Kola :( ???

PaRaDiSiaC

2. üyelik sebebi ile profil pasif edilmiştir.
2. Üyelik !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2012
310
1

Arkadaslar konuyu dogru yeremi actim bilmiyorum...
Benim ve esimin derdi kola hergun muhakkak kola iciyoruz.
Zararlarinida biliyoruz bile bile lades diyoruz...
Sigaramiz alkolumuz yok ama bu kola aliskanlik yapti resmen...
Kola olmadan yemekten zevk almiyorum illa kola olacak.
Cozum yolu bulan varmi daha once benim gibi olupta birakan.
Saglikli ve duzenli beslenmek istiyorum.
Yorumlariniz bekliyorum.
Tesekkur Ederim...

kolasız bir hayat dusunemiyorum hanigozumun onunde icinden bişiler cıksa bile gne icerim o derece sanırım sigara alıskanlıgı gibibirsey zararlarını bile bile iciyoruz ama benim bırakmaya niyetim yok cunku cok alıstım:26:

Son düzenleme:
kolasız bir hayat dusunemiyorum hanigozumun onunde icinden bişiler cıksa bile gne icerim o derece sanırım sigara alıskanlıgı gibibirsey zararlarını bile bile iciyoruz ama benim bırakmaya niyetim yok cunku cok alıstım:26:
Hergun esimle soz veriyoruz birbirimize tekrar sil bastan...
Sozumuzu yutuyoruz aksam tekrar eve kola giriyor....
Olmuyor ama dislere asiri zarari var dislerime dikkat ettigim halde asinmalar olusmaya basladi...
Yani bir sekilde birakmak gerek kolayi...
Sigara gibi aliskanlik yapiyor resmen yemekten kola olmazsa tat almiyorum.
Sonra gelsin kilolar :KK43:

Kolanın bin türlü zararı varmış, en fenaları kanser kansızlık vb. Ama ne kanser ne kansızlık, hiç bir şey beni koladan vazgeciremedi. En son özellikle light ve zero ürünler için şunu duydum, kemik iliğini kurutuyormuş, ileride kemikler bisküvi gibi çatır çatır kuruyup kırılıyormuş. Sırf bundan soğudum. Zaten zero içiyordum diğerinin tadını sevmiyordum.

Bir de üstüne tarihi bir yıl kadar geçmiş bir kola içtim bilmeden, tadi iğrençti! Öyle iğrençti ki o günden beri bir lokma dahi ağzıma sürmedim. Normalde benim için hayatın anlamıydı, her gün en az 1.5 litre içerdim. Mutluluk kaynağımdı. Ne kadar bağımlı olduğumu, ve içerken içimi kaplayan mutluluğu tarif edemem! Ama ben bile bıraktım yani. Artık sadece su içiyorum...

Hergun esimle soz veriyoruz birbirimize tekrar sil bastan...
Sozumuzu yutuyoruz aksam tekrar eve kola giriyor....
Olmuyor ama dislere asiri zarari var dislerime dikkat ettigim halde asinmalar olusmaya basladi...
Yani bir sekilde birakmak gerek kolayi...
Sigara gibi aliskanlik yapiyor resmen yemekten kola olmazsa tat almiyorum.
Sonra gelsin kilolar :KK43:

evet zararı bol ya icmemek lazım ama artık kola gurmesi oldum tadından asitinden hangi markadır iyimidir degilmidir sıp diye anlıyorum hergun icince organları dusunemiyorum ben ya ilerde cekicez bunun acısını valla

benim asit ihtiyacimi su meyveli sodalar var ya.. heh iste onlar.. acayip derecede gideriyor, hem de saglikli.. onlari bi deneyin derim..

Kolanın bin türlü zararı varmış, en fenaları kanser kansızlık vb. Ama ne kanser ne kansızlık, hiç bir şey beni koladan vazgeciremedi. En son özellikle light ve zero ürünler için şunu duydum, kemik iliğini kurutuyormuş, ileride kemikler bisküvi gibi çatır çatır kuruyup kırılıyormuş. Sırf bundan soğudum. Zaten zero içiyordum diğerinin tadını sevmiyordum.

Bir de üstüne tarihi bir yıl kadar geçmiş bir kola içtim bilmeden, tadi iğrençti! Öyle iğrençti ki o günden beri bir lokma dahi ağzıma sürmedim. Normalde benim için hayatın anlamıydı, her gün en az 1.5 litre içerdim. Mutluluk kaynağımdı. Ne kadar bağımlı olduğumu, ve içerken içimi kaplayan mutluluğu tarif edemem! Ama ben bile bıraktım yani. Artık sadece su içiyorum...
Sadist gibi kendimize zarar veriyor yani..
Olan saglimizida mahvediyoruz...
Sizin icin iyi olmus yanlislikla icmeniz yoksa birakmak sizin icinde zor olacakti..
Birazda azim gerekiyor millet sigarayi birakirken cola hayli hayli birakilir diyorum...
O azim biraz bende de olsa ne olurdu....
Ama soz verdim kendime birakacagim kisa surede esiminde destegi gerek...
Suyuda cok icerim ama dislerim gun gectikce mahvaluyor bunu hissediyorum...

evet zararı bol ya icmemek lazım ama artık kola gurmesi oldum tadından asitinden hangi markadır iyimidir degilmidir sıp diye anlıyorum hergun icince organları dusunemiyorum ben ya ilerde cekicez bunun acısını valla
Buyuk ihtimalle acisi sonra cikacak bile bile lades diyoruz.
Kisa surede birakmak istiyorum...
Icindeki asit seker off vucut ne haldedir Allah bilir.. :KK43:

benim asit ihtiyacimi su meyveli sodalar var ya.. heh iste onlar.. acayip derecede gideriyor, hem de saglikli.. onlari bi deneyin derim..

Annemde iciyordu onlardan hem serinletiyor hemde sagliga zarari yok diyordu..
Tadindan mi asitinden mi bagimliyiz bilmiyorum...
Oneriniz icin tesekkur ederim insallah kisa surede birakirim..
Para da cok gidiyor o parayi atsam bir kenara 1 ayda baya para birikir..
Hem sagligimizdan hem paramizdan olmak diye buna deniliyor sanirim

Bizde aynen o durumdaydık ben nişanlım kardesimm
Her gun 2ser 2ser alırdı kardesim 1 tane 2 litre yetmezdi o derece

Ama suan farenjitimden olayı icemiyorum ayrana alıstırdım kendimi=)
Kola kadar olmasada oda yemeklerinde cipslerinde yanına yakısıyor

Sizde diğer arkadasında dediği gibi meyveli soda yada ayrana yonelmeye calısabilirsiniz

Meyveli soda iceceksenizde ben Freşa dısında içmeyin derim
Diğerleri beni sodadan sogutmustu=)

Bizde aynen o durumdaydık ben nişanlım kardesimm
Her gun 2ser 2ser alırdı kardesim 1 tane 2 litre yetmezdi o derece

Ama suan farenjitimden olayı icemiyorum ayrana alıstırdım kendimi=)
Kola kadar olmasada oda yemeklerinde cipslerinde yanına yakısıyor

Sizde diğer arkadasında dediği gibi meyveli soda yada ayrana yonelmeye calısabilirsiniz

Meyveli soda iceceksenizde ben Freşa dısında içmeyin derim
Diğerleri beni sodadan sogutmustu=)

Gecmis olsun oncelikle..
Ayrani esim seviyor aslinda icebiliriz taze sikilmis meyve sularida iyi ama tabi kola kadar olmuyor...
En iyisi dediginiz gibi meyveli sodaya baslamak gerci onlarda baya minik sisede oluyorlar ama :KK70:
Hic yoktan iyidir.
Bu aliskanligimi birakayim baska birsey istemiyorum...

kolanın içerğinde zaten bağımlılık yapan madde var..onun şifresi kapalı bir kutuda sadece kutusunu görmek için sergiye koymuşlardı geçen gün haberlerde görmüştüm ...
aynı durum bizim evde de var ne yazık ki içeriğinde yeşil bir böceğin suyu olduğunu bildiğim halde kendimi engelleyemiyorum daha 3dk önce alıp dolaba koydum bile ..
:KK5:

kolayı günde 1.5 lt fln tüketen bir insandım ama artık midemi bulandırıyor. içindekileri öğrendikçe içemez hale geldim. sanki kan tadı varmış gibi geliyor bana fare yiormuşum gibi hissediyorum içinde fare olduunu duyduktan sonra. Artık valla kolayı kesinlikle aramıyorum çok canım isterse yarım bardak içebiliyorum sadece okdr

Sadist gibi kendimize zarar veriyor yani..
Olan saglimizida mahvediyoruz...
Sizin icin iyi olmus yanlislikla icmeniz yoksa birakmak sizin icinde zor olacakti..
Birazda azim gerekiyor millet sigarayi birakirken cola hayli hayli birakilir diyorum...
O azim biraz bende de olsa ne olurdu....
Ama soz verdim kendime birakacagim kisa surede esiminde destegi gerek...
Suyuda cok icerim ama dislerim gun gectikce mahvaluyor bunu hissediyorum...

Buyuk ihtimalle acisi sonra cikacak bile bile lades diyoruz.
Kisa surede birakmak istiyorum...
Icindeki asit seker off vucut ne haldedir Allah bilir.. :KK43:

Annemde iciyordu onlardan hem serinletiyor hemde sagliga zarari yok diyordu..
Tadindan mi asitinden mi bagimliyiz bilmiyorum...
Oneriniz icin tesekkur ederim insallah kisa surede birakirim..
Para da cok gidiyor o parayi atsam bir kenara 1 ayda baya para birikir..
Hem sagligimizdan hem paramizdan olmak diye buna deniliyor sanirim

Sıcak gazı kaçmış kola içmenizi öneririm, bir de dibinde biraz kola kalmış kola kutusunun içine bir kaç izmarit atıp onu 24 saat evde bekletin. O koku bir şekilde kola kokusuyla birleşip zihninize yerleşecek ve tiksinmenize yol açacaktır.

Ben de şey diyorum hep, iyi ki bir sigaraya uyuşturucuya bulaşmamışım, vallaha kimse kurtaramazdı beni, şimdiye çoktan ya ölmüştüm ya kanserdim. Alışkanlıklarım çok fena :S Bi kolayı bıraktım işte o da o kötü tat ve koku aklımdan çıkmıyor ondan ! :)

Son düzenleme:
ben, 1su bardağı kolanın içinde 32kesme şeker olduğunu öğrendim ve ciddi anlamda azalttım. yemeklerde ana yemeğin yanında insan mutlaka sulu birşeyler istiyor. kola da en pratik olanı. bence şöylee bol sulu bir çoban salata yap aramazsın. ben aramıyorum en azından.

Son düzenleme:
En son yılbaşında 1 bardak içmiştim yani bi 6 aydır içmiyorum bide bunun öncesi var tabi onun öncesinde de içmiyordum. meyve suyunun içine soda katarak içmeye çalışın. yavas yavas azaltın falan. insan isteyince herşey yapabilir sonuçta. sigara değil ki bu bağımlı yapsın

Koladan tiksiniyorum resmen önceden evde kola olduğunda alırdım kolayı fıstığı şişene kadar...

Ama artık içmiyorum resmen içinde her şey var ya... Hamam böceği gibi bi böceğin dişisini kurutup böyle un haline getirip renklendirici olarak kullanıyorlarmış. Pudinglerde vs olduğu gibi. Doğaldan şaşmayın. Uzun süredir içmiyrum en son piknikte çok canm çekti sırf nefsimi köreltmek için 1 yudum aldım.. ne pastanın yanında ne yemeğin asla içmiyorum sizde içmeyin.

Delhi Üni.2001 yılında yapılan coca cola içme yarışmasında 8 litre Coca Cola içerek 1. olan kişinin öldüğü biliniyor. 20 yaşında çocuk 1. oluyor ödülünü alıyor ve yarışmadan 10 dk sonra ölüyor.

Kola bağımlılığı içki ve sigra kadar büyük bir sorundur

ben, 1su bardağı kolanın içinde 32kesme şeker olduğunu öğrendim ve ciddi anlamda azalttım. yemeklerde ana yemeğin yanında insan mutlaka sulu birşeyler istiyor. kola da en pratik olanı. bence şöylee bol sulu bir çoban salata yap aramazsın. ben aramıyorum en azından.

10 dilim ekmek kalorisinin var olduğunu biliyorum bende diyet yapanlar özellikle içmemeli :KK53:

Aynı durumu yaşıyordum,şimdi başlasam yine devam ederim,bunu da biliyorum :) ama yoluma ice tea ile devam ediyorum mümkün olduğunca :) sevdiğiniz başka bie içecek ile yer değiştirin bence,en kolay yolu bu. eve de almayın,olmayınca nasılsa içemeyeceksiniz :KK66:

eskiden bnde çok içerdim şimdi bu genç yaşımda mide hastalıklarıyla bu yzden uğraşıyorum :KK43:( artık hiç içmiyorum desem yeridir haftada 1 çay bardağının yarısı kadar falan oda çoook canım isterse... favori içeceğim ice tea şeftali:)) gnde 3 tane falan içiyorum olsun en azından zararlı değil kola içmekten iyidr...

X