Ketojenik Beslenmeye Dönüş

Ciela

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2020
1.000
2.909
Merhaba kızlaaarr.
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir zamanlar beslendiğim gibi ketojenik beslenmeye geri dönüyorum.
Hayatım boyunca hep balık etli bir insandım, hiç zayıf olmadım(Kilolu değildim ama boyuma göre balık etliydim yani.). Alerjik bir bünyem var, aynı zamanda liseden sonra kronik bir depresyon dönemi geçirdim. O zamanlar adına ketojenik beslenme dendiğini bilmiyordum ama karbonhidratın alerjilerime iyi gelmediğini düşünüp karbonhidratı birkaç ay boyunca tamamen kesmiştim ve 1 buçuk ay içinde 54 kilodan 48 kiloya düştüm. Sabahları çok enerjik kalkıyordum, zihnim açılmıştı, ürtiker dökmüyordum, egzamam çok düzelmişti. Yüzümdeki sivilce lekelerinde vs bir değişim olmadı ama sivilcelenmiyordum artık. Ruh halim de çok iyiye gidiyordu.

Daha sonra pandemi başlayınca eve kapandık ve streslendikçe sağlıksız beslenmeye başladım. Üniversite sınavı şusu busu derken depresyon geri geldi. 48 kilodan 62 kiloya çıktım, son 1 sene içinde de 68 kiloya. Stresle yiyerek baş ediyordum artık. Tatlı sevmesem bile şekerli şeyler yiyordum. Aç olmasam bile aklım sürekli ne yiyeceğimdeydi.

Bazı insanlara yazdığım kilolar fazla gelmeyebilir ama son zamanlarda ipin ucu iyice kaçtı ve nefes darlığı yaşamaya başladım. Herhangi bir eforda tıkanıyorum artık. Yağ oranımın %30u geçtiğini tahmin ediyorum. Geçen gün bel çevremi ölçtüm ve metabolik sendrom için tehlikeli sularda yüzdüğümü fark ettim, sanırım artık bir şeyleri değiştirmem gerekiyor diye düşündüm.

Pandemiden önce böyle beslendiğimi hatırlıyordum ama nedense ketojenik diyetle özdeşleştirmemiştim. Ketojenik diyetin epilepsi ve diyabet hastalarında, otizmli çocuklarda vs önerildiğini ve büyük oranda iyi geldiğini biliyordum. Dinlediğim uzmanlar ve okuduğum bilimsel çalışmalardan sonra (kronik inflamasyonlara, otoimmun hastalıklara ve mental sağlığa iyi geldiğinde, hücre yenilenmesini ve mitofajı arttırdığına yönelik) tekrar denemeyi düşünüyorum. Gerekli supplementlerle birlikte, aralıklı oruçla beraber tekrar ketojenik beslenmeye başlayacağım. Bunun karnivor diyet gibi birçok yan dalı da var fakat ülkedeki ekonomik durum ortada, benim sürdürebileceğim bir diyet değil, öğrenciyim... Zaten yeşilliklerin beni kötü etkilediğini düşünmüyorum.

Buraya ara ara ketojenik diyet hakkında okuduğum şeyleri yazarım, hayatımda değişenleri ve nasıl beslendiğimi de. Şimdilik bu kadar. Ana hedefim sadece kilo vermek değil tamamen böyle bir beslenmeye dönmek.

Bu bir tavsiye yazısı değildir, ben bir diyetisyen değilim, kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Bunu da eklemiş olayım. Başka fikri, tavsiyesi veya uyarısı olan varsa da okumak isterim

Merhaba kızlaaarr.
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir zamanlar beslendiğim gibi ketojenik beslenmeye geri dönüyorum.
Hayatım boyunca hep balık etli bir insandım, hiç zayıf olmadım(Kilolu değildim ama boyuma göre balık etliydim yani.). Alerjik bir bünyem var, aynı zamanda liseden sonra kronik bir depresyon dönemi geçirdim. O zamanlar adına ketojenik beslenme dendiğini bilmiyordum ama karbonhidratın alerjilerime iyi gelmediğini düşünüp karbonhidratı birkaç ay boyunca tamamen kesmiştim ve 1 buçuk ay içinde 54 kilodan 48 kiloya düştüm. Sabahları çok enerjik kalkıyordum, zihnim açılmıştı, ürtiker dökmüyordum, egzamam çok düzelmişti. Yüzümdeki sivilce lekelerinde vs bir değişim olmadı ama sivilcelenmiyordum artık. Ruh halim de çok iyiye gidiyordu.

Daha sonra pandemi başlayınca eve kapandık ve streslendikçe sağlıksız beslenmeye başladım. Üniversite sınavı şusu busu derken depresyon geri geldi. 48 kilodan 62 kiloya çıktım, son 1 sene içinde de 68 kiloya. Stresle yiyerek baş ediyordum artık. Tatlı sevmesem bile şekerli şeyler yiyordum. Aç olmasam bile aklım sürekli ne yiyeceğimdeydi.

Bazı insanlara yazdığım kilolar fazla gelmeyebilir ama son zamanlarda ipin ucu iyice kaçtı ve nefes darlığı yaşamaya başladım. Herhangi bir eforda tıkanıyorum artık. Yağ oranımın %30u geçtiğini tahmin ediyorum. Geçen gün bel çevremi ölçtüm ve metabolik sendrom için tehlikeli sularda yüzdüğümü fark ettim, sanırım artık bir şeyleri değiştirmem gerekiyor diye düşündüm.

Pandemiden önce böyle beslendiğimi hatırlıyordum ama nedense ketojenik diyetle özdeşleştirmemiştim. Ketojenik diyetin epilepsi ve diyabet hastalarında, otizmli çocuklarda vs önerildiğini ve büyük oranda iyi geldiğini biliyordum. Dinlediğim uzmanlar ve okuduğum bilimsel çalışmalardan sonra (kronik inflamasyonlara, otoimmun hastalıklara ve mental sağlığa iyi geldiğinde, hücre yenilenmesini ve mitofajı arttırdığına yönelik) tekrar denemeyi düşünüyorum. Gerekli supplementlerle birlikte, aralıklı oruçla beraber tekrar ketojenik beslenmeye başlayacağım. Bunun karnivor diyet gibi birçok yan dalı da var fakat ülkedeki ekonomik durum ortada, benim sürdürebileceğim bir diyet değil, öğrenciyim... Zaten yeşilliklerin beni kötü etkilediğini düşünmüyorum.

Buraya ara ara ketojenik diyet hakkında okuduğum şeyleri yazarım, hayatımda değişenleri ve nasıl beslendiğimi de. Şimdilik bu kadar. Ana hedefim sadece kilo vermek değil tamamen böyle bir beslenmeye dönmek.

Bu bir tavsiye yazısı değildir, ben bir diyetisyen değilim, kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Bunu da eklemiş olayım. Başka fikri, tavsiyesi veya uyarısı olan varsa da okumak isterim
Selamlar, topigin hayırlı olsun. 🌸🌸
Ben de aralıklı oruçla birlikte düşük karbonhidratlı besleniyorum.
Karbonhidratı sadece sebzelerden (bezelye, patates, pişmiş havuç hariç) kısmen de ara sıra ilk öğünde yediğim meyvelerden alıyorum. Diyet liflerini çıkınca aldığım karbonhidrat miktarı 30-45, maksimum 50 Gr oluyor.
Sağlıkla hedefine ulaşmanı diliyorum. ❣️

Topigime beklerim... :KK66:

Ketojenik Beslenme nedir?

Ketojenik beslenme, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat yerine yağ kullanımının teşvik edildiği bir diyet şeklidir. Bu diyet, vücudu ketozis adı verilen bir duruma sokarak, aç olunmadığı halde uzun süreli açlık/oruç halini taklit ederek yağ yakımını arttırmayı hedefler. Bu nedenle ketojenik diyette genellikle enerji ihtiyacının çoğu yağdan, bir kısmı proteinden ve az miktarı da karbonhidrattan karşılanır.

Ketojenik diyet aslen epilepsi hastaları için geliştirilmiş bir diyettir. Beynimiz enerji ihtiyacı için karbonhidratlardan elde ettiğimiz glikozu kullanır. Diyetimizde karbonhidrat miktarı az olduğunda karaciğerimiz yağları yağ asitlerine ve beynin enerji ihtiyacı için glikoz haricinde kullanabildiği ketonlara çevirir. Kandaki keton miktarının artması durumuna ketozis denir. Mekanizması tam bilinmese de ketozis halinde epilepsi hastalarındaki nöbet sıklığının azaldığı bilinmektedir. Ketonlar beyinde nöbet önleyici ve enerji rezervi arttırıcı etkiye sahiplerdir, aynı zamanda nöronlarda ve diğer beyin hücrelerinde mitokondri sayısını arttırırlar. Hasar almış eski mitokondrilerin yıkılıp yerlerine yenilerinin yapmalarına sebep olurlar. Mitokondri sayısındaki artışın epilepsi yanında birçok ruhsal rahatsızlığa da iyi geldiği tahmin edilmekte.

Karışık bir özet oldu ama ketojenik diyetin ne olduğunu kısaca açıklamak istedim. Okuduğum çalışmaları ve dinlediğim belgeselleri de derleyip burada paylaşırım belki zamanla. Şu anda çok vaktim yoktu..

Bu bir beslenme tavsiyesi değildir bu arada. Ben diyetisyen değilim. Otoimmun veya kronik hastalıklarınız varsa bir hekimden, diyetisyenden bilgi almalısınız. Diyet çok hassas bir konu. Yediklerimiz içtiklerimiz bizi biz yapıyor. Ben daha önce bana iyi geldiği için tekrar bu şekilde beslenmeye karar verdim.

Ben geçenler de 36 saatlik bir aclik yapmış hemen ertesjnde hastaneye kan vermeye gitmiştim.idrarda keton cok artmış bu iyi birsey degil dedi doktor.bende anlam veremedim.
Bizim amacımız zaten keton üretmek degilmi diyerek.
Aclik yapmayı seviyorum vücudumun sifa alması adına ve ketojenik beslenmek hem.kolay hemde zor bir döngü gercekten karbonhidratlardan sıyrılmak kolay degil.
Başarılar dilerim..takipteyim..

36 saatlik bir açlıkla ketoza daha kolay girerim diye düşündüm ama niyeyse vücudum deliye vurdu kendini. Dinlenme halindeki nabzım 100ün çok üstüne çıktı, çarpıntı falan yaptı. Tansiyonum da biraz yükseldi. :KK53: Bu dramatikliğe dur dedim, 20. saatte bozup akşam yemeği yedim ben de.

Soslu koyun eti, turşu ve bir kase yoğurt. Yoğurt yedim aslında ama canım kaymaklı soğuk süt de çektiği için onu da içtim. :63: Haftaya daha düzenli öğünler pişirebilirim şu an çok müsait bir yerde değilim.

Akşam yemeğinden sonra tansiyonum da nabzım da normale indi.. Arada çarpıntı oluyor ama

merhaba ben bugüb 17. günümdeyim ketojenik diyette. daha öncede uzun süre yapmıştım. ancak sizin yaptığınız sanki önerilmiyor çünkü önce ketosise girilir daha sonra açlık yapılır aksi halde vucudunuzu çok yorarsınız fayda göremezsiniz.

merhaba ben bugüb 17. günümdeyim ketojenik diyette. daha öncede uzun süre yapmıştım. ancak sizin yaptığınız sanki önerilmiyor çünkü önce ketosise girilir daha sonra açlık yapılır aksi halde vucudunuzu çok yorarsınız fayda göremezsiniz.
Dogrudur..bende bilmediğim için soruyorum.kolay gelsin.

Birkaç gündür tansiyonum biraz dengesizdi, kendimi pek zorlamadım. Girip ne yediğimi içtiğimi yazamadım ama aralıklı da olsa artık devam edebilirim diye düşünüyorumm

Kahvaltı yapmıyorum genelde, kendimi aç hissetmiyorum. Öğlen tavuk eti veya köfte hazırlıyorum, yanına da domates peynir veya haşlanmış sebze. Canımın ne istediğine göre değişiyor. Bugün de öğle yemeği olarak köfte, domates, peynir ve zeytin yedim. Akşam karnabahar ve tavuk.

Stevialı şeyler pek tüketmek istemiyorum ama 1 2 defa deneyeceğim. Kendisini satın almadım. Büyük marketleri gezip karbonhidrat içeriği 0 veya 10 gramın altında atıştırmalıklar ve içecekler aldım. Okulda bazen öğle yemeği yiyemiyorum, sağlıksız bir şey maalesef ama o zamanlarda kurtarıcı olabilir diye düşünüyorum

Ben geçenler de 36 saatlik bir aclik yapmış hemen ertesjnde hastaneye kan vermeye gitmiştim.idrarda keton cok artmış bu iyi birsey degil dedi doktor.bende anlam veremedim.
Bizim amacımız zaten keton üretmek degilmi diyerek.
Aclik yapmayı seviyorum vücudumun sifa alması adına ve ketojenik beslenmek hem.kolay hemde zor bir döngü gercekten karbonhidratlardan sıyrılmak kolay degil.
Başarılar dilerim..takipteyim..
Nedense bildirim gelmemiş, yeni gördüm kusura bakmayın.
Ketojenik diyetle ilgili çalışmalar yeni yeni artıyor diyebiliriz. Tıp fakültesinde nutrition üzerine alınan eğitim de bayağı sınırlı, ben kendi derslerimden de görüyorum yani. İşlediğimiz şeyler belli başlı kaynaklardan, çok bilinen, çok klasik şeyler. Farklı uzmanları dinlemek, araştırmak, bilgi edinmek gerekiyor sanırım

Ketosise kolay girebilmek için OMAD veya 24 saatlik açlık da tavsiye ediliyormuş aslında ama benim vücudum 16 saatte bile isyan etti. Yeterince su içtiğimi düşünüyorum, belki elektrolit yetersizliğindendir. Kestim ben de

Selamlaar.
Sınav haftam olduğu için çok güncelleyemedim ama bugünden itibaren düzenli beslenmeye başladım yine. Güncellemiş olayım.

Okul varken pek kahvaltı yapamıyorum vaktim olmuyor. Sabah okula gitmeden espresso kahve yaptım, sertliğini kırmak için biraz badem sütü ekledim. Protein bar aldım yanıma ama öğlen acıkmamıştım, okulda da yemedim bu yüzden.

Akşam yemeği için brokoli haşladım. Üzerine toz, yoğurt ve birazcık sarımsak tozu attım. Yanına da cheddar peyniri ve köfte. Şekersiz limonata içeceğim bir de.

Limonatamda hiç şeker yok ama ev yapımı değil ve nedense şekerli bir şey yemişim gibi iştahımı açıyor. Galiba bir daha almayacağım:KK43:

Son düzenleme:
Bu sabah kahvaltı etmedim, diğer günlere göre geç uyanmıştım zaten. OMAD yapmak istiyordum ama yoğun bir şekilde ders çalışacağım ve vitaminlerimi almam lazım, o yüzden domates, marul, tavuk, mayonez ve susamla salata yaptım. Öğle yemeği için bunu yiyeceğim.

Yemeklerim biraz daha tekdüzeleşti, o yüzden her gün güncellemiyorum.

Bugün yalnızca akşam yemeği yedim. Ufak bir salata(marul+domates), barbekü soslu et ve pırasa yemeği yedim.

Yemekler birbirinden alakasız ama buzdolabındakileri bitirmem lazım..................

Son düzenleme:
Iyi aksamlar
Ketojenik cidden beni zayiflatan ve doyuran tek beslenme tarziydi.
Tekrar baslamak istiyorum bende

Iyi aksamlar
Ketojenik cidden beni zayiflatan ve doyuran tek beslenme tarziydi.
Tekrar baslamak istiyorum bende
İyi akşamlaarr.
Gerçekten bana da çok iyi geliyor. Sağlıklı yağlardan zengin öğünler yediğimizde tok hsisediyoruz. İnsülin kaynaklı ruh hali ve enerji dalgalanmaları yaşıyorsak o sıfıra iniyor. Üstüne vücut yağ da yakıyor. Daha ne olsun :)

Omad ile mi devam ediyorsunuz?
Makro takibi yapiyormusunuz peki?
Okuldan dolayı çoğu zaman OMAD yapıyorum, kahvaltıda en fazla kahve içebiliyorum çünkü. OMAD yapmasam da kahvaltı veya öğle yemeği olarak salata yiyorum zaten.

Makro takibini karbonhidrat harici şu an yapmıyorum, biraz yoğun bir dönemdeyim ama yakında spora başlayacağım o zaman dikkat etmem gerekecek sanırım.

Siz daha önce ne kadar süre ketojenik beslenmiştiniz?

Dün kahvaltıda domatesli omlet yedim. Akşam yemeğinde de barbekü soslu et.

Bugün OMAD yapıyorum. 6-7 civarı dünden kalan etleri bitireceğim, yanına da salata yaparım herhalde.

Öğlen kahve içtim. Şeker yerine artık badem sütü kullanıyorum. Whipping cream fazla tatlı geliyor, sade de ben içemiyorum, espresso acı geliyor. 250 mllik badem sütü 3-4 gün için kahveme yetiyor zaten.

Akşam yemeğinde salata yapmaya üşendim. 🙃 Dünden kalan etleri azcık ısıtıp barbekü sosuyla yedim, ardından da birkaç turşu. Yarın için ne yapsam bilemiyorum. Derslerim öğleden sonra olacağı için kahvaltı etmeyeceğim. Akşam yemeği için ya ton balıklı salata yaparım ya da buzdolabındaki sebzeleri bitirmek için brokoli haşlaması veya pırasa yemeği yaparım, bilemiyorum.

Bugün midem biraz kötüydü:KK43: Kahvaltı etmedim. Öğlen yemeğinde ton balıklı salata yedim, akşam da kolayıma geldi tavuk sote yaptım.

X