kendimle sohbetlerim ve güzel bir hayat için

Çok güzel bir günlük olmuş
Hayallerinizi hedeflerinizi görüyorsunuz neleri yapabildiğinizi de :)

Sesli kitapları nereden dinliyorsunuz

mesajınızı yeni gördüm, kusura bakmayın.

storytell üzerinden dinliyorum ve baya faydasını görüyorum :)

burayı hortlamanın zamanı geldi de geçiyor.

neler neler oldu hayatımda. bir oğlum oldu her şeyden önemlisi. minik bir insan tanesiyle 43 gündür birlikteyim. çok zor ama cidden bi gülüşü var, her şeye değer.

şimdiii gelelim bakalım hayatıma.

minimalist olmaya karar verdim. adım adım eşyalarımı azaltacağım. kullanmadığım yer kaplayan her eşyayı kolileyip kaldırmayı planlıyorum. kullanma ihtimali görmediklerimi ve çok eski artık miadını doldurmuş olanlara ise daimi güle güle. bana verdikleri güzel zamanlar için teşekkür ederim ama vedalaşma vakti.

hamilelik sonrası 5 kilo fazlam kaldı, aslında önceden de 7 kilo kadar vermek istiyordum, yani eder 12 kilo. bu nedenle giyebildiğim kıyafetlerim çok az. onları giyebildiklerim ve giyemediklerim diye ayıkladım zaten :)

kitaplarımı kolileyeceğim. olmuyor zira böyle. tıka basa dolu kitaplık. bir de gelen çocuk kitapları var. yer yok cidden.

ıvır zıvıra, vestiyere, oraya buraya dağılmış şeylere göz atıp, hiç dokunmadıklarımı yine kolilere, yallah depoya.

böyle böyle hem ben hem ev ferahlayacak inş.

terapiye başladım. devamını getireceğim. birazdan randevu oluşturmam gerek.

onun dışında da işte kendini geliştirme, dil çalışma vs. en çok da minik insan tanemle doya doya vakit geçirme.

bebeğim bugün yine çok ağladı. saat 10:00 dan sonra tatlı gülücüklerle dizimde sohbet ediyoruz. o parlak gözleri ve heyecanlanmalarıyla, gülücükleriyle kalbimi mest ediyor. sonrasında ise bazen öyle çığlık çığlığa ağlıyor ki elim ayağıma dolaşıyor. sanki canını çok yakmışım gibi bir yaygara kopuyor. baya zorlu olabiliyor açıkçası bu süreç.

odadan odaya eli boş gitme kuralını uyguluyorum. bu sayede evin çok fazla dağılması engellenmiş oluyor.

terapi kaydını henüz oluşturmadım. onu oluşturacağım.

yatak odasındaki sepeti kontrol edip, kullanılmayanları kaldıracağım.

oyun halısını yeniden bi temizleyip, oyuncaklarını takacağım. bebeğimin onunla vakit geçirme zamanı geldi diye hissediyorum. o meraklı bakışları görmeyi dört gözle bekliyorum. aşırı keyifli.

günler hızla geçiyor.

yatak odasındaki sepete hiç bakamadım.

ayakkabı almıştım, bir ayakkabıyı depoya kaldırdım.
pantolon aldım, bir pantolonu da dolaptan çıkarıcam.

yatak odasındaki sepet, balkondaki minder yüzünü yıkamak ilk yapacaklarım ve koridorun halısının yıkanması lazım.
kitapları da kolileyip kaldıracağım ve ıvır zıvırlar için organizer sepet alacağım.

bugün 1 - 1.5 saat çalışacağım, tasarım yapıcam.

sonra çamaşır yıkama ve bebeğime banyo yaptırma var. sepet kontrolü, pantolon kaldırma, evi toparlama da sonraki işler. fırsatım ve de enerjim olursa da spor yaparım.

Bebeğimi kendim yetiştirme kararı aldım. Ve istihorum ki bu süreçte kendime yeni özellikler katayim, geliseyim ve maddi bağımsızlığımı kazanabilecek şekilde ilerleyeyim.

Şu an tasarım işinde evden çalışarak para kazanabiliyorum, bunun tutarını arttırmam gerek. Ve daha çok iş alır hale gelmek.

zihnimi dağıtmadan ilerlemem gerekiyor. böyle karar zamanlarında, karar almamı zorlaştıran ve beni sürüncemede bırakan şey bir çok şeyi aynı anda düşünmem, ne yapacağımı bilememek, korku ve endişe duygularıyla, önüme yığdığım onca konu arasından çıkamamak. 5/25 kuralını uygulayabilirim burda, en iyisi böyle olacak.

saat 15 de psikolog randevum var. ondan önce geçen hafta gönderdiği bir yazıyı incelemem gerek.

hala yapmadığım işler var. küçücük ama kaç gündür bekletiyorum. bugün bakabilirim umarım.

ve bir iki arkadaşımla görüşmek istiyorum.

zaman yetmeyecekmiş gibi geliyor hiçbir şeye. yukarıda yazdığım karmaşa hali içerisindeyim. kapılmamam gerek :)

Dün, pembe fili düşünme kitabını bitirdim. güzel bir kitaptı. öz-şefkatten bahsediyor. yıllar önce de bununla ilgili bir video izlemiştim. ufuk açıcı bir kitap.

psikolog görüşmem iyiydi, otomatik düşünceler üzerine konuştuk. iyi hissetmek kitabına ve öz şefkatli farkındalık kitaplarına bakacağım.

2 pijama ve 1 eşofmanı çıkardım kıyafetler arasından. yeni bir t-shirt aldım, eski/giymediğim bir taneye de veda edeceğim demek bu.

işle ilgili kendimi geliştirmem gerekiyor. biraz tasarım çalıştım, içerik oluşturdum. önümdeki 3 ay için bir plan çıkaracağım.

5/25 kuralına göre daha önce oluşturduğum listeme göz attım. tazelendim. hep hatırlayacağım şekilde hayatıma sokacağım bu maddeleri.

bugün daha enerjik uyandım.

bebeğimle saatler o kadar hızlı geçiyor ki yaptıklarımı unutuyorum adeta.

öz şefkatli farkındalık kitabını pdf olarak bulamadım, carl rogers'ın kişi olmaya dair kitabına başladım.

öğlen biraz evle ilgilenebildim. bebeğim uyurken pilav yaptım.

uzaktan yaptığım tasarım işine dair 3 aylık bir plan oluşturacağım bugün.

bebeğim sanırım 8. hafta atağını yaşıyor. durup dururken çığlık çığlığa. bugün de bir kaç kez oldu, beni en çok yoran anlar bu anlar. uyuduktan sonra temizliğe verdim azıcık kendimi. mutdak dolaplarından birini ve tezgahla ocağı temizledim güzelce.

biraz kitap okudum, kişi olmaya dair kitabını okuyorum.

1 aylık iş planımı yaptım, detaylandıracağım.

su içmeye dikkat ediyorum.

selamlar.

bugün sabah iş yerime gittik. bebeğimin ilk ziyareti oraya. aslında eski iş yerim olacaktı ama uzaktan hizmet olarak devam edecek gibi. güzel bir proje var. yürütebilirsem güzel kazanç sağlayacak bana. yüzüme gözüme bulaştırmak istemiyorum bu işi. başarısız olmak hiç istemiyorum. iş dijital pazarlama aslında. acaba koç desteği mi alsam ya da uzman yardımıyla mı ilerlesem bilemiyorum.

kişi olmaya dair harika bir kitap. dün gece baya bi okudum. bugün henüz fırsat bulamadım.

yapacaklarım :

• dün başladığım pazarlama dersini bitirmek
  • kişi olmaya dair kitabından okumak
  • görsel hazırlamak
  • iş planı için taslak oluşturmaya başlamak

ek : eşimin cv sini iş yerindeki yöneticime göndermek, kendisi istedi, çevresiyle paylaşmak için.

inşallah yakın zamanda sevdiği, bol bereketli getirisi olan, güzel bir iş bulur eşim de.

pazarlama dersini bitirdim.
kişi olmaya dair kitabından okuma yaptım.
görsel paylaşımlarını planladım.
iş için taslak oluşturmaya başladım.

trendyol kullanımını öğrenmem gerekiyor ve de video editlemeyi. önümüzdeki günleri bu ikisine ayıracağım.

bir de iş dünyasına dair insanlara dokunacak içerikler nasıl üretirim buna dair fikirlere ihtiyacım var.

Merhaba :)

buraya içimden geçenleri, kimseye anlatamadıklarımı, herkese anlattıklarımı, özellikle çözemediklerimi, beni yoranları, hayatımda yapmak istediklerimi, hayallerimi ve onları gerçekleştirmek için ne gerekli, ne yapmalıyım, planım programım nasıl olmalı gibi şeyleri yazacağım. kendimin, hayatımın, geçen zamanımın daha güzel olması için bir nevi günlük gibi, ve okuyup da tavsiye vermek, ya da sohbet etmek isteyenlerle ilerlesin diye, geldim başlıyorum.

öncelikle ben genel olarak hayatının asıl dönüm noktalarındaki kararları kendisi vermiş olsa da, bu kadar önem atfetmeyen noktalarda hep başkalarını dinlemiş, aman onların dediği olsun üzmeye ne gerek var demiş ama kendisi üzülmüş birisiyim. bu huyumdan vazgeçmek istiyorum en başta. kendi içimde ukteler kalıyor, kendi isteklerimi yok yere feda ediyorum, ettim. artık buna bir dur demem gerek. bunun için olumlamalar, kendi kararını verebilmek üzerine okumalar yapmak ilk işim olacak.

bazen acayip üşengeç oluyorum, bu huyumu da kenara bırakıp, geçen zamanla dans ederek yaşamayı özledim. bu konuda enerjik kalmak, bunun için gerekli egzersizleri yapıp, takviyeleri almak ikinci sırada. bunun içinde şimdilik her gün sadece 20 dakika tam odaklı şekilde spor yapmayı hayatıma dahil ediyorum bugünden itibaren o zaman.

sanal alemde bazen fazla zaman tüketiyorum, bir bakıyorum saatler geçmiş, oysa telefonu kenara koyup, internetten uzaklaşınca neler neler sığıyor bir günün içine, zaman nasıl da çoğalıyor gibi oluyor birden. bunu da kaçırmamak için her gün 20 sayfa kitap okumayı dahil ediyorum hayatıma. zaten bundan fazla okuyorum ama bazı günler elime kitap almadığımda olduğunu fark ettiğimden az olsun öz olsun alışkanlıklarıma bunu da katıyorum şimdi.

kişisel bakım! bana kendimi çok iyi hissettiren şey. ama bazen sadece en temelde kalıp, cilt bakımımı aksattığımı görüyorum, hoşuma gitmiyor bu. her sabah kalkınca ve yatmadan önce 15 dakika da buna veriyorum. bu dakikalar azalır artar tabi bakalım düzen otursunda tekrar önce.

şu an çalışmıyorum, ilerde başlayacağım bir iş var, mülakat olumlu geçti, haziranda başlayacak inşallah. ona hazırlık yapmam gerekiyor, konular belli, ben aman salla şimdi modundayım, ona da bir göz atmam lazım. her gün 20 dakika tam odak da ona vereyim.

haftasonlarım bana kalsın istiyorum daha çok, esneklik payım ve full eğlence, kendime vakit ayırma olarak düşünüyorum şu an.

dil konusu. ingilizcemin seviyesini yükseltmeliyim, yabancı arkadaşlarımla tekrar konuşmaya başlamak ve kelime bilgimi artırmakla işe başlasam güzel olacak. her gün bir 20 dakika da ona desek.

artık tamamen kendi istediğim ve baktığımda huzur bulduğum hayatı istiyorum. herkesin yaşadığı sıkıntılar beni de buldu, beni de yaraladı tabi ama gün yine doğuyor, güneş yine gülümsüyor. kendi avuç içlerimden öpüp, hayatı gül işlenmiş bir mendilin zerafeti ve güzelliğiyle, aynı zamanda yağmurlu havada boğazın oluşturduğu o insanı hayrete düşüren ve bana cesareti anımsayan o manzara gibi korkusuzca ama bütünlüklü şekilde yaşayasım var.

ev işlerini aksatmadan, kendimi üşengeçliğin içinde kaybetmeden, kuş cıvıltılarını, ağaçların çiçek açışını, betondan dalını çıkaran çiçeği örnek alarak, eğlencenin de tadını hep alarak yaşayayım, olmaz mı ? :)

listemi de yapayım o zaman :
-- karar alma, başkalarından çok kendini dinleme konusunda olumlamalar, okumalar yapma
-- üşengeçlik bir kenara, 20 dakika egzersiz/spor
--20 sayfa kitap okuma (şu an Doğan Cüceloğlu'nun Var Mısın kitabını okuyorum, pazartesiye biter gibi)
--sabah ve akşam 15 dk cilt bakımı
--20 dakika dil çalışma, yabancı arkadaşlarla daha sıkı iletişim
İngilizce konusunda bana da destek olur musunuz

selamm,

bugün ders anlamında hiç bişi yapamadım.
annemlere gitmiştik, bebeğim bir uyudu pir uyudu, saatlerce.

eve ancak 1 saat önce gelebildim.
bir kursa başlamayı düşünüyorum ve kitap okuycam.

Saatler önce günaydın yazacaktım ama bebeğim uyuyunca ben de uyudum.

Yapacaklarım

🍒 15 dk kitap okuma
🍒 1 saat pazarlama
🍒 Görsel hazırlama
🍒 10 bin adım yürüme
🍒 2 litre su içme

Biraz ara verdiğimi fark ettim buraya. Diğer topikleri okuyunca hatırladım ve geldim.

Hayatım gitgide düzene giriyor. Kendi içindeki düzensizliğinin bile bir düzeni oluşuyor artık sanki.

Bebeğim bazı günler huzursuz, bu aralar bana en çok bana ihtiyaç duyuyor. Babasında bile durmak istemiyor. Beni görmek benim yanımda olmak isteği çok fazla, ancak öyle huzurlu duruyor.
Sanki algıları açıldıkça, dünyayı daha çok tanımaya başladıkça bana daha çok ihtiyaç duyuyor, beni daha çok yanında istiyor.
Bu durum çok tatlı, ona tanık olmak ve onu anlamak çok keyifli.

Her sabah veya öğle sonrası yürüyüşlere çıkmak istiyorum onu da bebek arabasına alarak.
Henüz yapamadım bunu.

Kendime dair hayallerim şöyle, bebeğimle dolu dolu anlar geçiriyor olmak ve sağlam bir maddiyat oluşturmak.
İlki için sağlam bir manevi güç gerekiyor, ikincisi içinse bilgi, yetenek ve fırsatları kaçırmamak.
İkisi için de adım attım, atıyorum ve bu beni oldukça mutlu ediyor.

Her gün cilt bakımı yapmaya dönüyorum, bebekle birlikte oluşan düzensizlikte en çok aksattigim nokta oldu kendimle ilgilenmek.

Böyle şimdilik. Minnoşum uyuyor, ara ara çok hareketleniyor, uyanacak gibi oluyor ama devam ediyor uykusuna. 3 kez uyandı şimdiye kadar. Bu hafta gece uykusu dağınık, yine bir atak dönemi belki.
Düzene girecektir tekrar umarım.

X