Kreş, anaokulu ( herkesin fikrine ihtiyacım var )

Smoothieee

Zuzu
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2020
278
327
Merhaba , bu konumda bir adım atmaya karar verdim ve bilgisi olan kişilerden bilgi , siz annelerden de fikir almak istiyorum.

Potansiyeli yüksek lüks bir semtte anaokulu açmak istiyorum .
Birikimim 100 000 TL .
Müşteri portföyü olarak düşündüğüm kesim ise gerçekten durumu iyi ve devamlılık gösterebilecek aileler. Hani derseniz garantisi var mı kesinlikle yok ancak , en uygun aylık en kotu kreş çocuk göndersem 2500 TL . Ve yıllık ücretler klasmana göre 50.000 TL ye çıkıyor öğrenci başı .

Bu dışarıdan şatafatlı görünen kısım .
Gel gelelim müstakil ve hoş bir villa kiralamak istiyorum. 30.000 TL ortalama ücreti .

Bunun dayamasi döşemesi , tadilati ruhsatı ve bilmediğim bir çok masrafı olacak.
Kredi çeksem 2 yıl sonra ödemeler başlayacak .
Ama öyle bir yerki durumu iyi kötü herkes çalışıyor ve herkes çocuğunu artık pandemi dolayısıyla sosyalleşmesi açısından ana okuluna gönderiyor.

Eşim kıyısından köşesinden 5 6 yıldır bu işin içinde sayılır .

Belirlediğim kafamdaki imkanlar ise öğrenciler açısından şöyle ;
Anaokulu öğretmenleri
Yabancı dil eğitimi,
Jimnastik ve hareket eğitimi ,
Müzik resim atölye gibi eğlenceli vakit geçirebilecekleri öğrenirken eğlenceli hi hale gelebilecek gerçek anlamda kaliteli bir anaokulu.
Durumumu ilerletebilirsem haftalık yüzme havuzu ile anlaşıp böyle birşey gerçekleştirebilirim diye düşündüm. gündüz bakımevi gibi düşünmüyorum öyle belirteyim .
Öğretmenlerin prezantable , kurumsallaşma yolunda bir okul :)

Çok heyecanlıyım ve istekliyim ama aynı zamanda müthiş korkuyorum .
Üstesinden gelebilir miyim ?
Siz çocuğunuzu böyle bir yere göndererek eğitim almasını ister misiniz ?
Beklentileriniz ne olur ?
Böyle bir yatırıma kalkissam bu işi yapan arkadaşlar beni neler bekler fikirlerinize aydın dusuncelerinize ihtiyacım var.

Not belirtmek isterim ki pandemi de anaokulları kapanmadı tercihe bağlı bırakıldı böyle bir durumda kapanmaktan ziyade eğitime devam etmeyi düşünürüm .

Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum

Bir işyerinin kolayca batmaması için oranın dışında da nakit akışı olması gerekir. Yani eşinizin evin bütün giderini ve kredi taksidi gibi şeyleri tamamen kendi kazancıyla karşılaması mumkün mu bu onemli. Bir de siz de 5-6 aylık gider nakit olarak olmalı o okulun en az aylık 50bin gideri olacak. Çok miktarda kredi çekmeniz gerekir gibi. Bence elinizdeki birikim bu iş için çok az. Ben hiç girisimci bir insan değilim hevesinizi baltalamak istemem ama fikrim bu. Bir de yeni açılan bir kreşe çok yüksek ücretlere öğrenci bulmak kolay olmayabilir.

Bir işyerinin kolayca batmaması için oranın dışında da nakit akışı olması gerekir. Yani eşinizin evin bütün giderini ve kredi taksidi gibi şeyleri tamamen kendi kazancıyla karşılaması mumkün mu bu onemli. Bir de siz de 5-6 aylık gider nakit olarak olmalı o okulun en az aylık 50bin gideri olacak. Çok miktarda kredi çekmeniz gerekir gibi. Bence elinizdeki birikim bu iş için çok az. Ben hiç girisimci bir insan değilim hevesinizi baltalamak istemem ama fikrim bu. Bir de yeni açılan bir kreşe çok yüksek ücretlere öğrenci bulmak kolay olmayabilir.
Ufaktan mi başlayın dersiniz? Yani ben çalışmıyorum evet . Haklısınız 50.000 görünen kısım bile değil inanın . Küçük bir yerle başlayıp müşteri portföyü oluşturarak ilerlemek mi daha mantıklı olan sizce

İnsanlarla uğraşmak çok zor hele hele ‘anneler’ ile uğraşmak daha zor :) bir anne olarak söylüyorum bunu.
Amacım asla heves kırmak değil ama bana 100 bin lira getirecek deseler yine yapabileceğim bir iş değil. Çünkü o para sadede bir ay gelir, sonra batarım ‘beğenmiyorsan kendin bak çocuğuna’ filan derim elin kadınlarına 🤭

Emanet çocuk çok zor. Hele hele ‘eğitim’ için çok daha zor.
İnsanlar olarak bizler, kendimiz herşeyi yapamayız ama karşı taraftan ‘herşeyi’ dört dörtlük bekleriz. çok iyi düşünün, hakkınızda hayırlısı olsun inşallah🍀

Merhaba,
3 senedir çocuğunu okul öncesi kuruma yollayan anneyim.
İlk yılında evime en yakın kreşe gönderdim.
Orası bahçeli, 3 katlı bir villaydı, 2 senedir açıktı, başlangıçta pek fazla çocuk da yoktu.
Açan kadın eğitimci değildi, finansördü yalnızca ve çok acemiydi, ikna etme yeteneği de bana göre çok düşüktü fakat iyi bir konum tercih etmişti çünkü yakınımızda hiç kreş yoktu.
Dolayısıyla kadın kısa sürede işi aldı yürüttü. Burada da villa kiraları 15-16 gibi yani çok çok da pahalı değil.
Kreşte ne var derseniz hiçbir şey yok :)
Bakım evi gibi.
Şu an tam gun 1800 yarım gün 1500 lira alıyorlar.
Spor, müzik, adam akıllı hiçbir şey yok gerçekten. Yalnızca güvenli bir yer ve bahçesi var.
MEBe bağlı ama alttan alttan 3 yaş altı cocuk da alıyorlar ve bu yüzden de çok kazanıyorlar.
Yani bence konum çok önemli, yakınlarda kreş olmaması çok çok önemli.

Çok çok zor iş ve birikim yetersiz.
Bence dertsiz başınıza dert açmayın.
Çocukları kreş ve şuan anaokulunda olan bir veli olarak söylüyorum ki, geçen sene bayılarak verdiğim kreşten bu yaz aldım.
Çocuğun üstü lekeli gelmesi, yemek listesini pek beğenmemem sebebi ile😂
Evet tek sebep bu.
Aaa öyle mi , işte bu konularda yeterince insan bulundurmK ve özenli olmak istiyorum mutfak için de keza öyle kullanılan yağ olsun malzeme ler olsun kendim ilgilenmek istiyorum aslında tabiki tercih meselesidir herkes atlayacak diye bir kural kesinlikle yok ama bilemedim ya :)

Ufaktan mi başlayın dersiniz? Yani ben çalışmıyorum evet . Haklısınız 50.000 görünen kısım bile değil inanın . Küçük bir yerle başlayıp müşteri portföyü oluşturarak ilerlemek mi daha mantıklı olan sizce
lüks semtte anaokulu açan bir yakınım birikimini kaybetti
yani 2 yıl sanırım idare etti ama eline geçen bir şey olmadı pek, mahvoldu anlamında söylemiyorum.
lüks semtin insanı inanın daha zor, zaten insanlarla uğraşmak zor.
Tek şansınız eğer çevrede zaten var olan bir anaokulu olmaması.
Tanıdığın sıkıntısı buydu. Çevrede 2 anaokulu daha vardı ve bir sürü yeni şey yapmasına rağmen o kesimden insanları çekemedi bir türlü.

İnsanlarla uğraşmak çok zor hele hele ‘anneler’ ile uğraşmak daha zor :) bir anne olarak söylüyorum bunu.
Amacım asla heves kırmak değil ama bana 100 bin lira getirecek deseler yine yapabileceğim bir iş değil. Çünkü o para sadede bir ay gelir, sonra batarım ‘beğenmiyorsan kendin bak çocuğuna’ filan derim elin kadınlarına 🤭

Emanet çocuk çok zor. Hele hele ‘eğitim’ için çok daha zor.
İnsanlar olarak bizler, kendimiz herşeyi yapamayız ama karşı taraftan ‘herşeyi’ dört dörtlük bekleriz. çok iyi düşünün, hakkınızda hayırlısı olsun inşallah🍀
İnşallah çok tatlısınız. Bunun için kurumsal olarak ilerlemeyi gerçekten istiyorum. Güvenilir sıcak ama aynı zamanda aslında disiplinli ve dediğim gibi karşıdakine iyi hissettirecek çocuğunu güvende hissettirecek bir yer . Teşekkür ederim tekrar 🌺

Merhaba,
3 senedir çocuğunu okul öncesi kuruma yollayan anneyim.
İlk yılında evime en yakın kreşe gönderdim.
Orası bahçeli, 3 katlı bir villaydı, 2 senedir açıktı, başlangıçta pek fazla çocuk da yoktu.
Açan kadın eğitimci değildi, finansördü yalnızca ve çok acemiydi, ikna etme yeteneği de bana göre çok düşüktü fakat iyi bir konum tercih etmişti çünkü yakınımızda hiç kreş yoktu.
Dolayısıyla kadın kısa sürede işi aldı yürüttü. Burada da villa kiraları 15-16 gibi yani çok çok da pahalı değil.
Kreşte ne var derseniz hiçbir şey yok :)
Bakım evi gibi.
Şu an tam gun 1800 yarım gün 1500 lira alıyorlar.
Spor, müzik, adam akıllı hiçbir şey yok gerçekten. Yalnızca güvenli bir yer ve bahçesi var.
MEBe bağlı ama alttan alttan 3 yaş altı cocuk da alıyorlar ve bu yüzden de çok kazanıyorlar.
Yani bence konum çok önemli, yakınlarda kreş olmaması çok çok önemli.
Bu konuda da eğitim almayı düşünüyorum. Aslında ikna süreci taktikler vs ☺️ çok güzel şeyler yazmışsınız lakin anaokulu bol miktarda var ve çoğu gerçekten dolu bu bir düşündürmedi değil beni iyice arastirmaliyim

Anaokulu öğretmeniyim. Kardeşimde eğitimci birlikte açmayı planlıyorun

alakasız insanlar da açmak isteyebiliyor da ondan sordum.
benim için ilk parametre sahibinin eğitimci olması olur çünkü.

lakin lüks semtte hizmet vermek çok daha zordur.
haliyle talepleri de lüks olacaktır. bir kere gerçekten şık yani başta gözlerini dolduran bir yer olması lazım.
pek çok şeyin marka olması da ilk tercihleri olacaktır.
birikiminizin tüm bunlara + öğretmen maaşlarına yetmesi biraz zor gibi.
kredi ne kadar çekebileceksiniz ?

Benim sektörüm çook başka ama finansal açıdan krediye çok güvenerek yapmayın derim sadece. Bir de sakın çok tanımadığınız ortakla işe girmeyin. Çok zor ortakli isler. Kardeşle bile zor.

lüks semtte anaokulu açan bir yakınım birikimini kaybetti
yani 2 yıl sanırım idare etti ama eline geçen bir şey olmadı pek, mahvoldu anlamında söylemiyorum.
lüks semtin insanı inanın daha zor, zaten insanlarla uğraşmak zor.
Tek şansınız eğer çevrede zaten var olan bir anaokulu olmaması.
Tanıdığın sıkıntısı buydu. Çevrede 2 anaokulu daha vardı ve bir sürü yeni şey yapmasına rağmen o kesimden insanları çekemedi bir türlü.
Korkum bu yönde birikimimi kaybetmek .
2 yil idare edecek gücü bulamayabilirim ben mesela çok üzüldüm yakınınız adına .
Belirttiğim gibi çevrede çok fazla anaokulu var fakat doluluk oranları çok yüksek .
İyi bir reklam beni farklı kılabilir mi ? Veya insanalr neden benim okulumu tercih etmeli biraz sanırım bunun için yardım almam gerekli m çalışmıyorum çalışıyor olsam üzülmem lakin tek birikimimin heba olması beni çok etkiler

Aaa öyle mi , işte bu konularda yeterince insan bulundurmK ve özenli olmak istiyorum mutfak için de keza öyle kullanılan yağ olsun malzeme ler olsun kendim ilgilenmek istiyorum aslında tabiki tercih meselesidir herkes atlayacak diye bir kural kesinlikle yok ama bilemedim ya :)
Bu iş ancak aşkla yapılabilecek bir iş.
Ticari getiri listenin en son maddesi olmalı.

Eğer kreş olursa bezli çocukları da alıp yaş aralığını düşürürsünüz ama bunlar hep ekstra sorumluluk.
Şöyle söyleyeyim, çok çok cüzi bir kiranız olmalı ki kara geçebilin.
Öğrenci taksitinden gelen aynı ay neredeyse gidecek.
50 öğrenci kapasiteli bir kreşiniz olsa en az bu 7 sınıf demek, 7 ana öğretmen 3 yardımcı öğretmenle 10 öğretmen, 2 temizlik, 2 mutfak görevlisi olsa bir de güvenlik, muhasebeciye de ihtiyacınız var.
13 çalışan baz alın, şuan kabaca 5 binden hesaplasak zaten aylık 65 bin maaş ödemeniz var.
Ekstra ders öğretmenlerini saymadım.

50 öğrenci, 2300 den aldığınızda 115 bin sabit gelir, bu düzenli ödenirse bir de.
E her gün kahvaltı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı, elektrik su, maliye, sigorta kira bakım onarım ve saymakla bitmeyecek bir kalem listesi var.

Her şeyden önemlisi manyak veliler var😂
Ben ki çocuklarımın arkadaşlarının velilerini gördüğümde nutkum tutuldu, kimse benim gibi değil, kılı kırk yarıyorlar ve insanı hayattan soğuturlar.

Allah güç kuvvet ve bolca sabır versin okul öncesi her türlü çalışanına.

alakasız insanlar da açmak isteyebiliyor da ondan sordum.
benim için ilk parametre sahibinin eğitimci olması olur çünkü.

lakin lüks semtte hizmet vermek çok daha zordur.
haliyle talepleri de lüks olacaktır. bir kere gerçekten şık yani başta gözlerini dolduran bir yer olması lazım.
pek çok şeyin marka olması da ilk tercihleri olacaktır.
birikiminizin tüm bunlara + öğretmen maaşlarına yetmesi biraz zor gibi.
kredi ne kadar çekebileceksiniz ?
Yani aslinda bilemiyorum devreden bir okul 400.000 TL ücret istiyor . Marka ve şık olmalı karmaşadan uzak aşırı renklilikten uzak olmalı bana göre çocukları çok yormadan sevimli ve göze hitap etmeli bu konuda araştırmalarimi yapacağım henüz Kredi için görüşme yapılmadi . Şuan taslak olarak kafamda ama bir bilen olur ailelerden fikir almak istedim adım atmadan önce

Merhaba , bu konumda bir adım atmaya karar verdim ve bilgisi olan kişilerden bilgi , siz annelerden de fikir almak istiyorum.

Potansiyeli yüksek lüks bir semtte anaokulu açmak istiyorum .
Birikimim 100 000 TL .
Müşteri portföyü olarak düşündüğüm kesim ise gerçekten durumu iyi ve devamlılık gösterebilecek aileler. Hani derseniz garantisi var mı kesinlikle yok ancak , en uygun aylık en kotu kreş çocuk göndersem 2500 TL . Ve yıllık ücretler klasmana göre 50.000 TL ye çıkıyor öğrenci başı .

Bu dışarıdan şatafatlı görünen kısım .
Gel gelelim müstakil ve hoş bir villa kiralamak istiyorum. 30.000 TL ortalama ücreti .

Bunun dayamasi döşemesi , tadilati ruhsatı ve bilmediğim bir çok masrafı olacak.
Kredi çeksem 2 yıl sonra ödemeler başlayacak .
Ama öyle bir yerki durumu iyi kötü herkes çalışıyor ve herkes çocuğunu artık pandemi dolayısıyla sosyalleşmesi açısından ana okuluna gönderiyor.

Eşim kıyısından köşesinden 5 6 yıldır bu işin içinde sayılır .

Belirlediğim kafamdaki imkanlar ise öğrenciler açısından şöyle ;
Anaokulu öğretmenleri
Yabancı dil eğitimi,
Jimnastik ve hareket eğitimi ,
Müzik resim atölye gibi eğlenceli vakit geçirebilecekleri öğrenirken eğlenceli hi hale gelebilecek gerçek anlamda kaliteli bir anaokulu.
Durumumu ilerletebilirsem haftalık yüzme havuzu ile anlaşıp böyle birşey gerçekleştirebilirim diye düşündüm. gündüz bakımevi gibi düşünmüyorum öyle belirteyim .
Öğretmenlerin prezantable , kurumsallaşma yolunda bir okul :)

Çok heyecanlıyım ve istekliyim ama aynı zamanda müthiş korkuyorum .
Üstesinden gelebilir miyim ?
Siz çocuğunuzu böyle bir yere göndererek eğitim almasını ister misiniz ?
Beklentileriniz ne olur ?
Böyle bir yatırıma kalkissam bu işi yapan arkadaşlar beni neler bekler fikirlerinize aydın dusuncelerinize ihtiyacım var.

Not belirtmek isterim ki pandemi de anaokulları kapanmadı tercihe bağlı bırakıldı böyle bir durumda kapanmaktan ziyade eğitime devam etmeyi düşünürüm .

Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum

benim gönderdiğim kreste
çift yabancı dil var

sınıflarda lisans mezunu çift öğretmen var
kurucu müdür klinik çocuk psikoloğu

bi tane eleman psikolog var

yardımcı bayan sayısı 3 biri temizliğe orta işlerine bakiyo diğer ikisi mutfakta

okul beyaz bayraklı

müdür sürekli aktif ve çocuklarla birlikte. Her çocuktan haberleri var.

orff ritm dersi var

drama dersi var

jimnastik, bale ve sanat tasarımı seçmeli dersleri var.

seçmeli dersler için atölye ve sınıflar ayrı

ben yıllık 27 bine anlaştım bu yıl.
bu işi gerçekten sevmeden yapmak çok zor. yıllık 50 bin isterseniz nasıl hizmet vereceksiniz ekstra. ben yazdıklarınıza ekstra bisey göremedim. ekol olarak neyi tercih etceksiniz kuracağınız okulda mesela. Bu da önemli benim için

Çok lüks bir semtte açıp oranın orta sınıf kreşi vs olacağınıza daha orta makul bir semtte açabilirsiniz. Oranın kirası, velilerin beklentisi farklılaşacaktır. Yüzmek için havuz vs gibi. Düz anaokulu yerine yiyeceklerin tamamı organik vs. gibi sizi ayıracak bir eğitim metodu veya dediğim gibi farklı bir konuyla öne çıkmayı deneyebilirsiniz. Şuan açarsınız yasaklar gelir zorlanırsınız okul sezonunu kaçırdınız biraz aslında bu kışı da duruma bakarak araştırarak geçirmenizi öneririm. Yaşınız kaç bilmiyorum ama devlet 30 yaş altı kendi işletmesini açacak olanlara çok güzel hibeler veriyor, en azından bir onlara bakın. Kosgeb alın.

Yani aslinda bilemiyorum devreden bir okul 400.000 TL ücret istiyor . Marka ve şık olmalı karmaşadan uzak aşırı renklilikten uzak olmalı bana göre çocukları çok yormadan sevimli ve göze hitap etmeli bu konuda araştırmalarimi yapacağım henüz Kredi için görüşme yapılmadi . Şuan taslak olarak kafamda ama bir bilen olur ailelerden fikir almak istedim adım atmadan önce

nakit akışınız sekteye uğrarsa sizi ayakta tutacak birikiminizin kenarda olması lazım.
sonuçta bunlar çocuk.
mesela siz çok güzel hazırladınız orayı, ben de beğendim ama çocuğum bir sebepten mutlu olmadı.
o zaman tabi ki alırım okuldan.
gibi gibi.. çok basit ama her an gelirinizi düşürecek şeyler olabilir.
mesela dışarıdan çok güzel görünen bir eğitim sistemi çocuk içine girince onda işe yarayamayabiliyor.
o zaman da çocuğunu alan çok veli oluyor.
tüm bunları tolere edecek birikim olmalı ki böyle şeyler sizi durdurmasın

X