Kızım kekelemeye başladı 2yaşında

Sizinde şuan devam ediyor mu bizim mesela ben diyorum vereyim mi kızım ver dicek vv ve ve ve ver diyo normal hızlı knşmuyo o anda. Ve bizim zorlandığı anda patmağını gözüne götryo nedenini bilmiyorm bunun
Evet devam ediyor canım. Sürekli eee ee diyerek konusuyor birde kelimelerde takılıyor. Halbuki seri konusuyordu. Bir arkadas demiş düşünce hızlarıyla konusma hızları aynı degil ondan diye. Bende böyle düşünüyorum. Biraz izlemek lazım. Çok sıkıntılı bir durum oldugunu düşünmüyorum acıkcası. Sizde cok takmayın bakın bir çok çocukta varmıs

bizde yasamıstık
gecıyor yeterkı onu hıc ama hıc uyarmayın gozlerıne bakın asla agzına degıl.
Bırde etrafındakı ınsanlar cok mu hızlı konusuyor buda cok buyuk bır sebeb ımıs, bende cok hızlı konusuyorum o donem frenledım kendımı ama hala cok hızlı konusurum :)

bizde yasamıstık
Bırde etrafındakı ınsanlar cok mu hızlı konusuyor buda cok buyuk bır sebeb ımıs, bende cok hızlı konusuyorum o donem frenledım kendımı ama hala cok hızlı konusurum :)
Sizin kaç yaşlarında oldu ne kadar sürdü

bizde yasamıstık

Ben de hızlı konuşuyorum mesela

Oğlum da hızlı konuşup hızlı düşünüp takılıyor

Ama o eskiden takılmazdı gerildiği Zaman takılıyor

Muhtemelen okula başlayacak diye geçen sene Bahar'da gerildi yeni okul vs muhabbeti yaptılar anaokulunda o dönem takıldı

Bir sefer de babası müdahale etti daha beter oldu

Şimdi düzeliyor sakin olunca takılmıyor yorgun ise aceleci ise takılıyor

Konu sahibi daha çok küçük bizimki o yaşta hiç konuşmazdı mesela o nedenle takılmazdı da

Hızlı düşünüyor ama kelime dağarcığı ve söyleme hızı yetmiyor bir de harfler doğru çıkıyor mu

Bazı çocuklar r çıkarabilmek için uğraştıkları için de takılırlarmış ya da işte s ş ç c vs

Takıldığı Zaman sonradan gelen zor harf var mı gözlemleyin

Ben de hızlı konuşuyorum mesela

Oğlum da hızlı konuşup hızlı düşünüp takılıyor

Ama o eskiden takılmazdı gerildiği Zaman takılıyor

Muhtemelen okula başlayacak diye geçen sene Bahar'da gerildi yeni okul vs muhabbeti yaptılar anaokulunda o dönem takıldı

Bir sefer de babası müdahale etti daha beter oldu

Şimdi düzeliyor sakin olunca takılmıyor yorgun ise aceleci ise takılıyor

Konu sahibi daha çok küçük bizimki o yaşta hiç konuşmazdı mesela o nedenle takılmazdı da

Hızlı düşünüyor ama kelime dağarcığı ve söyleme hızı yetmiyor bir de harfler doğru çıkıyor mu

Bazı çocuklar r çıkarabilmek için uğraştıkları için de takılırlarmış ya da işte s ş ç c vs

Takıldığı Zaman sonradan gelen zor harf var mı gözlemleyin
Ponpiripinpon Ponpiripinpon bizimki 2.5 yaslarındayken oldu. o odasındayken ben mutfaktaydım sıfonyerın cekmecesını actı en usten sonra bır altakını ve en sonuncusunu acarken ben cılglık kıyamet kosmaya basladım ama ben yetısene kadar dolabın altında kaldı , korkuya baglı gelıstı yanı .
once bı 2-3 ay surdu yanlıs hatırlamıyorsam tam gectı derken tekrarladı acıkcsı 1 seneye yakın boluk porcuk surdu ama bızım aılede abım hala kekeler, bende kekelemısım ama benım gectı ben cok hızlı konusursam ve sınırlenmıssem hecelerı yutuyorum ama sonuc olarak garıp bır sey cıkıyo ortaya bırazda cevreselde oldugundan dolayı uzun surdugunu dusundum
Cok sukur suanda kekelemıyor sadce eger bıseyler soruyorsak ve sıkıntıya gırıyorsa bol bol kelıme aralarına e e eklıyor

acilen bi pedagog a götürün.
bi şeyden korkmuş olabilir.
bunu bulamazsanız hayat boyu yaşayacak kekemeliği

Canım anneme sordum. Doktora kesinlikle gitmişiz bir tane de ilaç kullanmışız. Annem hatırlamıyor ilacı çok "meletez mi meterets mi bişey" ama beni söylememle olmaz zaten doktora gidin gerek olup olmadığını söyler.

Yok öyle dilinde bi problem yok salyada yok arada annecik anane oynuyorum fln dyebiliyo sessz harflerde hep sesli harflerde arada takılıyor
Bu tip durumların yüzde 75i geçiyor ancak içiniz rahat etsin istiyorsanız bir Odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanı veya bir dil ve konuşma terapistine götürmelisiniz. Tedaviyi ancak onlar yapabilir. Yalnız gittiğiniz kişinin gerçekten uzman olduğundan emin olun. Sertifika vs ile yapılmaz bu iş çünkü. Dili yanlış alistirirlarsa sonra düzeltmesi daha zor olur. Hangi sehirdesiniz bu arada ?

Merhabalar. Kızım 23 Aylık 1 nisanda 2yaşına girecek çok güzel ve akıcı konuşuyordu kelime dağarcığı fazlaydı. yavaş yavaş 10gündür falan kekelemeye başladı bazen normal konuşuyo bazen kelimeyi söylerken zorlanıyo. Aa anne bak yada anane gel gibi bunları mesela arada gün içinde normal söylüyo arada zorlanıyo. Takıldığıda oluyo ba ba ba ba bak siyo kuş dicek ku ku ku kuş diyo d d d d dada diyo 2gündürde Zorlandığı zaman parmağını göZüne götürüp tutuyo söyleyemediği kelimeleri söylerken öyle düşmedi bişeyden falan korkmadı bildiğim kavga falan olmado her bebek ağlar korkar uyanınca Banyo olunca falan ama korktuğu bişey olmadı sizce konuşması hep böyle mi kalıcak böyle nişey yaşayan var mı lütfen bilgi verin çok üZgünüm blmiyorum napçamı ?
2016 yılının eylül ayında yasadım bu durumu. Bülbül gibi şakıyan kızım takılarak konuşmaya basladı. Pedagoga gittik. Mutlaka ama mutlaka tetikleyen bir durum olmuştur dedi. 3 seans fln gittik. Bi takım testler yaptı. En basından beri bu durumun gecici olduğunu söylemişti. Onun öncesinde ben bir kaç gece daha rahat uyusun diye odasındaki ısıgı kapatıyordum. Bu durum tetiklemiş. Farkedince düzelttik hemen gecti.

Altında yatan sebebi bulmanız ve o takıldığınızda ifadenizi değiştirmeden, onu düzeltmeden sabırla dinlemeniz gerekiyor. Biliyorum cok zor. En basta ben sürekli ağlıyordum, o konusurken göz yaslarım sel oluyordu. Sükürler olsun aynı durumu yasamadık.

Acil sifalar dilerim.

bizde yasamıstık

ay bende cok hızlı konusuyorum ya.daha kızlarım konusmuyo henuz..kelımlerı net dıyemıyor.konuyu yorumları okuyunca tırstım yemınle :KK43: anne olmak ne zorrr :KK43:

Bu tip durumların yüzde 75i geçiyor ancak içiniz rahat etsin istiyorsanız bir Odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanı veya bir dil ve konuşma terapistine götürmelisiniz. Tedaviyi ancak onlar yapabilir. Yalnız gittiğiniz kişinin gerçekten uzman olduğundan emin olun. Sertifika vs ile yapılmaz bu iş çünkü. Dili yanlış alistirirlarsa sonra düzeltmesi daha zor olur. Hangi sehirdesiniz bu arada ?
Edirne'de yaşıyoruz

2016 yılının eylül ayında yasadım bu durumu. Bülbül gibi şakıyan kızım takılarak konuşmaya basladı. Pedagoga gittik. Mutlaka ama mutlaka tetikleyen bir durum olmuştur dedi. 3 seans fln gittik. Bi takım testler yaptı. En basından beri bu durumun gecici olduğunu söylemişti. Onun öncesinde ben bir kaç gece daha rahat uyusun diye odasındaki ısıgı kapatıyordum. Bu durum tetiklemiş. Farkedince düzelttik hemen gecti.

Altında yatan sebebi bulmanız ve o takıldığınızda ifadenizi değiştirmeden, onu düzeltmeden sabırla dinlemeniz gerekiyor. Biliyorum cok zor. En basta ben sürekli ağlıyordum, o konusurken göz yaslarım sel oluyordu. Sükürler olsun aynı durumu yasamadık.

Acil sifalar dilerim.

Durum düzeldikten yani ışıkları fln açtınız ne kadar süre sonra düzeldii. Birde birden mi iyileşti yoksa yavas yavas mı ?

Acil sifalar dilerim.
Bişey daha sorucam sizin takılma dediğiniz şey dimi mesela anne , oyna , alayım gibi seslç hatfle başlayan kelimeleri rahat söylüyodu genelde ama canım dicekken c c c ca ca canım diyodu yada kuş dicekkende k k ku ku kuş gbi sessiz harflerde zorlanıyodu arada söyleyemeyince sessiz fısıltılı söylemeye çalışıyodubu şekildeydi dimi sizinde. Sessiz harfleri hiç direk çıkartamıyo illa takılıyo ?

X