KIZIMIN IZINSIZ PARA ALMASI.

Nazlican333

Guru
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2009
465
180
Ben iki yıl oldu eşimden ayrıldım.Kizimin dün gizli gizli benim cebimden ve dedesinin cebinden para aldığını öğrendim.Dün bir uygulamadan yüklü miktarda sipariş vermiş.Siparisler eve gelince kapıda ödeme yaptı.Nerden aldın bu kadar parayı dedim senin ve dedemin cebinden aldım dedi.400 tl ye yakın para getirdi.Oyuncaklarinin içine saklamış.İki aydır bunu yaptığını söyledi.Yani hicbir şekilde paraya ihtiyacı olan bir çocuk değil.Hrer istediği imkanlar doğrultusunda alınır babası da yapar.Neden yaptın dedim arkadaşlarımı kıskandırmak için dedi.Yani bu ilk ama sürekli hale gelir diye çok korkuyorum.Sizce ne yapmalıyım.

Uzman değilim ama şunu söyleyebilirim; kızınızın dürüst bir çocuk olduğunu, sadece yaptığının ne derece yanlış olduğunun farkında olmadığını düşündüm okuyunca. Güzelce anlatırsanız bir daha yapmayacağını düşünüyorum. Bir de arkadaş konusunu derinlemesine konuşursanız, sınıfta falan ona tabiri caizse bir şeylerle hava atan çocuklar falan olabilir. İstediği şeyleri size söylemesini, elinizden geldiğince yardımcı olacağınızı falan anlatabilirsiniz. Ne diyeyim, çocuk büyütmek zor ama düzelir sıkmayın canınızı ❤ Kaç yaşında bu arada ve ne gibi siparişler vermiş?

Uzman değilim ama şunu söyleyebilirim; kızınızın dürüst bir çocuk olduğunu, sadece yaptığının ne derece yanlış olduğunun farkında olmadığını düşündüm okuyunca. Güzelce anlatırsanız bir daha yapmayacağını düşünüyorum. Bir de arkadaş konusunu derinlemesine konuşursanız, sınıfta falan ona tabiri caizse bir şeylerle hava atan çocuklar falan olabilir. İstediği şeyleri size söylemesini, elinizden geldiğince yardımcı olacağınızı falan anlatabilirsiniz. Ne diyeyim, çocuk büyütmek zor ama düzelir sıkmayın canınızı ❤ Kaç yaşında bu arada ve ne gibi siparişler vermiş?
Ne eksik ne fazla ayni seyleri dusunuyorum. Burada cocugunuzun calma egilimi oldugunu degil de arkadaslariyla sorunu oldugunu ve bunu telafi etmeye calistigini dusunuyorum.

Kızım 10 yaşında.Uygulamadan 40 tl lik sipariş vermiş.Cips ice tea ve çekirdek almış.Niye yaptığı konusunda o kadar farklı şeyler söyledi ki.Arkadaslari olduğuna inanmak noktasında sorun yaşıyorum.Bi dedi kendime bavul alacaktım ondan aldım dedi.Bi dedi sana ve babama bisey alacaktım dedi.Bi dedi kendime bisey alacaktım dedi.En sonunda da arkadaşlarımı kıskandırmak için aldım dedi.Hangisi doğru bilemedim.

Ben iki yıl oldu eşimden ayrıldım.Kizimin dün gizli gizli benim cebimden ve dedesinin cebinden para aldığını öğrendim.Dün bir uygulamadan yüklü miktarda sipariş vermiş.Siparisler eve gelince kapıda ödeme yaptı.Nerden aldın bu kadar parayı dedim senin ve dedemin cebinden aldım dedi.400 tl ye yakın para getirdi.Oyuncaklarinin içine saklamış.İki aydır bunu yaptığını söyledi.Yani hicbir şekilde paraya ihtiyacı olan bir çocuk değil.Hrer istediği imkanlar doğrultusunda alınır babası da yapar.Neden yaptın dedim arkadaşlarımı kıskandırmak için dedi.Yani bu ilk ama sürekli hale gelir diye çok korkuyorum.Sizce ne yapmalıyım.
benim annemde küçükken parayı cüzdana değil de dolaba koyardı bende çekirdek falan almak için alırdım eee görürdü nerden aldın dolaptan şimdikiler farklı acaba isteklerini karşılayamıyor musunuz ben lisedeyken harçlık konusunda ailem çok az verirdi bak ozamandan annemden alırdım ama okuldan döndüğümde söylerdim

maalesef yanlıs arkadas kurbanı
uygulamadan getırttıgıne gore telefonu da var sanırım
whatsaapda bırbırlerıne resım cekıp bugun ne yedım suan ne yapıyorum seklınde paylasım yapıyorlardır o da bu sekılde hava atıyordur
arkadaslarından bırı bende para bol tarzında konusma yaptıysa sınırsız harcama yapabılıyormus gıbı davrandıysa kızınız kendısını ıspatlamaya calısmıs

dans - jımnastık kursuna gonderın veya santranc
arkadaslarını kıskandırmak ıstıyorsan herkesden farkın olmalı kendıne ozellıkler eklemelısın herkesın yapmadıgı yapmak ıstemeye cesaret edemedıgı kendıne guzel seyler katan ozellıkler , yaaa bunu ne guzel yapıyor harıka olmus dıyebılecegı seyler ,ımrendırmelısın , cıps cıkolatayı kıskanacak ınsanların arkadaslıgı sana fayda saglamaz yıne de sen bılırsın hem
belkı sayende arkadaslarında tesvık olur ? ne dersın ? dıyebılırsınız

ve neden ızınsız para almaması gerektıgını de anlatın bırseye ıhtıyacımız vardı o parayı harcamıssın bana sorsan benden ıstesen zaten verebılecegım kadar verırdım senın ızınsız esyanı alıp kullansam yok etsem ne hıssedersın dıyebılırsınız

kendmı yerınıze koydum ben olsam boyle yapardım sanırım

10 yaşında bir çocuk için herangi bir uygulama kullanıp birşeyler sipariş etmesi bana doğru gelmedi önce bunun önüne gecmelisin.

Kızım 10 yaşında.Uygulamadan 40 tl lik sipariş vermiş.
400 tl ye yakın para getirdi.
Bir 40 lira dediniz bir 400 lira. Hangisi doğru?
Ne onemi var demeyin lutfen. On yasinda çocuğun yenilebilir şeyler alması için evden 40 TL tirtiklamasi o kadar da buyuk bir olay değil. Küçük küçük bozuklukları almıştır.
Eğer kırk TL ise kızına harçlıkları haftalık olarak vermenizi tavsiye ederim . En azından para yönetimini öğrenir, bir sey alacaksa parası olur
Ben küçükken bana haftalık vermezlerdi, okula giderken babamın cebinden ihtiyacım kadarını alırdım. O zamanlar okul 5,dersaneye de gideceksen 10 lira gibi bir rakamdi:) bir keresinde 7. Siniftayken 23 Nisan dansı için stadyumda çalışıyorduk. O gün de tam da kızınızın dediği gibi ,diğer çocuklara uyum sağlamak için (o getirden siparis etmiş deneyimlemek için,ben de dondurma mi, kantinde satılan saçma bir şey mi, herkesin aldığı bir şeye niyet etmiştim) o yüzden o gün kimseye söylemeden 20 lira aldım (aslında istersen 30 al, kimse neden aldin da demez, farketmezdi bile)
Sonuç olarak o yirmi liram o gün stadyumda çalındı (dans edrken çantaları üst üste yigardik) ve ben ac kaldım 🤪🤪 ama bu bana gerçekten ömürlük ders oldu ki izinsiz aldığım paranın hayrini görmedim. Buna benzer bir olay ertesi sene de başıma gelince gerçek anlamda para tirtiklama huyuna son verdim. Yaşım 30, hala hakkım dışı bir para alirsam o paranın hayrini göremeden benden çıkacağı düşüncesi içindeyim:)
O yüzden 40 lira ise, kızınıza hırsız muamelesi yapmayın. Haftalık usulüne geçin. Birine hava atmak istiyorsa biriktirsin parasını atsın.
Pandemi bahanesiyle 'nasilsa evde' diye parasız da bırakmayın, haftaligi normalde az,okul olan günlerde cok,dershanede daha çok olarak verin gitsin. Bence sorununuz çözülecektir.
Haaa, ama 400 TL ise evet. Bu çalmaya girebilir. Yaşı küçük değil, 400 TL'nin insanları zora sokacak bir para olduğunu bilir. Eğer rakam 400 liraysa bencr dhaa yetkili birine danışmalısınız.
Ama yine de ben olsam haftalık sistemine geçerdim once. Pandemi su bu, aylardır evde. Sadece ihtiyacı olduğu zamanlar ihtiyacı kadar (yani İhtiyacıni alınca para kalmayacak kadar😅) para verdiyseniz veya nasılsa evde diye paraisz biraktiysaniz kendince böyle bir birikim yolu yapmış olabilir (ben küçükken de birikimi çok severdim,dolar flaan biriktirirdim. Kumbaram vardı, ortada gördüğüm paraustlerini,elli kuruşlari hiç affetmez hemen kumbarama atardım) . Yani atasözü bile var, az verme hırsız olur , çok verme arsız olur diye 🤪 çocuğu hepten parasız da bırakmayın

Bence önünu kesmelisiniz. İhtiyaç varsa size söylesin, uygun görürseniz alırsınız. Bavul falan sipariş etmemeli 10 yaşında bir cocuk kafasına göre.
Atıyorum ayakkabısı mı eskidi,yeni bir giyecek mi istiyor,sizinle paylaşır siz uygunsa birlikte seçip siparis verirsiniz yada gider alırsınız.
Para vermiyorsanız ona artık haftalık bir tutar belirleyip verin,ihtiyaç dışı olan bir isteği varsa haftalığından biriktirip alabileceğini söyleyin. Kendi bilir isterse bir günde harcasın,isterse biriktirsin,o sorumluluğu alsin,parasını yönetmeyi öğrensin ama cebinizden ,cantanızdan para almasın bence bu yanlış,siz al demediyseniz özellikle.

günaydın

hepimiz aldık annemızın babamızın cebinden bakkala gidip çekirdek alırdım en fazla ozamanlar

ee şimdi öyle değil tabii dünya ellerinin altında , o yüzden görmeme şansımız yok ,

biraz gözlemle , gerekirse destek almaya çalış , ama bence geçeci bir olay
Sizin almış olmanız herkesin aldığı anlamına gelmez. Hayatta babamın cebine el atmadım, habersiz tek kuruş almadım. Benim çocuğum da benden para istediğinde çantamı getirir anne verir misin ben kurcalamayayım der.
Konu sahibi bence miktarın önemi yok 1 tl de olsa ,100 tl de olsa habersiz alınan bir para var ben diğer yazanlar gibi düşünmüyorum mutlaka üstüne düşmeli önünü şimdiden almalısınız. Kuzenim de önce babasından ufak miktarlar tırtıklama ile başladı,sonra eve gelenlerden ufak miktarlar almaya başladı, cebinde fazla para varsa bozukluk alır,buyuk miktarlara dokunmazdi ,şuan 24 yaşında ve hapiste. Sizin kızınız böyle olur demiyorum yanlış anlamayın ama hafife de almayın lütfen. Önce konuşun ise yaramaz ise uzman desteği alın derim.

Sizin almış olmanız herkesin aldığı anlamına gelmez. Hayatta babamın cebine el atmadım, habersiz tek kuruş almadım. Benim çocuğum da benden para istediğinde çantamı getirir anne verir misin ben kurcalamayayım der.
Konu sahibi bence miktarın önemi yok 1 tl de olsa ,100 tl de olsa habersiz alınan bir para var ben diğer yazanlar gibi düşünmüyorum mutlaka üstüne düşmeli önünü şimdiden almalısınız. Kuzenim de önce babasından ufak miktarlar tırtıklama ile başladı,sonra eve gelenlerden ufak miktarlar almaya başladı, cebinde fazla para varsa bozukluk alır,buyuk miktarlara dokunmazdi ,şuan 24 yaşında ve hapiste. Sizin kızınız böyle olur demiyorum yanlış anlamayın ama hafife de almayın lütfen. Önce konuşun ise yaramaz ise uzman desteği alın derim.

konu sahibi ben değilim canım ,
dediklerinde doğru tabikii herkes bir değil , bende destek almasını söylemiştim zaten

Acık söylemiş sakın kızmayın güzelce öğretin 10 yasında bu deneme cok anormal değil. Ögreteceksiniz doğrusunu

X