kızım okulda yalnız kaldığını söylüyor :(

mjesecina

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2017
418
167
35
merhaba kızlar, birşey sorcam size... kızım 1. sınıfta ve çok severek gidiyordu okula. fakat 2-3 gündür en yakın arkadaşının okunla konuşmadığını başka arkadaş bulduğunu ve bu sebeple yalnız kaldığını söylüyor. hatta "beni bu okuldan al" bile dedi bu sebeple

kızlar onu oyuna almıyormuş.

çocuklarda oluyor böyle şeyler de. kızıma ne demeliyim. ne yapmalıyım bilemedim. bi fikir verin :KK43: boşver takılma mı demeliyim yoksa öğretmenine mi söylemeliyim yalnız kaldığını.. arada kaldım çok... :KK43:

merhaba kızlar, birşey sorcam size... kızım 1. sınıfta ve çok severek gidiyordu okula. fakat 2-3 gündür en yakın arkadaşının okunla konuşmadığını başka arkadaş bulduğunu ve bu sebeple yalnız kaldığını söylüyor. hatta "beni bu okuldan al" bile dedi bu sebeple

çocuklarda oluyor böyle şeyler de. kızıma ne demeliyim. ne yapmalıyım bilemedim. bi fikir verin :KK43: boşver takılma mı demeliyim yoksa öğretmenine mi söylemeliyim yalnız kaldığını.. arada kaldım çok... :KK43:
Akranlar arasında böyle şeyler olabiliyor, gruplaşma veya dışlama gibi yahut lider gruba girmek gibi şeyler olabiliyor. Burada endişe etmemeniz gerekiyor, çünkü gerçek hayatın aslında küçük bir ön fragmanı okul. Kendi başına sorununu çözmeyi öğrenmesi gerekiyor.
Bazen arkadaşlıklar değişebilir, uyum sağlamak gerekiyor bunları öğrenecek.
Bir süre sakinleştirerek gözlemleyin, sorunu tek başına çözemez ise sınıf öğretmeni ve okulun rehber öğretmeninden görüşme için bir randevu alıp görüşme talep edin. Ortak bir çözüme ulaştırın onlar da okulda gözlemlerler.

Öğretmeni fark etmiştir zaten aşırı davranışlar olmadan direk uyarı moduna girmezler.

"Okulda benim çocuğum dışlanıyor" gibi gelince çocuklar iyi gözlemciler hemen annesi gelmiş bizi şikayet etmiş diye iyice çocuk cephesinde ters karşılanabilir.

Çocuğun haberi olmadan giderseniz okula daha iyi olur, sonrasında rehber öğretmenle uygun bir strateji çizerek sorunu çözmesine öğrencinin yardımcı olursunuz.

Problemi siz değil, çocuğunuz ve diğer öğrenciler çözmeli, öğretmeni vs yönlendirir. Siz de destek olursunuz.

🌸

Akranlar arasında böyle şeyler olabiliyor, gruplaşma veya dışlama gibi yahut lider gruba girmek gibi şeyler olabiliyor. Burada endişe etmemeniz gerekiyor, çünkü gerçek hayatın aslında küçük bir ön fragmanı okul. Kendi başına sorununu çözmeyi öğrenmesi gerekiyor.
Bazen arkadaşlıklar değişebilir, uyum sağlamak gerekiyor bunları öğrenecek.
Bir süre sakinleştirerek gözlemleyin, sorunu tek başına çözemez ise sınıf öğretmeni ve okulun rehber öğretmeninden görüşme için bir randevu alıp görüşme talep edin. Ortak bir çözüme ulaştırın onlar da okulda gözlemlerler.

Öğretmeni fark etmiştir zaten aşırı davranışlar olmadan direk uyarı moduna girmezler.

"Okulda benim çocuğum dışlanıyor" gibi gelince çocuklar iyi gözlemciler hemen annesi gelmiş bizi şikayet etmiş diye iyice çocuk cephesinde ters karşılanabilir.

Çocuğun haberi olmadan giderseniz okula daha iyi olur, sonrasında rehber öğretmenle uygun bir strateji çizerek sorunu çözmesine öğrencinin yardımcı olursunuz.

Problemi siz değil, çocuğunuz ve diğer öğrenciler çözmeli, öğretmeni vs yönlendirir. Siz de destek olursunuz.

🌸
evet öyle yapayım çok teşekkür ederim. anne olarak üzülüyor insan ama dediğiniz gibi hayatı böyle böyle öğreneck maalesef :KK43:

Size kızımın bir anısını anlatayım.

Kızım bana bir gün anne iki kız var bana beslenme saatinde beslenmelerini açtırıyor hazırlıyorum onlar yiyorlar sonra beslenmelerini bana toplatiyorlar. Tenefüste cikamiyorum . Onlar oyun oynuyorlar. Her istediklerini yaptırıyorlar dedi. Bende kızım neden her istediklerini yapıyorsun dedim. Yapmazsam benimle oyun oynamıyorlar aralarına almiyorlar dedi. Bende kızım birdaha dediklerini yapma sen onlara muhtaç değilsin. Arkadaş dedigin böyle yapmaz dedim. Sonra öğretmeniyle konuştum dikkat edeceğini söyledi. Anneleriyle gülerek konuştum onlarda güldüler. Sonra ne mi oldu ? Sınıfta ayrılmaz 3 lu oldular kanka🤣çocuk bunlar işte sen tedbirini al olaylara çözümü çocuk bulsun.

İlkokulda gruplaşma çok oluyor.İlla oynamak zorunda değilsin yeni arkadaşlar edinebilirsin gibi öğütler verin geçici bir süreçtir. Kendi sorunlar karşısında çözüm üretmeyi öğrenir okul hayatın fragmanı

Tüm çocuklar bunu yaşar arkadaşları küser, okuldan ayrılır başkasıyla yakınlaşır vs. Çocuklardan beklenen zaten birden fazla arkadaşının olması biri gitse bile diğerleriyle yoluna devam etmesi. Yakın arkadaşı başka biri ile arkadaş oldu diye çocuğun beni okuldan alın demesi olaya fazla bir tepki. Ya bir zorbalığa uğruyordur ve bu nedenle de okuldan ayrılmak istiyordur ya da sosyal becerilerinde zayıflık vardır yeni arkadaş edinemiyordur. Öncelikle ne olmuş bir öğretmen ve rehberlikle görüşün. Onlardan arkadaş ilişkileri hakkında detaylı bir bilgi alın ki esas sorun nedir en azından onu anlayın. Sonrasında zorbalık varsa bunun için rehberlik devreye girer yoksa başkalarıyla da arkadaş olabileceği herkesin birden fazla arkadaşının olduğunu filan anlatır başka arkadaşlar bulması yönünde desteklersiniz.

her istediği verilen çocuk korkak olur içine kapanır ve sosyalleşemez. bu durum sürekli ona bağıran anne ile de alakalıdır
Kaynak bacim kaynak? Bu bilgi sizin icinize nerenizden doguyor neye gore hangi sifatla karar mercii gibi yargi dagitiyorsunuz?

Arkadaşlarının ilgisini çekmeyi deneyin bence, mesela sınıfa ufak şeyler dağıtmak gibi yada kızınıza okulda doğum günü yapmak gibi.

20 yıllık psikolojik tecrube
Bu sizin şahsi tecrübeniz. Ben çocuk terapistiyim yüzlerce çocuk gördüm sebep sonuç ilişkileriniz hiçbir şekilde doğru değil. Bizim alanımızda zaten tek bir sebep direkt tek bir sonuca neden olmaz ve böyle bir genellemeler de yapılamaz. Her çocuğun mizacı, genetiği, ailesi ve sosyal çevresinden öğrendiği başkadır.

Bu sizin şahsi tecrübeniz. Ben çocuk terapistiyim yüzlerce çocuk gördüm sebep sonuç ilişkileriniz hiçbir şekilde doğru değil. Bizim alanımızda zaten tek bir sebep direkt tek bir sonuca neden olmaz ve böyle bir genellemeler de yapılamaz. Her çocuğun mizacı, genetiği, ailesi ve sosyal çevresinden öğrendiği başkadır.
PCOS hamile kalmaya engel değildir:

PCOS sebebi :
1- eski bi sevgiliye bi erkeğe yada babaya olan öfke
2-yada küçükken anne baba kavgasına şahit olmak
3-Bazı geçmiş deneyimlere takılı kalmak
4- Affetmeyi reddetmek
5-Kurban rolune bürünmek
Hanfendinin psikolojik donanimi kendini gostermis zaten 🤣🤣

X