Kızıma iyi bir anne olamadım

mükemmel anne olmadığınızı ve sucun annenizde degil sizde oldugunu vurgulamamin sebebi bazı üyelerin mükemmel anne olduğunuzu ve sucun annenizde oldugunu soylemelerinden dolayı idi.

Ayrıca anneannem 1950 li yıllarda boşanmış bir kadın. Sebebiyse dedemin sadece bir kere üzerine kuma getirsem mi demesi. Ananem o tarihte bunun şakası bile olmaz şimdiden aniran esek yazı getirmez demis ve annem bebekken boşanmış bir kadın. Ananem ilk okul bile okumamış tek bir maddi geliri olmayan bir kadın. 1950 ki yıllardan bahsediyorum. Bunu niye anlattım biliyormusunuz devirle şartlarla alakalı bir durum değil insanın kendine saygısı ile alakalı bi durum yeri geldiğinde dur diyebilmek. Siz artık bireylerin farkına vermişsiniz ama bu örnek umarım başkalarına örnek olur. Yeri geldiğinde dur diyebilmeli önce ben evladım diyebilmeli insan.

Çok güzel anlatmışsınız ama katılamıyorum. Devirle ve şartlarla ilgili malesef. 1960li yıllarda, eşimin babaannesi boşanmak için kaçtığında bağlı bulunduğu aşiret tarafından öldürülmüş. Benim anneannemin kardeşi berdel ile evlendirilmek istendiğinde karşı çıkamayacağını bildiği için intihar etmiş. O yüzden hep diyorum ki, hayat bizim küçük çevremizden ibaret değil. O yüzden kendi şartlarımızı düşünüp, karşımızdakini eleştirmeden önce bir daha düşünmeliyiz.

Çok güzel anlatmışsınız ama katılamıyorum. Devirle ve şartlarla ilgili malesef. 1960li yıllarda, eşimin babaannesi boşanmak için kaçtığında bağlı bulunduğu aşiret tarafından öldürülmüş. Benim anneannemin kardeşi berdel ile evlendirilmek istendiğinde karşı çıkamayacağını bildiği için intihar etmiş. O yüzden hep diyorum ki, hayat bizim küçük çevremizden ibaret değil. O yüzden kendi şartlarımızı düşünüp, karşımızdakini eleştirmeden önce bir daha düşünmeliyiz.
Allah aşkına üniversite mezunu kadinsiniz bir kamu kurumunda calisiyormussunuz paranız oğlunuz varmis. Anladığım kadariyla anneniz dışında babanız gayette aklı başında bir adammış. Hani deseniz çevre dul diycek vs ondan korktum anlarimda verdiginiz örneklerle sizin durumunuz arasında bir alaka yok. Göre cinayetinden mi korktunuz yani.

Ayrıca 90 li yıllar öyle çok geri kalmış yıllar da değil. Sizin cesaretiniz ve kendinize sayginiz yokmus.

Ki genelde de yok cocugum yüzünden bosanamadim yok ailen izin vermedi diyen kadinlarinda asıl bosanamama sebebi çok şahit olduğundan söylüyorum kocalarının hastası olmaları. Hatta koca ne kadar eziyet ederse daha bi tutkuyla baglaniyor kimi kadinlar.Çocuk aile cevre falan bahane.

Allah aşkına üniversite mezunu kadinsiniz bir kamu kurumunda calisiyormussunuz paranız oğlunuz varmis. Anladığım kadariyla anneniz dışında babanız gayette aklı başında bir adammış. Hani deseniz çevre dul diycek vs ondan korktum anlarimda verdiginiz örneklerle sizin durumunuz arasında bir alaka yok. Göre cinayetinden mi korktunuz yani.

Ayrıca 90 li yıllar öyle çok geri kalmış yıllar da değil. Sizin cesaretiniz ve kendinize sayginiz yokmus.

Ki genelde de yok cocugum yüzünden bosanamadim yok ailen izin vermedi diyen kadinlarinda asıl bosanamama sebebi çok şahit olduğundan söylüyorum kocalarının hastası olmaları. Hatta koca ne kadar eziyet ederse daha bi tutkuyla baglaniyor kimi kadinlar.Çocuk aile cevre falan bahane.

Evet çok haklısınız diyeyim, sabırla açıklayabilecek bir insanım ama hamilesiniz ve garip bir şekilde sinirlisiniz, bebeğe zararlı, o yüzden size iyi akşamlar diliyorum.

Benim annemler ben 6,5 yaşımdayken ayrıldı. Annem sakin, uyumlu bir kadındır; babam baskın olmaya müsait, kontrolcü bir adamdır. Ciddi olaylar yaşanmamasına rağmen ben bile annemi eleştiririm "sen niye tamam dedin ki, sen kabul etmeseydin, kavga çıkarsa çıksın nolacak" diye. Annemin duygusallığı ağır basar, benim mantığım. Bu nedenle yeri geldiğinde sizin tabirinizle anneme annelik yaptığım oldu. Bu demek değil ki annem kötü bir anne, asla. Onun kızı olmayı hiçbir şeye değişmem. Bizimki sadece yapı farklılığı, kızınızla sizinki de öyle. Sizin gibi itaatkar bir kızınız olsa o da aynı düzende yaşayacaktı.

Muhtemelen kızınızın ileride erkek arkadaşları, evliliği sizin gibi olmayacak; çünkü sizin düzeninizi biliyor, gördü. Ben de annem gibi değilim, babamla ilişkim bile farklı; küçükken beni de kontrol etmeye, karışmaya çalışırdı, izin vermedim, çünkü annem izin verdiğinde ne olduğunu gördüm. Sizin kızınız da sizin yaptıklarınızı yapmayacak. Küçükken evet istemeden, farkında olmadan tatsız olaylar yaşamasına neden olmuşsunuz ama bunların hepsini ilerideki hayatında tecrübe olarak kullanabilecek yeterlilikte bir kızınız var.

Çok mutlu oldum yazdığınız için. Benim kızım da babasına karşı hep daha farklı oldu benden. Ben kızımla gurur duyuyorum, eminim anneniz de sizinle gurur duyuyordur.

Kendinize haksızlık etmeyin
Yaşadığınız şartlar içinde hareket etmişsiniz
Bugün size destek veren o güzel evladı da yetiştiren sizsiniz ki bence bu hayattaki en büyük başarılardan biri
Eli öpülesi, çok kıymetli bir annesiniz, anneniz ve çevreniz yüzünden hatalı davranmış olabilirsiniz, korkmuş olabilirsiniz, pasif kalmış olabilirsiniz bunlar çok insani şeyler. Bunca zaman sonra kızınız size destek verdiğinde prosfesyonel yardım alarak, kendinizi eleştirecek olgunluğu göstererek zaten çok iyi bir anne ve çok akıllı bir insan olduğunuzu göstermişsiniz. Eşinizde bu konuda çabalayarak o da ailesine değer verdiğini göstermiş, istemeyen adama hiç bir şeyi yaptıramazsınız hayattan öğrendiğim en önemli şeylerden biri budur. Ailece zor bir süreçten geçmiş ve başarıyla çıkmışsınız bence, kendinizi üzmeyin. Kızınız da zamanla babasına güvenecektir inanın bana düzelecek

Çok teşekkür ederim, gülümsettiniz beni. Haklısınız aslında, kadının adı olmayan bir coğrafyada büyümüş olmam ve benim korkularım birleşti. Yeni evlendiğimde eşimin bir akrabası kadın ortadan kayboldu. Herkes kocasının yaptığını biliyordu ama aşiret kararı diye herkes sustu. Böyle şeyleri yaşamayan, içinde olmayan bilmiyor. Kayınvalidem de bana bu senin kulağına küpe olsun demişti. Aynı zamanda eşim silah bulunduran bir meslekte, bana bir kere silah çektiği için korktum. En çok bunu sorguladım, belki de en kötüsü ben eşimden ve boşanmaya kalksam başıma geleceklerden korkuyordum. Eşim gerçekten çok pişman, dediğiniz gibi görebiliyorum bunu.

bankaya gidip kartımı kaybettim yenisini verin diyecektiniz ve vermeyecektiniz

çalıştığınızı eşiniz yemiş resmen insan bu enayiliğe sesini çıkarmaz mı hiç?

bankaya gidip kartımı kaybettim yenisini verin diyecektiniz ve vermeyecektiniz

çalıştığınızı eşiniz yemiş resmen insan bu enayiliğe sesini çıkarmaz mı hiç?

Mümkün değildi. Eşimden korkuyordum ve bağlı bulunduğu aşiretten. Bu durumu komutanına anlatmayı söylediğimde bile bana silah çeken bir insandı eşim.

İnsani duygular, hatalar bunlar. Herkes robot gibi aynı yaşıyor sanki, aynı hassaslığa, kişiliğe, şartlara sahip, ki küçüklükten gelen yetişme şekli de var... Herkes mükemmel davranamıyor her şartta. Keşke olmasaydı ama geçmişi kim değiştirebilir artık?

Allah evlattan yana yüzünüzü güldürmüş ne güzel, Allah bağışlasın. Umarım hiç bozulmaz mutluluğunuz. Kızınızın tepkileri de normal bence, zaman lazım...

Mümkün değildi. Eşimden korkuyordum ve bağlı bulunduğu aşiretten. Bu durumu komutanına anlatmayı söylediğimde bile bana silah çeken bir insandı eşim.

ya kusura bakmayın ben etrafımda öyle aşiretler olmadığı için anlayamıyorum. anlamak da istemiyorum belki de.

neden böyle biriyle evlendiniz ki en başta. aile mi zorladı?

Maşallah ne kadar güzel bir evladınız var. Melasef siz değil anneniz annelik yapıp koruyamamış sizi. İnanıyorum ki kızınızla daha da mutlu günler yaşayacaksınız.

Annenizden yana eksik olanı allah kızınızla doldurmuş,şükürki size destek olup gözünüzü açmış,artık o bir yetişkin geçmişi düşünüp kahretmeyin kendinizi, bu saatten sonra babasını sevmesini beklemeyin lütfen

İnsanların hayata başladıkları nokta, çevrelerinden öğrendikleri farklı olabiliyor, buna eğitim durumu, maddi özgürlük de pek bir katkı sağlamıyor. Buraya kadar anlıyorum ve bir sorun görmüyorum.

Kızınızı güzel yetiştirebilmişsiniz bir şekilde ki daha 19 yaşında babasına karşı duracak gücü kendisinde görmüş, sizi korkutan, silah, aşiret, vs. onu korkutmamış.

Benim anlamadığım ve sinirimi bozan, anlattığınız kadarıyla kızınızın da kendisine yediremediği nokta size silah çeken, çocuğunu hiçbir şekilde düşünmeyen, aç mısınız açıkta mısınız umursamayan, güya "çok pişman" olduktan sonra bile "aile reisiyim maaşın şu kadarını ben alayım" diye oturup utanmadan kızıyla pazarlık yapan adamla hala birlikte kalmanız. "Çok değişti, kızım güvenmiyor" diye de kendinize bunu dert etmeniz.

Yani böyle 20 yılınızı kepazelik içinde geçirmenize neden olan, en önemlisi de çocuğunuzda gereksiz bir sürü üzüntü ve travmaya yol açmış adamın başka şansı kalmadığını görünce zoraki laf dinlemesiyle hemen affetmeniz.

Kızınıza da böyle örnek oluyorsunuz. Bence en çok bu kısmı acı. Evet, iyi bir anne olamamış ve kocanızı karşınıza alıp "bu çocuğun ihtiyaçları var, kendi boğazından kıs çocuğumuz önemli" diyememişsiniz. İlla boşanmak, hesap kartını almak falan gerekmez. Hadi bunları yapamadınız, böyle bir herifle "çok değişti" diye "çok mutluyuz" diye geziniyorsunuz. Kendinize yaşattıklarını affettiniz de kızınıza yaşattırdıklarını nasıl affediyorsunuz? Yüzünü görünce midenizin bulanması lazım. Pişmanmış...

Tümünü okuyamadım ama maaş kartını eşinize verdiniz, olabilir. Ama bu hatayı neden yıllarca sürdürdünüz? Bankaya kartımı kaybettim diye telefon edip iptal ettirmek çok mu zordu?

Maaş kartım kayboldu deyip yenisini isteyecektiniz sorun çözülecekti. Neyse olan olmuş.

Siz dişi bir aslan yetistirmişsiniz neyin ne olmamasi gerektiğini anlamiş hiç uzulmeyin.
Keşke zamanında da yeni kart çıkartsaydınz içinde bazi şeyler ukde olarak kalmasaydi.
Zaten ben hiç anlamıyorum kocaya kart verme işini.
Ben çalışıyorum ama gönül rahatlığıyla sen yiyebilirsin afiyet olsun mu diyorsunz.
Madem çalişiyorsunuz vermeyin kartınızı neyse geçmiş o da kendimizi de üzmeyin eşinz gerçekten dediğiniz gibi uç seans terapide düzeldi ise kızınızda zamanla anlayacaktır

Bence bosanmaliymissiniz. Calisan kadin bu kadar kendine guvenmemişse...
Esine katlanarak kendini ezdirerek kizina kotu ornek olmuşsun. İnsallah o seni ornek almamistir da senin hareketlerinden ders almistir

dogulusunuz ama 1 cocugunuz var sadece. bence siz kocacisiniz neyse...

Yani size nasıl kızdım anlatamam.hep bir bahane.bu kadar mı güçsüzdünüz de bu adama bağlı kaldınız.evet kızına iyi anne olamamışsınız kusura bakmayın.aşırı pasif aşırı aciz kalmışsınız

X