korkularım yersiz mi..

mandalinalastik

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2020
26
43
konuyu açıp, açmamak arasında çok kararsız kaldım. belki benim durumumda olan hanımlar vardır diyerek bir umut konuyu açıyorum. fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
inşaat mühendisliği okuyorum. kendi isteğimle kazandım, babamın bu sektörde olması da bir etken tabii ki ama kendim de istiyordum. güzel bir üniversitede okuyorum, kazandığımda çok mutlu olmuştum hâlâ daha seviyorum aslında bölümümü içten içe. peki sorun ne diyecek olursanız.. hep derler ya çok erkek olan bir sektör diye, gerçekten öyle. sınıfta %10 gibi komik bir kız öğrenci sayımız var. hocalarımız hep kız öğrencileri motive ediyor iş yerinde çekinmeyelim diye gel gelelim sahada böyle olmuyor, olmuyormuş. bir süredir staj yapma imkanı ve ortamı görme imkanım oldu. ofiste tek kadın benim, şantiyede tek kadın benim. herkes yardımcı olmaya çalışıyor ama çok çekiniyorum bir şey sorarken bile. konuşmaları desem erkek ortamı işte çok kaba. şantiyede ordan oraya seke seke, korka korka götürüyorlar her yere. bölümü bırakmayı birçok kez düşündüm ancak başarısız bir öğrenci de değilim ne kadar zorlansam da ortalamam normal bir seviyede. kıyamıyorum. ama hiç mutlu da değilim o ortamda. mezun olunca akademisyenlik çok uzak gözümde. şantiye, ofis ortamı erkek egemen.. tek bir yerde görmedim açıkçası, birçok yer gezdim bu böyle. bu durumda olan, başka bir meslek olsa da erkek çoğunluğu olan bir ortamda yıllarca bulunan hemcinslerim motivenize çok ihtiyacım var. bir gün bu kadın yapamaz algısını kırmak için kalkıyorsam ertesi gün burası bana göre değil diye hayıflanıyorum. yıllarca böyle bir ortamda bulunmak beni nasıl biri yapar bilmiyorum. ne olacak böyle?:kızgın:

İnşaat okuyan bir kaç kadın tanıdığım var fakülte arkadaşları ile evlendip ofis açtılar :KK70: kendi masa başı eşi de saha da çalışıyorlar.
Tabi illa ki böyle olacak değil ama babanız da bu sektörde imiş. Tam olarak nasıl bilmiyorum ama mühendisin işi projeyi teslim etmek, imzalamak ve takibini yapmak. Elbette zaman içinde meslek hayatında yer edinirsiniz. İlk siz kadın inşaat mühendisi değilsiniz e son da olmayacaksınız.
Maalesef bazı bölümlerde erkek egemen. Tıpkı çocuk gelişimde kadınların egemen olduğu gibi.

Kadın yapamaz algısını kırmak istiyorsanız güçlü olup devam edeceksiniz :)

Siz bırakırsanız ben bırakırsam bu algıyı kıramayızki.

Bakın ne güzel yardımcı olmaya çalışıyormuş herkes, istenmeseniz yıpratıcı davranırlardı.

Saha konusunda çok haklısınız bende şantiyede mühendisim 6 seneyi geçti ofise geçince daralıyorum öyle söylüyim zorlukları olduğu kadar güzel yanlarıda var bence çalıştığınız yerde olacak ortama bağlı durum ben artık arkadaş gibi oldum çalışanlarla inan ki kadınlardan daha motive edici ve abim babam gibi davranıyorlar bence iş ortamınızda bu sorunu aşarsınız veya ofis proje tarzında bir alanda çalışırsınız :)

Oraya gittiğinizde cinsiyet kavramını unutun sadece mesleğinizi hatırlayın onunla orada var olun. İnanın bunu kafanızda siz buyutuyorsunuz . Ama derseniz ki ben hayatım boyunca bu mesleği yapmak istemiyorum bu meslek asla bana göre değil o zaman yol yakınken dönün derim ben.

Tekstil mühendisiyim. Unide 60 erkek 15 kız öğrenciydik. 14yıl önce mezun oldum tabi. Sektörde de erkek egemen. Hatta en dandik işveren profili her zaman tekstildedir. En niteliksiz işçi ve patron da tekstildedir. Buna rağmen hiç zorlanmadım tam tersine çalıştıkça daha çok sevdim. Önyargılı olmayın stajla iş hayatı aynı zevki ve tadı veremez. Mezun olunca her yerde saygı gördüm ben. İnşallah darısı başınıza

Mesleki anlamda bir şey söyleyemeyeceğim ama kendi iş ortamımda erkeklerle çok daha rahat ve güzel çalışıyorum. Hem iş hem arkadaşlık anlamında daha rahatlar bence. Kadınlar maalesef biraz daha cin fikirlilik yapabiliyor iş ortamında, erkekler daha düz, kafaları basmıyor öyle şeylere:) Hakkınızda hayırlısı olsun. Ben zamanla şartlara adapte olacağınızı düşünüyorum, kendinize yer açarsınız:dondurma:

akademisyenlik çok uzak gözümde
Esimde yaklaşık 13 senedir inşaata çalışıyor. Buyuk şirket olduğundan dolayı bayanlarda varmış baya. Eşim hata üni terk. Af çıkınca,daha yeni coğrafi bilgi sisteminden mezun oldu 35 yaşından sonra. Hedefleri yüksekte massallah, devam edecekte 4 seneli bitirmek istiyor.
Yapa bilirsin, yeterki kullandıkları programlarında kendini gelistir. Eşim normalde sahada çalışırdı ama tecrubeli olduğundan dolayı büroya geçirdiler.

Projeci olursun sahada çalışmak Zorunda değilsin ki.. çelik,ahşap vs birsürü seçeneğin var,statiklerini çizer çizer gerçersin mis gibi ofisinde..

konuyu açıp, açmamak arasında çok kararsız kaldım. belki benim durumumda olan hanımlar vardır diyerek bir umut konuyu açıyorum. fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
inşaat mühendisliği okuyorum. kendi isteğimle kazandım, babamın bu sektörde olması da bir etken tabii ki ama kendim de istiyordum. güzel bir üniversitede okuyorum, kazandığımda çok mutlu olmuştum hâlâ daha seviyorum aslında bölümümü içten içe. peki sorun ne diyecek olursanız.. hep derler ya çok erkek olan bir sektör diye, gerçekten öyle. sınıfta %10 gibi komik bir kız öğrenci sayımız var. hocalarımız hep kız öğrencileri motive ediyor iş yerinde çekinmeyelim diye gel gelelim sahada böyle olmuyor, olmuyormuş. bir süredir staj yapma imkanı ve ortamı görme imkanım oldu. ofiste tek kadın benim, şantiyede tek kadın benim. herkes yardımcı olmaya çalışıyor ama çok çekiniyorum bir şey sorarken bile. konuşmaları desem erkek ortamı işte çok kaba. şantiyede ordan oraya seke seke, korka korka götürüyorlar her yere. bölümü bırakmayı birçok kez düşündüm ancak başarısız bir öğrenci de değilim ne kadar zorlansam da ortalamam normal bir seviyede. kıyamıyorum. ama hiç mutlu da değilim o ortamda. mezun olunca akademisyenlik çok uzak gözümde. şantiye, ofis ortamı erkek egemen.. tek bir yerde görmedim açıkçası, birçok yer gezdim bu böyle. bu durumda olan, başka bir meslek olsa da erkek çoğunluğu olan bir ortamda yıllarca bulunan hemcinslerim motivenize çok ihtiyacım var. bir gün bu kadın yapamaz algısını kırmak için kalkıyorsam ertesi gün burası bana göre değil diye hayıflanıyorum. yıllarca böyle bir ortamda bulunmak beni nasıl biri yapar bilmiyorum. ne olacak böyle?:kızgın:
Bir arkadaşım veteriner hekim. Bir gün bi vakaya birlikte gittik. O eldiveni eline geçirip ineği bir muayene edişi vardı ben şok. Dönüşte çok kötü bir yola girdik korkuyordum diye beni azarladı. Bi ablamız da vardı yine vet. Hekim 8 aylık hamileyken ( kadın)inek doğurtmuş. Saat kaç olursa olsun acil vakalarda atlar arabasına gider. Hayrandım. Bu kadınlar gayet bakımlı,feminen kadınlar. Bu arada ben öğretmenim çalıştığım okulda tek kadınım. Prenses gibiyim el üstünde tutuluyorum 🙊

Yani şu konuyu okuyunca erkeklere hak verdim. Ne kadar pelin susunuz. İş ortamı ya orası 50 tane erkek olsun ne olacak. Siz işinizi görüyor musunuz,isinizi gördüyor musunuz ona bakın. Cinsiyet ayrimciligi yapıyorlar mı ? Hayır eee o zaman sorun ne ?

Yani şu konuyu okuyunca erkeklere hak verdim. Ne kadar pelin susunuz. İş ortamı ya orası 50 tane erkek olsun ne olacak. Siz işinizi görüyor musunuz,isinizi gördüyor musunuz ona bakın. Cinsiyet ayrimciligi yapıyorlar mı ? Hayır eee o zaman sorun ne ?
yok kesinlikle öyle değil, pelinsu tipinde bir kız olsam bu bölümü seçmezdim. zorluklarını elbet biliyordum, bu kadar beklemiyordum sadece. yorumunuz için teşekkür ederim

Siz kadın yoğun ortamda bir hafta çalışın sukredersiniz 😁 dedikodu ve cekememezligin ortasında dayanmak daha zordur. Bana erkeklerle çalışmak hep daha kolay gelmiştir.

Sektör ağırlığı erkek olan bi alanda çalışıyorum. Hatta malzemecisi bile kadın olduğum için sipariş vereceğimde tereddüt etmişti o kadar söyleyeyim. Baskın karakter olmak ve dik durmakla bunların üstesinden gelebilirsin bence.

X