Kızıma eleştiriye tahammülümün olmaması

Simdi siz uyarmazsaniz iş hayatında da sorun yaşar adam proje inceleyecek mühendis olmuş ama önde ise yaramayan dosyayı yere atıyor çıktığı odanın kapısını ışığını kapatmıyor. Kurumda selam veren yok sorsanız çok çalışır mühendis. Kapıma bekçi diye almam da başımıza musallat eden görmüyor. Bazı şeyleri evde görecek ki dış dünyada daha ayakları sağlam basacak dik duracak.

18 yaşına gelmiş kızla sizin 12 yaşındaki çocuğunuz bir mi? Üniversiteye başlama yaşında, yarın şehir dışında okul kazanıp giderse annesi mi gidip çözecek her sorunu? Ezdirmemek yerine çocuğun kendisini ezdirmemesini sağlamak daha doğru bence. Arkadaşlarıyla anlaşmazlık yaşayacak, belki dışlanacak, öğretmenleriyle takışacak, öğrenci evinde yurtta problemleri olacak... Ezdirmem ben çocuğumu deyip herkesle annesi mi baş edecek? Kızı hep anne gel şunları hallet mi diyecek?
Burada yıllar önce bir konu okumuştum. Kız ailesinden ayrılıp okumak için şehir dışına yurda gidiyor. Konu açmıştı nasıl düzenli olabilirim diye. Ne çamaşır katlamasini biliyordu ne de eşyalarını düzene sokmayı. O konu beni çok etkiledi. O gün bu gündür çocukların arkasını toplamayı azalttim mutfakta sorumluluk vermeye başlamıştım hâlâ da veriyorum. Konu sahibi her anne gibi çocukları konusunda hassas ama bu kadar hassas olmak onlara zarar verir fayda sağlamaz

Peki sizin bu prenses iş hayatında nasıl var olacak ? Farkında mısınız pamuklar icerisinde dış dunyadan ayrık bir birey yetiştiriyorsunuz. Ne demek yatağını toplamamak yediklerini kaldırmamak . Babanne büyümesinde katkıda bulunmuş bırakın yeri geldiğinde eleştirsin . Tabi ki çocuğunuza önüne gelen kötü şeyler söylemesin ama ben ortada eleştirilecek kişinin siz olduğunu dusunuyorum. Ben bir bucik yaşındaki çocuğa oynadığı oyuncaklwri toplatiyorum . Çocuklara sınır koymak iyidir kendilerini güvende hissederler.

Bizim halletmedilerde ne oldu başımız sıkıştığında anamız babamız koşsaydı çevreye akrabalara karşı bizi savunan ana babamız olsaydı belki bizde bugün daha sağlıklı yerlerde olurduk... Aman büyüktür herşeyi söyler aman büyüktür karışır sus sen küçüksün cevap verme en ufak şeyi saygıya bağlayan çok bilmiş büyükler ne yazıkki saygının zerresini hak etmiyor... Ben de kızıma kimseye saygısızlık yapmamasını söylüyorum ama hakkını da savunmayı gerektiğinde konuşmayı bilicek haksızlığa karşı susmicak zaten benim kızımı biraz tanısanız ne kadar dilli düdük olduğunu bilirsiniz ama merhametlidir vicdanlıdır..
Tabiki 18 yaşla 12 yaş aynı değil ama bilsin arkasında annesi var düştüğünde elini tutabilicek çözemediğinde çözüm sunucak elbette kırılıcak elbette üzecekler ama sığınacağı limanı hep olucak o yüzden insanoğlu arkasında durabilecek bi omuz ister ona yaslandığında güçlü hissetmek ister bende öyle yetiştiriyorum...
Kendini savunmayı hakkını aramayı öğretince arkasında olmuyor muyuz, düştükleri zaman yerde mi bırakalım oluyor? Kim yazdı ki sığınacakları liman olmasın diye? Değil 18, 38-48 yaşında bile insan anne desteğini arkasında görmek bilmek ister.
Allah bütün annelere uzun ömür versin ama yarın sağ çıkacağımızın garantisi yok, değil mi? Biz varken zaten güvendeler, önemli olan biz yokken ne yaşayacakları.

Siz bence yanlış anladınız, sanki ben salalım kızları savaşa savaşa öğrensinler yazmışım gibi yorumladınız. Babaları dahil kimse kızlarıma ne bağırabildi ne ses yükseltebildi şimdiye kadar. Şikayeti olan insan gibi konuşarak anlatacak derdini.

Büyüklere saygı konusunda sizin gibi düşünüyorum, ben de aynı geleneksel sus otur tarzda büyütüldüm. Hakedene saygı gösterilemeli hak etmeyene değil. Çocuklarım benim gibi olmasın diye kime ne gerekiyorsa söyleyebileceklerini aşıladım. Kızdıkları veya rahatsız edildikleri laf işittikleri kişilere cevaplarını ben değil kendileri veriyor. Siz kızınız için ekstra bir savunma pozisyonundasınız ve bunu doğru buluyorum. İnsanlar kendi kanından olana bile merhametsiz olabiliyorlar.

Sizde biliyorsunuz elestrilecek cok tarafi oldugunu bu yuzden kabullenemiyorsunuz 18 yasinda kiz bir cok seyi yapabilir siz boyle arkasini toplayip koruyup kollayinca bu kiz gelisip duzelecekmi sanmam biraz arkasini toplamayi birakin

Kendini savunmayı hakkını aramayı öğretince arkasında olmuyor muyuz, düştükleri zaman yerde mi bırakalım oluyor? Kim yazdı ki sığınacakları liman olmasın diye? Değil 18, 38-48 yaşında bile insan anne desteğini arkasında görmek bilmek ister.
Allah bütün annelere uzun ömür versin ama yarın sağ çıkacağımızın garantisi yok, değil mi? Biz varken zaten güvendeler, önemli olan biz yokken ne yaşayacakları.

Siz bence yanlış anladınız, sanki ben salalım kızları savaşa savaşa öğrensinler yazmışım gibi yorumladınız. Babaları dahil kimse kızlarıma ne bağırabildi ne ses yükseltebildi şimdiye kadar. Şikayeti olan insan gibi konuşarak anlatacak derdini.

Büyüklere saygı konusunda sizin gibi düşünüyorum, ben de aynı geleneksel sus otur tarzda büyütüldüm. Hakedene saygı gösterilemeli hak etmeyene değil. Çocuklarım benim gibi olmasın diye kime ne gerekiyorsa söyleyebileceklerini aşıladım. Kızdıkları veya rahatsız edildikleri laf işittikleri kişilere cevaplarını ben değil kendileri veriyor. Siz kızınız için ekstra bir savunma pozisyonundasınız ve bunu doğru buluyorum. İnsanlar kendi kanından olana bile merhametsiz olabiliyorlar.
Canım benim sende beni yanlış anladın sanırım 🤭 benim kızım kendini savunur hatta yeri gelir beni savunur arkadaşını savunur ki bu yüzden geçen sene disipline gidiyordu okulda best friendsine haksızlık yapılmış diye nerdeyse kızın suçunu üstlenecek 😂😂 Ben kızımı zaten böyle yetiştirdim okula gidiyor ayrıca özel tekvando eğitimi alıyor şuan turuncu kuşak oldu 🥋 haftasonu voleybola gidiyor yani bütün bunlara giderken evin ordan otobüse biniyor otobüsle geri geliyor 😁 bu yüzden söyledim 😁
Yani şunu demek istiyorum benim kızı bi tanısan pire gibi zıp zıp ve bunları kendi kendine hallediyor evde banada yardım eder iş bölümlerimiz vardır..
Yani kısaca demek istediğim evladının arkasında durmak
"aman sen yapma dur ben yapayım" demek değil
" Sen yap yanlışta yapsan ben arkandayım " demek.....

Bunu yaparak kızınıza iyilik değil kötülük yapıyorsunuz.Eleştiriye açık olacak ki yaptiği ama farkedemediği şeyleri düzeltme şansı olsun.Her eleştiriyi siz üstünüze alınırsanız yarın öbür gün dışardan gelen en ufak bir eleştiriyi kaldıramaz.Kaldı ki eleştirenler onun kötülüğünü istemiyor hemen savunmaya geçmeniz doğru değil.15 yaşında kızım var benzer şeyleri yaşıyoruz.Bazen benim anlattıklarıma duyarsız kalıyor ama başkasından duyunca harekete geçiyor.Bende kendi kız kardeşime diyorum biz konusurken kızımın duyabilecegi şekilde olması gerekeni söylüyor.Bak teyzende benim gibi düşünüyor diyorum.Benim söylememden daha tesirli oluyor.Anneyle inatlaşmak bu yaşın getirisi galiba.Yeni nesil zor, Allah gücümüzü ve sabrımızı arttırsın.

Hayatımda farklı dönemler var 7 yaşında anahtarla eve girip yemeği ısıtıp yediğim dönem her işimi kendim hallettim sonra annem emekli oldu saglik problemleri yaşadı evdeydi o yaptı 13 18 yaş arası sadece asgari şeyler yaptığım dönem. 18 yaş sonrası yurtta kaldığım dönem ev işi biliyorum ama yemek falan yok 28 yaşında evlendigim dönem artık dönülmez dönemim. Beni de çok eleştiren oldu annenin elinden al sen yap dedikleri dönem. Ben okurken falan komşu teyzeler oturup çay getirmemi beklerdi simdi zaman değişti tabi benim de kızım var kimseye hizmet ettirmem misafir agirliyorsam ben yaparım o gider arkadaşlarıyla oturur yardım ederse arka planda ne mutlu. Eski kafalar hem istiyorlar ki gelsin is yapsin hem okusun başarılı olsun. Ben yaptırmam nenesi de olsa yaptırmam kendi yapacak varsa yapsin yapmıyorsa konuşmasın. 30 yaşında mutfağa girdim yemeklerim sahanedir elbet zora gelirse öğrenir bir arkadaşımız daha yazmış kız çocuğu olduğu için bekleniyor diye aynen oyle. 18 yaşında erkek olsaydı nenesi beklemezdi. Yapar elbet açın müzik birlikte yapın biz 7 yaşında kızıma hadi odanı topla deyince yapmıyor birlikte yapalım deyince hem işi detaylı öğreniyor hem de vakit geçiriyor benimle.

Bakan babaannesiymis çalışırken bırakın bi iki laf edebilsin benimde gözüme batar koca kızim hiç bisey yapmazsa
9 yaşında ki kızım ve 7 yaşında ki oğlum mutfak disinda her odayi toplayabilir 3 yaşındaki oğlumda döktüğü oyuncaklarını topluyor sorumluluk almaları gerekiyor yanlış düşünüyorsunuz.
Herseyi anne üstlenirse nasıl yapacak bu kız hayatta
kaçırdığınız bikaç yer var
babaanne 6 yaşına kadar baktın kızım 18 yaşında
ve arkasından konuşuyor yüzüne dese hiç de kızmam
o sizin bahsettiğiniz yaşlarda aynı sizin bahsettiğiniz gibi herşeyi yapıyordu sonra bıraktı
inşallah sizinkiler de yapmaya devam eder büyüdüklerinde :)

Buna küçükken alıştırmak gerekiyor. Böyle küçükken çok hevesli oluyorlar, heveslerini kırmamak gerekiyor. Bir de okula başlayınca aman yeter ki ödevlerini yapsın, geri kalanı ben yaparım gibi bir düşünce oluşabiliyor insanlarda. Çevremde çok örnek var. Sonra dediğiniz gibi bir suyu bile kalkıp almaya üşenir hale geliyorlar. Şahsen bana böyle bir yaklaşım olmadı. Hem annem hem de babam çalışıyordu. Yemeğimi, ütümü ben yapıyordum, çamaşırımı falan da yıkıyordum. Anneler hep arka toplamazsa kendileri yapmak durumunda kalırlar. Ama sizin biraz söylenip de onun yerine yapacağınızı biliyorsa yapmıyordur. Sizin yaklaşımlarınızla da ilgili bir durum.
kesinlikle
tez canlıyım birde üstelik :KK43: bu da kötü bir huy bende
sağlam gömdüm kendimi nu konumda :)

Keşke benim annem de böyle olsaydı. Anneannem bize baktı diye istediği gibi eleştirirdi, karışırdı. Annem ağzını asla açmazdı haklısın derdi. Bu yüzden en hassas noktam ve bir erkekte beni derinden etkileyecek şey beni korumasıdır. Büyük bir zorbalık gördüm akrabalarımdan hala yaradır.
sizin anneanneniz yanınızda sizi eleştiriyordu değil mi?
benim kv çocuğun yüzüne gülüp arkasını döndüğü gibi eleştirmeye dalga geçmeye başlıyor
beceremedim iyi anne olamadım çocuğum sorumsuz ve dalga konusu oldu diye kat kat daha da üzülüyorum bende :KK43:

Bence takmakta haklısınız. Henüz çocuğum yok ama annem en yakın örneğim. Biri tek laf ettiğinde annem laf ettiğine bin pişman ederdi. Tırnaklarını çıkarır hemen lafını yapıştırırdı. Bir daha da kimse ağzını açamazdı. Bence kendinizi değiştirmeye çalışmak yerine size bu hadsizliği yapanları değiştirin.

Bu gerçekten doğru mu? Evladı korumak başka birşey bence. Rencide etmeden, uygun üslupla doğru zaman da evladımla ilgili bana birşey söyleniyorsa üzülsem bile bir süzgecimden geçiririm ben evladımın iyiliği için. Tabii kırmızı çizgili konularda bende affetmem söyleyeni ama kimse benim çocuklarıma birşey diyemez moduda bence yanlış. Dediğim gibi iyi niyetli ve yapıcıysa tabiiki.

Eleştirmek derken neyi kast ediyorsunuz? Çocuğunuzun yanlış davranışı size söyleniyor size bu ne sizin ne de onun kötülüğü içindir.

Benim kızım çok dağınık eşimin kuzeni geldi. Aldı konuştu kızımı odasını topladılar. Bana dediki odasını toplamazsa haber ver. Bu bence kötü bir şey değil.

Ama boş yapıyorsa kızmaktan haklısınız.

Birde bence kızdığınız şey acaba kendiniz mi? Kızınızın davranışlarından kendinizi sorumlu tutuyor olabilir misiniz?
kendime tabiki kızıyorum hem de çok
tez canlı olduğum için istikrarlı olmadığım için
benim ennn kızdığım şey babaannesi yüzüne şirin mi şirin arkasından başlıyor abuk subuk hareketlere
konuşmalara falan..
git kendisine söyle anne diyince ben neden söliyim düşman olur bana diyor
yani derdi arkadan beni şişirmeye çalışmak
şişmesem ne güzel olur ama işte

Ben çok yanlış anlaşıldım burda. Olay doğru ya da yanlış değil. Kızına laf gelince üzülen bir anne var. Ben anneye üzülmemesi için destek vermeye çalıştım. Ama herkes kızın tabağı kaldırmamasına takılmış.
ben sizi gayet anladım.. kötü bir yorumunuz da yoktu :)
çok teşekkür ederim

Peki sizin bu prenses iş hayatında nasıl var olacak ? Farkında mısınız pamuklar icerisinde dış dunyadan ayrık bir birey yetiştiriyorsunuz. Ne demek yatağını toplamamak yediklerini kaldırmamak . Babanne büyümesinde katkıda bulunmuş bırakın yeri geldiğinde eleştirsin . Tabi ki çocuğunuza önüne gelen kötü şeyler söylemesin ama ben ortada eleştirilecek kişinin siz olduğunu dusunuyorum. Ben bir bucik yaşındaki çocuğa oynadığı oyuncaklwri toplatiyorum . Çocuklara sınır koymak iyidir kendilerini güvende hissederler.
derdim arkasından konuşmasın yüzüne söylesin
beni fişkelemeye çalışmasın
kendi çekiniyor kızımdan kinlenir ona dedi

yıllarca uğraşmadım mı sanıyorsunuz ceza verdim uyardım istediği şeyleri almadım vs
ama yapmıyor yapmıyor

1,5 yaş diyorsunuz :) 8 9 yaşına kadar bu saydıklarımı yaptırabiliyordum zaten

Simdi siz uyarmazsaniz iş hayatında da sorun yaşar adam proje inceleyecek mühendis olmuş ama önde ise yaramayan dosyayı yere atıyor çıktığı odanın kapısını ışığını kapatmıyor. Kurumda selam veren yok sorsanız çok çalışır mühendis. Kapıma bekçi diye almam da başımıza musallat eden görmüyor. Bazı şeyleri evde görecek ki dış dünyada daha ayakları sağlam basacak dik duracak.
Hepsini de biliyorum ve hep uyarıyorum
iş başa düşünce mecbur yapıcam anne üni ye hazırlanıyorum beni rahat bırak anne
amma konuşuyorsun anne vs vs
Burada yıllar önce bir konu okumuştum. Kız ailesinden ayrılıp okumak için şehir dışına yurda gidiyor. Konu açmıştı nasıl düzenli olabilirim diye. Ne çamaşır katlamasini biliyordu ne de eşyalarını düzene sokmayı. O konu beni çok etkiledi. O gün bu gündür çocukların arkasını toplamayı azalttim mutfakta sorumluluk vermeye başlamıştım hâlâ da veriyorum. Konu sahibi her anne gibi çocukları konusunda hassas ama bu kadar hassas olmak onlara zarar verir fayda sağlamaz
işte benimki iş başa düşünce herşeyi şakkk diye yapacağım sanıyor :)
dış dünyadan ayrık?
bunları yapmasını hep tembihliyorum YAP MI YOR
tamam tamam diyip geçiyor

X