kımlıkler ne zaman degıstı

mizdamiz

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2006
6.750
19
39
ıyı gunler kızlar bırsey sormak ıstıyorum sızlere

kımlıklerınız ne zaman degıstınız bız daha degıstırmedık haftaya degıstırcem esım hıc ızın alamıyor.acaba onunkınıde ben gotursem degıstırebılırmıyım galıba ıkı resım evlılık cuzdanı ıstıyorlar

slm cnm benım kımlığim nikah oldugu gıbı değişti ama o zmn bıde ikametgah istiyorlardı muhtardan ama şimdi nufus mudurlugunden yerleşim yeri belgesi weriyorlar ikamatgah yerine imza istıyorlarmıydı hatırlamıyorum ama istemıyorlarsa eşininkinide sen yapabılırsın bence

Mızmızcım konu için teşekkürler.Biiyorsun bende 21 günlük evliyim,geçen hafta izinliyken değiştireyim dedim bir arkadaşımda belli süre geçmesi gerekiyor diye biliyorum dedi.Cevabı bende bekliyorum

biz cumartesi nikah yaptık salı günü kimlikleri değiştirdik.. yani 3 gün sonra...

canım biz sanırım 20 gün sonra falan değiştirmiştik. ama memur ne kadar oldu evleneli bi ayı geçmedi dimi diye sormuştu bilmiyorum geçince bi sakıncası oluyo mu
resim götürmüştük bide adres kayıt sistemine şimdiki evimizde kaydolmadığımız için
belediyeden onunla ilgili bi kağıt istemişlerdi onu da belediye hemen veriyo zaten
onun dışında biz eşimle beraber gitmiştik
bildiğim kadarıyla da 18 yaş üstü için kimlik değiştirme de kişinin kendisinin başvurması gerekiyo
başkası yaptıramıyo kural böyle ama mutlaka istisnaları oluyodur

bizde değişmedik daha
evlilik cüzdanını yanınızda olması gerekiyor ve resim
diye biliyorum
bizde değişsek iyi olacak ya.

Ben 5 ay önce değiştirdim yeni sayılırım :)
Nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, fotoğraf, ikametgah yerini belli eden belediyeden alınan yarın a4 büyüklüğünde bir kağıt gerekiyor :)
Biz nikahtan bir hafta sonra gitmiştik, 1 ay geçmesi lazım demişti oradaki memur.

selamlar,
kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak istiyorum.zira nüfus müdürlüğünde çalışıyorum.

18 den yaşından büyük kişi sadece kendisi değiştirebilir kimliğini,ne eşi,ne annesi,ne babası ....ancak noterden "kimlik değiştirmek" için birine vekalet verirse o değiştirebilir.
nikahtan kaç gün sonra kimlik değiştirilebilir? nikah dairesi sizin evraklarınzı nüfus müdürlüğüne gönderir ve nüfus müdürlüğü sizin evliliğinizi sisteme işler. siz artık istemde evli olarak gözüktüğünüz için cüzdanınızı değiştirebilirsiniz. bu da her nüfus müdürlüğünde süre üç aşağı beş yukarı değişebilir ama ortalama bir haftadır.
değiştirmek için eğer
2000 yılından sonra alınmış ve yıpranmamış bir kimliğiniz varsa onun aslı,fotokopisi ve 2 fotoğrafla değiştirebilirsiniz.
eğer kimliğiniz kayıpsa bağlı olduğunuz muhtardan aldığınız talep belgesi,2 fotoğraf ve varsa ek bir kimlik(evlilik cüzdanı olabilir) ile değiştirebilirsiniz.
bu arada nüfus sisteminde adresinizi kayıtlı olması gerekiyor. kayıtlı değilse önce adresi kaydederler sonra cüzdanı alırsınız aynı anda.
sormak istediğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz.

biz 24 nisanda evlendik 16 mayısta yeni kimlikleri aldık, arada niye bu kadar fark var, bende anlamadım ama resmi bir iş için gerekli olunca gidip değiştirmiştik...

gerekli açıklamalar zaten yapılmış. ben de geç değiştirmenin problem olmayacağını söyleyebilirim. ben 1 seneden fazla geçmişti üzerinden o zaman değiştirmiştim. tamamen üşengeçliktendi, geçerli bir sebebim yoktu :eek:

evliliğimizin ilk haftasında eşimle beraber değiştirmek için gittik 1 ay sonra dediler daha sonra arada kaynadı unuttuk ben sonunda değiştirdim (1 yıl sonra:) eşimin kimliğini halaa değiştiremedik vakitsizliktenşakkıdı

biz balayından dönüp değiştirdik.. yani 1 hafta sonra..
son derece kolaydı sadece biraz sıra olabiliyor o kadar :)

gecenlerde gıttım degıstırdım nufus mudurlugundekı adam sey dıo aman ne kadar meraklısın kocanın soyadını almaya bole dursun dıo :)

nikah olduktan 3gun sonra değişti benım.. sizin neden okadar sure surmuskı..
pazar nıkah oldu.. eşim kendınınkını pzt yanı 1gun sonra değiştirdi (golcukte kendısı) evlılık cuzdanındakı bılgılerı oraya(nufus mud) kaydettınden ,tekrar ben kımlımı degıstırmek için eşimi yanıma gelmesini beklemedım.. bende memleketımde değiştirdim..

zaten nufus idaresınde bılgıler gozukuyor
bizimkınde hiçbi zorluk çıkarmadılar..

Son düzenleme:
düğünüme daha 26 gün var ama biz nikahımızı perşembe günü kıydırdık ve nikah memuru kimliğimizi 1 ay sonra değiştirebileceğimizi söyledi a.s.

X