Konjenital adrenal hiperplazi ve infertilite

işte işin ilginç yanı bu bahsettiğin hormonların tamamı normal değerlerde sadece 17 alfa yüksek ama prolaktinim düşüyor ben de anlamadım

tek başına 17 alfa nın yüksek olması bile KAH teşhisi için yeterli.benim bir önceki mesajımda yazdığım androjen türevli hormonların pek çoğu adrenal bezlerden üretiliyor,pek çoğu ara kademe hormonlar yani kiminde sadece 17 alfa oh prog.hormonu yüksekken kiminde buna ilaveten olarak diğer ara kademe androjen hormonlarının yüksekliği de eşlik edebiliyor.
ilginçtir dönem dönem hormon değerleri arasında da epey fark oluyor.17 alfa 3 ay 46 dan büyük çıkmıştı,geçen hafta tekrar bakıldı 26 çıktı.üstelik tüm bunlar ilaçsız değerler.
benim de canımı sıkan şey şu kortizolümüz normalken kortizol ilaçları kullanmak zorunda olmamız kortizol değerlerimizi yükseltecek belki de normal değerlerinin üstüne çıkaracak bu da farklı sağlık sorunları yaratabilir.tabii kortizolü hele hele hamile iken kullanmamak daha çok sıkıntı yaratacak.ben mecburen kullanacağım kortizol.umarım doktorlarımız kullanacağımız ilaçla kortizolü normal referans aralığında tutmayı başarır arkadaşlar.

merhaba karakedi!nasılsın canım?mesajını aldım teşekkür ederim.benim 100 mesaj kotası dolmadığı için özelden mesaj atamadım arkadaşım.

tek başına 17 alfa nın yüksek olması bile KAH teşhisi için yeterli.benim bir önceki mesajımda yazdığım androjen türevli hormonların pek çoğu adrenal bezlerden üretiliyor,pek çoğu ara kademe hormonlar yani kiminde sadece 17 alfa oh prog.hormonu yüksekken kiminde buna ilaveten olarak diğer ara kademe androjen hormonlarının yüksekliği de eşlik edebiliyor.
ilginçtir dönem dönem hormon değerleri arasında da epey fark oluyor.17 alfa 3 ay 46 dan büyük çıkmıştı,geçen hafta tekrar bakıldı 26 çıktı.üstelik tüm bunlar ilaçsız değerler.
benim de canımı sıkan şey şu kortizolümüz normalken kortizol ilaçları kullanmak zorunda olmamız kortizol değerlerimizi yükseltecek belki de normal değerlerinin üstüne çıkaracak bu da farklı sağlık sorunları yaratabilir.tabii kortizolü hele hele hamile iken kullanmamak daha çok sıkıntı yaratacak.ben mecburen kullanacağım kortizol.umarım doktorlarımız kullanacağımız ilaçla kortizolü normal referans aralığında tutmayı başarır arkadaşlar.

o kadar haklısın ki 17 alfanın oynama olayını ben strese bağlıyorum sonuçta kortizol stres hormonu ve o oynadıkça hormon değerlerimizde oynuyor hatta bildiğim kadarıyla test yaptırırkenki ruh halimiz ve saat bile etkili. senin gibi ben de vücudumuzda kortizol varken neden kullandığımızı anlamıyorum heralde yetmiyor. ama zaten olduğu için gereksiz yere kilo alıyoruz ben dikkat etmeme rağmen şişmeye başladım bile ne yazık ki.
hamilelik çalışmalarına başladın mı ben hep endokrine gidiyordum ama artık pek bir faydası yok gibi sonuçta ilacı kullanıcam bir de kadın doğumcuya gidip konuşayım diyorum bazen onlar daha yol gösterici oluyorlar zaten endokrincim genetik takip yapılacaktır diye yazdı.
fazla kortizol kullanımı bildiğim kadarıyla cushing hastalığı falan yapıyor. peki hamileyken kullanmanın bebeğe bir zararı olabilirmi acaba ben ilacın prospektüsüne baktım fetüse zarar verir diyor. senin bu konuda bilgin varmı anatolya

kendine çok iyi bak görüşürüz.

kızlar endokrinden geldim hemen bahsedeyim eski raporları gördü ama illa adet olunca tekrarlayalım testleri şimdilik birşey kullanmayacağım.
sebic88 canım genital anormaliyi sordum daha ben çocuğum olursa genital demeden evet o ihtimal var dedi yalnız sen taşıyıcı olsanda o ihtimal var peki ne yapcaksın dedi gebe kaldığından andan titibaren sıkı ve disiplinli kontrolle gerekli ilaçlarıda kullandığında bebeğinde genital bozukluk olmaz dedi.
bende 21 hidroksilaz eksikliği varmış tam teşhisim bu işte yani tabikide kah ım.

o kadar haklısın ki 17 alfanın oynama olayını ben strese bağlıyorum sonuçta kortizol stres hormonu ve o oynadıkça hormon değerlerimizde oynuyor hatta bildiğim kadarıyla test yaptırırkenki ruh halimiz ve saat bile etkili. senin gibi ben de vücudumuzda kortizol varken neden kullandığımızı anlamıyorum heralde yetmiyor. ama zaten olduğu için gereksiz yere kilo alıyoruz ben dikkat etmeme rağmen şişmeye başladım bile ne yazık ki.
hamilelik çalışmalarına başladın mı ben hep endokrine gidiyordum ama artık pek bir faydası yok gibi sonuçta ilacı kullanıcam bir de kadın doğumcuya gidip konuşayım diyorum bazen onlar daha yol gösterici oluyorlar zaten endokrincim genetik takip yapılacaktır diye yazdı.
fazla kortizol kullanımı bildiğim kadarıyla cushing hastalığı falan yapıyor. peki hamileyken kullanmanın bebeğe bir zararı olabilirmi acaba ben ilacın prospektüsüne baktım fetüse zarar verir diyor. senin bu konuda bilgin varmı anatolya

kendine çok iyi bak görüşürüz.

bana da kortizol başlanacak ancak yurt dışından getirtilenlerden olacak.onların yan etkisi daha azmış.benim jinekologum beni endokrine paslamıştı kortizol başlansın diye.tam yurt dışı ilaca başlanacaktı derken jinekolojik birkaç sorunum çıktı,birkaçı bir arada seyredince beni sıkıntıya sokuyor,herşeyin rayına girmesi epey zaman alacak.yani hiç hesapta olmayan sürpriz şeyler yaşamaya başladım.bu da benim birkaç adım daha atayım ileriye derken,birkaç adım geriye düşürdü.inşallah üstesinden gelebilirim.
canım senin ilaç hangisi d...rt mu,yurt içindeki ilaçların yan etkisi yurt dışındakinden daha fazla olduğunu söylüyorlar.ama sana şunu diyeyim zararı olmayan ilaç ta yok hani.bütün ilaçların yan etkisi var.istersen doktoruna benim ilaçtan bahset,belki sana da uygun görür " hidrokortizon"u.benim doktorum bulunduğu hastanede 5 kah hastasına denk gelmiş,hamile iken kullandılar bir zararı olmadı dedi.bende yıllar önce kemik erimesi meydana geldiği için yurt dışındakini kullanmaya mecburlar.
kullandığımız ilacın ufak tefek etkileri olabilir belki ancak kullanmamamız sonucunda bebeğin dış genital bölgesinde anomali ile doğması daha büyük bir sıkıntı.
ben yıllar önce d.. rt kullandığımda bağışıklık sistemim adeta çökmüştü,bir grip olduğumda hem çok ağır geçiriyordum hem de 1.5 kadar sürüyordu geçmesi.yaraların iyileşmesi de biraz gecikiyor.ama şimdi tecrübeliyim.ilaca başlanacağı zaman herşeye dikkat edeceğim.yediğime ,içtiğime, tuzuma dikkat edeceğim ve inşallah bir de sprora başlarım diye düşünüyorum.unutma ki önce bizim sağlığımız önemli biz sağlığımıza dikkat edersek bebekte inşallah çok sağlıklı olacak.kendine iyi bak canım.

Kızlar infertilite tedavisine devam edip etmeme konusunda çok kararsızım. biraz ara verip tüp bebeğe geçeyim diyorum bir yandan da acaba bir aşılama daha denesem mi diyorum. kafam karışık. yorgunum. sağlıklı kararlar veremiyecekmişim gibi hissediyorum.

Kızlar infertilite tedavisine devam edip etmeme konusunda çok kararsızım. biraz ara verip tüp bebeğe geçeyim diyorum bir yandan da acaba bir aşılama daha denesem mi diyorum. kafam karışık. yorgunum. sağlıklı kararlar veremiyecekmişim gibi hissediyorum.

içinden gelen sese kulak ver bence,umarım bu ses sana ışık tutar canım.bir aşılama mı denesem diyebiliyorsan bu içindeki dinamiklerin sesi olmalı ,inşallah canım bu kez problem olmadan her şey yolunda ilerler.

non-klasik arkadaşlarım!anestezi yapılması gereken bir durumda doktorunuz nasıl bir yol izledi,kortizol seviyeniz normal olduğu halde doktorunuz kortizol verdi mi anestezi öncesi,verdiyse kaç mg verdi arkadaşlar beni aydınlatırsanız sevinirim.

bana da kortizol başlanacak ancak yurt dışından getirtilenlerden olacak.onların yan etkisi daha azmış.benim jinekologum beni endokrine paslamıştı kortizol başlansın diye.tam yurt dışı ilaca başlanacaktı derken jinekolojik birkaç sorunum çıktı,birkaçı bir arada seyredince beni sıkıntıya sokuyor,herşeyin rayına girmesi epey zaman alacak.yani hiç hesapta olmayan sürpriz şeyler yaşamaya başladım.bu da benim birkaç adım daha atayım ileriye derken,birkaç adım geriye düşürdü.inşallah üstesinden gelebilirim.
canım senin ilaç hangisi d...rt mu,yurt içindeki ilaçların yan etkisi yurt dışındakinden daha fazla olduğunu söylüyorlar.ama sana şunu diyeyim zararı olmayan ilaç ta yok hani.bütün ilaçların yan etkisi var.istersen doktoruna benim ilaçtan bahset,belki sana da uygun görür " hidrokortizon"u.benim doktorum bulunduğu hastanede 5 kah hastasına denk gelmiş,hamile iken kullandılar bir zararı olmadı dedi.bende yıllar önce kemik erimesi meydana geldiği için yurt dışındakini kullanmaya mecburlar.
kullandığımız ilacın ufak tefek etkileri olabilir belki ancak kullanmamamız sonucunda bebeğin dış genital bölgesinde anomali ile doğması daha büyük bir sıkıntı.
ben yıllar önce d.. rt kullandığımda bağışıklık sistemim adeta çökmüştü,bir grip olduğumda hem çok ağır geçiriyordum hem de 1.5 kadar sürüyordu geçmesi.yaraların iyileşmesi de biraz gecikiyor.ama şimdi tecrübeliyim.ilaca başlanacağı zaman herşeye dikkat edeceğim.yediğime ,içtiğime, tuzuma dikkat edeceğim ve inşallah bir de sprora başlarım diye düşünüyorum.unutma ki önce bizim sağlığımız önemli biz sağlığımıza dikkat edersek bebekte inşallah çok sağlıklı olacak.kendine iyi bak canım.

ilaç konusunu doktoruma sorabilirim ama ne yazıkki randevu tarihim çook ileride gidip gelmemin bir faydası olmadığından ileri bir tarihe aldırdım. ben d..rt kullanıyorum prospektüsüne baktığımda çok da fazla bir yan etkisi yok aşırı kullanıldığında var diyor. ben düşük dozda kullanıyorum daha önce de kullandığımda herhangi bir yan etki yaşamamıştım. sonra da bıraktım zaten. bu ilacı çok yüksek dozda kullananlar varmış. eczacı demişti dikkatli olursan bir problem olmaz demişti. benim için öncelikli hormonlarımın düzelmesi bebeğim olduktan sonra bırakmayı düşünüyorum. sorabilirsem başka bir doktora sorucam ilaç olayını. sen ne kadar ara vermiştin ilaca

non-klasik arkadaşlarım!anestezi yapılması gereken bir durumda doktorunuz nasıl bir yol izledi,kortizol seviyeniz normal olduğu halde doktorunuz kortizol verdi mi anestezi öncesi,verdiyse kaç mg verdi arkadaşlar beni aydınlatırsanız sevinirim.

bunu bende endokrine sordum midem çok ağrıyor endoskopi çektirmem lazım ama genel anestezi ile çektirebilirim doktora bunu sorduğumda tam teşekküllü bi hastanede çektirebilirsin yalnız anestezi doktoruna durumundan bahset dedi gereken ayarlamayı yapar dedi.
diğer topikte sordum arkadaşlara nihal ve karakedi85 sorun olmuyor dediler.
bu arada kızlar tarlusal kullandım biteli 4 gün oldu tam 2 aydır adet olmuyorum 3.aya doğru gidiyorum 1 tane sağ overde 20 mm lik foliküler kist oluşmuş offf artık adet olmam şart endokrin kan tahlili bekliyor iyice daraldım.

bunu bende endokrine sordum midem çok ağrıyor endoskopi çektirmem lazım ama genel anestezi ile çektirebilirim doktora bunu sorduğumda tam teşekküllü bi hastanede çektirebilirsin yalnız anestezi doktoruna durumundan bahset dedi gereken ayarlamayı yapar dedi.
bu arada kızlar tarlusal kullandım biteli 4 gün oldu tam 2 aydır adet olmuyorum 3.aya doğru gidiyorum 1 tane sağ overde 20 mm lik foliküler kist oluşmuş offf artık adet olmam şart endokrin kan tahlili bekliyor iyice daraldım.

canım neden adet olmuyorsun doktorla konuştunmu şimdiye kadar olması lazımdı bahsettiğin ilaç adet söktürücümü

ben farlutal bittikten sonra 6. gun adet oldum canim. son asilamadan sonra bende de okmustu kist. 2 ay onunla ugrastim.

canım neden adet olmuyorsun doktorla konuştunmu şimdiye kadar olması lazımdı bahsettiğin ilaç adet söktürücümü

canım kürtajdan hemen sonra adet olamazsın demişti zaten doktorum araştırdım genelde 1.5 2 ay sonra olunuyormuş rahim kendini toparlayamadı gecen ay o yüzden olmadım ee tabi olmayınca kist yaptı bu ay da o kist yüzünden olamadım kullandığım ilaç söktürücü belirtilerim var ama inş olurum.

canım kürtajdan hemen sonra adet olamazsın demişti zaten doktorum araştırdım genelde 1.5 2 ay sonra olunuyormuş rahim kendini toparlayamadı gecen ay o yüzden olmadım ee tabi olmayınca kist yaptı bu ay da o kist yüzünden olamadım kullandığım ilaç söktürücü belirtilerim var ama inş olurum.

anladım canım kürtajdan sonra 1.5, 2 ay adet olunmadığını duymuştum ama bu kadar zor olduğunu bilmiyordum ama olursun hiç merak etme kürtajdan sonra 2 ay hamile kalmayın diyorlar ama sonra kolay hamile kalınıyormuş inşallah kısa zamanda kurtulursun bu sıkıntıdan

anladım canım kürtajdan sonra 1.5, 2 ay adet olunmadığını duymuştum ama bu kadar zor olduğunu bilmiyordum ama olursun hiç merak etme kürtajdan sonra 2 ay hamile kalmayın diyorlar ama sonra kolay hamile kalınıyormuş inşallah kısa zamanda kurtulursun bu sıkıntıdan

kürtajdan değil 2 ay 2 senede gecse ben zaten gebe kalamıyorum:)
güldüğüme bakma içim kan ağlıyor tabi ama stres yapmamam lazım işi gırgıra vuruyorum o yüzden.

kürtajdan değil 2 ay 2 senede gecse ben zaten gebe kalamıyorum:)
güldüğüme bakma içim kan ağlıyor tabi ama stres yapmamam lazım işi gırgıra vuruyorum o yüzden.

canım ya böyle umutsuz konuşma ben de umutsuzluğa kapılıyorum. ben henüz yeni başladım ama ne olacağı konusunda bir bilgim yok şimdilik kilo vermeye odaklandım biliyosundur kilo da 17 alfanın artmasına neden olan bir unsur zaten böyle hamile kalmak istemiyorum açıkçası.
hiç tüp bebek düşündünmü daha gençsin avantajlı olur benim bir akrabamın prolaktini çok yüksek olduğundan uzun dönem çocuğu olmamış tüp bebekle yaptı maşallah çok tatlı bir bebişi var.
görümcemin bir bebeği vardı kontrole gitmiş doktor sen pco var demiş biliyosun pco da da 17 alfa yüksek oluyor gebelik zor oluyor ve kistleri sınırdaymış büyükmüş yani sen nasıl hamile kaldın demiş şimdi ikinciye hamile ve haberi bile yoktu. çünkü istekli olmamış.
o yüzden psikolojiyle de ilgili bu durum belki istemeseydin ama o sırada korunmasaydın şimdi çocuğun vardı anlatabiliyormuyum. bazı insanlara bakıyorum hiçbir sorunu yok yine çocuk olmuyor
sen gönlünü ferah tut bol bol dua et inşallah en kısa zamanda bebişin olacak ben inanıyorum sana inandıkça kendime de inanıyorum.

güzelim biliyorum hiç kolay değil yaşadıkların ,söylemesi kolay gelse de bize olumlu düşünmenin zararı olmaz insana.sebic e katılıyorum.madem burda birbirimize bir nevi destek olmak için burdayız lütfen mümkün olduğu kadar olumsuzluk cümlesi kurmamaya çalışmalıyız.örneğin "....kadar zamandır olmuyor " gibi.benim için biraz beylik laflar bunlar diyebilirsin,bizde senin durumuna senin gibi yaklaşsak ya da bir başka arkadaşa onun yaşadığı sıkıntı düzeyinde ona yaklaşsak bu durumu daha da kötüleştirirdi değil mi canım.

bu arada kortizol filan da başlandı mı sana?benim doktorum kah -lılar çok düzenli regli olsa bile 17 alfaların yumurtlamayı etkileyebileceğini özellikle yumurtlama zamanını değiştirebileceğini söylüyor.bana 17 alfaların yüksek olduğu için gebelik öncesi iaç başlamalıyız dedi.nihayet başlandı bana da.ben de bir yakınımda duydum:Büyük bir folikül kisti olan bir bayan hamile kalmış ve zaman için de kisti eriyip kaybolmuş. sen de moral bizim için çok önemli.çalışıyorsun sanırım bir işte.zaman oluşturabiliyorsun çok sevdiğin bir etkinliğe zaman ayırmaya ne dersin?takı tasarımı,resim,biçki dikiş nakış v.b. ...inan insana bir etkinlik çok iyi geliyor.ruhunun yeniden yapılandığını,enerjisinin yeniden tazelendiğini hissediyor insan.bence sana iyi gelecek.geçmiş olsun canım tekrar.bol şans...

pptyacımşunu da belirtmek istiyorum 2 ayda 3 farklı jinekolojik sıkıntı yaşıyorum.hepsi üst üste gelişti.bir anda feleğim şaştı.1-2 hafta kendime gelemedim.genel anestezi aldım v.s. biliyorsun bizde anestezi de sıkıntı yaratıyor.doktorlar bu konuda bilinçli değiller maalesef.kimse risk almak istemiyor o ona gönderiyor o ona .bir de ayrıca bunlarla uğraşarak ekstra yıprandım.bir yığın prosedür ve uğraştan sonra şükür anestezim başarılı geçti.bu jinekolojik sorunları da aynı anda yaşayınca ,tek başına kah ın kendisine razıyım demeye başladım.tek başına kah olsa çok daha iyi değil mi fazlasına gerek yok :):):).sanırım 5-6 ay kadar uzayan bir tedavi süreci görünüyor bana. bu süre zarfında da gebelik yasak.yani düşünsene 17 alfalar düzene girsin diye gidiyorum başka başka şeyler çıkıyor ve gebelik deneme aşamasına bile geçemiyorum.ama ne yapabilirim buna da alıştırdım kendimi pek dert etmiyorum artık.canımız sağolsun ama değil mi?
allah bize ekstra hastalık hele hele jinekolojik ekstra hastalık vermesin.önce kadının kendi sağlığı sonra bebek diyor insan.
bana yanında ektrası olmayan bir kah lütfen.:):):)

X