Kreş mi Bakıcı mı?

Aslında aynen öyle olacak, 1 sene sonra falan kreş diye düşündüm. Bu açıdan düşünmemiştim. Kreş çok araştırdım ama maalesef görüşmedeki hassasiyet çocuk başlayınca olmuyor. Sözde çok çok iyi elit bi yer…
Is arkadaslari, konu komşu es dost tavsiye sorun. Illa ki insanlar tavsiye ederler iyi bi kreşi.

Sormayın her gün her gün ben de, yapacak bişey kalmıyor sanki. O yüzden öğretmenlik yapmış birini düşündüm, normal usül bakıcıdansa. Daha önce öğretmenlik yapmış biri olursa sürekli oyun değil ama gün içinde ara ara aktiviteler yapabilir diye düşünüyorum. Tabi öyle birini bulabilirsem 🤦🏼‍♀️
Yine de kreş bence daha güvenli.
Bakıcının yaptığını söylediklerine ne kadar güveneceksiniz? Diğer yanda kreş daha çok denetleniyor. Benim oğlu mesela yemek yiyemezdi oturup habire dolanırdı ağzında bir lokma çevir allah çevir şu an kreşte yemeye başladı, uygulamaları var günlük rapor geliyor mesela.
Siz kreşi değiştirin.

Çocuğunuzun yaşı kreş için uygun. Önceden öğretmenlik yapmış-yapmamış farketmez her gün etkinlik yapsalar da kreşle aynı seviyede olamaz. Çocuğunuzun sorunu zaten diğer çocuklarla bir arada yapamaması bunu aşmanın en iyi yolu üstüne gitmek. Zamanla alışır elbet. İlk zamanlar sorun yaşamayan, hastalanmayan çocuk çok az. Kreşte 3 saat uyutuyorlar demişsiniz ama uyumaz ki çocuklar o kadar. Zaten biri bile uyansa ötekini uyandırır, o da diğerini derken hepsi kalkar sonunda.
Okulun kapısında bekledim 10 gün boyunca nerdeyse, üst katta uyku odası var uyananı aşağıya getiriyorlar bişeyler atıştırması için ama çocukların çoğu 3te uyanıyordu bizzat şahit oldum(24-36 ay grubu belki ondandır) 3 saat şaka gibi ama ya benimki de uyumuyordu zaten.

Yok bizzat şahidim 12-3 arasında uyutuyorlar(24-36 ay grubu). İlk öğretmeni siz uykudan sonra 3te gelin dediğinde ne yani 3 saat mi uyuyor, bizimki o kadar uyumaz ki demiştim. Çocuklarla uğraşmamak için uyutuyorlar sanki, sözde çok çok iyi bir yer, anlayamadım. Zaten kreş kararı olsa bile oraya göndermicem 3 saat nedir ya😂
O yaştaki çocuk öğleden sonra 3 saat uyursa akşam 11.00’den önce uyumaz. O da en iyi ihtimalle. Çocuk kreşe aktivite yapsın, etkinlik yapsın, öğrensin, yorulsun, eve pestili çıkmış şekilde gelsin diye gönderiliyor. Gece yarısına kadar uyumazsa sabah da erken kalkıp okula gidemez. Günü çok sağlıksız şekilde değerlendirmiş olur. Çok yanlış bir uygulama yapıyor okul. Biz düşünemiyoruz sanki 2,5 -3 yaşındaki çocukları 3 saat uyutmayı. O yaştaki çocuk max 1 saat uyumalı. Zamanla o uykuyu bile uyumuyor. Kesinlikle bu okuldan alın çocuğunuzu ve bu durumu mili eğitim bakanlığına veya cimere yazın. Resmen uykudaki çocuk için para alıyorlar.

Yine de kreş bence daha güvenli.
Bakıcının yaptığını söylediklerine ne kadar güveneceksiniz? Diğer yanda kreş daha çok denetleniyor. Benim oğlu mesela yemek seçerdi şu an kreşte yemeye başladı, uygulamaları var günlük rapor geliyor mesela.
Siz kreşi değiştirin.
Eve kamera taktırmayı düşündüm, kreş de aslında fena değil uyku saatleri dışında ama biraz reklamcı bi yer gibi geldi başlayınca. Yani içime sinmeyen bir şey var ama tam bilmiyorum ne olduğunu. Başlama aşamasında biz çok çok zorlandık oğlum kendi söylüyor hala ben başka çocuklarla olmak istemiyorum diye. Sizin zor geçti mi alışma süreciniz ?

Kesinlikle kres. 2 yastan itibaren cocuklarin akrana ihtiyaci var en güzel ogretmen akran. Hep bunu savunuyorum ben. Hatta soyle bir sey bile var en kötü akran kavgasi dahi en iyi bakim veren ilgisinden daha ogreticidir.

Eve kamera taktırmayı düşündüm, kreş de aslında fena değil uyku saatleri dışında ama biraz reklamcı bi yer gibi geldi başlayınca. Yani içime sinmeyen bir şey var ama tam bilmiyorum ne olduğunu. Başlama aşamasında biz çok çok zorlandık oğlum kendi söylüyor hala ben başka çocuklarla olmak istemiyorum diye. Sizin zor geçti mi alışma süreciniz ?
Geçmez mi pandemiden önce bir sene gitti 2,5yaş civarıydı. Her gün ağladı her gün bıraktık. 4 yaşa bir kaç ay kala yine başladı, yine her gün ağladı. Bizim de içimize sinmeyen yerler olunca yeni kreşine başladı, bu sefer de eski kreşim daha güzeldi diye ağlıyor homurdanıyor. Saçma ama çocuklar böyle☺️

Kres daha mantikli geldi bana sosyallesmesi acisindan
Kizim 2,5 yasinda anasinifina basladiginda (yasadigim ulkede o yasda baslaniliyo)
12.bucukda yemek saat 1bucuga kadar. Sonra uyku vakti, kimi cocuk yarim saat kimi cocuk 1 saat uyuyo kimiside okul sonuna kadae 15.30a kadar
Yani hergun ayni tarz aktiviteler olucak sonucta butun gununu oyun diye gecirmesi cok yorar ve bikar
Cocuk dinlenmeli, uyumasinda bi sakinca gormedim ben

Daha önce öğretmenlik yapmış bir bakıcıdan neyi kastediyorsunuz tam olarak? Emekli öğretmen mi? Böyle birini bulabileceğinizi hiç zannetmiyorum.
Çocuk gelişimi mezunu biri falan diyorsanız o belki olabilir.
2,5 yaş için ben bakıcı öneririm, çok küçük. Sürekli hastalanacak. Okula ne zaman başlasa o zaman hastalanacak ama biraz daha büyük çocuğun ateşiyle üç yaşındaki çocuğun ateşi bir olmuyor.

yani 12 den 3 e kadar uyumuyorlardir. yatisa 12 de gecseler 1 saatte ancak uyurlar zaten yatis yuvarlanis uyku kalkis 3 u bulabilir sonucta 2 bucuk yasinda cocuklar bunlar.
birisi cisim geldi der birisi susadim der uyuyana kadar 1 saat gecer

Uyutuyorlar maalesef bizzat şahit ve şok oldum😅 Eğer Bakıcı bulamazsam sanırım değiştiricem
Bizm geçen seneki kreş de uyutuyordu hem de saat 2-5 arası falan
Kızım oradan çıkınca evde enerji patlaması tabi....
Bu seneki kreşimiz 1-2.30 arası dedi ama benimki 2.5 saat falan uyur bence bırakırlarsa.

Merhaba herkese,

Yaklaşık 2.5 yaşında bi oğlum var, doğumdan sonra maalesef bazı sebeplerden dolayı da(bakacak kimsenin olmaması, covid vs) işi bıraktım.
Neyse tekrar işe dönmek istiyorum bi de oğlum yaşıtlarıyla hiç oynamıyor, paylaşmak istemediği için oyuncağını falan. Sık sık çocuklu arkadaşlarımla görüşüyoruz, parka gidiyoruz ama hep burnumdan getiriyor, ağlıyor diğer çocukları istemiyorum diye pes ettim ben de. Hem sosyalleşsin diye de kreşe başladı geçen ay. Biraz da benim zorumla oldu. ( kendi yaşıtlarıyla şimdi oynamazsa seneye daha da zorlanır diye düşündüm) Her gün gitmek istemedi ağladı, zaten kreşin 10. gününde hasta oldu ateşlendi, ben de bidaha göndermedim. Bi de kreş çok iyi bir yerdi sözde ama ben başlayınca yetersiz buldum, mesela görüşmede ben de atlamışım sormayı 1 saat uyutuyorlardır diye ama çocukları 12-3 saatleri arasında uyutuyorlarmış, eee o zaman kreş ne verebilir ki aktivite oyun anlamında? Zaten ben diğer çocuklarla olmaya alışsın diye gönderiyorum.

Sizce zorlamalı mıyım? Kreşteki psikolog alışacak diyor ama sonuçta onlar da ticari bakıyordur, kreşten alacağım sanırım. Ya da eve öğretmenlik yapmış bir bakıcı mı bulmalıyım?
Bakıcılar genelde sadece çocuğun başında duruyor, çocuklardan sıkılmış oluyorlar.
O yüzden daha önce öğretmenlik yapmış biriyle anlaşmayı düşündüm. Böyle bi durumda olup kreş / bakıcı hangisini tercih ettiniz? Öğretmenlik yapmış bakıcısı olan var mı etrafında?
2 buçuk yaşındaki kızımı yazdırdım gayet memnunum çocuğuma çok katkısı olduğunu düşünüyorum.

Merhaba herkese,

Yaklaşık 2.5 yaşında bi oğlum var, doğumdan sonra maalesef bazı sebeplerden dolayı da(bakacak kimsenin olmaması, covid vs) işi bıraktım.
Neyse tekrar işe dönmek istiyorum bi de oğlum yaşıtlarıyla hiç oynamıyor, paylaşmak istemediği için oyuncağını falan. Sık sık çocuklu arkadaşlarımla görüşüyoruz, parka gidiyoruz ama hep burnumdan getiriyor, ağlıyor diğer çocukları istemiyorum diye pes ettim ben de. Hem sosyalleşsin diye de kreşe başladı geçen ay. Biraz da benim zorumla oldu. ( kendi yaşıtlarıyla şimdi oynamazsa seneye daha da zorlanır diye düşündüm) Her gün gitmek istemedi ağladı, zaten kreşin 10. gününde hasta oldu ateşlendi, ben de bidaha göndermedim. Bi de kreş çok iyi bir yerdi sözde ama ben başlayınca yetersiz buldum, mesela görüşmede ben de atlamışım sormayı 1 saat uyutuyorlardır diye ama çocukları 12-3 saatleri arasında uyutuyorlarmış, eee o zaman kreş ne verebilir ki aktivite oyun anlamında? Zaten ben diğer çocuklarla olmaya alışsın diye gönderiyorum.

Sizce zorlamalı mıyım? Kreşteki psikolog alışacak diyor ama sonuçta onlar da ticari bakıyordur, kreşten alacağım sanırım. Ya da eve öğretmenlik yapmış bir bakıcı mı bulmalıyım?
Bakıcılar genelde sadece çocuğun başında duruyor, çocuklardan sıkılmış oluyorlar.
O yüzden daha önce öğretmenlik yapmış biriyle anlaşmayı düşündüm. Böyle bi durumda olup kreş / bakıcı hangisini tercih ettiniz? Öğretmenlik yapmış bakıcısı olan var mı etrafında?
Pedagojik açıdan kreşe başlamak için 40 ay ideal. 36 aya kadar zaten bebek daha biliyorsunuz. Hiçbir davranışı kasıtlı yapmıyor

Çok erken kalkıp gidildiği ve küçük oldukları için uyutuluyor ama tam üç saat değil pijama giy yatağa git vs o sürede içinde

Merhaba herkese,

Her doğru herkes için kullanılamaz malesef
tamam sosyalleşmesi lazım paylaşmayı uyumu disiplini benimsemesi lazım ama çocuk buna hazır değil, şiddetle reddediyor, hastalanıp ateşlenecek kadar etkileniyor yavru, değer mi? Çocuğunuzun sağlığından mutluluğundan daha önemli birşey var mı? Çocuk bu alışır diye birşey yok, alışmanında bir yolu yordamı olmalı. Sizin hazır hissetmediğibiz birşeye zorlansanız, kendinizi güvende hissetmeseniz, karşı koymaya iradeniz yetmese nasıl hissedersiniz?

O yaştaki çocuk öğleden sonra 3 saat uyursa akşam 11.00’den önce uyumaz. O da en iyi ihtimalle. Çocuk kreşe aktivite yapsın, etkinlik yapsın, öğrensin, yorulsun, eve pestili çıkmış şekilde gelsin diye gönderiliyor. Gece yarısına kadar uyumazsa sabah da erken kalkıp okula gidemez. Günü çok sağlıksız şekilde değerlendirmiş olur. Çok yanlış bir uygulama yapıyor okul. Biz düşünemiyoruz sanki 2,5 -3 yaşındaki çocukları 3 saat uyutmayı. O yaştaki çocuk max 1 saat uyumalı. Zamanla o uykuyu bile uyumuyor. Kesinlikle bu okuldan alın çocuğunuzu ve bu durumu mili eğitim bakanlığına veya cimere yazın. Resmen uykudaki çocuk için para alıyorlar.
Valla yazdıklarınız çok doğru, güldüm de bi yandan çok tatlısınız😅 aynı dediğiniz gibi 10.30-11den önce zaten yatmıyor gece.

Bizm geçen seneki kreş de uyutuyordu hem de saat 2-5 arası falan
Kızım oradan çıkınca evde enerji patlaması tabi....
Bu seneki kreşimiz 1-2.30 arası dedi ama benimki 2.5 saat falan uyur bence bırakırlarsa.
3 saat uyku çok fazla geliyor bana, hele ki 5te uyanıyorsa çok geç yatar gece. En azından şimdiki kreşin uykusunun erken olması daha iyi olmuş.

Geçmez mi pandemiden önce bir sene gitti 2,5yaş civarıydı. Her gün ağladı her gün bıraktık. 4 yaşa bir kaç ay kala yine başladı, yine her gün ağladı. Bizim de içimize sinmeyen yerler olunca yeni kreşine başladı, bu sefer de eski kreşim daha güzeldi diye ağlıyor homurdanıyor. Saçma ama çocuklar böyle☺️
Aayy kıyamam, umarım alışmıştır yeni kreşine kuzum. Ee biraz da bizi etkilemek için yapıyorlar böyle şeyleri 😊 benimki de benim hassas noktamı bilip annecim biliyo musun ben bugün okulda ağladım diyor😅 neyse sağlıkla neşeyle büyüsünler yavrularımız 😊

Daha önce öğretmenlik yapmış bir bakıcıdan neyi kastediyorsunuz tam olarak? Emekli öğretmen mi? Böyle birini bulabileceğinizi hiç zannetmiyorum.
Çocuk gelişimi mezunu biri falan diyorsanız o belki olabilir.
2,5 yaş için ben bakıcı öneririm, çok küçük. Sürekli hastalanacak. Okula ne zaman başlasa o zaman hastalanacak ama biraz daha büyük çocuğun ateşiyle üç yaşındaki çocuğun ateşi bir olmuyor.
Emekli öğretmen değil de çocuk gelişimi okumuş, kreş veya anaokullarında bi süre çalışmış tecrübeli birini arıyorum. Yani daha önce öğretmenlik tecrübesi olsun ki her gün aktivite yapabilsinler. Sürekli evde etkinlik yapamaz tabi ama günün belli saatini buna ayırabilir. Bakalım bulabilecek miyim, inanın hiçbir fikrim yok🤷‍♀️ Bi süre bakıcı ile devam edip 1 sene sonra kreş düşüneceğim galiba.

X