Davranış Bozuklukları Kızım bizden başkasıyla iletişim kurmuyor

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Nesli_anne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2015
10
4
40
3 buçuk yaşında bir kızım var.Hep onda bir şeylerin ters gittiğinden şüphe ediyordum.Ankaraya taşındık yeni psikiyatri uzmanı kuzenim kızımı gördü ve bu çocukta iletişim problemi olabilir dedi.sanki dünya ayağımın altından kaydı.Bizden başka kimseyle konuşmadığından utangaç yada şımarık diyorduk.Benzer bir sorunu olan varmı.Kreş önerdi vede çocuk psikiyatristinede gidicez ayrıca.Lütfen yardım

tam olarak nasıl ben anlamadım aynı mi bilmiyorum ama komşumun bir kızı vardı 3.5 yaşında sadece evdekilerle konuşurdu anne olmadan dışarı çıkmazdı bazen çaya gelirdi annesi bize ikramları kendi eliyle almazdı annesinin elinden tutar isterdi en son okula başladı açıldı okulda arkadaş edindi sizin kızınız konuşuyor mu yalnız büyüyen bir çocuksa normal bence ama doktoru bişey diyorsa dinleyin en azından yarım gün kreş yada bol bol parka götürün.
3 buçuk yaşında bir kızım var.Hep onda bir şeylerin ters gittiğinden şüphe ediyordum.Ankaraya taşındık yeni psikiyatri uzmanı kuzenim kızımı gördü ve bu çocukta iletişim problemi olabilir dedi.sanki dünya ayağımın altından kaydı.Bizden başka kimseyle konuşmadığından utangaç yada şımarık diyorduk.Benzer bir sorunu olan varmı.Kreş önerdi vede çocuk psikiyatristinede gidicez ayrıca.Lütfen yardım

Bizimde sadece babası anneannesi ben o kadar.aslında dil gelişimi çok güzel.Hikayeler yazar kendi kendine anlatır bana.Bebeklikte bile eve birisi gelince huysuzlanırdı.Şimdi iyice çığrından çıktı durum.Bizde kreşe başlatıyoruz bakalım inşallah seneye bu zamanlar bu yazdıklarım mazide kalır diye umuyorum.

Bizimde sadece babası anneannesi ben o kadar.aslında dil gelişimi çok güzel.Hikayeler yazar kendi kendine anlatır bana.Bebeklikte bile eve birisi gelince huysuzlanırdı.Şimdi iyice çığrından çıktı durum.Bizde kreşe başlatıyoruz bakalım inşallah seneye bu zamanlar bu yazdıklarım mazide kalır diye umuyorum.
yani uzman değilim ama tek başına büyüyen bir çocuk için normal geldi bana çevremde de gördüğüm için mesela komşunun kızı 2,5 yaşında çok güzel konuşuyor ama sadece anne yada babayla asla benle konuşmuyor naz naz diye bağırıyorum tık yok bide oğlum geçen gün gitti sarıldı nasıl ağladı bana dokundu diye :)

Sağolun ilginiz için kreşe başladık sonunda. Kızımı çok çabuk tanıyıp ihtiyacı olan desteği ona ve bana vermeye başladılar. Bir kaç kitap ve makale bana verdikleri ödevim. Aşması kolay olacak gibi duruyor. Öğretmeni kabuğunu deldi, onunla da iletişimde artık. Bu da bir gelişme :)

Pedegog a götürenilirsin ama suan yaşı küçük oldugu için gercekten utangaçlıkda olabilir diye düşünüyorum kendinde bişeyler yapabilirsin bence sosyalleştirmeye calış biraz tiyatroya parka cocuklarla falan ilgili alanlara götür arkadaşlık kurmasına yardımcı ol sürekli kalabalık yerlerde bulun alışıcaktır diye düşünüyorum benimki bi öneri bi süre deme istersen cocuk sürekli evde anne ve babayı görüncede öle olabiliyo çünkü

Hepsini yapıyoruz ama inşallah diyelim. Zaten kapalı mekan fobimiz var. Yani tiyatro sinema gibi karanlık basık yerlerde duramıyor, ağlayınca çıkıyoruz mecbur. Kreş iyi geldi biraz dün sınıfın yardımcı öğretmeni 2 dakikalık bir video çekmiş arkadaşıyla yüzüne bakmasada 1-2 cümle konuşmuş. Kısa ama ben yüz kere izledim sevinçten :)

Merhaba. Eminim kızınız düzelmiştir. Sadece böyle durumları araştıranları bilgilendirmek için yazıyorum. selective mutism diye bir bozukluk var. Çocuklar sadece seçtiği kişi ile iletişime geçiyor. Tedavisi olan ama terapi gerektiren bir rahatsızlıl. Sadece aklınızda bulunsun diye söyledim. Geçmiş olsun

X