Köpek sahiplenmeli miyim?

Jey N

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2018
1.192
2.164
Baktigim kediler de var, köpeklerim de. Kediler özgür ruhlu oluyorlar yani ilk aşıları ve korunma süreleri geçtikten sonra artık siz onların insanı oluyorsunuz. Ya da benimkiler öyle bilmiyorum.
Köpekler ise asla büyümeyen çocuklarınız oluyor. Uzun yıllar boyu 3 yaşında çocuk bakacak gücünüz varsa sahiplenin.
Kediler yıkanmaz ama köpekler en fazla ayda 1 kere çok zorunda olursanız yıkayabilirsiniz.
Aşılar, ilaçlar, özel mamalar, genetik hastalıklar, günlük egzersizler, eğitim vs gibi onlarca şey var düşünülmesi gereken ama en önemlisi, 2 gün sonra "ay ben yapamıyorum" deyip, bir barınağa bırakmayacaksanız sahiplenin.

zorunlunick

Kalıbım küçük ama Nemrut'un tarafında değilim 🙏
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2020
12.557
16.980
Woman ile ayni fikirdeyim. Kedi adeta bir çanta gibi. Götürdüğün yere gelir. Apartman hayatina uyumlu. Dogustan kum egitimli. Benim bu surecte kopegim olsa nasil disari cikarirdim diye düşünüp duruyorum. Eve bagli biri olarak benim icin en uygunu kediydi. Cok sukur kedim var. Siz de kendinizi bu acidan değerlendirin bence.
Bende tam aksine kediler evlerini kebdi alanı olarak belirler ve hiç biyere goturemezsinuz
Psikolojisi bozulur ortalığa iser yada yirticilasir diye duyuyordum hep

muhtesemgatsby

wubba lubba dub dub
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2020
1.119
4.954
Sizin olay " çocugum çok sıkıldı, kedileri de seviyor.kedi sahiplensek mi ? " gibi olmuş

Hayvan bakmak gerçekten zor
Belki ishal olacak ve halıya bile kaçırabilecek
O hayvanı böyle bi durumda sokağa birakmiyacaginiza eminmisiniz ?
Oda evin bir bireyi olacak ve size bağlanacak
Tüm olumsuzlukları düşünüp karar verin bence
Teşekkür ederim, bütün olumsuzlukları detaylıca düşüneceğim haklısınız.

Ailem ile ilgili konuda da şöyle söyleyeyim, ben plansız ve çok sonradan dünyaya gelen bir çocuğum. Benden sonra en küçük abim onunla da ile aramda 12 yaş fark var yani öyle düşünün. Evin en küçüğü de ben olunca sürekli benimle ilgilenmeye alışmışlar.

Ben doğmadan önce besledikleri kedi için de hep 'bizim kızımızdı' diyerek konuşurlar. Yani bana olan ilgileri artık fazla geliyor belki paylaşacak bir canlı olsa daha iyi olur diye düşündüm ama bencilce bir tutum sanırım.

Esila09

Nirvana
Pro Üye
1 Ekim 2010
12.602
23.644
Yapmayin sahiplenmeyin. Canlari var duygulari var sonra herkese dusman oluyorlar.
He kedi alip seveceksiniz diye de birsey yok bazi kediler asla dokundurmaz o zmn ne olacak.

Nihal Prime

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2021
1.261
3.241
40
Benim yakışıklı oğlum, Tosun ❤️ 8 yaşında melek oldu. Ben çocuğumu kaybetmiş gibi bir acı yaşadım. Maalesef Ömürleri çok kısa.
heveslenip köpek almayın. Köpek sahibi olmak 3 yaşında çocuk sahibi olmak gibi. Hep size muhtaç. Kendi başına yemek bulamaz, gezemez, bir yeri ağrırsa söyleyemez.
golden da büyük ırk. Şehir dışına çıksanız kime emanet edeceksiniz. Sizi tenzih ediyorum ama özellikle yazlıklarda çocukları oyalansın diye köpek alıyorlar sonra da terk ediyorlar. Yazık günah bu canlara.

Eklentiler

• 86C90D7F-D075-424D-8A96-42CC0BD8499E.jpeg
    86C90D7F-D075-424D-8A96-42CC0BD8499E.jpeg
    176,1 KB · Görüntüleme: 12

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 21-01-2022

Hamileliğimin 9. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 220 gün kaldı.

Bebeğinizin burnunu oluşturacak hücreler burun boşluğunda gelişmeye başlar. Yüz dokuları da temel yüz parçalarını oluşturmak üzere birleşmeye başlarlar. Ayak parmaklarının boğumları her bir ayak plağında görülmeye başladı. Ayak plağının üstündeki deri geri çekilerek gelecekte parmakları oluşturacak yapıya dönüşmeye başladı. Anneler yüzünü günde birkaç kez yıkayarak deri döküntülerine engel olabilirsiniz.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 4 gr. - Yaklaşık boyu : 16 mm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

muhtesemgatsby

wubba lubba dub dub
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2020
1.119
4.954
Benim yakışıklı oğlum, Tosun ❤️ 8 yaşında melek oldu. Ben çocuğumu kaybetmiş gibi bir acı yaşadım. Maalesef Ömürleri çok kısa.
heveslenip köpek almayın. Köpek sahibi olmak 3 yaşında çocuk sahibi olmak gibi. Hep size muhtaç. Kendi başına yemek bulamaz, gezemez, bir yeri ağrırsa söyleyemez.
golden da büyük ırk. Şehir dışına çıksanız kime emanet edeceksiniz. Sizi tenzih ediyorum ama özellikle yazlıklarda çocukları oyalansın diye köpek alıyorlar sonra da terk ediyorlar. Yazık günah bu canlara.
Ya çok tatlıymış, gerçekten üzüldüm kaybınıza.

Terk etmek gibi bir durum asla olamaz, ailem de öyle insanlar değil. Sadece doğru bakabilir miyiz düşüncesi var. Mesela bizim apartman başka apartmanların balkonunu da görüyor. Bir ailenin kedisi var. Büyük ve aşırı sevimli bir şey gerçekten balkondan bile kurduğumuz bağımız var. Hayvanı çok az içeri alıyorlar, sürekli balkonda. Annemle ben üzülüyoruz baya onun durumuna. Yani lafa gelince onlar da kedilerini sokağa atmamış ve bakıyorlar. Yine de bakmak ve doğru bakmak arasında da çok fark var. Bir hayvan sahiplenip karnını doyurunca lütuf göstermiş olmuyoruz sonuçta. Yaşamımıza ortak etmek gerekiyor. İşte endişelendiğim nokta da burası. Bakarız ama doğru bakabilir miyiz ondan emin değilim.

leylalin-_-7

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2016
463
559
Ya çok tatlıymış, gerçekten üzüldüm kaybınıza.

Terk etmek gibi bir durum asla olamaz, ailem de öyle insanlar değil. Sadece doğru bakabilir miyiz düşüncesi var. Mesela bizim apartman başka apartmanların balkonunu da görüyor. Bir ailenin kedisi var. Büyük ve aşırı sevimli bir şey gerçekten balkondan bile kurduğumuz bağımız var. Hayvanı çok az içeri alıyorlar, sürekli balkonda. Annemle ben üzülüyoruz baya onun durumuna. Yani lafa gelince onlar da kedilerini sokağa atmamış ve bakıyorlar. Yine de bakmak ve doğru bakmak arasında da çok fark var. Bir hayvan sahiplenip karnını doyurunca lütuf göstermiş olmuyoruz sonuçta. Yaşamımıza ortak etmek gerekiyor. İşte endişelendiğim nokta da burası. Bakarız ama doğru bakabilir miyiz ondan emin değilim.
Doğru bakmaktan yana endişeleriniz nelerdir?

LOTUS0

"Şimdi"den başka zaman yok
Kayıtlı Üye
28 Mart 2020
7.804
15.772
Bende tam aksine kediler evlerini kebdi alanı olarak belirler ve hiç biyere goturemezsinuz
Psikolojisi bozulur ortalığa iser yada yirticilasir diye duyuyordum hep
Goturmesek daha iyi tabii ki ama şehirdışına çıktığımız zaman mecbur kalıyoruz. Benimkinin maşallahı var. Gittiği kaldığı her yeri benimsedi. Henüz işeme yırtıcılaşma olayımız da olmadı masallah. Kediden kediye fark edebilir. Bazi kediler kindar olabiliyor. Hoşuna gitmeyen bir şey yapilirsa yapan kisinin ozel esyalarina işiyor bunu ben de cok duydum.😁

leylalin-_-7

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2016
463
559
Bebek bakmaktan daha zor :)
Barınaktan bile alınsa bir tuvalete alışma süresi olabiliyor mekan değişikliğinde. Günde 2 bazen 3 defa dışarı çıkması gerekiyor bunu bıkmadan usanmadan yapabilecek aile bireyi var mı?
Tüylerinin aşıları olduğu müddetçe insana bir zararı olmuyor. Golden cinsi demişsiniz sabah akşam düzenli tararsanız %50-%60 oranında dökülmesi az oluyor.(mama kalitesi de önemli bu konuda)
Oyuncu bir ırk uzaktan ay ne güzel akıllı vs diyebiliyoruz hepimiz. Ama uzun egzersizlere ihtiyaçları olabiliyor enerjilerinin atılması için.
Ailece çıktığınız tatillerde sizinle gelebilecek mi?
10/15 yıl arası ömürleri olabiliyor kısacık ömürleri var bu kısacık ömürlerinde sahiplenirken kendimize sormamız gereken sorular var;
- Yeterli sabra sahip miyiz? (Bebek bakmaktan zor demiştim bebek 2 yılda dillenir bazen bir evcil hayvanın bir davranışı neden yaptığını bulmamız haftalar sürüyor.)
-Yeterli maddi olanaklara sahip miyiz? (Veteriner, mama ve kuaför hizmeti(tırnak kesimi yapamayanlar için.))
-Tüyleri sorun eder miyiz? (Kullandığınız ve çok memnun olduğunuz rulo markaları için öneri veren arkadaş olursa bana sevinirim :KK52:)
-Aktiviteleri için yeterli zaman ve enerjimiz var mı?

Bunları sorabilirsiniz kendinize yada ailenize.
Bunun dışında farklı endişeleriniz varsa bir evlat sahibi olarak yardımcı olmak isterim.

muhtesemgatsby

wubba lubba dub dub
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2020
1.119
4.954
Bebek bakmaktan daha zor :)
Barınaktan bile alınsa bir tuvalete alışma süresi olabiliyor mekan değişikliğinde. Günde 2 bazen 3 defa dışarı çıkması gerekiyor bunu bıkmadan usanmadan yapabilecek aile bireyi var mı?
Tüylerinin aşıları olduğu müddetçe insana bir zararı olmuyor. Golden cinsi demişsiniz sabah akşam düzenli tararsanız %50-%60 oranında dökülmesi az oluyor.(mama kalitesi de önemli bu konuda)
Oyuncu bir ırk uzaktan ay ne güzel akıllı vs diyebiliyoruz hepimiz. Ama uzun egzersizlere ihtiyaçları olabiliyor enerjilerinin atılması için.
Ailece çıktığınız tatillerde sizinle gelebilecek mi?
10/15 yıl arası ömürleri olabiliyor kısacık ömürleri var bu kısacık ömürlerinde sahiplenirken kendimize sormamız gereken sorular var;
- Yeterli sabra sahip miyiz? (Bebek bakmaktan zor demiştim bebek 2 yılda dillenir bazen bir evcil hayvanın bir davranışı neden yaptığını bulmamız haftalar sürüyor.)
-Yeterli maddi olanaklara sahip miyiz? (Veteriner, mama ve kuaför hizmeti(tırnak kesimi yapamayanlar için.))
-Tüyleri sorun eder miyiz? (Kullandığınız ve çok memnun olduğunuz rulo markaları için öneri veren arkadaş olursa bana sevinirim :KK52:)
-Aktiviteleri için yeterli zaman ve enerjimiz var mı?

Bunları sorabilirsiniz kendinize yada ailenize.
Bunun dışında farklı endişeleriniz varsa bir evlat sahibi olarak yardımcı olmak isterim.
Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Üstte sormuşsunuz doğru bakmaktan kastınız nedir diye. Mesela dediğiniz egzersizler ya da köpeklere verilen komut eğitimleri falan varmış bu konularda hiç güvenemiyorum kendime.

Gezdirmek, oynamak gibi konulara gelince evdekilerin bana sıra bile vermeyeceğine eminim. Sadece zor olan kısımların bana kalacağını düşünüyorum. Onun dışında annem tüyleri sorun eder, ailemizin ortak üyesi de demez o ruloyla tüm gün dolaştırır beni evde. Yani her şeye şu an 'olur yaparım' diyor olabilirim ama gerçekten tecrübe etmeden de havadan atmamak gerek. Bu yüzden de sormak istedim sizin gibi deneyimli insanlara.

leylalin-_-7

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2016
463
559
Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Üstte sormuşsunuz doğru bakmaktan kastınız nedir diye. Mesela dediğiniz egzersizler ya da köpeklere verilen komut eğitimleri falan varmış bu konularda hiç güvenemiyorum kendime.

Gezdirmek, oynamak gibi konulara gelince evdekilerin bana sıra bile vermeyeceğine eminim. Sadece zor olan kısımların bana kalacağını düşünüyorum. Onun dışında annem tüyleri sorun eder, ailemizin ortak üyesi de demez o ruloyla tüm gün dolaştırır beni evde. Yani her şeye şu an 'olur yaparım' diyor olabilirim ama gerçekten tecrübe etmeden de havadan atmamak gerek. Bu yüzden de sormak istedim sizin gibi deneyimli insanlara.
Komutlar hakkında bende pek tecrübe sahibi değilim bu konuda acemiyim hem de yavrucağım daha yeni 3 aylık :)
Gel-otur-zıpla bunları anlıyor :) Kolay mıydı komut derseniz elinizde bir mama olursa ve her yaptığı olumlu hareketten sonra başını sevip aferin derseniz kolay. Yat diyorum anlamıyor mesela bunu öğretemedim.
Tüy konusunda annelerin dedektörü var 😊
Egzersizden kastım gezdirmekti ah keşke beraber squat yapsak 😂
0-6 ay arası almamanız sizin için biraz daha iyi olabilir.

muhtesemgatsby

wubba lubba dub dub
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2020
1.119
4.954
Egzersizden kastım gezdirmekti ah keşke beraber squat yapsak 😂
Ne demek köpekler squat yapmıyor 😂

Bu arada dilerim uzun ve güzel bir ömrü olur köpeğinizin.

Bizim için de sanırım şu an en doğru karar ertelemek. Ailemi bilemem ama benim bu konularda daha fazla bilinçlenmem gerekiyor anladığım kadarıyla.