Kızımda uyaran eksikliği varmış

Ekrana ilgisi var mıydı yada devam ediyor mu? Kabızlık yada ishal var mı? Ne ile beslenir?
Ekranı 6-16 aylar arası aşırı şekilde izledi. Sabah kalkıp akşam yatana dek hipnotize olmuş gibi ve sadece niloya ve doru izlerdi aynı bölümleri tüm gün. 2 yaşından itibaren ekran açmıyoruz artık bakmıyor izlemiyor o çizgi filmleri açsak dahi

Ekran maruziyeti var mı? Abur cubur tüketir mi ve kabızlık yada ishal sorunları var mı? Kızınız kaç aylık veya yaşında ve göz teması var mı?
2 yaşına kadar abur cubur vermedim hiç sonra bir alıştı ananede babannede. Çok yiyor ben vermesem babası veriyor. Kabızlık çok olmadı ara sıra ishal ve beraberinde pişik olur. 35aylık.

Ekran maruziyeti var mı? Abur cubur tüketir mi ve kabızlık yada ishal sorunları var mı? Kızınız kaç aylık veya yaşında ve göz teması var mı?
Salı günü izmire vega testi yaptırmaya gideceğim hem hastalığı var mı hem alerji vs var mı hem de vücutta ağır metal var mı saç telinden çıkıyormuş. Eşim istemiyor çözümü yok diyor o kadar yoruldum ki bi de onla uğraşıyorum önümde hep bir engel.

Benim kıZımda öfke nöbetleri çok var ayrıca uykudan bir anca uyanıp ağlama krizine öfke krizine giriyor gün içinde de bazen yapıyor kafasını ve ayaklarını yerlere duvarlara vuruyor 5 aydır bu var çok çaresizim bunun için ne yapabilirim
Aslında kızımın geçmiş hali evimizi alıp taşındık geldik kafasını vurdu yerlere attı kendini o gün anladı ki canı yanıyor bir daha yapmadı
Kızım 35 aylık 10 aydır eğitim alıyor. Göz teması hep vardı. 2 yaşına geldiğinde sadece basit komutları yani tek aşamalı otur kalk öp al ver çak zıpla tarzında olan komutları aldığını, şunu getir bunu babana ver,mutfaktan şunu getir,şunu şuraya koy tarzında olan komutları yapmadığını farkettik. Ve işaret parmağını kullanarak sorduğumuz bir şeyi göstermezdi vücut bölümlerini bile. Ya da ilgisini çeken bişeyi ya da istediği bişeyi. Elimizden tutup istediği şeyin yanına götürüyordu. Kelimeler 20. Aydan sonra artmamaya hatta azalmaya başlamıştı. Şuan 35 aylık ama gecen yıl 13 kelimesi varken şuan 5 bile yok. Yeni yeni ses taklitleri geliyor. Birde son zamanlarda yaşıtlarına yaklaşmadığını farkettim. Üstüne 4-5 aydır öfke krizleri uyku problemleri…
2 yaşında doğum gününe kadar ilerlememiz çok güzeldi konuşuyordu
Bir doğum günü yaptım tum aile kendi tarafım daha doğrusu kocamın ailesi köyde

O gün ne duysa oldu iyi ki doğdun diye tüm herkes bağırınca kızım korktu belki de nazar bilemem
Sürekli burnu akardı meğersem geniz eti varmış
Kulağında da sıvı 6 7 sonra doktor a gide gele öğrendik hemen ameliyat ettirdik
Allah a şükürler olsun bayağı düzeldi

Salı günü izmire vega testi yaptırmaya gideceğim hem hastalığı var mı hem alerji vs var mı hem de vücutta ağır metal var mı saç telinden çıkıyormuş. Eşim istemiyor çözümü yok diyor o kadar yoruldum ki bi de onla uğraşıyorum önümde hep bir engel.
Çözümü kesinlikle var ve babalar işten güçten anneler kadar farkında olamıyor ne yazık ki. Biz de benzer şeyler yaşadık ama çocuktaki değişiklikleri fark ettiklerinde anlıyorlar. Bazı gıda hassasiyetleri testlerde çıkmıyor. Gluten ve kazeini kestiğimizde bağırsaklar düzelmeye başladı. Türkçe Rusça çeviriler kullanarak Rus kaynaklardan otizm ve beslenme konusunu araştırdım. Türkçe makaleler birbirinin kopyası gibi. Instagram'da da çocugunu iyileştiren beslenme uzmanı olmuş. Fahiş paralar talep ediyorlar. Testler umarım temiz çıkar. Otizm doğustan değilse kesinlikle çözümü var. Bakın bir makalede 30 yaşında otuzmli bireyin tesadüfen karnında bir kitle farkedildigini ve ameliyattan sonra anne pizza al dediğini okudum. Beslenmeyi düzeltmenin sosyalleşmesi yüzde 70 olanında artirdigini okudum. Hepsi yabancı ve tıbbi makaleler.

Aslında kızımın geçmiş hali evimizi alıp taşındık geldik kafasını vurdu yerlere attı kendini o gün anladı ki canı yanıyor bir daha yapmadı

2 yaşında doğum gününe kadar ilerlememiz çok güzeldi konuşuyordu
Bir doğum günü yaptım tum aile kendi tarafım daha doğrusu kocamın ailesi köyde

O gün ne duysa oldu iyi ki doğdun diye tüm herkes bağırınca kızım korktu belki de nazar bilemem
Sürekli burnu akardı meğersem geniz eti varmış
Kulağında da sıvı 6 7 sonra doktor a gide gele öğrendik hemen ameliyat ettirdik
Allah a şükürler olsun bayağı düzeldi
Geniz eti de duyu eksikliği. Bebek ve çocuklar görerek duyarak koklayarak, yeterince oksijen alarak, beslenerek tadarak, dokunarak öğrenirler ve beyin herşey tam olduğunda bilgiyi daha iyi kaydeder. Doğuştan tek kolunda güç kaybı olan bir çocuk kızımın daha önceden eğitim aldığı kuruma geliyordu, otizm tanısı ile. Fizyoterapi yada ergoterapi ile başlayacaklarını, masa başında kartlarla ve komutlara eğitime başlamışlardı ve tabi ki ise yaramadı. Önce sorunlu uzva yada organa mudahele iyileştirme yapılması gerekiyor.

Benim kıZımda öfke nöbetleri çok var ayrıca uykudan bir anca uyanıp ağlama krizine öfke krizine giriyor gün içinde de bazen yapıyor kafasını ve ayaklarını yerlere duvarlara vuruyor 5 aydır bu var çok çaresizim bunun için ne yapabilirim
Dopamin seratonin melatonin hormonları uyku düzenlemeye,bağırsaklarin doğru şekilde calismasina yardımcı olur. Tabii pek çok görevleri var ama bize lazım olan bunlar. Bu hormonlarda bir sorun olduğunda otistik belirtiler ortaya çıkıyor. Bu hormonların doğru ve yeterli miktarda salinmasina engel olan bazı durumlar var. Kronik kabızlık veya ishal, geçirgen bağırsak, candida mantarı artışı, öfke sorunları, ağlama krizleri, uykusuz geceler. Ve tüm bu durumlar da hormonların bozulmasına yol açıyor. Otizmde en içinden çıkılmaz görünen şey bu kısır döngü. Çocuklarımızda bazı belirtiler gördüğümüzde herşey çok karmaşık geliyor. Sorunun kaynağını bulmakta güçlük çekiyoruz. Kendilerini iyi ifade edemedikleri için bedenlerinde ne yaşadıklarını kestirmemiz çok güç. Ben durumlara mudahele etmeye benimle ilgili kısımlardan başladım o yüzden. İlki ekran, o parlak renkler ve yüksek ses, ışık, çok fazla uyaran demek. Dışardan mutlu görünen çocuklarımız var ama bu kadar uyaran beyni strese sokuyor ve hormon dengesi şasiyor. Paketli gıdalar, monosodyum glutamat yani çin tuzu, tatsız tuzsuz bir katkı olmasına rağmen bagimlilik yapiyor ve algıları bozuyor. Renklendiriciler, pek çoğu pek çok ülkede yasak. Bir market ürünün üzerinde çocuğun dikkat ve algı süresini bozar uyarısı dahi gördüm. Gluten, karbonhidrat şeker, bağırsaklarda sindirimi zordur ve emilimi bozarak maya çoğalmasına, çoğalan maya da bu gıdaları tüketmeye teşvik etmeye neden olur. Algılar için gerekli enzimler kana karışamaz. Melatonin hormonu da tüm bunlar sonucunda doğru çalışmıyor ve uykudan enerjik fırlayan veya gece terörü yaşayan cocuklara neden oluyor.

2 yaşına kadar abur cubur vermedim hiç sonra bir alıştı ananede babannede. Çok yiyor ben vermesem babası veriyor. Kabızlık çok olmadı ara sıra ishal ve beraberinde pişik olur. 35aylık.
Paketli gıdayı bir anda ve ksinlikle kesmelisiniz. Eşim son kez eve hazır gıda getirdiğinde dikkat ve algı süresini bozabilen madde içerdiği yazıyordu. Anneanne babaanne sağlıklı atıştırmalıklar yapsalar ne güzel olur. Kızım yeni kelimeler öğreniyor ama ağlarken siyah diye bağırıyor örneğin. Yerinde ve zamanında kullanmayı öğrenmesine daha çok var. Büyük kızım 3 yaşında krestekileri şikayet ediyordu bana aradaki farka bakın. Ve otizm tanısı alan kızım 9 ayda bir iki üç hoop diye bağırıp kendini yere atıyor ağlama numarası yapıyordu. Algıları nasıl da hızlıca kapandı. Paketli gıdalar riskli bebekler için saatli bomba gibi.

Ekranı 6-16 aylar arası aşırı şekilde izledi. Sabah kalkıp akşam yatana dek hipnotize olmuş gibi ve sadece niloya ve doru izlerdi aynı bölümleri tüm gün. 2 yaşından itibaren ekran açmıyoruz artık bakmıyor izlemiyor o çizgi filmleri açsak dahi
Sizde bu arada çocuk büyütttüğünüzü zannediyordunuz öyle değil mi ?

Birgaripanne Birgaripanne

Merhaba🌸 Bu mesajı Ekim ayında yazmışım. O günden bugüne hayatimizda pek çok sey değişti. Baya hızlı yol aldık. Aralık ayinda çocuk psikiyatriye gittik. Hafif düzeyde otizm bulguları var, bir sene düzenli eğitimle normale döner dedi. Bir yol haritası çizdi.

Eve döner dönmez tableti kaldirdik, salondaki TV nin üzerine koca bir örtü örttük. Hayatımızdan ekranı tamamen çıkardık. Sonra KBB testi ve çocuk nöroloji muayenesi, bunları aradan çıkardık. Sonrasinda ergoterapi, konuşma terapisi ve bir sinif öğretmeniyle oyun terapisi seanslarına basladik. Ne yazık ki konuşma terapisi öğretmenden kaynaklı düzenli gidemedik, şimdi başka bir konuşma terapistine baslayacagiz. Her neyse. Babası sık sık dışarı çıkardı, parka götürdü, gezdirdi. Evde de bol bol oynadık , işi gücü bıraktık sürekli çocukla ilgilendik. Şöyle diyeyim, sabah uyandigi andan gece yatana kadar sürekli oyun oyun oyun.

Bir ay sonra çocuk psikiyatriye yeniden gittiğimizde kızımızın gelişimini çok iyi buldu, herhangi bir tanı kalmadığını, 6 ay sonra yaşıtlarıyla aynı olacagini söyledi.

Bugün geldiğimiz noktayı özetlemek gerekirse; bir buçuk aydır istisnasız sifir ekran, ortak dikkat var, komut alma var, dikkat süresi uzadı, goz temasi süresi uzadı, ismine gerek yabancılar gerek biz seslendigimizde her defasında bakıyor, hayali oyun var, üzgün şaşkın ağlayan vs duygu ifadelerini taklit var, 6 7 hayvan sesi çıkariyor, 1 den 9 a kadar rakamları tanıyor, renkleri tanıyor, hayvanları, meyve ve sebzeleri tanıyor, bir çok nesneyi adıyla sorduğumuzda hangisi olduğunu gosteriyor, vs. Şuan geriye konuşma kaldi. Onun için de gayret ediyor, bazı kelimeleri taklit etmeye çalışıyor, arada baba dede diyor.

Bundan 3 ay önce bu saydiklarimin 3 te biri bile yoktu. Bu kadar yol almamizda en büyük etken ekranı bitirmemiz ve sürekli oynamamız oldu diye düşünüyorum. Elbette inanılmaz bir efor ve gün sonunda tukeniyorsun. Benim kızım bir de aşırı hareketli, erkek çocuğu gibi asla yerinde durmuyor.

Anneligimde en cok pişmanlık duyduğum ve hayat boyu duyacağım şey ekran acmakti. Zamanı geriye alabilsem tek değiştireceğim şey bu olurdu..

Sizde bu arada çocuk büyütttüğünüzü zannediyordunuz öyle değil mi ü hiçbir anne çocuğuna zarar verecek bir şey yapmak istemez. Evet hata yaptım yapmamalıydım ama mecbur kaldım benim başıma gelmez sandım ama çok şükür kızım düzeldi sadece konuşması kaldı o da yavaş yavaş geliyor.

Zannetmiyorum büyütüyorum. Herkes bu hayatta hatalar yapıyor benim hatam bu kabul ama siz de bir anneyi bu şekilde yaralamak isterce yorum yazmayın lütfen. Hiçbir anne bile isteye çocuğuna zarar vermez. Kızım için gerekirse canımı veririm yaptığım hatanın bedelini ödüyorum zaten ama meyvesini de yiyorum verdiğim mücadelenin. Sadece konuşmamız kaldı o da geliyor yavaş yavaş. Hiç tanımadığınız bir insana bu şekilde konuşmanız hiç hoş değil. Nedenlerini bilmeden üstelik. Lütfen birdaha benim yazılarıma yanıt vermeyin. Rica ediyorum.

Şimdi şu msja ne demeli neden sabahtan akşama kadar 6-16 ay arası tv izledi bi açıklar mısınız ?

Zannetmiyorum büyütüyorum. Herkes bu hayatta hatalar yapıyor benim hatam bu kabul ama siz de bir anneyi bu şekilde yaralamak isterce yorum yazmayın lütfen. Hiçbir anne bile isteye çocuğuna zarar vermez. Kızım için gerekirse canımı veririm yaptığım hatanın bedelini ödüyorum zaten ama meyvesini de yiyorum verdiğim mücadelenin. Sadece konuşmamız kaldı o da geliyor yavaş yavaş. Hiç tanımadığınız bir insana bu şekilde konuşmanız hiç hoş değil. Nedenlerini bilmeden üstelik. Lütfen birdaha benim yazılarıma yanıt vermeyin. Rica ediyorum.
Bile isteye çocuğa zarar vermişsiniz tabi ki de 6-16 ay arası sabahtan akşama kadar tv izleten ben miyim siz misiniz ? Sene olmuş 2023 daha çocuğa tv izliyorsunuz ve canımı veririm diyorsunuz canınızı vermeyin Allah aşkına biraz mantıklı olun bu kadar kötü olmayın yeter. Çocuğa sabahtan akşama kadar tv izletmenizin ona zarar vereceğini bilmiyorsunuz? Bir anne bile isteye zarar verir mi diyorsunuz ? Bilerek zarar vermişsiniz işte . Bende çocuğu sabahtan akşama kadar tv karşısına oturtsam uzaya mekik bile atarım böyle çocuk büyütmüş olmuyorsunuz maalesef ki üzgünüm yani

Şimdi şu msja ne demeli neden sabahtan akşama kadar 6-16 ay arası tv izledi bi açıklar mısınız En baştan itibaren okursanız yazdıklarımı anlarsınız.

Bile isteye çocuğa zarar vermişsiniz tabi ki de 6-16 ay arası sabahtan akşama kadar tv izleten ben miyim siz misiniz ? Sene olmuş 2023 daha çocuğa tv izliyorsunuz ve canımı veririm diyorsunuz canınızı vermeyin Allah aşkına biraz mantıklı olun bu kadar kötü olmayın yeter
Size açıklama yapmak zorunda değilim. İstediğinizi düşünebilirsiniz.

Görünen köy klavuzu istemez zaten rahat olun !
köyü gösteren benim zaten bilmem farkında mısın? Ben yaptığım hatayı reddettim mi ? Yaptığımın doğru olduğunu savundum mu? Senin amacın karşındakini eleştirmek canını sıkmak suçlu hissettirmeye çalışmak üzmek. İşte asıl kötü dediğin şey budur. Kimsin nesin bilmiyorum ama oturduğun yerden bi bok bilmeden bana yazıp durma.

Küçücük bebeklere neden niçin ekran veriyorsunuz şaştım kaldım! Ya park yok mu yoracak? Ya hu 6 aylık bebek al slin tak kucağına işini yap. Sırtında kalsın işini yap. Oyna dans et. Yor uyur. Yani yazık günsh valla üzülüyorum. 3 tane çocuk büyütüyorum yok ekran mekran. Hiç yok asla zehir gibiler maşallah. Yazıktır, günahtır. Vermeyin şu zehri. Sizler de izlemeyin.

Küçücük bebeklere neden niçin ekran veriyorsunuz şaştım kaldım! Ya park yok mu yoracak? Ya hu 6 aylık bebek al slin tak kucağına işini yap. Sırtında kalsın işini yap. Oyna dans et. Yor uyur. Yani yazık günsh valla üzülüyorum. 3 tane çocuk büyütüyorum yok ekran mekran. Hiç yok asla zehir gibiler maşallah. Yazıktır, günahtır. Vermeyin şu zehri. Sizler de izlemeyin.
Bende sizinle aynı fikirdeyim zehir gerçekten de

iki çocuğumda televizyona baktı ama kızım da sorun yaşadım ekrandan çok başka sorunlar olabileceğini düşünüyorum mesela kbb, immün sistem, beslenme, sindirim ve boşaltım sistemi, korku, kıskançlık, kafasını sağa sola vurması gibi

Kızım 35 aylık 10 aydır eğitim alıyor. Göz teması hep vardı. 2 yaşına geldiğinde sadece basit komutları yani tek aşamalı otur kalk öp al ver çak zıpla tarzında olan komutları aldığını, şunu getir bunu babana ver,mutfaktan şunu getir,şunu şuraya koy tarzında olan komutları yapmadığını farkettik. Ve işaret parmağını kullanarak sorduğumuz bir şeyi göstermezdi vücut bölümlerini bile. Ya da ilgisini çeken bişeyi ya da istediği bişeyi. Elimizden tutup istediği şeyin yanına götürüyordu. Kelimeler 20. Aydan sonra artmamaya hatta azalmaya başlamıştı. Şuan 35 aylık ama gecen yıl 13 kelimesi varken şuan 5 bile yok. Yeni yeni ses taklitleri geliyor. Birde son zamanlarda yaşıtlarına yaklaşmadığını farkettim. Üstüne 4-5 aydır öfke krizleri uyku problemleri…
Eğitim alan çocuğunuzda nasil gerileme oluyor anlamadım. Çocuk 10 aydır özel eğitim alıyormuş? Ekranları tamamen kapatmadınız mı?

X