Kocam ve oğlum birbirine girdi

Eşiniz haksız. Yetişkin olan o. Çocuğu eziklemiş. Çocuk da tahammül edememiş. Eşimin öfke sorunları var diyorsunuz. Oğlunuzun sergilediği davranışları babasından öğrendiğine eminim ama ispat edemem. İyi ki bir kursa göndermiş hasbam 🥴

Terapistim ile görüştüm, babaya vurmasının kesinlikle yanlış olduğunu eğer onu savunursam ileri bi narsist yetiştirebileceğimi ikisinin de haksız olduğunu eşit mesafede durarak anlatmam gerektiğini söyledi. Sizin sandığınız gibi eşimi asla savunmadım savunmam da o bana diş geçirip gücünü yetiremediği için oğluma sardı

Ya oturduğunuz yerden bilip bilmeden yargılamak ne kolay kocişimmiş ben ondan boşanmak için kaç yol denedim kaç kere mahkemeye gittim haberiniz var mı yok tabiki kocişimmiş saçmalamayın Allah aşkına ya ben sizden beni yargılayın demedim destek bekledim

Mahkemeye gidip gidip vazgeçmişsiniz belli ki. Boşanmak için karısından kocasından izin almıyor insanlar. Öyle olsa kimse boşanamazdı değil mi? Anlaşmak istemiyorsa çekişmeli dava açardınız.

Velayeti bahane etmişsiniz ama kimse ufacık bebeği babasına vermez. Avukat tuttuğunuzda bu bilgiyi vermiştir size herhalde.
Başından beri sorunlu bir evliliğe 2. çocuğu bile isteye yapmışsınız zaten. Diğeri büyüdü, velayet problemi kalmadı, yenisini yapayım da onu bahane ederim demişsiniz gibi duruyor buradan bakınca.

Siz bilirsiniz, hayat sizin hayatınız ama çocuklarınızda açtığınız hasarın farkındasınızdır umarım. Kimse mutsuz bir evde böyle bir babayla büyümeyi hak etmez.
Çocuklarınız sizin tercihlerinizin sonucunu yaşıyor. Siz onların velayeti sebebiyle katlanmıyorsunuz bu evliliğe. Çocuklarınız sizin yüzünüzden bu adamla yaşamak zorunda kalıyor.
Şu an bile evden giden kociş değil oğlunuz, yalnız olan oğlunuz. Oğlunuzun açısından bakınca babasından bir farkınız yok şu an.

16 yaşında, kız olsun erkek olsun, henüz muhakemesi yeterince olgunlaşmamış ve aslında ne kadar sertleşirse sertleşsin, anne-baba ilgisine, şefkatine ve otoritesine halâ muhtaç kişiye, tabiiki sahip çıkacaksınız.

Ne yapacağımı bilmiyorum ne demek... Kocanız için; öfke sorunu var, öfkeliyken gözü görmüyor yazıyorsunuz...
Bu öfkeyi kontrol edemeyen yetişkin değil de öfkeye tepkisini kontrol edemeyen ergen mi okka altına gidecek şimdi ???

Bir yandan çocuğum sakin bir çocuktur deyip, diğer yandan bir ergenin reaksiyonunu, bir yetişkinin kontrol etme çabasına zerre girmediği saldırgan öfkesiyle bir tutmak da, adamın bu öfke probleminin sizin için bile nasıl normalleştiğinin bir göstergesi.

Açıkça çocuğunuza sahip çıkacaksınız; babası 16 yaşında bir ergenle ilişkiyi ne doğru düzgün kurabildiği ne de kriz anında yönetebildiği için. Eve gelmesin ne demek! Arzu ediyorsa kocanız buyursun gitsin komşuda sakinleşsin; 16 yaşındaki çocuk evinde kalmalı tabii, bir çocuğun yanlışının bedeli evinden edilmek olabilir mi, ne demek eve gelmesin, Allah aşkınıza aklınızı başınıza toplayın.
Bana çocuğa ilk saldıran da baba gibi geliyor. Çocuk kendisini dövmesine izin vermediği için saygısız evlat oldu.

Eşiniz oğlunuzdan daha çok suçlu niye birden bu kadar yükselip çocuğun üzerine gittiki? Eşinizin öfke problemi varsa bir uzmana gidip tedavi olacak. Ergen çocuk haliyle duygularını yoğun yaşıyor üzerine bu derece gidilmemeli resmen baba aşağılamış. Tabi bu el kaldırmasını hafifletmez ikiside terapi almalı.

Düzeltme: Adam çocuğa zaten şiddet uyguluyormuş. Çocuk kendini korumuş umarım güzel yerlere gelirve kendini kurtarır sizden.

Son düzenleme:
Eşiniz oğlunuzdan daha çok suçlu niye birden bu kadar yükselip çocuğun üzerine gittiki? Eşinizin öfke problemi varsa bir uzmana gidip tedavi olacak. Ergen çocuk haliyle duygularını yoğun yaşıyor üzerine bu derece gidilmemeli resmen baba aşağılamış. Tabi bu el kaldırmasını hafifletmez ikiside terapi almalı.

Düzeltme: Adam çocuğa zaten şiddet uyguluyormuş. Çocuk kendini korumuş umarım güzel yerlere gelirve kendini kurtarır sizden.
Zaten şiddet uygulamıyor ilk kez oldu ve şaşkınım diye anlattım

Oğlunuz ergenlik zamanında , bu bir kız evladı olsa ve telefon yasak deseniz oda ortalığı çığlık çığlığa verir isyan eder babada büyük hata var ebeveyn dediğin sakince konuşur problemi çözer bağırmak yerine de sakinleşmesini bekler. Eşinizin öfke problemi varsa bu hiç iyi birşey değil, bırakın oğlunuzla böyle konuşmayı sizinle bile yetişkin olarak problem çözemez yapıcı tavrı olması imkansız.. çift terapistine gidin profesyonel yardım iyi gelecektir ortada büyük sorun olmamasına rağmen çocuğu kıracak şeyler söylemeyin sonra çocuklar kendilerini yetersiz bişeye yaramıyor gibi hissediyorlar benim ailem beni yıllarca başka çocuklarla kıyasladı gerek dersler olsun gerek notlar olsun gerek başka başarılar olsun birşeyler elde edememiş bile olsam ya aferin kızım en azından denedin gurur duyuyorum diyen hiç olmadı evladınıza böyle davranışlarda bulunmayın zaten daha küçük ayrıca babasından ne görüyorsa onu yapıyor insanlar birbirlerine aynadır sen ne yaparsan oda tepki verir ben öyle görüyorum

Terapistim ile görüştüm, babaya vurmasının kesinlikle yanlış olduğunu eğer onu savunursam ileri bi narsist yetiştirebileceğimi ikisinin de haksız olduğunu eşit mesafede durarak anlatmam gerektiğini söyledi. Sizin sandığınız gibi eşimi asla savunmadım savunmam da o bana diş geçirip gücünü yetiremediği için oğluma sardı
Oğlunuz vurmak istediği için haksız değil kusura bakmayın. Adam zaten duygularının kontrolünde olan ergen çocuğu tahrik etmiş etmiş çocuğun gözü dönünce vay efendim niye yapmış , çocuğunuz vurmak istemesinde haklı sadece vurma girişiminde haksız. Çocuğunuza öfkesinin değil öfkesini ifade ediş biçiminin hatalı olduğunu öfkesinde hallı olduğunu söylemezseniz çocuğu sizde kaybedersiniz.

En tiksindiğim şey şiddetin normalleştirilmesi.

Babanınki de aynı derecede, çocuğun da. Çocuk da madem baba vurmaya kalktı, üzerine yürüdü, kitle kendini odana, ya da çekil koş git evden. Bir babanın da çocuğa vurmasını, çocuğun da karşılık olarak -gerekçesi ne olursa olsun, hormon vs- kabul edilebilir görmek çok ilkel bir bakış açısı.

Hepimiz ergen olduk, hepimizin ailesinin saçma sapan davranışları ergenlikte bizi son noktaya getirdi. Hele de o dönemde sınavlar, kurslar vsler varken, ailesi tarafından başkasıyla kıyaslanmayan, yetersizlik hissettirilmeyen (motivasyon, ders verme adı altında) ergen yoktur. En azından benim çevremde, yaşıtlarımın anıları bunlar ile dolu. Ama maksimum bağırdık, çağırdık bir iki cevap verip odamıza geçtik ya da küstük. Sonuçta her ne yaşarsak yaşayalım içimizde onların ailemiz olduğunu biliyorduk. Bir çocuk annesine, babasına vuramaz, vuruyorsa net hastadır. Hayal edemiyorum ya anneme babama vurduğumu...

Şiddet sarmalı denilen şey aynı ailede normalleşiyor. Yok kim başlatmış, yok hormonlarmış. O halde çocuğunuz yarın bir gün onu aşağılayan, ona kötü söz söyleyen, pislik yapan herkesi dövsün malum "HORMONLAR". 2 yıla dershane yerine hapishaneye iç çamaşırı götürürsünüz artık.

Onbinlerce ergen var, hepsi her çatışmada bunu yapsa, okullarda her gün birileri diğerlerini makineli tüfekle tarardı sanırım. Demek ki hormonlar tek başına şiddetin gerekçesi değil.

Ergen, hormon diyen herkes bunu normalleştiriyor, dışarıda da biri çocuğunuzun üzerine yürüyüp laf atarsa çocuğunuz çeksin bıçağı bıçaklasın. Ha diyorsanız zaten yasalar önünde de çocuk. 18 yaşına gelince bu bireyin aniden değişeceğini düşünüyorsanız siz bilirsiniz.

Bu şiddet olaylarında haklı/haksız konuşmalarını şaşkınlıkla okuyorum.

Beni de, eşimi de, arkadaşlarımı da ergenlik döneminde neredeyse katil olacak kadar sinirlendirenler, üzenler olmuş; aile, arkadaş, öğretmen vs. Ama hepimiz duracağımız yeri bildik.

Eşinize zaten diyecek laf yok. Onun hakkında konuşmadım çünkü bir umut görmüyorum. Ama çocuğunuz ve küçük olan çocuğunuzun da bu şekilde yetişmemesi için bence acil profesyonel destek almalısınız.

Konu tüm ailelere ibret olmalı, normal, aklı başında bir insan evladı olarak doğan bir çocuk nasıl zorla çıldırtılır şiddete yönlendirilir bu konu tam onu anlatıyor. Doğan çocukların aşağı yukarı çoğu normal insan olarak doğuyor ama berbat ailellerin eline düşüp ziyan oluyor, sonra da ya travmalı birey ya da psikoloijk problemli birey oluyor. Ne yapsın bu çocuk , psikopat babadan da, boşanmayıp üstüne 2. çocuğu yapan bu adama mahkum eden anneden de nasıl nefret etmesin? Öfke ve nefretle dolu bir insan nasıl olmasın, kendi ailesine nefret duyarak büyüyen bir çocuk nasıl normal bir yetişkin olsun??? Ne yapsın yahu bu çocuk??? Üniversiteye başlayınca para verin bari ebeveyn olarak bir işe yarayın da uzaklaşıp siz 2 gerizekalıdan kurtulsun.

Evet gerizekalı yazdım şikayetlesin isteyenler başka sıfat bulamadım maalesef. :110: Bu kadar salakça davranan 2 yetişkini arasan bulup bir araya getiremezsin, adam zaten bir dangalak, çocuğuna öküz gibi böğürüyor annesi de yıllardır bu adamı çekiyor bir de konu açıyor allah allah oğlum böyle yaptı diye. Sen o adamın böğürmesini dinledin diye çocuk da dinlemek zorunda mı kardeşim??? Ne kıymetli adammış yahu kapı önüne konmuyor üstelik 2.çocuk da patlatılıyor. Sizi parayla mı veriyorlar kardeşim, çocuğa acıdım papazı bulmuş bari bir ebeveyni salak değil akıllı olsaydı ama yok işte.

Merhaba arkadaşlar,
Kendimi o kadar çaresiz ve şaşkın hissediyorum ki mümkün olduğunca kısa özetleyeceğim, fikirleriniz benim için önemli
Oğlum 16 yaşında ergen, kocam öfke problemi olan sabırsız bir insan bugün oğlumun futbol kursundan sonra eşim neden bağırıyorsun orada haksızsın vs eleştirilerde bulunmaya başladı biraz tartışırlarken seni boşuna gönderiyoruz onca para veriyoruz dedi oğlum gönderme o zaman dedi pc de yasak artık sana değince oğlum sesini yükseltti üzerine yürüdü ben ne olduğunu anlamadan birbirlerine girdiler bildiğiniz iki yabancı kavga ediyor gibi işin kötüsü oğlum da babasına el kaldırdı o kadar korktum ki ayırmaya çalıştım yok hala baya devam ediyorlar polisi aramayı düşündüm oğlumu karakola götürürler diye korktum en son ayıramayınca imdat diye bağırdım komşular geldi oğlumu aldılar şimdi arkadaşında kocam ise beni suçluyor tabiki oğlun bana el kaldırdı sen bana bağırdın vs diye ilk kez böyle bi durum yaşıyorum çok şaşkınım.

Ne yapmalıyım, ikisine de nasıl davranacağımı bilemiyorum lütfen bana yardımcı olur fikir verir misiniz
İkisini de kolundan tutup psikoloğa götürmelisiniz.

X