Kilolu olmaktan o kadar sıkıldım ki (tüp mide?)

Hayatımda en fazla dönemsel 5-10 kg fazlalıkları olan bir insanım ve bütün hayatım boyunca böyle olmasının sebebi sabahtan akşama kadar ekmek börek pasta gömerek yaşayan biri olmamak. Siz ameliyattan sonra da katı beslenme kurallarıyla karşılaşacaksınız. Yine olmuyor bu ameliyat bile işe yaramaz diye söylenirsiniz o kuralları görünce. Malesef sizin yoyo sendromu dediğiniz şeyin tamamen yanlış diyet programlarından kaynaklanan ve o program biter bitmez hunharca yemek yemeye döndüğünüz için kaçınılmaz olan basit bir gerçek. Yani bu yenilmez bir hastalıkmış gibi bir durum yok. Protein karbonhidrat yağ dengesini hayatınız boyunca her gün korumanız gerekiyor. Dengeli beslenmeyi hayat şekliniz yapmanız gerekiyor. Yapmak zorundasınız çünkü hayatında en fazla dönemsel 10 kg fazlası olmuş insanlar bu şekilde yaşıyorlar. Sürekli yiyip yediklerimizi yok eden bir sihirli değnek yok hayatımızda. Dengeli besleniyoruz. Akşam patates kızartması hamburger yemişsem ertesi gün hafif kahvaltı yapıyorum temiz ve sebze ağırlıklı yiyorum. Her gün çikolata vs yediğim dönemlerde az kilo almışsam bir süre temiz bir diyet yapıp dengeliyorum. Hayatımız kilomuza dikkat ederek geçiyor. Aldığımız besin değerlerine önem veriyoruz. Sağlıklı yiyecekleri seviyoruz. Sağlıksızları her gün değil haftada 2 civarında bırakıyoruz. Her şey kafada yani
iradeli olmanız ve bunu hayatınız boyunca sürdürebilmeniz çok güzel.

Siz demek ki bugün bir sebepten 30 kg da alsanız, eğer yeme alışkanlığınız dediğiniz gibiyse zaten hemen verirsiniz ve o kiloyu korursunuz. Elbette ki dediğiniz gibi kilo almamak için sürekli özen gösteren birçok kişi var.

Ama en basitinden bu konuda şanslı olanlardan kardeşim, aynı boydayız ama 51 52 kg yi geçmedi hayatı boyunca. Dikkat ettiği filan da yok. Ne yediğine odaklanmaz yani.

Benim şahsen kilo almamın sebebi de kontrolsüzce aburcubur, kızartma, hamurişi yemem değil. Aldığım kalorinin yaktığımdan fazla olması bir şekilde. Kontrolsüz yemiyorum, ama dikkat de etmiyorum. Yediklerimin takibi diyet yapmadığım dönemlerde kaçıyor. Çünkü gerçekten zor bir şey sizin yaptığınız. O yüzden bu iradeye ve kabiliyete destek almadan sahip olan birisi olarak da, olmayan birisiyle empati yapmanız mümkün değil. Obezite hastalığının çıkış noktası “hayatın boyunca ne yediğine dikkat edememe iradesizliği” zaten.

Yanlış diyet programı konusunda hemfikirim. Fakat kendimi bu girdaba soktum işte ne yazık ki. Tüp mideden medet ummamın sebebi, kişinin yeme alışkanlıklarını değiştirmek noktasında bir ivme kazandırması. Sizin de olduğunuz gibi, “dikkat edebilen” bir insan haline gelmeye yardımcı olması.
Sihirli değnek gibi bir beklentim yok.

Sizi anlıyorum ben de sizin gibiyim. Boy ve kilomuz benziyor. Ben de alıp alıp veriyorum. Mide balonu taktirdim pek işe yaramadı. Ameliyatı da düşündüm ama önce cidden yaşam tarzımı değiştirip midemi küçültmeye calisicam. Ben bunun bir tür bağımlılık oldugunu dusunuyorum. Ameliyat işe yarayabilir uzun vadede tabi ama benim için şu an cidden zor bir şey o yüzden şu an istemiyorum. Kiloyu veriyorsunuz zaten verebiliyorsunuz siz de benim gibi. Sorun geri almak. O koruma süreci zaten hep olacak mide ameliyatından sonra da gerekecek. Diyetten bikmaniz da çok normal evet. Ama bence uzun vadeli düşünüp taşınıp bu işe girişin bütün alternatifleri değerlendirin.
Şu an diyetisyen ve aynı anda psikolojik danışman olarak hizmet veren kişiler de var. Aklımda onlardan birisiyle de seans yapmak var. Çünkü psikanaliz yöntemli terapim çok fayda sağlamadı bu konuda. İki yıldır alıyorum onu da.

Acaba diyorum işte ameliyat bir motivasyon kaynağı olur muydu. Kesinlikle çok ince araştırma yapacağım böyle bir karar almadan önce.

Merhaba arkadaşlar, ben yıllardır yoyo sendromundan muzdarip birisiyim. 15 kg verip 20 alıyorum. Bu hep böyle gidiyor.

Su an en yüksek seviyeme ulaştım. Boyum 165cm, 94 kg yum.

Artık çok sıkıldım kilolu olmaktan. Ama diyet listesi muhabbetinden de çok sıkıldım.

Tüp mide ameliyatı + psikolojik danışmanlık ile bu konuyu tamamen çözmeyi planlıyorum ama tüp mide ameliyatı konusunda birtakım korkularım var.

Hala araştırma aşamasındayım ama ya kilolu kalacağım ve sabit kilomu korumaya çalışacağım, ya da bu ameliyatı olacağım diye karar verdim. Çünkü kilo verme çabaları da hayattan soğuttu beni ve başarıya ulaştığım yok açıkçası. Kilo versem de geri alıyorum bir ya da iki sene sonra.

Çok karışık yorumlar alıyorum ameliyatı geçirenlerden.

Özellikle bu operasyonu geçirmiş kişilerin deneyimlerini okumayı çok isterim.

Sadece lütfen hayatı boyunca en fazla 5 10 kg fazlası olmuş arkadaşlar “boğazını tut, spor yap.” gibi tavsiyeler vermesin. Şimdiye kadar verip de geri aldığım kilolar 40’ı 50’yi geçmiştir. Maalesef keşke o kadar kolay olsa.
Bu kilo konusu hayatınızı bu kadar etkiliyorsa, bu ameliyatı istiyorsanız işin uzmanı bir hekim ile görüşün..sonrasinda incecik olan da var,kilo veremeyen de var..vücut sizin, hayat sizin ..tamamen sizin kararınız..ama 100 kilo üzerinde olanlara yapıyorlar galiba

Bu kilo konusu hayatınızı bu kadar etkiliyorsa, bu ameliyatı istiyorsanız işin uzmanı bir hekim ile görüşün..sonrasinda incecik olan da var,kilo veremeyen de var..vücut sizin, hayat sizin ..tamamen sizin kararınız..ama 100 kilo üzerinde olanlara yapıyorlar galiba
vücut kitle endeksi 40 ın üzeri olanlara yapılıyor. Ama 35 e de şayet sağlık problemleri mevcutsa yapılıyor. Kolesterol ve şeker gibi.

Ben iki yıla yakin oldu tüp mideliyim. Benim de bir çok cekincem vardı, sağlıklı bir insanken bir organını kestirecek olmak çok büyük bir riskti. Üç tane de çocuğum vardi ve ikizlerim yeni bir yaşına girmişlerdi bu kararı aldığımda. Tıpkı sizin gibi 15 ver 20 al... Sonra 168 boyumla 110 kiloya yakın haldeydim. Bu da psikolojimi berbat hale getiriyordu. Büyük oğlum kilolu olduğun için utanıyorum arkadaşlarımdan demişti hatta. O zaman oğluma kolum bacağım olmasa utanır mıydın yine demiştim o da onun çözümü yok seni savunurdum ama kilolu olmak öyle değil demişti 😔 neyse surecime geçeyim, çok şükür her konuda sağlıklı biriydim bu ameliyata girerken. Doktorum çok iyiydi, güvendim. Devamında diyetisyen desteği de vardı. Psikolojik bir destek de olsa harika olurdu aslında. Ameliyatim şükür sorunsuz geçti. Ağrı sızı bir tek ameliyattan çıktığımda oldu o da çabucak gecti. Sürekli yürüyüş yaptım ve söylenenlerin aslaaa asla asla dışına çıkmadım. Doymaya yakın olduğum an zerre birşey yemedim. Tek lokma kalsa da yemedim. Asitli yemek sulu katı karistirmak vs yasak hic delmedim. ( Öncesinde yapabilir miyim diye denemeler yaptım. Caysiz kahvaltı yaptım vs. ) Bir kere sadece çok afedersiniz istifra ettim o da kalmış yemekti a bir kere de çocuklar icetea görmesin diye çabuk içip onu cikartmistim. Benim büyük vir kusma korkum vardı cocuklugumdan beri o yüzden hiç kural delmedim. Sürekli yürüdüm hala hemen hemen her gün yürüyorum. Çok aktif biriyim hayatımı hiç etkilemedi. Saçlarım döküldü ama şu ara toparlıyor. Çok şükür çok memnunum. 50 bedenden 38 bedene düştüm. Her giydiğim çok yakışıyor. Daha öz güvenliyim. Ama bu elime geçen ikinci bir şans. O yüzden hala dikkat etmek zorundayım. Vermek istediğim 4-5 kilo daha var. Verirsem çok mutlu Olcam onu da Ramazan'a bıraktım artık. Ramazanda veririm inşallah diyorum 😅 ben memnunum. Ama herkes de böyle mi bilemem.

vücut kitle endeksi 40 ın üzeri olanlara yapılıyor. Ama 35 e de şayet sağlık problemleri mevcutsa yapılıyor. Kolesterol ve şeker gibi.
Iyi bir hastanenin obezite cerrahisi bölümüne gidip ,bu konuda deneyimli bir hekime aklınızdaki bütün soruları sorun,öyle karar verin..bir tanıdığım incecik oldu,eski fotolarına bakınca inanamadım ama Şarkıcı Deniz seki var mesela o da oldu ama bence hicbir değişiklik yok kadında..sizi çok iyi anlıyorum ,inşallah istediğiniz gibi bir sonuç alırsınız..

Ben de sizin kilonuz civarlarındayım. Ameliyat olmayı hiç düşünmedim. Vücuduma bıçak değdireceğim bir de üstüne hayat boyu bazı şeylerden mahrum kalacağım. Niye bu eziyeti çekeyim ki. 150-200lü kilolarda olsanız yine bi nebze anlaşılır. Son üç ayda 105ten 96ya düştüm belirli bir diyet yapmadan. İnsülin direnci,demir, d vitamini b12 eksikliği varsa önce onun tedavisi olmalı sonrasında sezgisel beslenmeyi araştırmanızı öneririm. Yeme düzeninizde bozukluk nerde bunu belirlemeniz lazım. Katı diyetler işe yaramıyor

İşte birebir ameliyat olmuş ve benim dertlerimden muzdarip birisinden bir yorum. Çok teşekkürler paylaştığınız için. İçimden bir ses bana da aynısı olacak diyor. Süreciniz nasıldı, kaç kg yle girdiniz vs anlatmak isterseniz bilmeyi çok isterim.
Rica ederim . Basina gelmeyen bilemez.. 110 kilo ile ameliyata girdim 65 kiloya kadar düştüm.. ama bir baskasina 65 kilo belki hafif balik etli bile gorunebilirdi fakat bende sanki 50 kiloymusum gibi göründüğünden hic mutlu değildim. Benim idealim 69/72 arasi bende suan o kilolarda gidip geliyorum. Ama sanırım lohusalik gecince yine 6 li rakamlara gerileyecegim gibi..

Bende tüp mideliyim. Hayatımda verdiğim en doğru karar oldu. 50 bedenden 38 bedene düştüm ki zara koton gibi markalarda 34 e bile girmişliğim var :) ben en son ergenlikte görmüştüm bu kiloları yaşım 33. Çok şükür benim sürecim zor geçmedi saçım hiç dökülmedi sarkmadım sürekli yürüdüm hala fırsat buldukça yürüyorum işimde çok yoğun olduğu için ağır sporlar hiç yapmadım açıkçası. 18 ay oldu kendime artık bir yeme düzeni oluşturdum tatlımı da yiyorum tuzlumu da. Ki ben çoğu tüp mideliye göre fazla yiyen kişilerdenim (belki de ondan sorun yaşamadım (kas kaybı, vitamin vs) ona rağmen hala kilo verimim devam ediyor. Ameliyattan sonra halsizlik vs yaşamadım aksine çok aktifim artık merdiven çıkıyorum günde 16 saat nöbet tutup ertesi gün yürüme bandında yürüyorum söyleyeceklerim bu kadar. İnsan ihtiyaç duyduğu şeyin kararını kendi vermeli, kimseden etkilenmemeli bence hayata bir kez geliyoruz kimin ne düşündüğü umrumda bile değil ameliyat konusunda iyiki olmuşum kalpten söylüyorum

94 kilo ile iki sene önce tüp mide oldum, hayatımda verdiğim en iyi karardı.36-38 beden arasıyım.Ameliyattan bir hafta sonra işimi başındaydım, saçlarımda dökülme oldu vitamin takviyesi ile çok daha iyi durumda.Keşke daha önce olsaydım diyorum sadece.

Vallahi cok cok yakinimda iki kisi var vu ameliyat i olan..
Amcamın kızı mesela yeniden dogdu diyebilirim 4yil oldu ameliyat olalı hic zor gecirmedi ameliyatidiyor su an small beden vesaglikli.
Birdebaska bir tanidigimiz var yeniden kilo aldi ameliyat sonrasi.
Kıbrıs dan yaziyorm ve cok yaygin burada cok kisi oluyor bu ameliyat i

94 kilo ile iki sene önce tüp mide oldum, hayatımda verdiğim en iyi karardı.36-38 beden arasıyım.Ameliyattan bir hafta sonra işimi başındaydım, saçlarımda dökülme oldu vitamin takviyesi ile çok daha iyi durumda.Keşke daha önce olsaydım diyorum sadece.
Merhaba, teşekkürler paylaştığınız için. Boyunuz kaçtı acaba?

Şu an diyetisyen ve aynı anda psikolojik danışman olarak hizmet veren kişiler de var. Aklımda onlardan birisiyle de seans yapmak var. Çünkü psikanaliz yöntemli terapim çok fayda sağlamadı bu konuda. İki yıldır alıyorum onu da.

Acaba diyorum işte ameliyat bir motivasyon kaynağı olur muydu. Kesinlikle çok ince araştırma yapacağım böyle bir karar almadan önce.
Şema terapisi yapanlar ise yarar mı acaba. Bana kendi panik bozukluğun için böyle şeyler daha mantıklı geliyor. Çünkü daha çok bilincaltimda sorun var gibi.
Mesela benim 6 yaşındaki oğlum sırf uykudan kaçmak için gece yatmadan önce illa açım diyor. Biz de veriyoruz mecbur. Aslında zayıf bir çocuk ama ilerde yetişkin döneminde bu alışkanlık yapacak ve obez olacak diye korkuyorum. Geçen vermedim mesela karnım ağrıyor dedi. Uykuyu stres yapıyor ve yerine çok iştahlı bir çocuk olmasa bile yemeği koymak istiyor. Ben de psikologa randevu aldım. Bu sorunu erkenden çözmek için.

Armağan caglayanin kanalında Şema terapisi yöntemi ile çalışan bir kadını dinlemiştim. Bana mantıklı gelmişti.

Akapunktur denediniz mi hic. Bana anksiyete için çok önerdiler. Hatta demin bir yerle görüştüm bilinçaltı akapunktur uyguluyoruz dedi. Belki kilo için de etki eder. L lilalina

Bir tanıdığım ikinci doğumundan sonra tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. Hayatı boyunca kilo sorunu ile uğraştı ve kafasına koymuştu. Tahminim 120 kilonun üzerindeydi. 1 hafta izin kullandı ikinci hafta işe döndü ve baya halsiz gibiydi. Ancak 3üncü haftadan sonra çok iyi görünmeye başladı. Çok kısa sürede fazla kilolarından kurtuldu. 50 kilonun üzerinde 1yıl içersinde vermiş. 3 ay geçtikten sonrada spora başladı ancak öyle her gün falan değil haftada 2 veya en fazla 3. Şu anda kendine olan güvenini, daha neşeli daha mutlu ve enerjisi çok fazla. İlk defa hayatında kayak yaptı 2 hafta önce. Ben gözümün önünde eridiğini gördüm ve dikkat edildiği sürece ve doğru doktor ile ameliyat sanırım başarılı oluyor. Olumsuz duyduklarım :6 ayın sonuna doğru baya bir saç dökülmesi yaşadı, yemeğin yanında artık bir şey içemediğini ancak yemek bittikten sonra içiliyormuş ve 1 yumurta yerine iki yumurta sabah kahvaltısında yediğinde ishal olduğunu söyledi.
Umarım sizin için yol gösterici bir mesaj olmuştur, bende yıllardır aynı sorunu yaşadığımdan ve yo yo şeklinde kilo alıp vermekten çok yoruldum. Şu bir gerçek bu ameliyat bir çözüm değil ama olduktan sonra dikkat edilir ve doğru şekilde yemek yenilirse başarılı olunur. O arkadaşın nasıl eridiğini kendi gözümle gördüm. Asla pişman değilim dedi. Kararınız her ne ise hakkınızda hayırlısı olsun. Sevgiler

Ben hayati boyunca hep kilolu olan surekli kilo alip veren o kisiydim.. hatta en son kilo bile veremez olmustum.. en sinunda ucbucuk yil once gittim tüp mide ameliyati oldum.. olmadan once cok arastirdim bu konuda en en en onemlisi doktor . İyi ki olmusum bir an bile pisman olmadim.. spora üşenen ben gymlerden cikmaz oldum neden? Cunku onceden spor yapsamda sonuc alamiyordum istedigim sonucu alamayinca sureklilik olmuyordu.. ama simdi oyle mi iki gun spora agirlik versem karin kaslarim belli oluyor♥️ ustelik şunu belirteyim yirmi gun önce dogum yaptim ve hamileligimde hic kilo almadim ustune zayifladim simdi 38 bedenim eminim bi kac aya 36 ya duserim malum yeni dogum yaptim.. sonuc olarak keske daha once olsaydim bu ameliyati..
Doktorun adını vermeniz mümkünmü? Doktorun çok önemli olduğunu bildiğimden rica ediyorum

benim arkadaşım oldu her tarafı sarktı bacak içlerine kadar bilmiyorum çok fazla kilonuz yok biraz üstüne düşüp verirsiniz bence. sarkık vücut insanı daha da üzüyor. o da 100 kiloydu boyu da uzun. şimdi çok zayıf görünüyor kıyafetle ona da morali bozulmasın diye bjr şey demedik ama karnı kolları bacak içi hep sarktı

Tvlere çıkan bir arkadaşım var.
Kız tüp mide ameliyatından bi kaç yıl sonra baya baya kilo aldı döner bi kac yıla eski kilosuna.
Midenin alınan kısmı minarel ya da vitamin üreten kısmı olduğunu ömür boyu takviye kullanması gerektigi vs anlatmıştı.

Gülşah Saraçoğlu dışında kimse bu konu da referans olarak veremem bi tek o muhteşem oldu ve kilosunu koruyor. Ama oda bence ameliyattan önce de aşırı kilolu değildi ve vucududa güzeldi…
Spor yapılmaz ise sarkmalar oluyor.

X