Kim suçlu?

Hayvanları sevip insanları sevmez biri değilimdir ama afedersiniz insan bana daha pis geliyor çünkü bizler wc kullanımı, yemek yeme sonrası veya hapşırma, öksürme vs durumlar sonrası ellerimizi yıkamamız gerektiğini bilen canlılarız.

Yaşadıklarımdan örnek veriyorum, kadın pazarda her yere sürdüğü elleriyle her şeyi avuçlayıp avuçlayıp yiyor, yerken konuşup ağzındakileri de döküyor 😵‍💫 diğer müşterilerin kendisinden tiksinmemesini bekliyor ama etrafta köpek görünce ayyy tiksindim pis hayvan dolaşıyor diyor, adam sokakta, ki gece yürüyüşlere çıktığımdan ne yazık ki sıkça maruz kalıyorum, okul duvarının dibine tuvaletini yapıyor köpek okul duvarının dibinden geçerken pis hayvan diyor, abicim gece sen oraya işedin ama😬

Sizin gibi korkanlara bir şey diyemem ama özellikle kış mevsiminde yağmurdan sırılsıklam olmuş tek derdi kurumak olan kedi köpekleri markette görünce sesimi çıkarmıyorum, bazı sokak kedileri marketlerin kuytu köşesinde karton üstünde uyuyor ellemiyorum, kedinin köpeğin tüyünden tiksinmem sonuçta ne alırsak alalım eve gelince yıkıyoruz ama ellerinde bir sürü artıkla ürün mıncıklayanlar yüzünden alışveriş sonrası ellerimi bir çamaşır suyuna yatırmadığım kalıyor😵‍💫
Bizim semtte onların evleri var köpeklerin yani yeşillik açık alanlarda hatta açık olarak güneşlikleri bile var . Belediye ve hayvanseverler yaptırdı yıllardır var. Evlere 200 metre uzakta bu kulübeleri. Orda rahatça yiyip içip gezip yaşıyorlar. Mama alıp arada yol kıyısında olduğundan atarım önlerine yemelerini izlerim . Seviyorum aslında köpekleri. Tek sorunum mesela PTT ye gideceğim tam kapının önünde oturuyor giremiyorum . Bankamatiğin önünde oturuyor para çekemiyorum vs. Yoksa elbette beraber yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu dünya sadece bizim değil.

Son düzenleme:
Ama bir korkunun olmasi icin tehlikeli olmasi gerekmiyor… mesela yetiskin birinin balondan korkanini duydum😐
Hayvanın büyüklüğü cinsi fark etmez zaten, bir şekilde korku geliştiren herkes zarar gelmeyeceğine ikna olsa da korkuyor, mesela hepimiz bit lafı geçince kaşınırız vücut istemsiz olarak bit lafına bile tepki verir, kimi eline Uğur böceği bile alamaz kimi de akrebi bile tutar, insan psikolojisi çok karmaşıktır o yüzden küçük köpekten neden korkuyor, şu cins kediden neden tırstı diyemem, ki benim minnoş pekinezim var, bir gün izmirde geziyorum bir gümüşçüye girdim sahibi olan delikanlının rengi attı, meğer yakın zamanda bir pekinez onu ısırmış pekinezlere karşı korku geliştirmiş, oluyor böyle şeyler.

Son düzenleme:
Bizim semtte onların evleri var köpeklerin yani yeşillik açık alanlarda hatta açık olarak güneşlikleri bile var . Belediye ve hayvanseverler yaptırdı yıllardır var. Evlere 200 metre uzakta bu kulübeleri. Orda rahatça yiyip içip gezip yaşıyorlar. Mama alıp arada yol kıyısında olduğundan atarım önlerine yemelerini izlerim . Seviyorum aslında köpekleri. Tek sorunum mesela PTT ye gideceğim tam kapının önünde oturuyor giremiyorum . Bankamatiğin önünde oturuyor para çekemiyorum vs. Yoksa elbette beraber yaşamaya öğrenmeliyiz. Bu dünya sadece bizim değil.
Sizin gibi tedirgin olan insanlara denk gelince yardımcı oluyorum, köpek herhangi bir yerin girişine oturmuşsa veya geçtiğimiz sokakta birkaç köpek oyun oynuyorsa hemen köpeklerin arasına dalıp oyalıyorum, sokak köpeğini peşime takıp çok uzaklaştırmışlığım var.

Kusura bakmayın da siz haksızsınız. Hayvansever bir insanım. Özellikle köpeklere çok bağlıyım, çok derinden severim. Ancak kadının çocukları korkuyorsa kusura bakmayın etrafın sınırlarının başladığı yerde sizin özgürlüğünüz biter. Onların da rahatça yaşama hakkı var ama gaspediyprsunuz. Ben sizi çok bencil buldum

Zararsız bi köpeğe neden fobin olsun ki? Şimdi onun annesi çocukla konuşsa “bu köpek cinsi zararsız, korkmana gerek yok gel birlikte sevelim” dese, çocuğum korkuyor demek yerine daha iyi olmaz mı? Yurtdışında herkesin evinde köpek var türkiye bu durumu aşamıyor çok üzülüyorum. Bence köpek fobisi aşılabilir özellikle çocukluk çağında daha kolay. Onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz dünya bir tek bize ait değil.
4-5 ay önce bir binanın önünden geçerken , köpek üstümüze doğru gelip havlamaya başladı. Çocukları geçtim ben bile korktum. Bbuyuk oğlumu kovaladı. Sahibi bayan sadece kapisinin önünden birşey yapmaz o dedi. Eee birşey yapmaz ama havlyor ve kovalıyor. Çocuk birşey yapmaz diye düşünmez ki. Lütfedip gelip köpeğini sakinlestirseydi,çocuklar da korkmamak gerektigini görürdü. Bunun sonucu çocuklarımin köpek fobisini yenmek 5 ayımı aldı.

Bizim konumuzda da köpeğin bir suçu yoktu. Sahibi dikkat etmeliydi. Umursamaz davranmamaliydi. Yurt dışında belki karsilikli birbirinin korkusuna mesafesine dikkat ediliyordur. Herkes Köpeğine sahip cikiiyordur .Birde sokak köpekleri olmadığı için bir fobiyle büyümüyordur kimse

Hayvanın büyüklüğü cinsi fark etmez zaten, bir şekilde korku geliştiren herkes zarar gelmeyeceğine ikna olsa da korkuyor, mesela hepimiz bit lafı geçince kaşınırız vücut istemsiz olarak bit lafına bile tepki verir, kimi eline Uğur böceği bile alamaz kimi de akrebi bile tutar, insan psikolojisi çok karmaşıktır o yüzden küçük köpekten neden korkuyor, şu cins kediden neden tırstı diyemem, ki benim minnoş pekinezim var, bir gün izmirde geziyorum bir gümüşçüye girdim sahibi olan delikanlının rengi attı, meğer yakın zamanda bir pekinez onu ısırmış pekinezlere karşı korku geliştirmiş, oluyor böyle şeyler.
Zaten bir korku neden var denmez ki belki hepimiz demisizdir birilerine bunu.. sinekten korkan var kediden korkan var.. bana gore sacma bunlar ama var yani.. ustune gitse korkunun iyi ama her ustune gidilen korku iyi olmuyor sonucta.. bazen ustune gitmemek lazim belki..

Yani tehlikeli degildir ben genel olarak kopekten filan korkmam ama suru halindeyse bir urperme gelebilir ya da yukarda anlattigim gibi tasmasiz koskoca kopek bana dogru kosarsa hele cocuklarim varken korkabilirim ve sahibine bi carlarim yani. Hepsi insani seyler. Baskasini rahatsiz etmemek gerekir bence

Zararsız bi köpeğe neden fobin olsun ki? Şimdi onun annesi çocukla konuşsa “bu köpek cinsi zararsız, korkmana gerek yok gel birlikte sevelim” dese, çocuğum korkuyor demek yerine daha iyi olmaz mı? Yurtdışında herkesin evinde köpek var türkiye bu durumu aşamıyor çok üzülüyorum. Bence köpek fobisi aşılabilir özellikle çocukluk çağında daha kolay. Onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz dünya bir tek bize ait değil.
Yapma yaw..cunku bir cok ulkede basibos gezen kedi ya kopek goremezsin. Yurt disi derken avrupaysa kastin... durup dururken 1000 de 1 oluyordur ok ama hic bi kopek cocugun suratini parcalamamistir… ulkemde her gun baska bir haber ve sahiplerinde bi yuzsuzluk.. pitbull beslemek nedir yani🙄

Şimdi çok detaya girmeyeceğim. Apartmanda köpeğimle ilgili bir komşumla sıkıntı halindeyiz sürekli. Sonradan taşındı buraya yeni sayılır. Köpeğim kendisine herhangi bir zararda saldırıda havlamada vs.. bulunmadı şu güne kadar. Tamamen çocuklarım korkuyor diyor. Sürekli bu konuda bana laf ediyor. Bugüne kadar asla cizgimden çıkmadım tartissamda yapıcı oldum. Bugün köpeğim aniden sokakta kaçtı taşması parçalandı tutamadım bir şekilde apartmana girmiş, bununda çocukları sokakta oyun oynuyormuş apartmana girmişler korkmuslar vs.. tamam benim ihmalkarligim söz konusu buraya kadar bunu kabul ediyorum. Ama kadın bugün kapımı çalarak beni tehdit etti( ben sana göstericem),hakaret etti(sen köpek olmasan köpek beslemezsin), bağırdı,üzerime yürüdü. Ben gene cizgimden çıkmadım siz diye hitap ettim. Hatta başta kusura bakmayın bile dedim sonradan sesimi yükselttim en sonunda polise gidip şikayetçi oldum. Polis böyle beni suçlar gibi davrandı, apartmanda köpek mi beslenirmiş, köpeğime sahip cikmaliymisim,çocuklar korkabilirmiş. Bunun için mi şikayetçi oluyormuşum,bu kadar mıymış, bıyık altından gülmeler.İfademi alan poliste sen diliyle konuştu. Başta kararlı misin şikayete falan dediler. Çok canım sıkıldı. Benim ihmalkarligim söz konusu evet fakat sırf birileri korkuyor diye benim rahat yaşama hakkım yok mu ? Yani ülkemin polisi bile böyle davranıyor. Avukat arkadaşlar şahidim de yok sadece karşı komşunun 18inden küçük çocukları var ? Meselede suç oranı kimde daha çok ?
Hukuksal olarak bilmiyorum da. Köpek beslemek evde yasak değil sonuçta hatali değilsiniz. Polislerle, komşuya köpek besleyen kadını suçlamak daha kolay geliyor oysa sokakta bir sürü başıboş köpek var ve çok daha tehlikeliler

Köpekten korkabilirler ben küçücük sahipli köpekten bile korkuyorum ama çıkıpta onlara laf söyleyemem. Onlar hep olacaklar bir şekilde

Köpekten korkabilirler ben küçücük sahipli köpekten bile korkuyorum ama çıkıpta onlara laf söyleyemem. Onlar hep olacaklar bir şekilde
Üstüne doğru hızla koşarsa öyle bir söylersin ki. Köpekten korkup da başka korkanlara beğenmedimleri atıyorsunuz. Cidden çözemedim sizi.

Zaten bir korku neden var denmez ki belki hepimiz demisizdir birilerine bunu.. sinekten korkan var kediden korkan var.. bana gore sacma bunlar ama var yani.. ustune gitse korkunun iyi ama her ustune gidilen korku iyi olmuyor sonucta.. bazen ustune gitmemek lazim belki..

Yani tehlikeli degildir ben genel olarak kopekten filan korkmam ama suru halindeyse bir urperme gelebilir ya da yukarda anlattigim gibi tasmasiz koskoca kopek bana dogru kosarsa hele cocuklarim varken korkabilirim ve sahibine bi carlarim yani. Hepsi insani seyler. Baskasini rahatsiz etmemek gerekir bence
Elbette, herkesin bir şeylerden korkması ürpermesi normal, komşumun biri kedi köpeklerle haşır neşirdir ama çıyandan korktu cıyaklamasına fırladım abla çıyan var eve giremiyorum dedi, süpürge ve faraş yardımıyla alıp bahçeye attım, cıyaklamasına güldüm mü güldüm ama korkmasını da normal karşıladım.

Bazı insanlar alttan aldıkça daha üste gelir. Eğer iyi bir insan olsaydı siz nazik davrandikca size karşı üslubunu değiştirirdi.

Bir önceki apartmanımda alt komşu daha taşınır taşınmaz ev sahibine şikayet etmiş. Gittim tanışmaya numaramı verdim bana söyleyin diye. Güzel bir üslupla konuştum. Bir de pandemi başlamıştı. Sokağa çıkma yasağı falan vardı düşünün. Ben alttan aldıkça normal seslerde bile şikayet etmeye başladı. En son ben de patladım. Bu evde yaşıyoruz biz de yaşam sesleri illaki olacak diye. Sonra daha birşey demedi. Ben alttan aldıkça o üste çıkmıştı. Ki öyle ciddi bir ses de yoktu ama geçmişte çocuk sesinden çok rahatsizlik duyduğumuz olmuştu o yüzden empati yapıyordum hep anlamaya çalışıyordum.

Yine aynı yerde üst komşum da beni rahatsi ediyordu. Çocuk sesine zaten bişi demem benim de çocuklarım var. Sürekli birşeyler cirpiyordu ve gece makine çalıştırıyordu. O binada makineler ebeveyn banyosunda ve ses yalıtımı banyolarda yok. Alt komşu bana bunun için ses oluyor dedikten sonra Max. Aksam 9 da bitecek şekilde makine açıyordum ben. Benim üstümdeki ise gece 3-4 hala devam ediyordu. Her seferinde de üslup olarak iyi karşılıyordu ben de çok birşey diyemiyordum. Bir kez sert bir mesaj yazdım gece makinesi ile ilgili. son kez yazıyorum falan misali. Ama yine de kadın çok ilimliydi yine hemen merhabalastik vs vs.

Yani ozetle evet çocukları korkabilir, haklı olabilir ama uslubu doğru değil. Tehdit etmesine de müsade etmeyin uzaklaştırma kararı falan çıkarın. İyi biri olsa o da sizinle aynı iletişim dilini kullanırdı. Ne yapacaksınız bunca yıldır beslediginuz hayvanı sokağa mi atacaksinuz. Tehlikeli ırk olsa tepkisini anlardım belki ama ben haklı bulmadim kadını.

2 kere tasmadan kacirmissiniz. (golden parcaladiysa epey kalitesizdir) cocuklar ya da kendi fark etmez korkuyorum diyor. sizin bencilliginiz yuzunden insanlar travma yasamak zorunda degil. suc kopekte de degil, sizde. esas komsunuzun sikayet hakki var.

Bizim al komşunun köpeği de benim oğlumun üzerine doğru havlamıştı apartmanda.Adam bi tabak kurabiye alıp gelmişti çok özür dilerim bi daha tekrarlanmayacak diye.Siz de aslında böyle bir hoşluk yapabilirdiniz.Belki o zaman daha anlayışlı olurdu komşunuz.

Golden cinsi köpek ısırmaz diye bir kural yok, evet yapı olarak sakinler fakat ben 2 ısırma olayı gördüm biri direkt sahibi olan arkadaşımı ısırdı.
Not: Hayvansever gerçekçi

Ayrıca kedi köpekten korkan insanlara öcü gözüyle bakmaktan vazgeçin artık, zaten o insanların elinde olan bi durum değil.
Hayvan düşmanı olmak başka korkmak başka bir durum.

Ben kendime yüzde yüz haklıyım demiyorum zaten. Bir ihmalkarlik olduğunu belirtiyorum kendiminde suçlu olduğunu kabul ediyorum. Ama aynı çocuklar sokak köpekleriyle sıkıntısız. Benim köpeğim olay. Kadın da bana hakaretler edebilir çünkü köpeğim var. Köpekten bu kadar korkuyorsa o başka apartmana tasinsin sonradan gelen o.

Korkuyu çeken bilir. Cidden yaşamınız zehir oluyor.
Keşke köpekleri de rahat rahat okşayabilseydim.

Köpekler sadece sahipli değil ki her yerde var. İnanın sokak köpekleri (genelde) gruplaşmadıkça sorun değil, sakinler. Tasmasız sahipli köpekler en büyük korkum. Yüksek sesle bağıranlar, aşırı hareketler. 😔

Şöyle diyeyim, kaçan kaniş için araba gelirken yola atlayayım mı diye ciddi ciddi düşünmüşlüğüm var, kendimi zor tuttum.

Sizin durumunuzda köpek iki kere kaçmış. Komşunuz olsam küfür etmem ancak yoldan karşıya geçerim. Kontrolü sağlayamıyorsınız çünkü.

Başk apartmana taşınsın vs boş muhabbet Avrupa ülkelerinde köpeğini kaçıran kişi kabahatli görülüyor.

Bu sitede gerçekten köpeğin sesine, varlığına takıp rahatsız eden komşuları çok gördük ve onları destekledik. Sizin durumunuz onlarla aynı değil.

Bazı insanlar alttan aldıkça daha üste gelir. Eğer iyi bir insan olsaydı siz nazik davrandikca size karşı üslubunu değiştirirdi.

Bir önceki apartmanımda alt komşu daha taşınır taşınmaz ev sahibine şikayet etmiş. Gittim tanışmaya numaramı verdim bana söyleyin diye. Güzel bir üslupla konuştum. Bir de pandemi başlamıştı. Sokağa çıkma yasağı falan vardı düşünün. Ben alttan aldıkça normal seslerde bile şikayet etmeye başladı. En son ben de patladım. Bu evde yaşıyoruz biz de yaşam sesleri illaki olacak diye. Sonra daha birşey demedi. Ben alttan aldıkça o üste çıkmıştı. Ki öyle ciddi bir ses de yoktu ama geçmişte çocuk sesinden çok rahatsizlik duyduğumuz olmuştu o yüzden empati yapıyordum hep anlamaya çalışıyordum.

Yine aynı yerde üst komşum da beni rahatsi ediyordu. Çocuk sesine zaten bişi demem benim de çocuklarım var. Sürekli birşeyler cirpiyordu ve gece makine çalıştırıyordu. O binada makineler ebeveyn banyosunda ve ses yalıtımı banyolarda yok. Alt komşu bana bunun için ses oluyor dedikten sonra Max. Aksam 9 da bitecek şekilde makine açıyordum ben. Benim üstümdeki ise gece 3-4 hala devam ediyordu. Her seferinde de üslup olarak iyi karşılıyordu ben de çok birşey diyemiyordum. Bir kez sert bir mesaj yazdım gece makinesi ile ilgili. son kez yazıyorum falan misali. Ama yine de kadın çok ilimliydi yine hemen merhabalastik vs vs.

Yani ozetle evet çocukları korkabilir, haklı olabilir ama uslubu doğru değil. Tehdit etmesine de müsade etmeyin uzaklaştırma kararı falan çıkarın. İyi biri olsa o da sizinle aynı iletişim dilini kullanırdı. Ne yapacaksınız bunca yıldır beslediginuz hayvanı sokağa mi atacaksinuz. Tehlikeli ırk olsa tepkisini anlardım belki ama ben haklı bulmadim kadını.
Uzaklaştırma kararı falan abartılı olmuş. Kadın zaten ağzını bozmuş orda hatalı. Ama benim küçük çocuklarım olsa üstlerine koşarak tasmasını parçalayıp koşan köpek olsa ben de kaplan olurdum. Önce daha naif tartışırdım ama karşı taraf haksızlığını kabullenmezse bir de taşın evinden vs derse bende de kayış kopar ağzıma geleni sayardım. Olayların gelişimini tam bilmiyoruz ki.

X