmesin lütfen gercekten gurur verici birşey yapıyorsunuz onbinlerce yüzbinlerce kişi içinden gercekten cok güzel bişey ve ilerki hayatınızı hayat kalitenizi maasınızı vs herşeyi etkileyecek bi eğitim
Olumluyu düşünüp hırslanın lütfen başarabilirsiniz

Yurtdışında burslu bir şekilde doktora yapıyorsunuz. Bence bırakmayın onun yerine mücadele edin.

İnanın mücadele ediyorum ama sürekli arkamdan dedikodumun yapılması özgüvenimi azaltıyor günden güne.

bikaç ay pes etmek için bence çok erken. siz yaptığınız hataların yapılabilir ve normal olduğunu düşünüyorsanız biraz kulaklarınızı tıkayın ve dayanın derim.

Ben de hatta danışman hocam da normal olduğunu düşünüyor. Çünkü bu işleri ben ilk defa yapıyorum ve eğitilmeden yapmamın imkansız olduğu şeyler.

Hicbirsey senin beden ve ruh sagligindan onemli degil.
Olmadiysa zorlama
Dön..

Çok teşekkür ederim.
Ben de ruh sağlığımı kaybetmek istemiyorum çünkü anksiyete ataklarımı kontrol edemiyorum şu an.

Yaşadıklarınızın ne kadar zor olduğunu en iyi siz bilirsiniz, biz fikir yürütebiliriz sadece. Ama eminim kolay değildir. Şöyle yapsanız, üçüncü bir gözden baksanız hayatınıza. Birçok insanın hayal ettiği bir şey yaşıyorsunuz. Birçok insanı geçin, kendiniz kim bilir ne kadar hayalini kurdunuz burada olmanın. Lisans döneminizi vs hatırlayın. Kolay mı elde ettiniz bu başarıyı?
Başarısız olacağınız düşüncesi zihninizin size bir oyunu. Biraz sakinleşin, kafanızı dağıtacak 1-2 aktivite yapın. Açıp film izlemek mi olur, oyun oynamak mı olur, çıkıp bir yerlerde sessizce kitap okumak mı siz bilirsiniz. En güzeli bir psikologa gidin. Hemen pes etmeyin çünkü bunu başardığınızda hayatınız çok daha güzel olabilir.
Ama diyorsanız ki elimden geleni yaptım, hala kötüyüm devam edebilecek halim yok. O zaman geri dönün ve diğer seçenekleri değerlendirin. Nerede, nasıl mutluysanız o.

Çok teşekkür ederim.
Şu an kendimi çok başarısız hissediyorum ama ben gerçekten hiçbir zaman başarısız bir öğrenci ya da çalışan olmadım. Bunları yaşamak benim için zaten çok ağır ama karşılığında nasıl yaparsın bu hatayı nasıll diye bir tepkiyle karşılaşınca güçlü olduğunu düşündüğüm özgüvenim zedelendi.
Anksiyete ataklarımı kontrol edemediğim için terapi görüyorum. Terapistim şu anki halim geçmeden bırakmak gibi bir kararı vermemi tavsiye etmiyor.
Ben sadece bavulumu toplayıp konfor alanıma geri dönmek istiyorum.

ben olsam direnirdim, oraya gittiyseniz ve size güvenildiyse demek ki yapabileceğiniz şeyler.. insan hata yapmak istemedikçe hata yapıyor.. bir sakin olun, kendinize güvenin, nefes alın..

Tam olarak bu durumdayım.
Ben kendimi övmek için söylemiyorum ama binlerce kişiden yalnızca 50 kişinin aldığı bir bursu aldım.
Buna rağmen sana bu bursu nasıl verdiler, yetersizsin gibi bir tavrı kendime yediremiyorum.

Bu mobing gibi bir sey bence. Sorun sende degil kesinlikle o kisilerde.

Başta öyle düşünüyordum.
Ama ben ne yüksek lisans ne çalışma hayatımda hiç yapmadığım hataları burada yapmaya başladım.
Makinenin düğmesine basmamak, isimlendirmeyi yanlış yapmak...
Gerizekalı gibi bir insan oldum inanın.
Kendimi tanıyamıyorum.

Sevgili MissCherryBlossom, siz bana ailemi doktoraya bırakmaya ikna etme konusunda çok yardımcı olmuştunuz. Herhangi bir toplumu işaret etmemek için burada yazmak istemiyorum ama ülkeyi size özelden yazabilirim.

Alan değiştirdim derken aynı ana alanın, alt alanı. Yani aynı mühendislik alanı içinde. Hep ilgim olan ama Türkiye' de çalışma alanım olmayan bir alandı işte öyle çok isteyerek seçmiştim.

Hatirladim kiz konuyu, senin derdin PostDoc hirboydu degil mi?
Valla benim hoca bolum baskaniydi, benimle ilgilenen postdoc abi gayet rahat ve yardimciydi, hep yardim etti ne zaman ihtiyacim olsa. Boylesi bir tavir ilk kez goruyorum, cunku okulumdaki butun diger PhDler de bir postdoc sahibi olmak icin can atiyordu. Seninki gibi ruh hastasi degilse, postdoc aslinda gayet iyi bir sey. Gayet yardimi oluyor, ogrenci seviyesine profesorden cok daha yakin oluyorlar.

Senin postdoc manyak gibi bir sey sanirsam, bence mobbinge ugruyorsun. Baska alana gec, maksat bu postodc manyaktan kurtul derim.

Iki uc vittiri zittik kendini bilmez icin egitiminizden vazgecmenizi tavsiye etmem. Bu tiplerden her yerde var. Inanin yarin Turkiyeye donup yard. doc. olarak ise basladiginizda kendini bilmez bazi docenler proflar da boyle yapacaktir. Kendileri bir halt olmayan bazi tipler kendilerini gostermenin yolunun altindakini ezmek oldugunu saniyor. Bunlar sizi yildirmasin. Mumkunse psikologa gidin ve hatta mobingden sikayetci olun. Psikolog raporunuz da en buyuk kanitinizdir zaten.

İnanın güçlü duruyorum dışarıdan.
Ama içten içe çabaladıkça bu kadar basit hatalara devam etmek benim kendimi sorgulamama sebep oluyor, özgüvenimi etkiliyor.

Yaşadıklarınız normal. Güçlü olmalıyım hata yapmamalıyım diye telkin ettikçe daha çok batıyorsunuz büyük ihtimal. İsterseniz bir danışmanla görüşün, hafif bir yatıştırıcı belki iyi gelir. İlk yurtdışı deneyiminiz değilmiş, zamanla halledersiniz. Kendinizi sıkmayın, dünyanın sonu değil. Rahatlatıcı şeylere yönelmeye çalışın.

Umarım çok başarılı ve mutlu olursunuz.

X