Kimin ahını aldım ki ben?

ne oluyorsa bu nişan/düğün alışverişinde oluyor,
yazık yahu, yeni evlenecek olanlar varsa çıkmayın nişan alışverişine ölür müsünüz?
valla çok gereksiz bi adet, kavga sebebi sadece.
yok o bana bunu taktıydı ben bunu aldıydım, evlere şenlik...
biz çıkmadık,ne nişan ne düğün alışverişi istemedik eşimle, çıktık ikimiz geze geze ihtiyaçlarımız varsa aldık yoksa almadık. anneler de ne aldıysa aldı hiç önemsemedik.
kimsenin ne beni ne de ailemi para için kırmasına izin vermem,
hiç kimse benim eşimden de benden de ne altınımı ne paramı isteyemez bu yüzden.
siz de üzmeyin kendinizi, sadece eviniz kapınız ayrı olsun.

Benim paracı... Durumları yok sanarak çeyizin bütün borcunu ödemeyi kabul eden, nasılsa eviniz kirada oradan alır üzerine koyar kiranızı ödersiniz deyip sonra lira kira vermedikleri halde ağzımı açıp tek kelime etmeyen, oğlumu 21.gün evde bırakıp borç ödeyeceğim diye koşa koşa işe giden,annem cebimi aradığında Allah'ım yalvarırım maması bitmemiş olsun diye ağlama noktalarına gelen,cebimde yol parası olmadığı zamanlarda eşimin gururu incinmesin diye kendi annemden isteyen,aman onların durumları yok diye gık diyemeyen,oğlunun beşiğinden,giyeceğine herşeyi annesi tarafından alınan, babaanne olarak oğluma doğum hediyesi babasına 30 yıl önce ördüğü kazakları,pantolonları getirdiği halde gık demeyen,oğluma bez alamadığımı bildiği halde küçük o daha az çişlileri as kurusun bir daha kullanırsın diyen,hafta sonu alalım havası değişsin diye yemeğe çıkardığımda size de maşallah evde yemek sanki yok diyen,oğluma aldığı en iyi şey pazardan çiçekli şortlar olan kayınvalideme giydirme bile demeyen,durumları yok diye elimi kolumu doldura doldura giden bennn yani paracıı ben bir gün kayınvalidemin 50000 tl lik banka kartıyla karşı karşıya kaldığımda neye uğradığını şaşıran bennn...
Soruna gelince zerre kadar paraya tamahh etmedim ben. Böyle yetiştirildim,böyle de gördüm.Varlığıda bilirim,yokluğuda. Kolumu keser yerim Allahtan başka kimseye müdanaha etmem ben.Ammaa bu kadının başka evladı yok. Bir eşim. Başka gelini yok. Başka torunu yok. Yani kenara trilyon atsa kalacağı insanlar belli. Sorun, vaktiyle görevlerini yapmamış olan kayınvalidemin kenarda hala miktarını bilemeyeceğim kadar çok parası olmasına rağmen benimle dalga geçer gibi karşıma geçip bitmek bilmeyen istekleri.

Paracı değilseniz takılmayın bunlara. Madem geçmişte bazı hatalar yaptınız. Fedakar olayım derken kakılmış durumuna düştünüz geç değil. Unutun tüm yaşananları. Silin ya. Temizleyin beyninizden urları.

Hayat zor. Hepimiz birtakım maddi zorlukların üstesinden gelmek durumunda kalabiliyoruz. Müdahale ettirmeyin yaşamınıza o halde?

yazık yahu, yeni evlenecek olanlar varsa çıkmayın nişan alışverişine ölür müsünüz?
biz çıkmadık,ne nişan ne düğün alışverişi istemedik eşimle, çıktık ikimiz geze geze ihtiyaçlarımız varsa aldık yoksa almadık. anneler de ne aldıysa aldı hiç önemsemedik.

Doğru yorum bu işte :KK9:

canım kendine olan oluyor birlikte oturmamaya çalışsaydın keşke ..
ama eşini çok taktir ettim en azından ondan destek alıyorsun ondan siz ikinizsiniz hayatat kayınvaliden ne demiş ne istemiş boşverin..

aynı dert bendede var tek farkım ayrı oturmam gene sana ufak tefek birşeyler yapmışlar yeminle bana bir ne nişan ne düğün alışverişi yapıp bir elbise dahi almadı..
altın konusuna hiç girmeyin tek söyliceğim şey 5 grmdan 4tane bilezik bebek bileziği gibi düğünün ertesi gün kolumdan çıkartıp geri verdim meğersem tanıdık kuyumcudan ödünç almış düşün gerisini......

şimdi geçen akşamda hanımefendinin parası yokmuş kurban parasını bize kakaladı ve bizde 4aylık evliyiz aylık 3,000 borç ödüyoruz ve evlenirken de kendisinin krş desteği olmadı...ama ben öyle takıp sinir krizleri geçirmiyorum canm neden kıymetli canımı üzeyim o kadın için eşimle aramız iyimi gerisi vızzz gelir..

Ben üsluptan bahsetmedim. Beni ilgilendirmez. Eğer birileri gösteriş için konuşuyorsa ağzı kapatılır, bir şekilde önlem alınır. Ya da dikkate alınmaz. Yapmazlarsa yapmasınlar. Bu kadar basit yahu. Yapmasınlar.

Ayrıca 6 aylık gelinden bahsetmiyoruz. Anladığım kadarıyla birkaç yıllık evlilik söz konusu. Kadının karakteri bu, değiştiremiyorsan kabulleneceksin; kabullenemiyorsan gideceksin.

Konuyu okurken yazılan fiyatlar, alınan gr altınlar, elbise markaları, bedeller o kadar net ki düşünmeden edemedim?

Belki öyle lanse ettim kendimi sinirden. Amacım vurgulamaktı aradaki uçurumları. Bir insan tutumluysa kendine de tutumlu olur. Hep bana hep bana olmuyor ne yazık ki.. Gidemiyor insan ne yazık ki. Dünyalar iyisi bir babam var benim. Onu ezemiyorum arada kalıp kendim eziliyorum. Bugüne kadar ağzımı açmadım k.valideme Allah yukarıda şahit... Ta ki bu mevzuuya kadar. Biriktim,birikmişim. Sağılacak inek gibi görünmek zoruma gitmiş demek. Şimdi de düşündüğüm şu ben yüzüne bakmak bile istemezken (Ne yazık ki aynı evde oturuyoruz) hala benimle konuşma isteme tavrı, birşey olmamış gibi davranmamı beklemesi...
Keşki haklı olsaydı en azından bunca şeyi bana kıçıkırık bir altın için yaşattığına değecek kadar arkasında dursaydı ve keşki şartlar farklı olsaydı da ben tükürdüğüm surata bakmak zorunda olmasaydım.

Allah sabır versin
ama şanlısınız eşiniz yanınızda
altınlarınızı falanda vermeyin es kaza olur ya hani el d akurtulayım diye
emin olun ki bu tür insanlar hep daha fazlasını isterler
umarım kısa zamanda düzelirde kurtulursunuz
yada başka yere taşınırsınızzz

evini neden ayırmıyorsun canım eğer imkanın varsa öncelikle evini ayır sonra da kimseyi evinize hesabınıza ilişkinize karıştırma.şimdiye kadar olanları da unutmaya çalış düşünüp kendini yıpratma.bundan sonra da kimsenin seni ve eşini kullanmasına izin verme:KK50:

Evet okumayı istedim ama hep rakamlar görünce vazgeçtim.... Hep maddi anlamda eleştridiğiniz için okumaktan vacgeçtim...Keşke benim kaynanamda ben 20 tl bişey alırken pahallı deseydi razıydım... Tek iğnesini bile bilmiyorum... Ne beni evden aldı ne kınama geldi... Evime bir iğnesi bile yok bu halden eşim utandı soktu beni çeyiz mağazasına bunları annem aldı diye söylersin herkese senin ezilmeni istemem dedi.... O zaman anladım ki hiçbirşeyin önemi yok gözümde evet kaynanam sevmiyorum ona güler yüz gösterdiysem sırf eşim için onu doğurduğu için o olmasaydı eşim olmazsdı o yüzden... Haline şükret o öyle yaptı bunlara takılma sakın... Ben takıyordum baktım ben üzülüyorum herkes mutlu o zaman anladım kendime zarar vermekten başka hiçbirşey değil... Ayrıca anneni ambulansla hastaneye götürdük demişsin... Ne için peki anlamadım budamı maddiyat çok yazık annende seni üzmüş hakkı yok bir yuva kurulurken her iki tarafından kışkırtlmasına

Dediğim gibi tutarları bilerek vurguladım ki anlayabilsin herkes. Yapma imkanı varmış varda yapmamış. Sanki istenmeyen gelinmişim gibi gelin çıkarmaya bile gelmedi. Anneme gelince de hipertansiyonu var. O gün benim mutluluğum için o kadar çok tuttu ki kendini günün sonunda tam 23 tansiyonla yatırdık hastaneye.

evini neden ayırmıyorsun canım eğer imkanın varsa öncelikle evini ayır sonra da kimseyi evinize hesabınıza ilişkinize karıştırma.şimdiye kadar olanları da unutmaya çalış düşünüp kendini yıpratma.bundan sonra da kimsenin seni ve eşini kullanmasına izin verme:KK50:

Evimizin bitmesine az kaldı. Pat diye bitmeden ayıramıyoruz ne yazık ki babama söyledim yapamayacağım diye ama olmaz kızım dedi. Konuya komşuya karşı yakışık almaz şimdi. Benim sabrım için sık dişini.K.perderimin hatırına bitmesini bekleyeceğim evin ama biter bitmez boşaltacağım evini. En çok yapmadıklarını değil de beni bu hale getirebilmesini hazmedemiyorum. Ben kolay gerilebilen biri değildim. Çok değiştirdi beni çok.

ah canım yinede şanslısın ki eşin yanında şükret. Biz napalım altlı üstlü oturuyorus o evden çıkma imkanımız onlar yaşadığı sürece sıfır. evin taksidini ben ödüyorum ama ev kayınbabamın üzerine. her sorduğumda atlatıyor beni şu gün üstüme alacam felan die. kaynana tam siyasetçi. sinir oluyorum. arkamdan oğluna iyi konuşuyomuş ben bi laf ettiğimde sen kötü düşünüyosun annemi sevmiyosun bak o senin hakkından ne güzel konuşuyor falan Allaha havale ediyorum şimdilik çocuğum var ona bile bin nazla baktı Allahtan kreşe verdim de rahatladım. eskiden çocuğuma bakıyor die ütüsüne yemeğine kadar herşeyi yapardım şimdi bakmıyo iniyorum 5dk duruyorum evime gidiyorum ohh o konuda rahatım ama çok çektim eşim hep onlardna yana annemi sana değişemem diyen bir insan. inan Allah yardımcın olsun tatlım

Ölürdüm ama keyiften.Sakin sakin halledebilseydik keşki.Dedim nişanda da düğünde de çıkmayalım diye ''Aaa olmaz, benim bir tane oğlum var. Özeniyorum.Hakkımı helal etmem size.Eltilerime karşı alacağım gelinimi gideceğim'' dedi.Nişanda sorun çıkmasın diye elbiseyi biz önden eşimle gidip ayarlattık aman bir sorun çıkmasın biz beğendik deriz dedik.''Biz eşek başıyız tabi. Siz halledin kendi kendinize''dedi. Düğün kına sevmiyorum ben nikah yapalım sade sade dedim. ''Asla, yıllardır oğlumun düğününü bekliyorum ben'' dedi. Hiçbir şeyin meraklısı değildim inanın. Ne birşeylerden kurtulmak ne de birşeylere sahip olmak adına evlendim ben. Birtek budur dedim bu adamdır ruh eşim.

hava atmayı seven bi kayınvalide olduğu belli,
ama siz de boşwerin takmayın kafanıza. atsın havasını naparsa yapsın.
siz uzak durun. böyle b insanla aynı çatı altında nasıl durabiliyorsunuz?
kadının tarzı belli, ama sizi üzdüğünü biliyordur o merak etmeyin, amacına ulaştırmayın.
eşiniz de size destekse kimseyi önemsemeyin.
sağlığınızı kaybedeceksiniz ve bunun geri dönüşü zor olacak sizin için.

ah canım yinede şanslısın ki eşin yanında şükret. Biz napalım altlı üstlü oturuyorus o evden çıkma imkanımız onlar yaşadığı sürece sıfır. evin taksidini ben ödüyorum ama ev kayınbabamın üzerine. her sorduğumda atlatıyor beni şu gün üstüme alacam felan die. kaynana tam siyasetçi. sinir oluyorum. arkamdan oğluna iyi konuşuyomuş ben bi laf ettiğimde sen kötü düşünüyosun annemi sevmiyosun bak o senin hakkından ne güzel konuşuyor falan Allaha havale ediyorum şimdilik çocuğum var ona bile bin nazla baktı Allahtan kreşe verdim de rahatladım. eskiden çocuğuma bakıyor die ütüsüne yemeğine kadar herşeyi yapardım şimdi bakmıyo iniyorum 5dk duruyorum evime gidiyorum ohh o konuda rahatım ama çok çektim eşim hep onlardna yana annemi sana değişemem diyen bir insan. inan Allah yardımcın olsun tatlım

Evet canım Allah'ıma binlerce şükür ki artık eşim yanımda. Önceler de bana da öyleydi eşim. Annesiyle iki dk kalsa tavrı bakışları değişirdi. Zaman herşeyin çaresi gerçekten. Allah seninde yardımcın olsun cnm. Yedi kat el değil ki ha denince dönülmüyor işte. Netice de oğlum dedesinin, babaannesinin aşığı. K.pederimi babamdan çok seviyorum. Offf Az kaldı evim yolum bir ayrılsa. Bu kadar huzursuz edemeyecek beni.Çekip kapımı sakinleşebileceğim en azından.

hava atmayı seven bi kayınvalide olduğu belli,
ama siz de boşwerin takmayın kafanıza. atsın havasını naparsa yapsın.
siz uzak durun. böyle b insanla aynı çatı altında nasıl durabiliyorsunuz?
kadının tarzı belli, ama sizi üzdüğünü biliyordur o merak etmeyin, amacına ulaştırmayın.
eşiniz de size destekse kimseyi önemsemeyin.
sağlığınızı kaybedeceksiniz ve bunun geri dönüşü zor olacak sizin için.
Kötü hissettim kendimi çok.Ama tutamadım işte. Keşki susmayı becerebilseydim ama olmadı. Engel olamadım. Asla, kayınvalidesine yüksek sesle cevap verebilecek bir gelin olacağıma inanamazdım. Döner arkamı çeker giderim yine de o platforma sokmam kendimi derdim. Ama tamda ortasında buluverdim. Beni en çok huzursuz edende bu aslında.

Allah sabır versin
ama şanlısınız eşiniz yanınızda
altınlarınızı falanda vermeyin es kaza olur ya hani el d akurtulayım diye
emin olun ki bu tür insanlar hep daha fazlasını isterler
umarım kısa zamanda düzelirde kurtulursunuz
yada başka yere taşınırsınızzz

Çok tşk ederim. Ama vereceğim eşime de söyledim. Böyle olup olmadık anlarda bu tarz konular yüzünden tartışmak istemiyorum ben. Vereceğim versin annesine. Derler ya öküz öldü ortaklık bozuldu diye. Bakalım o zaman ne bahaneler bulacak beni mutsuz etmek için çok merak ediyorum...

Kötü hissettim kendimi çok.Ama tutamadım işte. Keşki susmayı becerebilseydim ama olmadı. Engel olamadım. Asla, kayınvalidesine yüksek sesle cevap verebilecek bir gelin olacağıma inanamazdım. Döner arkamı çeker giderim yine de o platforma sokmam kendimi derdim. Ama tamda ortasında buluverdim. Beni en çok huzursuz edende bu aslında.

ben de sizin gibi düşünürüm, asla yüz göz olmam kayınvalidemle diyorum ama demek ki sizin sınırınızı aşmışlar, fazla üstelemişler.
ama yine de dediğim gibi bu konularda kendinizi yıpratmayın. giden sizden gidiyor.
sorunlarınızı eşiniz vasıtasıyla çözebilecek kadar şanslısınız:nazar:

Canım öncelikle allahtan sana sabır diliyorum. Benimde görümcem gudubet bir kadın ukala bilmişin teki ben yaptıklarından sonra kendisiyle hiç yüz göz olmadım. kırk yıl görmesem arayıp sormam o derece soğudum yanii.. Eşimde kimseyi aile işlerimize karıştırmaz zaten karışsalar ben kıyameti kopartırım. Benimde düğünümde çok moralim bozuldu bazı şeylere bende bundan sonra bana mutsuzluk yaşatan herkesle mesafeliyim. Öncelikle sana söyleyeceğim kayın validenle muhabbeti kes evinemi geldi ağzını bıçak açmasın kısa cümlelerle kestirip at konuyu. evine gitme sürekli bişeyler bahane et görüşme.. Nekadar uzak durursan okadar huzur bulursun ikinci söyleyeceğim ise eşine, bence eşin sana ne kadar destek olsada annesi bunları yapma cürretini buluyorsa suç eşinde siz artık bir aile olmuşsunuz annesinin bukadar işlerin içinde olması kesinlikle eşinin kabahati. annesine haddini bildirecekte eşindir. İnsanlar saygı maygı diye yapılan hatalara göz yumuyor fakat en büyük yanlışlarıda yaşlılar yapıyor. Kimse kendisini ezdirmesin bırakın size saygısız desinler ezik ve onursuz olmaktan iyidir.

sen bunca fedakarlık yaparken eşin olacak insan ben adamım diye gezebiliyorsa helal olsun....

bak güzelim birdaha dünyaya gelmeyeceksin sabır sabır nereye kadar
ayrıca istediğin kadar paraya önem vermem demişsin doğru dediğin daha en baştan beridir belli bunca şeyi sevsemde ben yaşatmazdım diye düşünüyorum aileme ve kendime..

tamam evlilik kolay olmuyor ama sürkli de olmuyor elbette ki genç kızlık hayallerin olacak onların peşinden koşmak isteyeceksin bnm de ailemden gördüğüm Yarabbim huzur mutluluk versin....para bir şekilde halolur ama büyük konuşmıyım evlenmek istediğim kişiiyi ne kadar sevsemde asla bukadar fedakarlık yapmazdım(Allah 'ım büyük konuştum lafımı yedirme)...çünkü ben otuz kere evlenmeyeceğim tamam belki en iyisi olmayabilir ama bu kadarda kendimi ezdirmezdim he bunu niye söylediğime gelince tam okumadım yorumları ama bir iki tanesine göz gezdirdim de para önemli değilse boşver ne demek yha sen gençliğini tekrar yaşamayacaksın giden gençlik geri gelmez bu evlilikten sana sadece hastalık kalır

çok karışık oldu çünkü gerçekten çok üzüldüm...ve sinirlendim Allah ım düşmanımın başına vermesin...seviyorsun güveniyorsun bunca fedakarlık ama elinde ne var koca bir hiçççç...yazık günah annenleri düşün nasıl içleri yanıyordur senin halini gördükçe...aynı kalmayı kabul etmen büyük hata ama eğer eşini eskisi gibi sevmiyorsan eğer evlilik artık sana yük oluyorsa tekrar gözden geçirin ve KAYNANAnızı kapı dışarı bırakmaya çalışarak başlayın işe mesela....

ve parayı sevmem diyip de hiçbirşey istememezlik yapmayın çünkü siz tenezzül etmedikçe sizin iyi niyetiniz sömürülmüş resmen ileride çocuğunuz olduğunda eğer onun birşeyini alamazsınız inanın içinize oturur...belki o sırada oturmaz ama sonra keşkelerinize keşkeler eklersiniz.........bnm erkek kardeşim doğmasına yakın babam tüm birikimini babasına vermiş annem gıkını çıkarmamış ama erkek kardeşim sürekli hasta olurdu ve ne hastane ne ilaç parası yoktu çünkü birikim gittiği gibi babamın işleride sekteye uğramıştı ve annem 17 yıldır hala der oğlum havale geçirmek üzereyken bile götürmedim hastaneye hep senin yüzünden der ve hala daha ağlar kardeşim kaç defa ateşten bayıldı annem ağladı kaç gece inanın hatırlamıyorum....

yane demek istediğim ileride ne neyi getirir bilemezsiniz...sadece çocuku da geçtim başka biryerden de birşey çıkabilir...elbette ki günümüz koşullarında parasız hiçbirşey olmuyor...siz kendinizi sıkıp kaynananızı besleyerek ne geçti elinize acıdan gözyaşından başka kaç defa güleryüz gösterdi...

kendinize en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz farkında değilsiniz.................

ayrıca eşiniz eğer size çok değer veriyorsa olaya el koyacaktır zaten

sanki derdi olan benm ne kadar uzatmışım...

güzelim olan kendine sana oluyor gerçekten üzüldüm haline Allah ım düşmanımın başına vermesin:KK5:

canım durumlar kötü ama iyi tarafından bakmaya çalış.

1.si eşin senin yanında sana destek.

2.si eşin annesinin kişiliğini çözmüş ve açıkça annesinin yüzünede vuruyor.

3.sü kadın kinci değil,osmanlı biri değil. hem söylüyor hem dönüyor... adam yerine koyma sende dilediğin gibi davran.

X