Bisküvi - Kurabiye Tarifi Klasik Un Kurabiyesi (Resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Un kurabiyesini bilmeyenimiz yoktur.
Klasikleşmiş ve hayır diyemeyeceğimiz bir tat..
Çayın ve sütlü kahvenin yanına o kadar yakışıyor ki..
Bu da bizim tarifimiz naçizane;bilindik bir çeşit olsa da her defasına beğenilip tarifi sorulmuştur ben de sizlerle paylaşmak istedim buyrun..

1 paket oda sıcaklığında tereyağ veya margarin
1 çay bardağı kadar sıvıyağ
1 su bardağı dolusu pudra şekeri (şekerli seviyorsanız miktarını bir buçuk su bardağı yapabilirsiniz..)
4 bardak un
(Kulak memesinden biraz daha sert bir kıvamda olmalı un miktarını bir bardağa artırabilirsiniz)
5-6 silme kaşık nişasta
üzeri için:KK70:ilerseniz pudra şekeri.

Yağ ve şekeri iyice yoğurun pürüzsüz bir hale gelmeli daha sonra elediğiniz unu yavaşça ekleyin ardında nişastayı katın.Hamuru iyice yoğurun mümkünse mermer tezgah üzerinde.(hamurun püf noktası budur.)
Daha sonra hamurdan büyük parçalar alarak rulo yapın 1-1;5 parmak genişliğinde olacak..
Ruloları ikişer parmak ara ile verev şekilde kesin.
Yağlı kağıt serilmiş tepside (veya yağlanmış tepside) 160 derecede 15-20 dk kadar pişirin.
Kızarmadan fırından alın.(beyaz kalmalı)
ılıyınca dilerseniz pudra ile servis yapın afiyet olsun
not:pişirme süresi fırınınıza bağlıdır.
sık sık kontrol edin kızarmasın üzeri.

Son düzenleme:
img5533small.jpg

img5547small.jpg

img5550small.jpg

bak ben hepsini aynı anda yoğuruyordum demek püf noktası varmış CADIARZU
unu elemiyordum bubdab sonra eliyerek yapıcam

ellerine saglik libisim harika gorunuyo daaaa
bu kurabiyeyi kim issirdi nan oylekaydirigubbakcemile3 oksam bizim afroditmi isirdi hee:jeyyar:

canim ellerine saglik cok severim un kurabiyesini ama simdiye kadar hic tutturamadim benimkiler hep yayilip biskuvi gibi oldu son kez senin tarifini denicem insallah senin yaptiklarin gibi guzel olurlar

becerikli hatunun halide başka olur ya harikasınn

bak ben hepsini aynı anda yoğuruyordum demek püf noktası varmış CADIARZU
unu elemiyordum bubdab sonra eliyerek yapıcam
Çok teşekkürler Bozo;evet elersen inşallah daha güzel sonuç elde edersin .yerimseniben
ellerine saglik libisim harika gorunuyo daaaa
bu kurabiyeyi kim issirdi nan oylekaydirigubbakcemile3 oksam bizim afroditmi isirdi hee:jeyyar:
:kedi: kim ben mi ısırmışım :kedi:
kuru iftira..

canim ellerine saglik cok severim un kurabiyesini ama simdiye kadar hic tutturamadim benimkiler hep yayilip biskuvi gibi oldu son kez senin tarifini denicem insallah senin yaptiklarin gibi guzel olurlar

İnşallah güzel olur bahar82.
Kurabiyeler ya tereyağı fazla unu az ise yayılırlar yahut ısıtılmamış fırında pişirilirse.
un miktarı ne az ne çok olmalı - 4 su bardağı kafi nişasta da var zaten muhtevasında.
Umarım dener ve beğenirsiniz.
Kolay gelsin

bizde bunu evde severek yapıyoruz ve yiyoruz :)) ama ben içine ekstra vanilin koyuyorum kokusu daha güzel oluyor bayılıyorum vanilin kokusuna ...

libyana cok tesekkur ederim tarif icin ben simdiye kadar 5-6 kere yaptim tutturamiyordum bu olcuyle super oldu dun yaptim afiyetle yedik resimde cektim aksama yukler koyarim buraya

ya lıbyanacanım nısastanın tadı gelıyo mu?
belkı bılırsın mantar kurabıye vardır sırf nısasta ıle yaparlar onun gıbı bır tad gelmıyo demı?
un kurabıyesını asırı severım ve zevkle yerım ama yumusaklıgını agızda dagılmasını beceremıyorum ben.
daha katı oluyorlar benımkıler. nısasta da katmıyorum o yuzden sanırım..
ancak nısastanın verdıgı taddan emın degılım bıraz acıklama yaparsan sevıncem cok.

ellerine sağlık canım harika görünüyor a.s. gecen aylarda gün için arkadaşa gittiğimizde yapmış tulumba tatlısının kalıbıyla şekil vermiş ortalarınada damla çikolata kondurmuş üstüne pudra şekeri bizim klasik un kurabiyesi olmuş bir harika zemuszemus. şimdi bunuda böle görünce canım istedi bak görüyomusunCADIARZU oruçluyken bu bölümlere girmek sakıncalı aslında :enbuyukkk:

bunlarda benim yaptiklarim mukkemmel oldu hatta durdukca daha da cok hosuma gitti cok rahat 2-3 tazeligini koruyabiliyor libyana tesekkurler canim

9hn9tc.jpg

24q6dy1.jpg

ay bi isirimlik olsa agzimin icinde dagilsaaa :asigim:
super resimlerde ayri bir solen bayildimm alkisalkisalkis

canim bir siten falan varmi senin ayy yoksada yap lutfen toparlayalim su tarifleri hepsini bir arada acip acip kurcalayalim opuyorumnanaktan

bencede libyana ya bir site sart ben her ekledigi tarife agzimin suyu akarak bakiyorum :)))bir insan bu kadar mi marifetli olur:)

X