Kocam ve ailesi

Cagirdiklarinda gitmemek icin bahane uudurmayip dogrudan gelmeyecegim diyip aciklama yapmayacaksiniz. Esiniz giderse gitsin. Siz birkac gitmediginizde gercek yuzlerini de gormusnolacaksiniz. Keza esinizin de. Bu yuzlero gorup de hala bu evlilige devam etmek istiyorsaniz buyurursunuz. Yok onca tavri kaprisi cileyi cekmeye gelmedim ben bu dunyaya diyorsaniz bosanin. Bu surecte iyi korunun. Bir de bosanma blofu yapmayin. Oyle bir dusunceniz varsa da pusuya yatip iyice olcup bicmeden ortaliga dokulmeyin. Baktiniz kurtulusu yok, o zaman bir kere soyleyin ve bitirin. Bu tip ailelere bosanma blofu ise yaramaz. Kocaniz iki ozur diler gibi yapar ucuncu gun anam anam canim anam gul yuzlu babama hasretime baglar. Bu erkekler degismez. Onlar kendilerine es aramiyor ailelerine gonul eyleme araci pesindeler. Sakin ola alttan alayim taviz vereyim kafasi yasamayin. Cocuk sahibi oldugunuzda kendinizi iyice dis kapi mandali halinde bulursunuz. Yol yakinken duzeninizi kurun baska caresi yok.
Kesinlikle böyle ben nisanliyken eş ailesinin süregelen gelin baskısı olmuştu. Amac onlari eylemem. Laf sokup, trip atacaklar. Ama gelinim diye surekli yutacagim. Surekli kaos ortami olacak. Vasat hayatlarına renk gelecek. Gitmedim. Daha dogrusu kendi istedigim siklikta gittim. Sordular kişilik yapım böyle. Kimseye sürekli gidip gelemem, zamanla aramızda samimiyet oluşursa oluşur dedim. Delirdiler. En son 2 ay kala 20 kişinin ortasında eşimin haberi yokken nisan bozulsun diye olay çıkardılar. Gerçek yüzlerini herkes gördü.
Sonrası uzun hikaye. Ama yaptığım en iyi şey gidip gidip söylenmek yerine benim için bu uygun, ben sizin istediğiniz gibi yaşayamam demek oldu.
En azından içlerindeki pislik döküldü. 4 yıl sonra olacak şey o zaman oldu. Hiç açıklama yapmayın, gitmeyin zaten kavga çıkaracaklar. O zaman esinizin tutumuna göre evliliginize karar verirsiniz.

Kesinlikle eşinizle çalışmayın. Başka işe girin ve eşinizden bağımsız bir işiniz olsun. İşten eve gelince de zaten gitmesiniz. Ben yorgunum dersiniz. Siz böyle yapmasanız bu şekilde devam eder. Eşinizin değişeceğini sanmıyorum O yüzden siz kendinizce bu şekilde çözüm bulabilirsiniz

Sizler daha ne kadar gözünüzün önündeki gerçekleri görmemeye devam edeceksiniz? Eş ailesi problemi yoktur, problemli eş vardır. Eşlerinizin ailesi bizzat eşleriniz müsade ettiği için bunları size yapabiliyor. Onlar size istedikleri gibi davranır konuşur ama eşinize göre kötü niyetli değillerdir. Ama size tolerans göstermezler, ana babalarına laf edemezsiniz. Sen nasıl birileriyle tanışacaksın diyen adama hayırdır sizden önce mağarada mı yaşıyordum diye çemkiremiyor musunuz?

Sizin babanız böyle eşinizi zırt pırt çağırıp yaşlı arkadaşlarıyla muhabbete zorluyor mu? Gelmiyor gitmiyor diye size eşinizi şikayet ediyor mu anne babanız? Onunkiler aile de sizinkiler ne? Niye kendinize böyle saçmalıkları layık görüyorsunuz? Kavga etmekten yoruldum yazdınız, demek ki adam mücadeleyi hiç bırakmıyor, pes etmiyor. Ailesi ne derse o olacak ve siz de kocam evliliğim diye diye paşa paşa uyacaksınız.

Ergenler baş kaldırıyor, rica minnet iş yaptıramıyorsun, hemen höt zöt başlıyorlar. Kazık kadar evlenmiş adamlar sümsük sümsük tırsıyorlar ana balarından. Hiç bana saygı vs demeyin, saygı herkese gösterilmeli. Hayat arkadaşı, bir ömür paylaşılacak eş de hak ediyor saygıyı. Eğer daha büyük bir hata yapmak istemiyorsanız sakın bu adamdan çocuk düşünmeyin.

Kesinlikle eşinizle çalışmayın. Başka işe girin ve eşinizden bağımsız bir işiniz olsun. İşten eve gelince de zaten gitmesiniz. Ben yorgunum dersiniz. Siz böyle yapmasanız bu şekilde devam eder. Eşinizin değişeceğini sanmıyorum O yüzden siz kendinizce bu şekilde çözüm bulabilirsiniz
Bu sefer de adama burada kal derler.Kari koca ayrı dururlar.

En baştan istemiyorum diyerek sınır çizin, yorgunum eve gitmek istiyorum düzenim bu sekilde diyeceksiniz eşinizle anlastiktan sonra es ailesinin ne dediginin bir önemi yok. Eşiniz anamda anam diyip aile olmaniza izin vermiyorsa o dukkanda calismayin hatta boyle evlilik olacaksa bende ailemle yasayim daha iyi diyin. Rest cekip sert durmazsaniz kimse ciddiye almaz kotu olcaksaniz birakin kotu olun. İyi olsanizda madalya takmayacak kimse ve kesinlikle duzeniniz oturmadan cocuk yapmayin her sey dahada zorlasır iyi korunun
Emin ol bunları çok fazla yaptım ama anlamıyor sürekli 2 güne bir gidelim evde yemeğimiz var ya da işim var desem de anlamıyor sonra yapalım diyip duruyor

Bu konuyu anca eşin çözer sen konuşursan kötü gelin olursun eşinle konuş ya düzeltsin ya da ayrıl yani yoksa zor düzelmesi ailenin
Zaten öyle oldum bir süre konuştum ama anlamıyorlar kaç kez ayrılma noktasına geldim onların tepkisi evlilikte olur böyle şeyler

Malesef bu tarz durumlar kavgayla sonuca varamıyor, daha çok inada biniyor.
Eşinizle, oraya gitmekle derdiniz olmadığını ama yorgun olduğunuz için eve gitmek istediğinizi, huzuru evde bulduğunuzu vs. Şeklinde yumuşakça anlatarak çözmeye çalışın olayı.
Bu şekilde de anlamazsa bırakın gitsin ana babasıyla yaşasın. Başka yolu yok çünkü.

Sizler daha ne kadar gözünüzün önündeki gerçekleri görmemeye devam edeceksiniz? Eş ailesi problemi yoktur, problemli eş vardır. Eşlerinizin ailesi bizzat eşleriniz müsade ettiği için bunları size yapabiliyor. Onlar size istedikleri gibi davranır konuşur ama eşinize göre kötü niyetli değillerdir. Ama size tolerans göstermezler, ana babalarına laf edemezsiniz. Sen nasıl birileriyle tanışacaksın diyen adama hayırdır sizden önce mağarada mı yaşıyordum diye çemkiremiyor musunuz?

Sizin babanız böyle eşinizi zırt pırt çağırıp yaşlı arkadaşlarıyla muhabbete zorluyor mu? Gelmiyor gitmiyor diye size eşinizi şikayet ediyor mu anne babanız? Onunkiler aile de sizinkiler ne? Niye kendinize böyle saçmalıkları layık görüyorsunuz? Kavga etmekten yoruldum yazdınız, demek ki adam mücadeleyi hiç bırakmıyor, pes etmiyor. Ailesi ne derse o olacak ve siz de kocam evliliğim diye diye paşa paşa uyacaksınız.

Ergenler baş kaldırıyor, rica minnet iş yaptıramıyorsun, hemen höt zöt başlıyorlar. Kazık kadar evlenmiş adamlar sümsük sümsük tırsıyorlar ana balarından. Hiç bana saygı vs demeyin, saygı herkese gösterilmeli. Hayat arkadaşı, bir ömür paylaşılacak eş de hak ediyor saygıyı. Eğer daha büyük bir hata yapmak istemiyorsanız sakın bu adamdan çocuk düşünmeyin.
Dediğiniz gibi ben baş kaldırıyorum ben ne yapacağım yaşlı kadınlarla tanışıp onlara diyemem ki gel dışarı çıkalım kahve içelim diye diyorum. Eşim babasına saygdan kapatmıyor telefonu ama dinlemiyorda konuştuklarını

Esinle konusup karar alin yemege falan gitmeyin ararlarsa acmayin sinirinizi cizmek zorundasiniz yoksa ayrilin cok ciddiyim cunku cekilmez ne demek konum acin cocukmusunuz siz iki saat telefonda konusmak ne demek esinde adam olamamiski evlenmeseymis ozaman yani haksizlik yapiyolar boyle adamlar evlenmesin ya

Bizimkilerde aynı kızı oğlu damadı gelini onlarla olsun ama gelinler damatlar kendi ailesjne gitmesin isterler amaçları millete bak gelin damat oğlan kız diziminizn dibinde diyecekler hava atacaklar sinir oluyorum gitmiyorum asla eskiden sürekli beraberdir şimdi cokkk nadir . Çatlasınlar genede gitmiyorum ama biz kendi ailemize gitsek surat asarlar. Yakında buralara taşının benzin yakmayın bile derler
Off hep mi aynı bu durumlara çözüm bulabilen biri var mı merak ediyorum?
Ben kv e diyorum ekmek yapma bana yemiyoruz diye ısrarla beni dinlemiyor yapıyor sonra yaptığı ekmekler çöpe gidiyor yazık günah artık insanlığımdan utanıyorum

merhabalar kızlar benim içinden çıkamadığım bir konu var ve çözüm bulmak istiyorum artık.
Ben 1 yıllık evliyim, evlenip farklı şehre gelin geldim eşim esnaf beraber çalışmaya başladık. Şöyle bir durum varki dükkanımız bizim evimize uzak ama kayınvalideme çok yakın. Kv köyde oturuyor dükkanımız onlara 3 km orada kalma gibi bir durumumuz olmuyor ve istemiyoruzda bu durumu. Ama onlar sürekli her akşam onlarda yemek yememizi kendi evimize neredeyse hiç gitmemizi istemiyorlar. Evde yemeğim var desemde burada yiyin onu da yarın öğlen yersinzi diyip bırakmıyorlar bizi . O gün bir işimiz çıkıp eve gelsek bile bu kez kp arayıp eşimi 2 saat telefonda tutuyor ve bu durumda da ne doğru düzgün eş hayatımız kaldı ne de huzurumuz. Sürekli onlar yüzünden kavga ediyoruz onlar sürekli ısrar ettikçe benim gidesim gelmiyor. Eve misafir geliyor bizi çağırıyorlar bir yere gidiyorlar bizimle gitmek istiyorlar. Şehir dışına çıksak hemen arıyorlar konum açın sizi merak ediyoruz. Artık sürekli kavga etmekten yoruldum ve her seferinde kavganın dozu daha çok artıyor ve onlar sürekli diyor ki biz ne yapıyoruz ki bizim kimimiz var sizden başka. Bu 1 yıllık süreç içinde eşimle birbirimize aile diyemedik çünkü onlar her şeyin içinde istedikleri bir yere gitmesem kaynanam oğlunu dolduruyor gelmiyor diye benimle kavga ediyor sen gitmiyorsun kimle tanışacaksın böyle diye ama şöyle bir durum varki kaynanamın tanıştıkları hep orta yaş ben onlarla tanışıp ne yapayım çok şiveli konuşuyorlar konuştuklarını bile anlamıyorum. İlk evlendiğimiz zamanlarda evimin eşyalarını beğenmiyorlardı sürekli bizde kalmak istiyorlardı onlar yüzünden eşimle doğru düzgün ilişkiye bile giremiyorduk. Birkaç kez ayrılmak istedim eşimden babası bırak gitsin kafasını dinlesin oldu. Değişik bir aile düzenleri var. Görümcem de var aynı şehirde oturan o iki gün kaynanasına gitse hemen arayıp kızıyorlar ama benim her gün onlara gitmemi istiyorlar. Artık ne yapacağımı şaşırdım her gün oraya gitmemiz için türlü türlü bahane sunuyorlar bir akıl verin bana
Basta cok iyi niyetli düşünmüştüm yemekle uğraşma diye cagiriyorlardir dedim ama sonrasini okuyunca dehşete düştüm desem yeridir. Eşin bu durumdan memnun mu ailesine gitmek istiyor mu

Basta cok iyi niyetli düşünmüştüm yemekle uğraşma diye cagiriyorlardir dedim ama sonrasini okuyunca dehşete düştüm desem yeridir. Eşin bu durumdan memnun mu ailesine gitmek istiyor mu
ilk zamnlar memnundu sonra sonra o da sıkılmaya başladı anne bizi çağırma her gün eve giderken aramamı bekleme dedi ki ilk zamanlar eşim dükkandan çıkıp kendi evimize giderken bile arayıp annesini anne biz eve geçiyoruz merak etme diyordu. Bu sorunların bir çoğu kayınvalidemin yoğun kaygı bozukluğu sebebiyle oluyor ve oğlunu halen çocuk gibi görmesinden. Birgün sabah ben dedim eşime annenlere bu kadar çok gitmeyelim evimizde vakit geçirelim diye yüzü düştü felan ama tamam dedi gitmeyi azaltınca kavgalarımız bitti ama sonrasında harman dönemi başladı yalnızlar diye eşim gidelim yardım edelim dedi gittik ben yemek yaptım kocam tarlaya gitti sonrası bundan sonra koptu zaten her gün buraya gelin yemek yiyin gidin demeler başladı baştaki yaşadığımız sorunları tekrar yaşamaya başladık ve artık eşimden de soğudum hiçbir şey hissedemiyorum ona karşı da.. Anneme açtım konuyu sabret kızım geçer o da akıllanır diyor ama olmuyor

ilk zamnlar memnundu sonra sonra o da sıkılmaya başladı anne bizi çağırma her gün eve giderken aramamı bekleme dedi ki ilk zamanlar eşim dükkandan çıkıp kendi evimize giderken bile arayıp annesini anne biz eve geçiyoruz merak etme diyordu. Bu sorunların bir çoğu kayınvalidemin yoğun kaygı bozukluğu sebebiyle oluyor ve oğlunu halen çocuk gibi görmesinden. Birgün sabah ben dedim eşime annenlere bu kadar çok gitmeyelim evimizde vakit geçirelim diye yüzü düştü felan ama tamam dedi gitmeyi azaltınca kavgalarımız bitti ama sonrasında harman dönemi başladı yalnızlar diye eşim gidelim yardım edelim dedi gittik ben yemek yaptım kocam tarlaya gitti sonrası bundan sonra koptu zaten her gün buraya gelin yemek yiyin gidin demeler başladı baştaki yaşadığımız sorunları tekrar yaşamaya başladık ve artık eşimden de soğudum hiçbir şey hissedemiyorum ona karşı da.. Anneme açtım konuyu sabret kızım geçer o da akıllanır diyor ama olmuyor
Bi sizin annenizin kalitesine bakin bir de kv dusuncesizligine. Canim esin anne kuzusu degilse evliligine zarar getirme kocan da anlamis zaten ne olduklarini siz mesafeli davrandikca onlar da bir yere kadar sık bogaz edecektir

X