Kızıma eleştiriye tahammülümün olmaması

Kızınızın davranışları yeni nesil için sıradan maalesef kendinden örnek verenler biz şunu yapıyorduk o yaşta güncel değil.Telefona bağımlı yaşadıklarından dış dünya algıları kapalı gözlem yapmıyorlar bizim için sıradan motor becerileri iş yapma vs çok uzak o yüzden çatışma.. düşünmuyorlar gerçek hayattan uzaklar

Kızınızın davranışları yeni nesil için sıradan maalesef kendinden örnek verenler biz şunu yapıyorduk o yaşta güncel değil.Telefona bağımlı yaşadıklarından dış dünya algıları kapalı gözlem yapmıyorlar bizim için sıradan motor becerileri iş yapma vs çok uzak o yüzden çatışma.. düşünmuyorlar gerçek hayattan uzaklar
evet buradaki bazı arkadaşlar kendi nesilleri ile karıştırıyorlar
telefon vs çoook etkiledi yeni nesli

sizin anneanneniz yanınızda sizi eleştiriyordu değil mi?
benim kv çocuğun yüzüne gülüp arkasını döndüğü gibi eleştirmeye dalga geçmeye başlıyor
beceremedim iyi anne olamadım çocuğum sorumsuz ve dalga konusu oldu diye kat kat daha da üzülüyorum bende :KK43:
Hiç ilgisi yok, o eski kafalar konuşmasa şaşarım zaten. Niye kafanıza takıyorsunuz, bırakın konuşsunlar, kızım öyle uygun görüyor deyip kestirip atın. Benim halalarım biz küçükken sokakta oynadığımız için bile laf söylerlerdi. Sahip çık, bilmem ne olmasınlar, sokakta büyürlerse adları çıkar evlendiremezsin... Üstüne babaannem gelirdi memleketten, al sana şenlik. Babamdan çekindikleri için anneme söylerlerdi çünkü babam herkes kendi kızıyla ilgilensin deyip terslerdi bu tayfayı.

Bir de şuna takıldım, gittikleri yerde iş yapmıyor mu yoksa yediğini içtiğini toplamıyor mu, ikisi farklı şey. Yemeğini bitirince tabağını bardağını mutfağa götürmesi gerek ama ne diye iş yapsın? 18 yaşında kıza başka bir evde iş güç buyurulmasın zaten. Yatılı kalmıştır, yatağını toplar, sofra kurmaya toplamaya yardım eder ama adı üstünde yardım. Siz, yeter ki çocuğum kabul görsün eleştirilmesin diye hizmet etmesini mi istiyorsunuz?

Tembellik konusu bizde de vardı. Kaldırmadığı bardağını tabağını çöpünü vs ben de götürüp odasına koydum. Birikince büyük plastik kutu aldım, içinde birikti. O odayı gözden çıkardım ve bakalım nereye kadar gidecek dedim. Kirli sepetine koymayıp sağa sola attığı çamaşırlarını da yıkamadım. Makineyi çalıştırırken deterjan koyarken vs video çektim gönderdim, ne zaman istersen o zaman yıkarsın dedim. Yalnız bunları savaş açmış gibi yapmadım. Senin odan senin eşyaların sen ne zaman yapmak istersen o zaman yap dedim. Bardak çanak çok birikince rahatsız oldu tabi, bulaşık makinesine koy istersen yıkansın dedim. Bir yaptı, iki yapmadı, birikti düzeltti ama sonunda yapmaya başladı. Şimdi düzenli dört dörtlük diye bir şey yok ama temiz çamaşır bardak tabak vs istiyorsa ne yapması gerektiğini biliyor.

Canım benim sende beni yanlış anladın sanırım 🤭 benim kızım kendini savunur hatta yeri gelir beni savunur arkadaşını savunur ki bu yüzden geçen sene disipline gidiyordu okulda best friendsine haksızlık yapılmış diye nerdeyse kızın suçunu üstlenecek 😂😂 Ben kızımı zaten böyle yetiştirdim okula gidiyor ayrıca özel tekvando eğitimi alıyor şuan turuncu kuşak oldu 🥋 haftasonu voleybola gidiyor yani bütün bunlara giderken evin ordan otobüse biniyor otobüsle geri geliyor 😁 bu yüzden söyledim 😁
Yani şunu demek istiyorum benim kızı bi tanısan pire gibi zıp zıp ve bunları kendi kendine hallediyor evde banada yardım eder iş bölümlerimiz vardır..
Yani kısaca demek istediğim evladının arkasında durmak
"aman sen yapma dur ben yapayım" demek değil
" Sen yap yanlışta yapsan ben arkandayım " demek.....
Allah bağışlasın ve bahtı güzel olsun kızınızın.

kendime tabiki kızıyorum hem de çok
tez canlı olduğum için istikrarlı olmadığım için
benim ennn kızdığım şey babaannesi yüzüne şirin mi şirin arkasından başlıyor abuk subuk hareketlere
konuşmalara falan..
git kendisine söyle anne diyince ben neden söliyim düşman olur bana diyor
yani derdi arkadan beni şişirmeye çalışmak
şişmesem ne güzel olur ama işte

Valla derdi olan konuşacak. Benim çocuklarımı büyütürken annem hep destekdi, hala da destek. Ama oda kızıma kızar. Geçen odası dağınıktı, kızdı hakkıda
Yapıcı eleştiride bulunanlara kızmayın. Kimse mümkemmel değil.

Tabiki hata yapacağız ve çevremizin de desteği ile hataları telafi edeceğiz.

Ben kızım konusunda çok hassasım. Sağlık sorunları da oldu. Ölümden döndü
Ama birisi yapıcı bir şekilde beni yada onu uyardığı zaman bu durum beni rahatsız etmiyor. Oda rahatsız olmuyor. Ama boş konuşanları susturma konusunda geliştiriyorum kendimi 😆

Hiç ilgisi yok, o eski kafalar konuşmasa şaşarım zaten. Niye kafanıza takıyorsunuz, bırakın konuşsunlar, kızım öyle uygun görüyor deyip kestirip atın. Benim halalarım biz küçükken sokakta oynadığımız için bile laf söylerlerdi. Sahip çık, bilmem ne olmasınlar, sokakta büyürlerse adları çıkar evlendiremezsin... Üstüne babaannem gelirdi memleketten, al sana şenlik. Babamdan çekindikleri için anneme söylerlerdi çünkü babam herkes kendi kızıyla ilgilensin deyip terslerdi bu tayfayı.

Bir de şuna takıldım, gittikleri yerde iş yapmıyor mu yoksa yediğini içtiğini toplamıyor mu, ikisi farklı şey. Yemeğini bitirince tabağını bardağını mutfağa götürmesi gerek ama ne diye iş yapsın? 18 yaşında kıza başka bir evde iş güç buyurulmasın zaten. Yatılı kalmıştır, yatağını toplar, sofra kurmaya toplamaya yardım eder ama adı üstünde yardım. Siz, yeter ki çocuğum kabul görsün eleştirilmesin diye hizmet etmesini mi istiyorsunuz?

Tembellik konusu bizde de vardı. Kaldırmadığı bardağını tabağını çöpünü vs ben de götürüp odasına koydum. Birikince büyük plastik kutu aldım, içinde birikti. O odayı gözden çıkardım ve bakalım nereye kadar gidecek dedim. Kirli sepetine koymayıp sağa sola attığı çamaşırlarını da yıkamadım. Makineyi çalıştırırken deterjan koyarken vs video çektim gönderdim, ne zaman istersen o zaman yıkarsın dedim. Yalnız bunları savaş açmış gibi yapmadım. Senin odan senin eşyaların sen ne zaman yapmak istersen o zaman yap dedim. Bardak çanak çok birikince rahatsız oldu tabi, bulaşık makinesine koy istersen yıkansın dedim. Bir yaptı, iki yapmadı, birikti düzeltti ama sonunda yapmaya başladı. Şimdi düzenli dört dörtlük diye bir şey yok ama temiz çamaşır bardak tabak vs istiyorsa ne yapması gerektiğini biliyor.
bak ne güzel babanızdan çekiniyorlarmış
benim eşim sessiz pasif olduğundan öyle annesine cevap vermez kendi kendine sinirlenir
benim kv ben diyorum Allah sağlık versin yapar eder derim böyle de olur mu vs demeye başlar
çamaşırlarını yıkamıyorum yıkamadım evet bir gün sordu şuyum yıkanmadı mı anne diye
ben sadece kirliliktekileri yıkıyorum seninki nerde odanda bu durumda yıkanmamıştır dedim
şimdi sıpa gibi atıyor kirlilerini :KK70:
Yok tabiki büyük işlere girişmesin misafirlikte
tabağını kaldırır ama yatağını toplamaz mesela
bizden ayrı yediyse ben yakalamazsam tabak bardağı makineye koymadan bırakır mutfakta
halbuki bikaç saniyelik iş
sofra kurulurken yardım etmez
elinde telefon yapışık zaten :KK43:

sizin anneanneniz yanınızda sizi eleştiriyordu değil mi?
benim kv çocuğun yüzüne gülüp arkasını döndüğü gibi eleştirmeye dalga geçmeye başlıyor
beceremedim iyi anne olamadım çocuğum sorumsuz ve dalga konusu oldu diye kat kat daha da üzülüyorum bende :KK43:
Evet bir hastalığım vardı onu bile dalga konusu yapmışlardı… hiç unutmuyorum… lütfen çocuğunuza sahip çıkın

Evet bir hastalığım vardı onu bile dalga konusu yapmışlardı… hiç unutmuyorum… lütfen çocuğunuza sahip çıkın
sahip çıkıyorum zaten haksız laf söyletmem
ama kv arkasından konuşuyor dalga geçiyor işte
sıkıyorsa yüzüne söylese yaa.. yemiyor beni şişiriyor başarıyor da
beni üzen bu

Valla derdi olan konuşacak. Benim çocuklarımı büyütürken annem hep destekdi, hala da destek. Ama oda kızıma kızar. Geçen odası dağınıktı, kızdı hakkıda
Yapıcı eleştiride bulunanlara kızmayın. Kimse mümkemmel değil.

Tabiki hata yapacağız ve çevremizin de desteği ile hataları telafi edeceğiz.

Ben kızım konusunda çok hassasım. Sağlık sorunları da oldu. Ölümden döndü
Ama birisi yapıcı bir şekilde beni yada onu uyardığı zaman bu durum beni rahatsız etmiyor. Oda rahatsız olmuyor. Ama boş konuşanları susturma konusunda geliştiriyorum kendimi 😆
benim kv den istediğim ona söylemesi valla hiç kızmam haklı çünkü
bizimki nasıl desem ikiyüzlülük gibi aman ben kötü olmayayım torunum ile anası kötü olsun onu şişireyim derdinde
kayınvalidemi gerçekten çok severim ama bu huyu beni çok üzüyor

Hepsini de biliyorum ve hep uyarıyorum
iş başa düşünce mecbur yapıcam anne üni ye hazırlanıyorum beni rahat bırak anne
amma konuşuyorsun anne vs vs

işte benimki iş başa düşünce herşeyi şakkk diye yapacağım sanıyor :)

dış dünyadan ayrık?
bunları yapmasını hep tembihliyorum YAP MI YOR
tamam tamam diyip geçiyor

Başka yerlerde belli seviyede olmalı oda biraz esneyebilir toplum içine girildiğinde nasil davranacağını bilmek yeterli
Ama kendi tabağını kaldırmak ve yatağını toplamak bence apayrı. Sizde yapmayın 6 ay aynı nevresim ile yatsın bu yıl ondan hersey beklenmemeli ama tabağını mutfağa götürüp teşekkür etmek mevzu olmamalı
Sonra ortaya saf desem saf değil bir garip bir nesil çıkıyor diyorum ya sorsanız mühendis çıktığı odadan ışık kapatmaktan aciz.

derdim arkasından konuşmasın yüzüne söylesin
beni fişkelemeye çalışmasın
kendi çekiniyor kızımdan kinlenir ona dedi

yıllarca uğraşmadım mı sanıyorsunuz ceza verdim uyardım istediği şeyleri almadım vs
ama yapmıyor yapmıyor

1,5 yaş diyorsunuz :) 8 9 yaşına kadar bu saydıklarımı yaptırabiliyordum zaten
Fiseklemek mi sizi uyarıyor demek ki . Ya bak bu gidişat doğru değil diyor . Bence 18 yaşından sonra artık bir şeyleri degistirmeniz çok zor kendisi duvara çarpa çarpa öğrenir . Çocuğun her yaşında ayrı şekilde yaklaşmak lazım . Büyük konuşmak doğru değil ama yapmadığı şeylerin sonuçları olmalı . Bence siz ebeveyn çeşitlerini bir arastirin . Hem ödül hemde ceza verip dengeli davranmayinca çocuklar iyice dengesiz oluyor . Diğer kizinizda daha farklı bir yöntem denersiniz .

Eleştiri sevmedginizi biliyorum ama şu soylediklerimin hiçbiri sizi kirmak için değil . Bit bucuk yaşında yaptırdığım işi on sekiz yaşında da yapacak şimdiden bulaşık makinesinin alt katını yerleştiriyoruz . Çocuk yapmıyor diye birşey yok ki . Doğalı haline gelmesi lazım . Sorun sizin bu konuda eleştiri bile kabul etmemeniz .çünkü tüm bunlar çocuğu gerçek hayata hazırlar. Bence siz çocuğunuz okulda kötü şeyler yaşadı ve ilaç kullanıyor diye hassas davranmissiniz . Anne olarak duygusal olmanız da normal

Merhaba Arkadaşlar

Hep kurtulmak istediğim ama yapamadığım bir sorunum var. Özellikle büyük kızım hakkında eleştiri kaldıramamak..

Neden böyleyim çözemiyorum.. 18 yaş ve 8 yaşında iki tane dünya tatlısı kızlarım var.. Allah hepimizin çocuklarını bağışlasın.. Büyük kızım neredeyse 2 3 yaşından beri sinirli gergin zor bir karakterdi. Bazen sabırlı bazen sabırsızdım ona karşı.. İlkokul’ da maalesef çok akran zorbalığı gördü.. Bu zor halleri 11 12 yaşlarında ergenlikle iki katına çıktı.. 16 yaşından itibaren ilaç destekli yardım alıyor.. Çok şükür o günlerimiz bayağı geride kaldı.. Ama gelin görün ki aşırı tembel bir kız.. İçtiği su bardağını bile makineye koymaz.. Yatağını kapatmaz.. Her yemek yemesinde bulaşıkları atar gider.. Makineye kaldır diyeceksin illa.. Hadi evde bana nazı geçsin gittiğimiz hiçbir evde de yapmaz.. Bunları hallediyorum bir şekilde.. Aşırı kızsam da ben annesiyim sonra unutulup gidiyor.. Benim asıl sorunum birisi ufacık eleştirsin çok ama çok üzülüyorum tüm modum yerle bir..

Hele ben çalıştığım için onu büyüten babaannesi.. Bu aralar bizde ufacık bişey desin nasıl üzülüp sinirleniyorum hiç tahammülüm yok bişey denmesine.. Ki kendisini yani kv mi çok severim.. Aynı şekilde teyzesi de eleştirince başkası eleştirince de.

Kv sağolsun arkasından çok hareket yapar konuşur mesela şişirmek ister gibi.. Bikaç defa kızımın yüzüne bak babaannen böyle diyor diye tam yanında söyledim ama.. Az dikkat etse kv sonra yine.. Anca surat yaparsam duruyor.

Hep diyorlar takma arada başardığım da oluyor ama %80’inde takıyorum elimde değil.. Nasıl kurtulacağım bu hassasiyetten bilemiyorum..

Kızınız çocuk değil.
Yarın üniversitede veya iş hayatında kimse arkasını toparlamayacak. 18 yaşında birey en azından kendi arkasını toplamalı. Millete takılmak yerine kızınızla beraber destek alın. En azından diğer kızınızı büyütürken faydalı olur.

Siz annesiniz yüreğiniz el vermiyor olabilir. Ama doğru değil yaptığınız tamamen. Benim annemde erkek kardeşim için öyleydi ve çok pişman. Yapmayın.

Fiseklemek mi sizi uyarıyor demek ki . Ya bak bu gidişat doğru değil diyor . Bence 18 yaşından sonra artık bir şeyleri degistirmeniz çok zor kendisi duvara çarpa çarpa öğrenir . Çocuğun her yaşında ayrı şekilde yaklaşmak lazım . Büyük konuşmak doğru değil ama yapmadığı şeylerin sonuçları olmalı . Bence siz ebeveyn çeşitlerini bir arastirin . Hem ödül hemde ceza verip dengeli davranmayinca çocuklar iyice dengesiz oluyor . Diğer kizinizda daha farklı bir yöntem denersiniz .

Eleştiri sevmedginizi biliyorum ama şu soylediklerimin hiçbiri sizi kirmak için değil . Bit bucuk yaşında yaptırdığım işi on sekiz yaşında da yapacak şimdiden bulaşık makinesinin alt katını yerleştiriyoruz . Çocuk yapmıyor diye birşey yok ki . Doğalı haline gelmesi lazım . Sorun sizin bu konuda eleştiri bile kabul etmemeniz .çünkü tüm bunlar çocuğu gerçek hayata hazırlar. Bence siz çocuğunuz okulda kötü şeyler yaşadı ve ilaç kullanıyor diye hassas davranmissiniz . Anne olarak duygusal olmanız da normal
benim hatam istikrarlı olmamak ve tez canlı olmak
burada eleştirilebilirim sıkıntı yok :)
mesela bikaç gün söylüyorum baktım yapmıyor salıyorum
çarşafını 1 ayda anca değiştiriyor bazen
amaaaan neyse küçük kızın da yapıyorum onunkini de yapıveriyim diyorum
otoriter değilim birde tez canlıyım maalesef ki

Kızınız çocuk değil.
Yarın üniversitede veya iş hayatında kimse arkasını toparlamayacak. 18 yaşında birey en azından kendi arkasını toplamalı. Millete takılmak yerine kızınızla beraber destek alın. En azından diğer kızınızı büyütürken faydalı olur.
kızım destek alıyor zaten
bende düşünüyorum ne zamandır

X