Komşu terörü

Nasıl bir balkonunuz var hayal edemedim. Yeni binalarda balkon betonu en az bir metre aşağı kata yada yana sıçrama gibi bir ihtimal yok neden yikanmasin 🤣 hayır olayı kültüre falan nasıl bagladiniz orası da ilginç . Mahalle arası kültürünun ne alakası var 😅
Yeni binaların hepsinde balkon kenar duvarı yok maalesef, yan apartmanım 3 senelik ve tüm balkonlarında kenarlar 1 cm’lik mermerle döşenip üstlerine cam konulmuş, mermerle cam arasında da birkaç cm’lik boşluk var geçen sene komşulardan bir tanesi balkon yıkamış küçük çocuğu da annesinin işi bitikten sonra balkondaki musluğu açık bırakmış, su taşmış taşmış gider de sıkıntılıymış su hem balkondan bahçeye hem de alt katındaki dairenin oturma odasına inmiş.

Yeni binaların hepsinde balkon kenar duvarı yok maalesef, yan apartmanım 3 senelik ve tüm balkonlarında kenarlar 1 cm’lik mermerle döşenip üstlerine cam konulmuş, mermerle cam arasında da birkaç cm’lik boşluk var geçen sene komşulardan bir tanesi balkon yıkamış küçük çocuğu da annesinin işi bitikten sonra balkondaki musluğu açık bırakmış, su taşmış taşmış gider de sıkıntılıymış su hem balkondan bahçeye hem de alt katındaki dairenin oturma odasına inmiş.
Yani onu yapan mimar da kör muymuş. Belki şehirden şehire fark ediyordur. Ben Ankara da yaşıyorum burada genellikle yüksek betonlu oluyor balkonlar.

Yani böyle bir durumda da balkon yıkanmaz bben komşu olsam gerçekten çıldırırdim.

Kaşık kadar balkon azıcık suyla yıkıyorum ve kimsenin balkonuna akmıyor gider borusu yanda. Yandaki boş araziye gidiyor sular. Yoldan geçen olmasın diye de gecenin bir yarısı yıkamayı tercih ettim. Kimse yoktu baktığımda birden birisi bağırmaya başladı.. Süpürüp silinecek durumda değildi bayağıdır su akmasın diye yikamamistim..
Vilada kovasına su doldurup silebilirdiniz, suyu da banyoya dökerdiniz.

Yani onu yapan mimar da kör muymuş. Belki şehirden şehire fark ediyordur. Ben Ankara da yaşıyorum burada genellikle yüksek betonlu oluyor balkonlar.

Yani böyle bir durumda da balkon yıkanmaz bben komşu olsam gerçekten çıldırırdim.
Şehirden şehire değil de projeden projeye değişiyor benim balkonların da etrafı 50 cm üzerinde bir tuğla duvarla örülmüş o duvarın üzerine süsleme maksatlı cam döşenmiş, ki apartmanımda sürekli yaşayan bir biz bir de bekar bir hanım var diğer daireler yılın 11 ayı boş, giderlerimizde sıkıntı yok etrafa su sıçratma problemi de yok ama buna rağmen biz bir tek yaza girerken şöyle bir yıkıyoruz diğer zamanlar silme işlemi yapıyoruz, zaten gereksiz uzunlukta hiç kullanılmayan bir balkon, yıkayıp su israfı yapmaya değmiyor😬

Şehirden şehire değil de projeden projeye değişiyor benim balkonların da etrafı 50 cm üzerinde bir tuğla duvarla örülmüş o duvarın üzerine süsleme maksatlı cam döşenmiş, ki apartmanımda sürekli yaşayan bir biz bir de bekar bir hanım var diğer daireler yılın 11 ayı boş, giderlerimizde sıkıntı yok etrafa su sıçratma problemi de yok ama buna rağmen biz bir tek yaza girerken şöyle bir yıkıyoruz diğer zamanlar silme işlemi yapıyoruz, zaten gereksiz uzunlukta hiç kullanılmayan bir balkon, yıkayıp su israfı yapmaya değmiyor😬
Oturduğum sitede balkona çamaşır asmak dahi yasak (görüntü kirliliği, başkalarının deterjanlı çamaşırları solumaması gibi sebeplerle) herkes de uyuyor kurallara. Toplu yaşamın kurallarına uymak zorunda herkes.

Oturduğum sitede balkona çamaşır asmak dahi yasak (görüntü kirliliği, başkalarının deterjanlı çamaşırları solumaması gibi sebeplerle) herkes de uyuyor kurallara. Toplu yaşamın kurallarına uymak zorunda herkes.
Sitelerin yönetmelikleri nasıl desem daha nizami, kardeşimin oturduğu sitede de çamaşır asmak, balkon yıkamak, silkeleme vb kesinlikle yasak ama müstakil apartmanlarda daha esnek kurallar mevcut lakin yine de bence de toplu yaşamın yazılı kuralları var, yazılı olmayan ama başkasını rahatsız etmeyecek şekilde davranmamız da gerekiyor, biz müstakil bir apartmandayız bina komple boş neredeyse silkeleme yapmam, balkon yıkamam, sigara içiyorum evin her balkonunda küllüğüm ve çöp kutum var yani etrafa çöp savurmam, dışarıya gürültü gitmemesine dikkat ederim ama bu kadar itinaya ne oluyor dersiniz 🙄

Yan apartmanımda sanki müstakil evinde yaşıyor gibi yaşayan bir aile var, bahçede mangal keyfi:))) kendi binalarındaki komşular da dahil yıkadığı çamaşırı mı kokar, komşularının evinin içine mangal dumanı mı gider diye düşünmez, maşalllah bir torunları var Allah bağışlasın bebeklere diyecek tek lafım yok fakat sabah 7’den itibaren günü bahçede yaşadıklarından komşular uyuyor mu hasta mı diye düşünmezler, ellerinde bir sesli oyuncak sabah 7 gece 1 o oyuncağın cıkıdık dıııııııkkkk fati fit füüüüütttt seslerinin yanısıra makamsız düzensiz bir şekilde söylenen çocuk şarkısıyla tımarhanede yaşıyor gibiyiz, uyarsak bebeğe bahane buluyoruz sanacaklar zira günümüz ebeveynleri ve torun sahibi insanları çocuğa laf ediliyor gibi tavırlara giriyor mevzu bebek değil bebeği oyalarken kendi çıkardıkları seslerin çevreyi rahatsız edeceğini düşünmemeleri, çocuklarda ebeveynlerden göre göre gürültülü yaşamanın normal olduğunu düşünüyor ve böyle böyle toplu yaşam kuralları diye bir şey kalmıyor maalesef.

Sitelerin yönetmelikleri nasıl desem daha nizami, kardeşimin oturduğu sitede de çamaşır asmak, balkon yıkamak, silkeleme vb kesinlikle yasak ama müstakil apartmanlarda daha esnek kurallar mevcut lakin yine de bence de toplu yaşamın yazılı kuralları var, yazılı olmayan ama başkasını rahatsız etmeyecek şekilde davranmamız da gerekiyor, biz müstakil bir apartmandayız bina komple boş neredeyse silkeleme yapmam, balkon yıkamam, sigara içiyorum evin her balkonunda küllüğüm ve çöp kutum var yani etrafa çöp savurmam, dışarıya gürültü gitmemesine dikkat ederim ama bu kadar itinaya ne oluyor dersiniz 🙄

Yan apartmanımda sanki müstakil evinde yaşıyor gibi yaşayan bir aile var, bahçede mangal keyfi:))) kendi binalarındaki komşular da dahil yıkadığı çamaşırı mı kokar, komşularının evinin içine mangal dumanı mı gider diye düşünmez, maşalllah bir torunları var Allah bağışlasın bebeklere diyecek tek lafım yok fakat sabah 7’den itibaren günü bahçede yaşadıklarından komşular uyuyor mu hasta mı diye düşünmezler, ellerinde bir sesli oyuncak sabah 7 gece 1 o oyuncağın cıkıdık dıııııııkkkk fati fit füüüüütttt seslerinin yanısıra makamsız düzensiz bir şekilde söylenen çocuk şarkısıyla tımarhanede yaşıyor gibiyiz, uyarsak bebeğe bahane buluyoruz sanacaklar zira günümüz ebeveynleri ve torun sahibi insanları çocuğa laf ediliyor gibi tavırlara giriyor mevzu bebek değil bebeği oyalarken kendi çıkardıkları seslerin çevreyi rahatsız edeceğini düşünmemeleri, çocuklarda ebeveynlerden göre göre gürültülü yaşanmanın normal olduğunu düşünüyor ve böyle böyle toplu yaşam kuralları diye bir şey kalmıyor maalesef.
İşte bu sebeplerle site yaşamı her zaman tercihim oluyor, çünkü bizim toplumun büyük kısmı bir kural yazılı olmadığı sürece nezaket gösterip insanları rahatsız etmeyeyim diye düşünmez. Özellikle son yıllarda çocuğunu dünyanın merkezi gören aile sayısı çoğaldı. Sitede akşam belli bir saatten sonra insanlar çocuklarını bahçeden almak zorunda. Belki samimiyetten uzak daha resmi bir yaşam ama kafa kulak rahat oluyor.

İşte bu sebeplerle site yaşamı her zaman tercihim oluyor, çünkü bizim toplumun büyük kısmı bir kural yazılı olmadığı sürece nezaket gösterip insanları rahatsız etmeyeyim diye düşünmez. Özellikle son yıllarda çocuğunu dünyanın merkezi gören aile sayısı çoğaldı. Sitede akşam belli bir saatten sonra insanlar çocuklarını bahçeden almak zorunda. Belki samimiyetten uzak daha resmi bir yaşam ama kafa kulak rahat oluyor.
Büyükşehirlerde ve merkezi bölgelerde yaşayınca öyle ama bizimki gibi küçük yerlerde daha kent yaşamına adapte olmamış ilçe statüsüne yeni geçmiş yerlerde maalesef toplu yaşam kuralına uyan yok, ki ben komşuluk ilişkileri olan biri de değilim bulunduğum yere 11 yıl önce geldik sokakta kim kimdir ismi nedir bilmiyorum bile 😬 işin acıklı yanı buraya gelenlerin büyük bir kısmı İstanbul Ankara İzmir gibi büyükşehirlerde apartmanlarda sitelerde yaşayan yazdan yaza kendilerini buraya atan kişiler, bilmediklerini sanmıyorum büyükşehirlerde nelerden kısıtlanmışlarsa onları burada yapıyorlar😂

Rahatsızsan dağ başına git diyecekler de 🤣🤣neden rahatsız etmemek varken rahatsız olanı kapı dışarı ediyorlar onu da anlamıyorum, çocukları özgür büyütmek diye bir kavram var eyvallah ama özgür büyütmek kuralsızlık değildir, çocuklara tek sözüm yok onlar ebeveynlerine göre şekil alan fidanlar gibiler, sözüm ebeveynlere apartman bahçesinde mangal yakıp komşuların kapı penceresi mi açık etrafa kokar mı alamayan var mıdır canı çeker mi diye düşünmeyen, günü bahçede yaşayıp sabahın 7’sinde dahi gürültü yapmaktan çekinmeyen anne baba anneanne babaanne elinde büyüyen çocuğun kuralları da olmaz.

Hanımlar direk konuya gireceğim. Ben yeni bir eve taşındım henüz 3 4 ay oldu. Ailem yatılı kalmaya gelmişti. Bende babam sigara içiyor diye balkonu yıkayim dedim ki kutu gibi balkonum var. Apartmanında dış cephesinde gider boruları çatlak su aşağıya akıyor ister istemez. Birden aşağıdan ses geldi balkonu yıkayan kim diye feryat figan bende dedim eyvah birinin çamaşırı falan mı vardı acaba diye efendim dedim baktım aşağıya kaldırımda bir kadın su fışkırttın aşağıya diye bağırıyor. Dedim hayır bakın borular çatlak. Yok diyor gördüm sen su fışkırttın bak hayatım benim elimde degil su akıtıyor giderden diyorum. Yok diyor sen kkmin kiracısısın avaz avaz... Ne yapacaksın kimin kiracısı olduğumu ben oturuyorum burda benim muhatabın diyorum ama anlamıyor. Hayır yani kim olduğu da belli değil yani balkonuna mi geldi kendine mi geldi apartmandan mi değil mi belli değil sadece su fişkırttın diyor. Anlayamadım. Neyse dedi hanfendi şu suyu durdur. (borudan akan su) Dedim hani ben fiskırtiyordum suyu ne oldu ben mi döküyorum şuan. Yok hala bağırıyor suyu durdur diye. Boruya girip suyu kesicem sanki. Sonra seni ev sahibine şikayet edicem benim muhatabım sen değilsin gerizekali dedi hızlıca gitti. Bende dedim benim muhatabımda sen değilsin gerizekalı da sensin dedim. Tüm sinir sistemim bozuldu gece gece deli mıydı neydi yani. Hayır su gelmişte olabilir yani balkon yıkıyorum sonuçta ama bunun kiracıyla ev sahibine söylemekle me alakası var. Normalde özür diler çekilirim öylesi bir durumda ama ev sahibi muhabbeti yapınca sinirlendim dilemedim özür falan ki ona ne gibi bir zararı dokundu onuda anlayamadım henüz.

Uslup yanlış olabilir ama tamamende haksız değil

Böyle bir konu lazımmış iç döküp rahatlamak için.
İşte maalesef her şey tepeden tırnağa yanlış, sokak arası müstakil yapılaşmalarda 2 bina arası mesafe çok az, dip dibe yapılar, müteahhitlerin para kazanma hırsı yüzünden ince inşaata giren gider boruları ses ve ısı yalıtımları vb yalap şap iş ve işçilik yapmaları, insanların maalesef birçoğunun toplu yaşam kurallarına uymamaları derken komşu sorunları asla bitmeyecek katlanarak büyüyecek ne yazık ki.

Offf ne yazmışım komşu terörü diye bir şey varsa galiba onu yaşayan benim 😂

Abla bir parça da bu yüzden müstakil eve geçtim, 2 katlı kendi bahcesi kendi garajı olan mis gibi bir evim var vallahi rahatlikmis.
Oturanlar yıllardır oturuyor, medeniyet var mahallede bence sitede otomatik bir gerginlik oluyor :KK70:
Evcil hayvanım var bilenler vardır, o bile rahatladi mutluluktan zıp zıp ki eski sitede maskot gibiydi
Ben 1 balkonu çok nadir yıkıyordum hem giriş kat hem onu otopark 2 saate balkon kum fırtınası yemiş gibi oluyordu
Simdi mis gibi yaşıyorum çöpte benim temizlikte benim dünya varmış:KK70:

Abla bir parça da bu yüzden müstakil eve geçtim, 2 katlı kendi bahcesi kendi garajı olan mis gibi bir evim var vallahi rahatlikmis.
Oturanlar yıllardır oturuyor, medeniyet var mahallede bence sitede otomatik bir gerginlik oluyor :KK70:
Evcil hayvanım var bilenler vardır, o bile rahatladi mutluluktan zıp zıp ki eski sitede maskot gibiydi
Ben 1 balkonu çok nadir yıkıyordum hem giriş kat hem onu otopark 2 saate balkon kum fırtınası yemiş gibi oluyordu
Simdi mis gibi yaşıyorum çöpte benim temizlikte benim dünya varmış:KK70:
Ablacım keşke burada da müstakil ev olsa evi satıp giderim ama müstakil dedikleri dahi dördüz villa tipi yapılar, bahçe ortak duvarlar birbiriyle yapışık, sözde havuz var ama ortak öyle bir yerde hepten çıldırırız🤣 sahipsiz terk edilmiş bir ada mı bulsak diyoruz eşimle, adayı eker biçeriz, su yapıcılar var denizden içme suyu yaparız, güneş panelleriyle elektrik sağlarız balık da tuttuk mu tamamdır, insansız hava sahası arıyoruz artık, elinde satılık ada olan var mı🤣🤣

Yani dediğim gibi benim takıldığım nokta balkon yıkama ve kültür ile ilişki kuramadım. Eğer zaten yıkamaya uygun değilse ve etrafındaki herhangi bir yapıya su sicriyorsa normal insanların bunu yapmaması lazım . Yani bu çamaşır asmak , ne bileyim halı yıkamak veya çırpmak gibi asla yapılmaması gereken birşey değil .

Ablacım keşke burada da müstakil ev olsa evi satıp giderim ama müstakil dedikleri dahi dördüz villa tipi yapılar, bahçe ortak duvarlar birbiriyle yapışık, sözde havuz var ama ortak öyle bir yerde hepten çıldırırız🤣 sahipsiz terk edilmiş bir ada mı bulsak diyoruz eşimle, adayı eker biçeriz, su yapıcılar var denizden içme suyu yaparız, güneş panelleriyle elektrik sağlarız balık da tuttuk mu tamamdır, insansız hava sahası arıyoruz artık, elinde satılık ada olan var mı🤣🤣

Ne diyeceğimi bilemedim su an :KK70:
Bizim sokakta boş bir ev gördüm gel yerleşin ayarlarız birseyler :KK70:
Ben oradan da güya memnundum ama yok ya bu rahatlıkmis vallahi
Sokaklarda geniş, çift sıra park et 2 şerit araba geçer zamanında çok güzel planlama yapılmış. Bugün ise başladım ben kış geliyor sanıyorum meğer evin olduğu muhitte nem yokmuş sıcaktan imdat diye bağıracak haldeyim:KK70:
Tek kusuru 3 tane balkonu var yıka yıka sil sil bitmez :KK70:
Konuyla bağlayıp kaçayım ben :KK70:

İşte maalesef her şey tepeden tırnağa yanlış, sokak arası müstakil yapılaşmalarda 2 bina arası mesafe çok az, dip dibe yapılar, müteahhitlerin para kazanma hırsı yüzünden ince inşaata giren gider boruları ses ve ısı yalıtımları vb yalap şap iş ve işçilik yapmaları, insanların maalesef birçoğunun toplu yaşam kurallarına uymamaları derken komşu sorunları asla bitmeyecek katlanarak büyüyecek ne yazık ki.
İş güvenliği de yerlerde annemler hâlâ Malatya'da deprem bölgesinde yaşıyor, tamire giden yan binalarında dış cephe güçlendirmesinde çalışan iki işçi iskele çökmesi sonucu gözlerinin önünde düşüp ölmüş 🙁 bu ülkede tepeden tırnağa her şey hatalı, her şey yanlış.

İş güvenliği de yerlerde annemler hâlâ Malatya'da deprem bölgesinde yaşıyor, tamire giden yan binalarında dış cephe güçlendirmesinde çalışan iki işçi iskele çökmesi sonucu gözlerinin önünde düşüp ölmüş 🙁 bu ülkede tepeden tırnağa her şey hatalı, her şey yanlış.
Bizim kombi oturma odasında 🙈 heran patlar gaz sızar korkusuyla 5 seneyi devirdim . İlk defa böyle bir saçmalıkla karşılaştım bu neyin kafası hangi mantıkla bunu buraya koymuşlar anlamadım . Bu binada komple böyle . Mütahit ev yapmış ama mantığına uyduramamış 🤣🤣 sana katılıyorum bu ülkede herşey çıkara dayalı , adamlar pisi pisine iskeleden düşüp ölmüş 😢 tedbir yok bişey yok

X