kiracı sorunu

gelincik1970

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2007
1
0
annemin kiracısı 10.ayın 15inde aylık 250 YTL ye anlaşıp evini kiraladı.ilk iki ay kirasını ödedi. elektrik ve su depozitosuunuda üzerine almadı.elektrik ve sudan kaçak kullanmış ve ceza geldi. Bu cezaları annem ödedi. Kira,su ve elektrik faturalarını ödemiyor. ayrıca karı ve kocanın birçok suçtan sabıkalı olduğunu emniyetten öğrendik. Evdende çıkmayacağını söylüyor. elimizde kontrat var. Tahliye davası açtık. Oda birkaç ay sonra. Annemin hiçbir geliri yok..

İstanbul'daki evimizi kiraya verdik.Kendimiz başka bir şehirdeyiz.Son üç aya kadar hiçbir sorun yaşamıyor,kiramızı düzenli alıyorduk.Üç ay önceki kirayı 10 gün gecikmeli aldık.Hadi onu hoş gördük.Ancak iki aydır kiramız ödenmiyor.Bugün yarın atlatılıyoruz.Dün tam iki ay oldu.Dava açmak için ihtarname çekmemiz gerekiyormuş.
Merak ettiğim yeni kanun hakkında hiçbir bilgimiz yok..Elimizden geldiği kadarda iyi niyetli davrandık.Hangi adımları izlememiz gerekiyor?Bu durumdan en az zararlı nasıl kurtulabiliriz?

Yapmanız gereken şey, noterden iki kez ödememe ihtarnamesi çekmek. Diyelim ki kontratınızda ayın 5inde ödenecek diyorsa bu tarihi geçen bi ödeme olursa noterden ödememe protestosu çekin, 1 kez daha aynı gecikme olursa yine ihtarname çekin, önemli olan bu 2 haklı ihtarın aynı kira dönemi içinde ve farklı aylar için olmasıdır. Elinizdeki 2 haklı ihtarla kiracınızın tahliyesi için icra dairesine başvurabilirsiniz. Ne yazık ki bu tür durumlarda gelirinizin büyük kısmını ev kirasıyla karşılamanızın ve ev sahibi olarak maddi açıdan mağdur olmanızın pek bir önemi olmuyor.

merhabalar avukat arkadaşlar bir de siz yardımcı olursanız sevnirim tanıdık bir avukatla da görüştüm haklıoldugumuzu söylüyor ama bir de siz fikir verir misiniz artı nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba?

evi kiraladık 1sene dolmadan yani kontrat süresi bitmeden evi boşaltmak durumunda kaldık...1ay öncesinden haber vererek ( gün-yani 1ayı beklemeden) evi boşalttık ve o bir ayın kira vb. masraflarını ödedik...1,5ay oldu halen depozitomuzu vermiyor kadın.

ÖZEL ŞARTLAR 3.MADDE;
kira müddeti bir yıllıktır.kira sözleşmesinin bitim tarihinden 1ay önce taraflar bu sözleşmenin devamına veya feshine karar vereceklerdir.sözleşmenin uzatılması halinde kira artışı yıllık yapılacaktır.kira artış oranı tefe+tüfe=bölü iki olarak belirlenecektir.KİRACI EV SAHİBİNE VE VEKİLİNE YAZILI OLARAK KENDİ ARALARINDA TANZİM EDECEKLERİ BİR TUTANAKLA BİR AY ÖNCE HABER VERMEK ŞARTI İLE DİLEDİĞİ ZAMAN EVİ TAHLİYE EDEBİLİR.EĞER HABER VERMEZSE 1AYLIK KİRA VE YÖNETİM AİDATINI ÖDEYECEKTİR.

avukatı da aradım o 1ay doldukta sonra depozitonuzu iade etmek zorundadır dedi.ben direkt emlakçıyla görüşüyorum o da daha ev kiraya verilmedi diyor 1-2sene verilmese depozitom beklicek mi benim diyorum bilmem emlakçı karışmaz şu bu ukalaca yanıt veriyor.dün ev sahibiyle görüşüp dönecekti dönmedi bugün aradım güya hastanedeymiş! ev sahibi yargıtayda çalışıyor hakim ya da avukat...bi de üstüne çirkef olunca laf anlatılmıyor anlaşılan...

bi yol gösterebilir misiniz acaba?

şimdiden teşekkürler.

Siz üstünüze düşen yükümlülüğü yerine getirmişsiniz, eğer depozito verdiğiniz sözleşmede yazıyorsa, noterden depozitonun iadesi için bir ihtarname çekin, iade etmezse de yapılacak şey dava açmak ya da icra takibi başlatmak.

Siz üstünüze düşen yükümlülüğü yerine getirmişsiniz, eğer depozito verdiğiniz sözleşmede yazıyorsa, noterden depozitonun iadesi için bir ihtarname çekin, iade etmezse de yapılacak şey dava açmak ya da icra takibi başlatmak.

yaa çok teşekkür ederim hakkını helal et seren...

yani emlakçının zırvaladıgı gibi seneniz dolmadan çıktıınız o zaman ne zaman kiraya verilirse o zaman alırsınız zırvalamalarına kulak asmıyorum...:kahve:

bugün de arıcam emlakçıyı ve senin dediğini yapıcamı söylücem (maddeyi okduun dimi canım biz haklıyız yani 1sene dolmadı evet ama böyle de bir hak gözüküyor 1ay önceden haber verdikten sonra)

herhangi bir notere gidip söylesem durumu bilir onlar di mi...bi de masraflar hakkında bi bilgin var mı serenn... a.s.

rica ederim, sözleşmenizde o 3. özel şart olmasaydı sözleşme bitmeden çıkmanız durumunda sıkıntı yaşardınız, ama böyle bir madde koymuşsa taraflar, buna uyarak daireyi boşaltma hakkınız var. Bu yüzden siz haklısınız, sözleşmeye uygun davranmışsınız çünkü, evsahibi deevde hasar vb. bir durum ya da ödenmemiş kira vs yoksa depozitoyu iade etmek zorunda. Noterler bilir bu tür durumları, masraflar çok değişiyor, yanlış bir bilgi vermek istemem, en iyisi notere sormak.

merhabalar avukat arkadaşlar bir de siz yardımcı olursanız sevnirim tanıdık bir avukatla da görüştüm haklıoldugumuzu söylüyor ama bir de siz fikir verir misiniz artı nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba?

evi kiraladık 1sene dolmadan yani kontrat süresi bitmeden evi boşaltmak durumunda kaldık...1ay öncesinden haber vererek ( gün-yani 1ayı beklemeden) evi boşalttık ve o bir ayın kira vb. masraflarını ödedik...1,5ay oldu halen depozitomuzu vermiyor kadın.

ÖZEL ŞARTLAR 3.MADDE;
kira müddeti bir yıllıktır.kira sözleşmesinin bitim tarihinden 1ay önce taraflar bu sözleşmenin devamına veya feshine karar vereceklerdir.sözleşmenin uzatılması halinde kira artışı yıllık yapılacaktır.kira artış oranı tefe+tüfe=bölü iki olarak belirlenecektir.KİRACI EV SAHİBİNE VE VEKİLİNE YAZILI OLARAK KENDİ ARALARINDA TANZİM EDECEKLERİ BİR TUTANAKLA BİR AY ÖNCE HABER VERMEK ŞARTI İLE DİLEDİĞİ ZAMAN EVİ TAHLİYE EDEBİLİR.EĞER HABER VERMEZSE 1AYLIK KİRA VE YÖNETİM AİDATINI ÖDEYECEKTİR.

avukatı da aradım o 1ay doldukta sonra depozitonuzu iade etmek zorundadır dedi.ben direkt emlakçıyla görüşüyorum o da daha ev kiraya verilmedi diyor 1-2sene verilmese depozitom beklicek mi benim diyorum bilmem emlakçı karışmaz şu bu ukalaca yanıt veriyor.dün ev sahibiyle görüşüp dönecekti dönmedi bugün aradım güya hastanedeymiş! ev sahibi yargıtayda çalışıyor hakim ya da avukat...bi de üstüne çirkef olunca laf anlatılmıyor anlaşılan...

bi yol gösterebilir misiniz acaba?

şimdiden teşekkürler.

bu durumun aynısını bizde yaşadık alamadık depozitomuzu melek gibi gözüken o evsahibimiz birden şeytana dönüverdi birde üstelik kirayı 1 gün bile geciktirmeden verdik herzaman ama bazı insanlar alışmış dolandırmaya

X