Köpek sahiplenmeli miyim?

muhtesemgatsby

wubba lubba dub dub
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2020
1.997
8.758
Merhaba, gerçekten tecrübesiz olduğum hayvan bakımı konusunda yardım almak amacıyla yazmak istedim. Köpek sahibi arkadaşlar varsa ve yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Ailece hayvanları seviyoruz ve genelde 'goldenlar çok tatlılar, keşke biz de sahiplensek' muhabbeti geçer ama bugüne kadar konu hiç ciddiye dönmemişti. Bizimkilerle bugün ilk defa oturup nasıl olur acaba diye düşündük, çok da heyecan yaptık. Babam özellikle baya heveslendi zaten sever hayvanları bir de apartmanda arkadaşı var, onun köpeğiyle de duygusal bağ kurmuş. Kafasına takmış bu aralar kısacası sahiplenme işini.

Yani buraya kadar her şey hoş tamam ama babam hiç zahmete gelemez. Köpeğimiz olsa sevmeye gelince en çok onun seveceğine eminim ama zor olan bakımını da benim üstüme atarlar gibi geliyor. Annem deseniz her konuda hobi olarak şikayet eder. Sever ama mızmızlanır da diye tahmin ediyorum. Ben doğmadan önce bir kedileri varmış yaşlılıktan ölmüş ama çocukları gibi bahsederler hala.

Bana gelince şimdi heveslendiğim için yaparım modundayım ama normalde de her konuda böyleyim. Hevesle başlarım bir şeylere ama devamı gelmez. Altından kalkamazsak diye de korkuyorum. Kafam çok karışık.

Bir de şimdi size saçma gelebilir ama bizim eve acilen sevgi verilebilecek başka bir üye gerekiyor. Yani eşek kadar oldum artık yine de annem beni kucağına alarak sevmeye çalışıyor. Odamda oturup vakit geçireyim diyorum babam peşimden geliyor 'salona gel sıkıldık' diye. Köpeğimiz olsa onunla ilgilenirler biraz ben de rahat ederim diye düşünüyorum.

Uzattım biraz kusura bakmayın ama bu işin altından kalkamayacak profilde insanlar olarak görünüyorsak yazmanızı isterim. Köpek bakımının artı ve eksilerini her yönüyle öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim şimdiden.

Hem kedi hem kopek sahibiyim. Kopek bakimi cok zor, tuvalet ve hareket ihtiyaci sebebiyle ozellikle. Uykunuzdan ya da aksamki islerinizden feragat etmeniz gerekiyor. Ustelik 1 gunlugune bile olsa bir yerde yatili kalamazsiniz ama kedi candir. Bunlarin tamamini yapabilirsiniz, ustelik daha da manyaklar 😂😂😂 yani tabi bir evcil hayvandan ne beklediginize bagli bir durum bu 🙃

Kopekler kedi gibi değiller. Kum egitimleri yok. Mutlaka günde birkac kez dışarıya çıkarmanız gerek. Bunu yapabilecek biri var mı?

Disaridan sonra pati temizliği, haftada 1 2 banyosu yaptırılacak bunlari yapabilir misiniz?

Mama aşı masraflari bir sure sonra sorun olusturur mu?

Apartmanda yaşıyorsanız apartman kurallarında evcil hayvan beslemek yasaktir gibi bir ibare bulunuyor mu? Bundan emin olun. Komşulariniz sorun cikaracak insanlar mı? Sonucta köpek bu, havlayacak devamli.

Bir yere tatile gidecekseniz, bırakacağıniz kimse yoksa her otel hayvan kabul etmiyor. Eden de çok nadir bulunuyor. Hayatınız kısıtlanacak. Buna razı mısınız?

Aklima gelen sorun gibi durumlar bunlar. Umarim barinaklardan sahiplenirsiniz.

Woman ile ayni fikirdeyim. Kedi adeta bir çanta gibi. Götürdüğün yere gelir. Apartman hayatina uyumlu. Dogustan kum egitimli. Benim bu surecte kopegim olsa nasil disari cikarirdim diye düşünüp duruyorum. Eve bagli biri olarak benim icin en uygunu kediydi. Cok sukur kedim var. Siz de kendinizi bu acidan değerlendirin bence.

Merhaba, gerçekten tecrübesiz olduğum hayvan bakımı konusunda yardım almak amacıyla yazmak istedim. Köpek sahibi arkadaşlar varsa ve yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Ailece hayvanları seviyoruz ve genelde 'goldenlar çok tatlılar, keşke biz de sahiplensek' muhabbeti geçer ama bugüne kadar konu hiç ciddiye dönmemişti. Bizimkilerle bugün ilk defa oturup nasıl olur acaba diye düşündük, çok da heyecan yaptık. Babam özellikle baya heveslendi zaten sever hayvanları bir de apartmanda arkadaşı var, onun köpeğiyle de duygusal bağ kurmuş. Kafasına takmış bu aralar kısacası sahiplenme işini.

Yani buraya kadar her şey hoş tamam ama babam hiç zahmete gelemez. Köpeğimiz olsa sevmeye gelince en çok onun seveceğine eminim ama zor olan bakımını da benim üstüme atarlar gibi geliyor. Annem deseniz her konuda hobi olarak şikayet eder. Sever ama mızmızlanır da diye tahmin ediyorum. Ben doğmadan önce bir kedileri varmış yaşlılıktan ölmüş ama çocukları gibi bahsederler hala.

Bana gelince şimdi heveslendiğim için yaparım modundayım ama normalde de her konuda böyleyim. Hevesle başlarım bir şeylere ama devamı gelmez. Altından kalkamazsak diye de korkuyorum. Kafam çok karışık.

Bir de şimdi size saçma gelebilir ama bizim eve acilen sevgi verilebilecek başka bir üye gerekiyor. Yani eşek kadar oldum artık yine de annem beni kucağına alarak sevmeye çalışıyor. Odamda oturup vakit geçireyim diyorum babam peşimden geliyor 'salona gel sıkıldık' diye. Köpeğimiz olsa onunla ilgilenirler biraz ben de rahat ederim diye düşünüyorum.

Uzattım biraz kusura bakmayın ama bu işin altından kalkamayacak profilde insanlar olarak görünüyorsak yazmanızı isterim. Köpek bakımının artı ve eksilerini her yönüyle öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
kedı ve kopek baktık..
kopek bakımı bambaska rahmetlı esımle bosanıcaktık o derece..
ama kedı bakımı cok kolay ...

bunu diyorsanız bence hayır... hayvan sahiplenmekle evlat sahibi olmak eşit özveri istiyor bence. sonuna kadar düzgün bakabilmek gerekir
gerçekten mi?? ne yalan söyleyeyim çok şaşırdım ya o_O

ben sizin kalbinizde iyi niyet olduğunu biliyorum ama hayvan sahiplenmek için uygun olduğunuzu düşünmüyorum :KK43:

biraz beni salsınlar diye almak istiyorsunuz ama o hayvanda da sıkılacaklar, sonra bakımıdır,varlığıdır göze batmaya başlayacak hayvanın.

temizliği,ilgisi,aşısı vb sorumlulukları herkes birbirine atacak, sonra da bakamıyoruz sahiplendirelime varacak sonu...

ailecek hayvanları seviyoruz golden sahiplensek falan demişsiniz ama lütfen beni yanlış anlamayın, sizi kırmak da istemem ama bu pek hayvan sevmek değil :KK43:

eğer gerçekten bir hayvana aile olma düşünceniz varsa cins gözetmeksiniz,yardıma ihtiyaç duyan bir köpeği sahiplenmelisiniz,yani cinsi sizin için önemli olmamalı.. cins gözetiyorsanız köpek istemenizin asıl amacı sahiplenmek değildir, hevesle evcil hayvan almaktır...

eğer benim gerçekten tek amacım sahiplenmek olsaydı,mahallemde,sokağımda bulunan, kimsesiz, yardıma ihtiyaç duyan mazlumlardan birini alırdım.. bağrıma basardım..

dediğim gibi yanlış anlamayın asla kırıcı olmak istemem ama benim de tüylü bir evladım var, canını yerim diye sevdiğim...

ve asla sizin düşüncelerinizle sahiplenmedim oğluşumu, canım gibi gördüm,evladım gibi bakıyorum ona...

yani demem o ki yukarıda belirttiğiniz amaçlarla alacaksanız bence hiç almayın lütfen :KK43:

aileniz gerçekten garip, canı sıkılıp sizi çağırmalar falan.. bu durumdan bunalmanızı anlıyorum,çareler düşünmenizi de anlıyorum ama bunun çözümü hayvan sahiplenmek değil,lütfen başa bir çözüm bulun :))

Köpek çok zor çok yazsam roman olur üşeniyorum kedi alın bence bir senede yaşlandığımı hissediyorum ama yine de başıma gelen en güzel şey tabi

Apartman dairesinde oturuyorsanız iyi düşünün. Burda biri var işe giderken köpeği balkona bırakıp kapı kitliyor. Köpek gelip geçene havlıyor. Yazık. Hem komşulara en çok da hayvancağıza.
Zavallı köpek çişini kakasini tutabildigi kadar tutup balkona yapıyor yani😔

Kediler müthiş canlılar benim icin. Banyosu yok, tuvaleti kendi hallediyor, gunde 16 17 saat uyuyor, ses cikarmiyor, seninle beraber evde duruyor, nereye gidersen git kutusuna koy götür, sokak gezme aramaz, oyuncakları kağıt yuvarlağı, komsular gelip gormeseler bilmezler kedin oldugunu. Daha yazar da yazarım aslında.

Golden köpekler çok güzel ancak bakımı çok zor ,çok tüy dökerler . Eğer köpek bakımı hakkında bilginiz yoksa ve ilk defa sahiplenmek istiyorsanız bakımı kolay olanları tercih edebilirsiniz mesela yorkshire terrier cinsi tüy dökmeyen bir köpek cinsidir.
Pede veya kedi kumuna alıştırabilirsiniz . 2 ay da öğreniyor tuvaletini. Bu konuda biraz sabırlı olmanız lazım.
Aşılara gelince köpeklerin yıllık ve aylık aşıları olur 2 ay da bir iç- dış parazit aşısını yaptırmanız lazım veterinere gidip. Ancak çok ilgi isteyen bir ırktır ve sahibini kimseyle paylaşmak istemez kıskanır.

Kopekler kedi gibi değiller. Kum egitimleri yok. Mutlaka günde birkac kez dışarıya çıkarmanız gerek. Bunu yapabilecek biri var mı?

Disaridan sonra pati temizliği, haftada 1 2 banyosu yaptırılacak bunlari yapabilir misiniz?

Mama aşı masraflari bir sure sonra sorun olusturur mu?

Apartmanda yaşıyorsanız apartman kurallarında evcil hayvan beslemek yasaktir gibi bir ibare bulunuyor mu? Bundan emin olun. Komşulariniz sorun cikaracak insanlar mı? Sonucta köpek bu, havlayacak devamli.

Bir yere tatile gidecekseniz, bırakacağıniz kimse yoksa her otel hayvan kabul etmiyor. Eden de çok nadir bulunuyor. Hayatınız kısıtlanacak. Buna razı mısınız?

Aklima gelen sorun gibi durumlar bunlar. Umarim barinaklardan sahiplenirsiniz.
Ya çok teşekkür ederim güzel sorularınız için. Kendimizi değerlendirmemiz açısından çok iyi oldu.

- Gezdirme konusunda hiç sıkıntı olmaz.
-Temizlik ve banyoyu da hallederiz diye düşünüyorum.
-Apartmanda köpeği olan çok kişi var, sıkıntı yok o konuda.

Yani diyeceğiniz her konuya cevabım olumlu sadece barınaklarda bulamazsak bizimkiler satın alırlar gibi geliyor. Bu konu da tartışmaya çok açık. Mesela babam direkt köpek istese sahiplenme aşamasına gelince bir cinse karar verilse sorun olmaz bence. Bizim lafın gelişi golden muhabbetimiz vardı ama adam baştan kafasına koymuş özellikle o cinsi. Sonuçta her hayvanın da huyu farklıdır, belki kendisinin heves ettiği gibi olmayacak. Her ihtimali düşünerek ve öz eleştiri yaparak karar vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

apartmanda yaşıyorsanız köpek bakmak gerçekten çok zor, bahçeli bir evim olsa çok isterim. fakat apartman köpeğin yaşaması için bence çok uygun bir seçenek değil. her gün bir çok kez dışarı çıkması gerek, bu imkanı ona sağlayacak mısınız öncelikle? benim bir arkadaşım var aşırı zorlanıyor evde onunki de çok hareketli bir cins. goldenlarda öyle. çok heyecanlı ve hareketli canlar. bir kedi annesi olarak söylüyorum, evde kedi bakmak en güzeli. kendim doğursam bu kadar severim diye düşünüyorum :KK200: hem bakımı daha kolay, hem de öyle güzel bir evlat ki. evlenmeden önce de kedi bakıyorduk, annemle babam da tam bir hayvan delisi. Allah ömürlerini uzun etsin, hep bizimle olsunlar inşallah. duygulanarak bitiriyorum..:-)

Bu tarz konuları çok iyi düşünmek lazım. Büyük bir sorumluluk. En basitinden birkaç gün şehir dışına çıkacak olsanız bile köpeğinizi düşünerek ayarlamanız gerekecek ileride. Düzenli bir bakım ve ilgi isteyecek, masrafları olacak, veteriner kontrolleri olacak. Ailenize yeni bir bebek gelmesinden farkı yok. Bir gün oturup konuşun, gözünüz kesiyorsa sahiplenin.
Ben de çok isterdim kedim köpeğim olsun ama içten içe biliyorum ki hayatta böyle bi' sorumluluk alamam

bunu diyorsanız bence hayır... hayvan sahiplenmekle evlat sahibi olmak eşit özveri istiyor bence. sonuna kadar düzgün bakabilmek gerekir

gerçekten mi?? ne yalan söyleyeyim çok şaşırdım ya o_O

ben sizin kalbinizde iyi niyet olduğunu biliyorum ama hayvan sahiplenmek için uygun olduğunuzu düşünmüyorum :KK43:

biraz beni salsınlar diye almak istiyorsunuz ama o hayvanda da sıkılacaklar, sonra bakımıdır,varlığıdır göze batmaya başlayacak hayvanın.

temizliği,ilgisi,aşısı vb sorumlulukları herkes birbirine atacak, sonra da bakamıyoruz sahiplendirelime varacak sonu...

ailecek hayvanları seviyoruz golden sahiplensek falan demişsiniz ama lütfen beni yanlış anlamayın, sizi kırmak da istemem ama bu pek hayvan sevmek değil :KK43:

eğer gerçekten bir hayvana aile olma düşünceniz varsa cins gözetmeksiniz,yardıma ihtiyaç duyan bir köpeği sahiplenmelisiniz,yani cinsi sizin için önemli olmamalı.. cins gözetiyorsanız köpek istemenizin asıl amacı sahiplenmek değildir, hevesle evcil hayvan almaktır...

eğer benim gerçekten tek amacım sahiplenmek olsaydı,mahallemde,sokağımda bulunan, kimsesiz, yardıma ihtiyaç duyan mazlumlardan birini alırdım.. bağrıma basardım..

dediğim gibi yanlış anlamayın asla kırıcı olmak istemem ama benim de tüylü bir evladım var, canını yerim diye sevdiğim...

ve asla sizin düşüncelerinizle sahiplenmedim oğluşumu, canım gibi gördüm,evladım gibi bakıyorum ona...

yani demem o ki yukarıda belirttiğiniz amaçlarla alacaksanız bence hiç almayın lütfen :KK43:

aileniz gerçekten garip, canı sıkılıp sizi çağırmalar falan.. bu durumdan bunalmanızı anlıyorum,çareler düşünmenizi de anlıyorum ama bunun çözümü hayvan sahiplenmek değil,lütfen başa bir çözüm bulun :))
Sadece ben bunaldığım için değil aslında, onlar için de iyi olur diye düşündüm.

Bu arada cins konusunda kesinlikle haklısınız. Üstte de belirttim şimdi bizimkilerin özellikle bir cins düşünerek sahiplenme planları var. Yani ben de o cinsi özelllikle çok sevimli buluyorum ama başka bir köpek olsa da ayırt etmem. Babamın benimle aynı fikirde olduğuna emin değilim. Arkadaşının köpeği çok sevimli ve akıllı bir golden. Belki bizim köpeğimiz öyle olmayacak yani.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Gerçekten ciddiye aldığım bir konu ve yanlış bir karar verilmesini istemiyorum kesinlikle. Aileme ileteceğim fikirlerinizi. Onların da mantık çerçevesinde tekrar düşüneceğine inanıyorum.

Ya çok teşekkür ederim güzel sorularınız için. Kendimizi değerlendirmemiz açısından çok iyi oldu.

- Gezdirme konusunda hiç sıkıntı olmaz.
-Temizlik ve banyoyu da hallederiz diye düşünüyorum.
-Apartmanda köpeği olan çok kişi var, sıkıntı yok o konuda.

Yani diyeceğiniz her konuya cevabım olumlu sadece barınaklarda bulamazsak bizimkiler satın alırlar gibi geliyor. Bu konu da tartışmaya çok açık. Mesela babam direkt köpek istese sahiplenme aşamasına gelince bir cinse karar verilse sorun olmaz bence. Bizim lafın gelişi golden muhabbetimiz vardı ama adam baştan kafasına koymuş özellikle o cinsi. Sonuçta her hayvanın da huyu farklıdır, belki kendisinin heves ettiği gibi olmayacak. Her ihtimali düşünerek ve öz eleştiri yaparak karar vermemiz gerektiğini düşünüyorum.
Barınakta da golden bulursunuz. Hem bir canı kurtarmış olursunuz. Hem de rezil koşullarda üretilen ve satılan cins hayvan satıcılarına bir katkınız olmamış olur. Anne köpekler hayatlarinin sonuna kadar doğurtuluyorlar. Bir sure sonra rahimleri asagi sarkıyor. Türlü hastaliklar geçiriyorlar. Ureticiler hiç acımıyor. Çünkü onlar icin anne köpek para demek. Her yavru binlerce lira demek. Bu çarka kimsenin kuruşu geçmemeli. Ama babayi nasil ikna edersiniz bilmiyorum.

Yanlış anlaşılma olmasın ama koruyucu aile olmayı neden düşünmüyorsunuz ? Kimsesiz bir çocuğu topluma kazandırırsınız . Siz abla olursunuz . Derslerine yardım edersiniz , beraber her şeyi en baştan öğrenirsiniz . Hem bir çocuk değişirse toplum değişir . Bakın sevgi evlerinde kalan öğrencilerim var ve gerçekten gözlerinde hayatı görüyorum. Süslü kalemlere bile o kadar çok seviniyorlar ki dünyada cenneti yaşıyorsunuz.

X