Evlat Edinme Koruyucu aile

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Eşimle birlikte bu konu üzerinde düşünüyoruz.
Gebeliğin çok zor geçiyor o sebeple kızım için kardeş düşüncemizi durdurmuştuk ama çok istiyorduk.
Bizim şu an 1,5 yaşında kızımız var.
Emziriyorum dolayısıyla süt kardeş olabilirler diyerek düşünüyoruz.
Bizi tedirgin eden tek durum çalışıyorum ve kızımıza ailelerimiz bakıyorlar.
Onlarla istişare ederek başvuru yapacağız.
Eğer iki çocuğa da bakabiliriz kreş zamanına kadar derlerse başvuru yapacağız.
Gelirimiz orta ama yuva olmak yalnızca gelirle olacak bir şey değil.
Biliyoruz bizler de ailelerimiz de sarıp sarmalayacak sevgiyle. İyi bir eğitim vereceğimizi de düşünüyoruz. Umarım onlarda bize bu konuda destek olurlar.

Depremzede çocuklarımız için koruyucu aile olmak isteyenler şu konudaki bilgileri okuyabilir.

Acele edilmemesi taraftarıyım

Bu çocukların anne babaları ölmüşlerse bile akrabaları arıyordur

Bir adam yeğenini arıyordu mesela

Korkunç bir travmaya maruz kaldılar

Psikolojik destek ilk etapta çok önemli

Kim iyi niyetli kim kötü niyetli bilemeyiz malesef

Devlet korumasında kalmaları ilk etapta en doğrusu

Ablam depremde ailesini kaybetmiş bir çocuğu evlat edinmek istiyor. Buradaki arkadaşlar ilk önce koruyucu aileye başvursun sonra evlat edinmek için başvuru yapsın dediler. Aslında ablam yıllardır hep istiyordu ama kısmet bu güneymiş. İnşallah pazartesi arayıp bilgi alacağım.
E devlet üzerinden koruyucu aile için basvurunuzu yapin sms ile size dönüş yapılıyor randevu için tlf numarası veriliyor belli bir tarih araliginda randevu almaniz ve süreci baslatmak ve bilgilendirmek için. Direk ararsaniz tlf dan bilgi verirlermi bilmiyorum

Evet, zaten sırada olanlara verilecek de, hangi çocuklar, depremde ailesini kaybedenler mi, daha evvelden kimsesiz olanlar mı? Sevgi evleri falan da yıkıldı ya hani,zaten sahipsiz çocuklar mı o verilecek olanlar ar?

Yani depremde ailesini yitirenler de dahil mi?

Bunun ne önemi var derseniz, ne bileyim.... Kafama takıldı😢
Aileleri bulunur belki, hemen başkaları sahip çıkmasın diye☹️
Gerçi öyle bile olsa geçici süreli olacak, aileler bulunana kadar olacak da..

Kafam dolu ve karışık, ifade edememiş olabilirim.
Ailesinin vefat ettiginden emin olmadıkları bebekleri (depremdeki) evlat edindirmezler beklerler kesinleşmesini.

1. Koruyucu aile olmanın mantığı zaten çocuğun hayatındaki olumsuz durumunun atlatılana kadar sağlıklı bir ailede yaşamını sürdürmesi, maddi manevi ihtiyaçlarının karşılanmaya devam edilmesidir. Dolayısı ile aileye veya akrabaya dönüş ihtimali vardır. Buna psikolojik olarak hazır mısınız? Çünkü siz de duygusal bağ kurabilirsiniz.
2. Maddi açıdan koruyucu aileye istenirse ihtiyaçlarının karşılanması için aylık ödenek yatırılıyor. Yani bir anlamda devlet de destek oluyor maddi olarak.
3. En az asgari ücret gelir şartı var.ogrenim durumu önemli. Evin fiziksel şartları önemli. Sağlık durumunuz önemli.
4. Evde bulunan çocukların yaşı cinsiyeti sayısı değerlendirmeye alınıyor.
5. En önemlisi yoğun duygularla bu yola çıkmak doğru değil. Bu uzun bir yol ve kesinlikle kolay değil. En büyük mücadele alanınız çocuğun psikolojik durumu.
6. Şunu da belirteyim bebek hayal etmeyin sadece. O enkazdan çıkan her yaştan çocuk var. Veya bebek çıktıysa o bebeğin bir abisi ablası yani kardeşleri olabilir. Kardeşlerle birlikte sorumluluk alabilecek misiniz?
7. Çocukların durumunda özel seçimlerde bulunursaniz ( tek olsun, şu cinsiyete yaşta olsun, bebek olsun , annesi babası hayatta olsun veya olmasın, engeli olsun olmasın, uyruğu gibi ) çocuğa yuva açmanız o kadar gecikebilir. 8. Bu yola çıkıp donmemeniz gerekiyor ki bu çok önemli bence . Çünkü eşya alıp iade etmeye benzemez. Çocuğa 2.travma olur.
9. Akrabaları talepte bulunursa ve kurum onay verirse akrabalar belirli periyotlarla görüşebilir kurum koordinasyonu ve çatısında.
10. Koruyucu ailelerden Allah razı olsun. Çünkü bir çocuk için aile yurttan daha iyi seçenektir. Gerekli uyum sağlanırsa.

O çocuklar iyilik yapma aracı değil, annelik özlemi gidermenin bir yolu da değil lütfen bunları göz önünde bulundurun. Zaten travmalılar ister istemez zorlayıcı davranışları olacak belki kendilerini açmayacaklar bunu kaldırabilecek psikolojide misiniz önce bunu bilmeniz lazım. Normal bir çocuğa gösterilen hassasiyetin on katını göstermeniz gerekiyor yeri gelecek her konuştuğunuz lafa dikkat etmeniz gerekecek belki uzun süre psikoterapi alacak vs. böyle anlık gazla herkes başvurmuş umarım ailesini kaybeden çocuklar fazla diye denetimler esnetilerek sahiplendirme yapılmaz.

Koruyucu ailelik ilgili çok şey yazılıp çiziliyor herkesin iyi niyetli yaklaştığını düşünüyorum ama bu çocuklar daha önce kendini her türlü ölçüp biçmiş, yaşanan olayların duygusallığından uzak olarak karar vermiş ailelere verilmeli bence. Öncelik de deprem öncesi başvuru yapmış olan ailelere verilecekmiş diye duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum, umarım öyle olur.
Şuan çoğumuz benzer duyguları yaşıyoruz çocuklar için ama duygusallıktan öte ciddi bir sorumluluk, çocuklar cok hassas olacaklar zaten özellikle her seyin farkinda olanlar, her şekilde hazır aileler kucak açmalılar ki yaralarına yeni yaralar eklenmesin.

Ben de çok istiyorum ama tereddütlerim var

1. İşim çok yoğun , zaman ayırabilir miyim ?

2. Diyelim 5 yasında bir çocuk gelecek ve belki çok büyük bir travma yaşamış olacak
Dayanabilir miyim ?
Kaldırabilir miyim ?

3. Tam o bana ben ona alıştık diyelim ailesi arayacak ve bulacak benden alacaklar bu benim için de yıkım olur

Aslında kadınsal duygularım bir çocuğa sahip çıkmayı çok istiyor ancak mantık çerçevesinde de yapamamaktan korkuyorum.

Ben de çok istiyorum ama tereddütlerim var

1. İşim çok yoğun , zaman ayırabilir miyim ?

2. Diyelim 5 yasında bir çocuk gelecek ve belki çok büyük bir travma yaşamış olacak
Dayanabilir miyim ?
Kaldırabilir miyim ?

3. Tam o bana ben ona alıştık diyelim ailesi arayacak ve bulacak benden alacaklar bu benim için de yıkım olur

Aslında kadınsal duygularım bir çocuğa sahip çıkmayı çok istiyor ancak mantık çerçevesinde de yapamamaktan korkuyorum.
defne siz isterseniz gönüllü aile başvurusu yapabilirsiniz, linki vereyim inceleyin: Koruyucu Aile, Evlat Edinme Derneği - Gönüllü Ailelik Nedir?

Bunu duymuştum
Gönüllü abla diyorlardı galiba
Bu tam bana göre
Teşekkür ederim Mune Mune buna kesin başvuracağım ☺️
Rica ederim, yıllar evvel annesiz kalmış bir bebeğe annelik yapmak istediğimde kurumda psikolog olarak çalışan bir arkadaşım bebeğin bana, benim bebeğe bağlanmamın bebeğin psikolojisi için iyi olmayacağını söylemişti çünkü babası ileride almak şartıyla müsade ediyordu :KK43: bir çocuğa yuva olmak çok mükemmel bir şey ama her anlamda enine boyuna çok iyi düşünmek de gerekiyor, biz yetişkiniz belki yıkımları atlatırız ama onların minicik yüreği bunu kaldırmaz, bu sebeple ani karar vermemek gerekiyor.

Umarım hem depremzede çocuklarımız hem sevgi evlerindeki diğer çocuklarımız şefkatli insanların sevgisiyle sarıp sarmalanır🙏

Rica ederim, yıllar evvel annesiz kalmış bir bebeğe annelik yapmak istediğimde kurumda psikolog olarak çalışan bir arkadaşım bebeğin bana, benim bebeğe bağlanmamın bebeğin psikolojisi için iyi olmayacağını söylemişti çünkü babası ileride almak şartıyla müsade ediyordu :KK43: bir çocuğa yuva olmak çok mükemmel bir şey ama her anlamda enine boyuna çok iyi düşünmek de gerekiyor, biz yetişkiniz belki yıkımları atlatırız ama onların minicik yüreği bunu kaldırmaz, bu sebeple ani karar vermemek gerekiyor.

Umarım hem depremzede çocuklarımız hem sevgi evlerindeki diğer çocuklarımız şefkatli insanların sevgisiyle sarıp sarmalanır🙏
Evet o yüzden cesaret edemiyorum
Bir bebeğe sahip çıkmak , aile olmak çok isterim ama 3 ay 5 ay sonra bir akrabası gelip benden alırsa hem benim için hem de onun için zor olur

Bir de hassas bir dönemdeyim ben de kaldırabilir miyim bilmiyorum ama çok isterim çocukların hayatına dokunmayı

İnşallah 🙏 herkesi mutlu edecek bir çözüm bulunur

Evet o yüzden cesaret edemiyorum
Bir bebeğe sahip çıkmak , aile olmak çok isterim ama 3 ay 5 ay sonra bir akrabası gelip benden alırsa hem benim için hem de onun için zor olur

Bir de hassas bir dönemdeyim ben de kaldırabilir miyim bilmiyorum ama çok isterim çocukların hayatına dokunmayı

İnşallah 🙏 herkesi mutlu edecek bir çözüm bulunur
Çok büyük bir sorumluluk, ben de annelik duygularıyla böyle bir işe kalkıştım da psikolog arkadaşım ne yapıyorsun dedi, tabii o bu konulara hakim ben duygusal yaklaştım o kurumdaki çocuklarla bir arada olmanın tecrübesiyle mantıkla yaklaştı, annelik yapmak istediğim bebek henüz 40 günlüktü:KK43: bebek tam sana alışmış belki anne diye sarılıcakken ya babası isterse ne yapacaksın dedi:KK43: hak verdim o yüzden de cesaret edemedim zaten öyle de oldu babası evlenip bebeği aldı, benim kızım da küçüktü o zaman, hem annelik yapacağım bebeğe hem kızıma kardeşinden koparılmışlık duygusu yaşatacaktım:KK43:

Çok büyük bir sorumluluk, ben de annelik duygularıyla böyle bir işe kalkıştım da psikolog arkadaşım ne yapıyorsun dedi, tabii o bu konulara hakim ben duygusal yaklaştım o kurumdaki çocuklarla bir arada olmanın tecrübesiyle mantıkla yaklaştı, annelik yapmak istediğim bebek henüz 40 günlüktü:KK43: bebek tam sana alışmış belki anne diye sarılıcakken ya babası isterse ne yapacaksın dedi:KK43: hak verdim o yüzden de cesaret edemedim zaten öyle de oldu babası evlenip bebeği aldı, benim kızım da küçüktü o zaman, hem annelik yapacağım bebeğe hem kızıma kardeşinden koparılmışlık duygusu yaşatacaktım:KK43:
3 kişi birden travma almış olacaktınız
Hem küçük kızın
hem bebek
Hem de sen
Belki eşin
Eğer bakacaksa annenle de illa ki duygusal bağı olacaktı

Çoğu kişi o yüzden evlat edinme olayına girmek istemiyor zaten
Sonradan aileleri gelirse ya benden alırlarsa diye
Keşke onun bir çözümü olsa :KK43:

X