komşu belası

Avenger

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2021
353
248
herkese merhaba,
uzun süredir yan dairemiz boştu . yaklaşık 2 hafta önce kadar bir aile geldi .taşınma süreci adapte vs ses gürültü idare ettik . fakat 2 hafta geçmesine rağmen ne ses kesildi ne gürültü bitti . çocuklardan çok ( 4 çocuk ) anne babanın büyük büyük harflerle konuşmaları rahatsız ediyor . gündüz ayrı gece ayrı gürültü . yönetici ile görüştük halledicem dedi konuştu fakat değişen birşey olmadı . baktım ses kesilmiyor gittim kendim uyardım buda fayda etmedi . ev sahiplerini aradım durumu anlattım o arayıp uyardı 2 gün düzelme nin ardından gene aynı . ne yapmam lazım ne söylemem lazım artık bilmiyorum . ne gece ne gündüz huzur diye birşey kalmadı . çirkinleşmek de istemiyorum ama artık evde yaşanmaz hale geldi .ciddi ciddi satıp gitmek fikri de geliyor aklıma .
not : 1 yıllık kirayı peşin vermişler çıkartma gibi bir durum çok zor

herkese merhaba,
uzun süredir yan dairemiz boştu . yaklaşık 2 hafta önce kadar bir aile geldi .taşınma süreci adapte vs ses gürültü idare ettik . fakat 2 hafta geçmesine rağmen ne ses kesildi ne gürültü bitti . çocuklardan çok ( 4 çocuk ) anne babanın büyük büyük harflerle konuşmaları rahatsız ediyor . gündüz ayrı gece ayrı gürültü . yönetici ile görüştük halledicem dedi konuştu fakat değişen birşey olmadı . baktım ses kesilmiyor gittim kendim uyardım buda fayda etmedi . ev sahiplerini aradım durumu anlattım o arayıp uyardı 2 gün düzelme nin ardından gene aynı . ne yapmam lazım ne söylemem lazım artık bilmiyorum . ne gece ne gündüz huzur diye birşey kalmadı . çirkinleşmek de istemiyorum ama artık evde yaşanmaz hale geldi .ciddi ciddi satıp gitmek fikri de geliyor aklıma .
Allah yardımcınız olsun çok zor durumunuz gerçekten . Siz daha fazla gürültü yapın . Hoparlör alın o duvara yaslayın iyice . Bizim üst katımız öyleydi . Bir katta 4 daire toplamda 11 daire şikayetçiydi ama sonuç alınamadı . En son her gürültü patırtı olunca polisi aramaya başladı biri adam karısını öldürüyor diye , epey etkili oldu . Ben de aramıştım 5 kere polisi . En sonunda yıldılar çıktılar .
Evi satınca yenisini alabilecekseniz siz bilirsiniz .

Hiç sevmem böyle bi şeyi ama siz de aynısını yapsanız anlarlar mı acaba? Çünkü bilerek gürültü yapmıyorlar anladığım kadarıyla, bazıları cidden çok yüksek sesle konuşuyor, fısıldarken bile bağırıyorlar. 4 çocukları varsa bi şekilde seslerinin yüksek çıkmasına da alışmışlardır düzeltmeleri sözel olarak uyarmakla pek mümkün görünmedi gözüme. Ama siz de benzerini yaptığınızda belki durumun ne derece rahatsızlık verici olduğunu anlarlar.

Çok zor bir durum. Cidden Allah yardımcınız olsun. Bende sese karşı aşırı duyarlı biriyim. Birde malesef şöyle bir özelliğimde oluyor. Eğer o gürültüyü hep duyuyorsam. Beynim onu 2,3 le çarpıyor. Sessiz ortamda bile duyuyormuş hissi oluyor. Kafayı yeme raddesine geliyorum. Öğrenciliğimden beri kalem çevirme sesi, fosforluyla çizme sesi, fareye tıklama sesi bunlarda bile büyük olay çıkarıyordum. Yurttaki çalışma odası olsun yada okuldaki kütüphane olsun. Komşularla da daha geçenlerde çıldırıyordum. Merdiven sesi direkt bizim evdeydi. Heralde topukluyla sürekli inip çıkıyorlar gibi düşünmeye başlamıştım. Ve sürekli zıplama sesi. Eşim artık gidip kapılarına uyardı. Şükür ses kesildi. Açıkçası sizede polis çağırın demek istiyorum. tüm seçenekler bitmiş çünkü her şeyi yapmışsınız.

güriltü durumunda zabita ilk uyari yapiyormus ikincide ceza yaziyormus iyice arastirin bence bunu

keske kapisina gitmeden direkt zabita ile cozseydiniz

simdi basvursaniz sizin sikayet ettiginizi anlayip daha da bilenirler
İnsan sesi cezai işlem yapılacak gürültü kategorisinde değil yalnız. Şikayet ettiğinizde evinize gelip desibel ölçümü yapıyorlar, yasal sınırın üzerindeyse işlem yapıyorlar. İnsan sesi adam hoparlör yutmadıysa yasal sınırın üzerine çıkamaz.

İnsan sesi cezai işlem yapılacak gürültü kategorisinde değil yalnız. Şikayet ettiğinizde evinize gelip desibel ölçümü yapıyorlar, yasal sınırın üzerindeyse işlem yapıyorlar. İnsan sesi adam hoparlör yutmadıysa yasal sınırın üzerine çıkamaz.
ne yapmam gerekiyor peki ?

Hiç sevmem böyle bi şeyi ama siz de aynısını yapsanız anlarlar mı acaba? Çünkü bilerek gürültü yapmıyorlar anladığım kadarıyla, bazıları cidden çok yüksek sesle konuşuyor, fısıldarken bile bağırıyorlar. 4 çocukları varsa bi şekilde seslerinin yüksek çıkmasına da alışmışlardır düzeltmeleri sözel olarak uyarmakla pek mümkün görünmedi gözüme. Ama siz de benzerini yaptığınızda belki durumun ne derece rahatsızlık verici olduğunu anlarlar.
maalesef gündüz evde değilim hafta sonları evdeyim bir de akşamları benim de küçük çocuğum var dikkat ediyorum herşeye kısasa kısas yapmam zor bir ihtimal ancak hafta sonları

herkese merhaba,

Bütün apartman sikayetci olsa cikarilir 1 sene kira degil 10 senelik verselerde sorun olmaz ama sizden baska rahatsiz olan yoktur sanirim o yüzden bencede zabitalara sikayet edin illaki gereken seyler yapılır

eşimin hoparlörü var acaba kapı önüne krup sabah 06:00 da ses mi yapsam :) şaka bir tafara cidden bu sorunu birşekilde halletmem gerekiyor

bilerek mi yapiyorlar yoksa normal konusma sesi mi bu? yani kavga gurultu mu yoksa normal aile ici konusmalari mi?

mesela benim nisanlim asiri seslidir yani o asagida su icse ben yukaridan anlarim onun su ictigini. bardagi tezgaha koymasi suyu doldurmasi bile asiri seslidir ama istemsiz yapar. uyarinca dikkat etmeye calisip daha cok ses cikarir. belki bu insanlar da oyle olabilir eger kasitli yapmiyorlarsa. yine de bu onlara sizi rahatsiz etme hakki vermez tabi ki. oyle ya da boyle ogrenmeleri gerekir sessiz olmayi.

Bütün apartman sikayetci olsa cikarilir 1 sene kira degil 10 senelik verselerde sorun olmaz ama sizden baska rahatsiz olan yoktur sanirim o yüzden bencede zabitalara sikayet edin illaki gereken seyler yapılır
bizden başka şikayet eden bahsettiğim komşunun üst kattı bir de bizim kattakiler birden fazla yani

ne yapmam gerekiyor peki ?
İnsan sesi yaşamın olağan akışı olarak kabul edildiği için bişey yapamazsınız sanırım. Kavga şiddet falan olsa ya da tv/müzik sesi olsa bir yaptırım hakkınız olur da şu durumda maalesef yok.

Kendi evinizse ses yalıtımı yaptırabilir ya da yapabilirsiniz ortak duvarlara.

bilerek mi yapiyorlar yoksa normal konusma sesi mi bu? yani kavga gurultu mu yoksa normal aile ici konusmalari mi?

mesela benim nisanlim asiri seslidir yani o asagida su icse ben yukaridan anlarim onun su ictigini. bardagi tezgaha koymasi suyu doldurmasi bile asiri seslidir ama istemsiz yapar. uyarinca dikkat etmeye calisip daha cok ses cikarir. belki bu insanlar da oyle olabilir eger kasitli yapmiyorlarsa. yine de bu onlara sizi rahatsiz etme hakki vermez tabi ki. oyle ya da boyle ogrenmeleri gerekir sessiz olmayi.
hepsi çok yüksek sesle iletişim kuruyorlar . çocukların koşuşturmaları çığlıkları ağlamaları anne babanın yüksek ses ile konuşmaları . çocukları çıkardığı gürültü 2-3 saat ise anne babanın ki kesintisiz

İnsan sesi yaşamın olağan akışı olarak kabul edildiği için bişey yapamazsınız sanırım. Kavga şiddet falan olsa ya da tv/müzik sesi olsa bir yaptırım hakkınız olur da şu durumda maalesef yok.

Kendi evinizse ses yalıtımı yaptırabilir ya da yapabilirsiniz ortak duvarlara.
ses yalıtımı araştırayım bunu çekilecek gibi değil artık

X