Kızımın aşırı seçici yemesi

Demosan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2014
557
1.165
Merhabalar, hemen konuya gireceğim 4 yaşına girmek üzere olan bir kızım var ve yediği yiyecekler ve içecekler çok az Yiyeceklerde sadece sade makarna, domates, salatalık, yoğurt, simit, muz, karpuz çok çok nadiren elma, üzüm, pilav köfte pizza ve patates yiyor İçecekler ise çikolatalı süt ve kendi gözünün önünde yoğurtla yapılan ayran (dışarıda hazır ayran kesinlikle içmiyor) Artık delirecek gibi hissediyorum eskiden en azından brokoli karnabahar ve balık yerdi ve arada sırada da yumurta çok açsa ama neredeyse 1 senedir asla ağzına almıyor
Acaba yemek konusunda ergoterapi deneyen oldu mu, başarılı olabildi mi terapi sonrası, deneyimi olanlar yanıtlarsa inanılmaz mutlu olurum
Bu arada bebekliğinden beri önüne koyduk yiyecekleri bazen yedi biz destekledik bazen döktü oyunlar oynadı kızmadık ve kesinlikle hiç bir zaman zorla ağzına vermedik yemeği Neden böyle oldu hiç bilmiyorum..
Ve ek olarak ilaçta içiremiyoruz zorla içirdiğimiz tek şey ilaç oldu ama 1 yıl önce kusmaya başladı Ateş düşürücü gerekirse uyuyunca fitil ve antibiyotik gerekirse iğne oluyor İğne mi ilaç mı diye sorarsak cevap hep iğne Yemin ederim saçlarım beyazladı bu yüzden :)

Geçmiş olsun arkadaşım.. benim oğlum 20 aylık . Biz de yeme bozukluğu problemi var. Hala biberondan mama içiyoruz. İlk 12 aylıkken gittik ergoterapiye ama küçük oldugu için çok ağladı. Şimdi tekrar başladı . Bugün 2. Dersimize gittik duyu bütünleme ile başladık biz 1 2 ders içinde yeme içme olaylarına giriş yapacaklar.. biz de hiçbir gıda tüketimi olmuyor.ara ara haftada 1 mesela birşeyler yedirebiliyoruz bazen .

bir kere yemediği şeyden hemen ümdi kesmeyip en az 7-8 kez daha vermeyi deneyin. hâlâ yemiyorsa yemediği yiyecekleri farklı şekillerde hazırlayıp vermeyi deneyebilirsiniz. örneğin patatesi kızartma/fırında pişirme şeklinde yemiyorsa haşlayıp püre yapıp üstünü de süslerseniz yer belki. karnabaharı haşlayıp çatalla ezip üstüne yumurta kırarsanız yer belki. meyveleri bütün yemiyorsa suyunu sıkabilirsiniz. sonsuz seçeneğiniz var lütfen deneyin her şekilde. bu arada çocuğun önünde çok fazla yemek ayrımı yapılırsa böyle şeylere sık rastlanır. mesela anne "süt içmem" derse o cümle çocuğun kafasına yerleşir ve o da içmeyi reddedebilir. o yüzden kesinlikle çocuğun önünde bir şeyi yemediğinizi belli etmeyin ve ağzınıza almayın 🙏

Geçmiş olsun arkadaşım.. benim oğlum 20 aylık . Biz de yeme bozukluğu problemi var. Hala biberondan mama içiyoruz. İlk 12 aylıkken gittik ergoterapiye ama küçük oldugu için çok ağladı. Şimdi tekrar başladı . Bugün 2. Dersimize gittik duyu bütünleme ile başladık biz 1 2 ders içinde yeme içme olaylarına giriş yapacaklar.. biz de hiçbir gıda tüketimi olmuyor.ara ara haftada 1 mesela birşeyler yedirebiliyoruz bazen .
Tam olarak durumu anlatabilir misiniz ? 15 aylık kızımın durumuna çok benziyor . Sadece mama içmek istiyor . İlk 6 ay sade anne sütü aldı , mamaya 7. ayda basladik . 10 aylıkken emmeyi bıraktı . 6 ayliktan 10 ayliga kadar ek gıda alımı güzeldi .sonra bozulmaya başladı . Şuan aynı sizin bebeğiniz gibi haftada 1-2 defa birşey yiyor , bazı günler sıfır ek gıda ya da 1 -2 lokma daha fazlası yok. Önüne de koysam ,eline de versem, kaşıkla yedirsem , TV önünde , oyun oynarken vs hicbirsey kar etmiyor . Abur cubur bile deniyorum , tatlı kek , bisküvi,dondurma da dahil hicbirsey yemiyor . Tükenmiş vaziyetteyim

X