Kreşe göndermeli miyim?

Ben ekran bağımlılığı sebebi ile göndermeye başladım bu hafta..
Ve evet arkadaşların dediği gibi hasta şu anda :KK43:
Maalesef benim oğlum daha küçük 2 yaşında ama psikolog göndermem gerektiğini söyledi.
O yüzden devam ettirmek mecburiyetindeyim..

Anne olmak ne zormuş, tavsiye de bulunamadım, konunuza içimi dökmüş oldum ..

Merhaba arkadaşlar. Benim 3 buçuk yaşında bir oğlum var. Çalıştığım için babaannesi bakıyor yaklaşık bir yıldır. Şimdiye kadar bir sıkıntı yoktu ancak görümcem üniversiteden mezun oldu ve baba evine döndü. Özelde çalışmak istemediği için de KPSS'ye çalışmaya başladı. Haliyle evde küçük çocuk olduğu için ders çalışmak biraz zor oluyor onun için. Bugün kendisi bana ders çalışırken oğlumun oyun oynamak için onu çağırdığını ve o da kıyamayıp çalışmaya ara verdiğini vs anlattı. Ben de bunun üzerine zaten pazartesi abinle gidip kreş ile görüşeceğiz artık okula gitmesi lazım dedim. Tabi görümcem bu durumu yanlış anladı. Sen bana trip atıyorsun biz onu sevmediğimizden demiyoruz illa okula göndermek zorunda değilsin başka bir çözüm de bulabilirsin dedi. Ben de bunun üzerine ne çözüm bulabileceğimi sordum. O da annem her sabah size gelsin çocuğa sizin evde baksın, ben de evde rahat ders çalışırım önerisinde bulundu. Ama ben kimsenin düzeni bozulsun istemiyorum. Zaten birkaç aydır düşündüğüm bir şeydi oğlumu kreşe göndermek. Sizi çok sıkmak istemediğimden kısaca durumu özetledim. Sizce bu durumda ne yapmalıyım?
3 yaş sonrası çocuğun yeri krestir.

bence de kreşe gitsin
hastalanacak diyenlere yüzde yüz katılıyorum hastalanması garanti
geçen çocuğumu kreşe götürecektim grup derslerine, 3 çocuk geliyormuş zaten ama 1i hastaymış 1 haftadır yokmuş.
düşünün 3 çocuktan hastalık kapmış.
ama bu eskiden de oluyordu şimdi covid yüzünden sanki eskiden hiç hastalanmıyorduk gibi düşünüyoruz sadece...
hem kreşe gidince gelişiminde bir gerilik var mı yok mu hemen fark ediliyor.
geç kalmamak adına çok önemli.
Gelişiminde gerilik olup olmadığını kreşe gidince mi anlarız sadece? Bir anne mutlaka anlar hatta anlamynlar anlamak istemynlerdir bence bunu çevremde çok gördüm malesf özel egitimde idareci olarak.
Benim oğlumn sınıfin5 kişiye düşmüstu yine de kaptı malesf. Ama şu da var o yaşlarda hastalık atlatmakla. 4 5 yaşında atlatmasi bir olmuyor malesf.

Sürekli hasta olacak bu bir gerçek. Oğlumun sınıfı sırayla dökülüyor. Geçen hafta yarısı ishal oldu. Bizde geçmeyen öksürük kaldı denemediğimiz takviye yok. Ama memnun muyum? Başka sorunlarım da oluyor. Veli grubu kavgaları bitmedi. Ama evde durmasından bin kat iyi. Kendi işlerini yapmaya başladı, daha güzel ifade ediyor, sosyal sıkıntılarını yeniyor. Ben çok faydalı buluyorum kreşe yollamanızı öneririm

Sürekli hasta olacak bu bir gerçek. Oğlumun sınıfı sırayla dökülüyor. Geçen hafta yarısı ishal oldu. Bizde geçmeyen öksürük kaldı denemediğimiz takviye yok. Ama memnun muyum? Başka sorunlarım da oluyor. Veli grubu kavgaları bitmedi. Ama evde durmasından bin kat iyi. Kendi işlerini yapmaya başladı, daha güzel ifade ediyor, sosyal sıkıntılarını yeniyor. Ben çok faydalı buluyorum kreşe yollamanızı öneririm
Peki hasta olduğu halde gönderiyor msnz cocugunuzu

Peki hasta olduğu halde gönderiyor msnz cocugunuzu
Hayır okulun kesin kuralı var, azıcık burnu aksa da yollamıyoruz. Sadece kuru öksürükte göz yumuyorlar. O da ateşli hastalıktan sonra illet gibi yapıştığı için bulaşıcı değil dedi doktoru ondan.
Ortalama şöyle gitti hep, perşembe cuma burnu aktı salıya kadar mola verdi sonra devam etti.
Bu hafta hayret hastalanmadı artık alışmaya başladı diye umuyoruz

kreşe gitmeli. yarım gunde olsa gönderin.faydası çok oluyor. hastalık kısmında her yenı okula başlayan çocuklarda oluyor. o bağışıklığı kazanacak iyi yerden bakın.

Merak ediyorum çocuğunuzu kreşe gönderdnz mi? Gonderdysnz 1 ayda kaç gün hasta olmadan gidebildi?
Henüz göndermedim çünkü 1 yaşına yeni bastı.. 3 yaşını doldurdugunda göndereceğim inşallah 🙏 hasta olma meselesine gelince,evet oluyorlar malesef ama 2 yaşında okula başlayan da 6 yaşında başlayan da bu süreci böyle atlatıyor çünkü bağışıklık kazanıyorlar bu şekilde.. ve 3-4 yaşından sonra anneanne-babaannenin bir çocuğa bakim dışında bir katkısı olamıyor, kaliteli bir gelişim ve uyum süreci için kreş/anaokulu bence gerekli hatta şart gibi.

Babaannenin takip edebilecegi bir yerde yarim gun kres diyorum..
Cunku okullar cok kotu aileler tuhaf. Daha dun is arkadasim cam aciyor diye kavga etti cocugu camdan hasta oluyormus asla cam acmazmis atesli deli gibi oksuren ocugu okula gonderiyor bu donemde ne kdr az kalsalar o kdr iyi
asıl kapalı alanda çocuk hastalanıyor. kızımın burnu tıkansın ya da oksursun gece cam açarım bİr beş dakİka soğukluk gelsin dıye. temız hava gİbİsı var mı. çocuklar zaten çok sıcak kreş ortamında hasta oluyor. terleyıp kuruyor üstlerinde üşütuyorlar .

asıl kapalı alanda çocuk hastalanıyor. kızımın burnu tıkansın ya da oksursun gece cam açarım bİr beş dakİka soğukluk gelsin dıye. temız hava gİbİsı var mı. çocuklar zaten çok sıcak kreş ortamında hasta oluyor. terleyıp kuruyor üstlerinde üşütuyorlar .

Evet soguk hasta etmez ama yapacak ne var
Insallah ogretmen dinlememistir ne diyeyim

Hayır okulun kesin kuralı var, azıcık burnu aksa da yollamıyoruz. Sadece kuru öksürükte göz yumuyorlar. O da ateşli hastalıktan sonra illet gibi yapıştığı için bulaşıcı değil dedi doktoru ondan.
Ortalama şöyle gitti hep, perşembe cuma burnu aktı salıya kadar mola verdi sonra devam etti.
Bu hafta hayret hastalanmadı artık alışmaya başladı diye umuyoruz
Ben burnu aksa 2 hafta göndermiyorum da 2 ayda 2 hafta gitti anck.siz yine de gönderin deyince şaşırmstm.

Ya okuyunca aklima ilk görümcenin eve erkek arkadaşını çağıracağı fikri geldi. Çok mu kötü düşünüyorum ya :))) evde sadece annesi ve kendisi yasiyorsa tabii...

Ya okuyunca aklima ilk görümcenin eve erkek arkadaşını çağıracağı fikri geldi. Çok mu kötü düşünüyorum ya :))) evde sadece annesi ve kendisi yasiyorsa tabii...
Kız üniversite okumuş istese işe girdim der geri dönmez. Sınava hazırlanmak için gelmese eve girmez üniversite okuyan. Tahminimce siz okumamış olablrsnz yorumunuzu kötü düşünceye değilde görememeye vermek daha mantıklı.

evet korktuğumuz bir noktada bu sürekli hasta olur mu düşüncesi. kayınvalidemin takıntıları yoktur ama onun da bir düzeni var sonuçta bilmiyorum nasıl olur ki
Bu sene olmazsa seneye, seneye olmazsa zorunlu anaokulunda olacak.
Çocuklar okula başladıkları ilk 1 sene sürekli hasta olurlar çünkü mikroplarla yeni karşılaşıyorlar.
By onlar için olumsuz değil, bağışıklıklarının gelişmesi adına gerekli bir durum.
Okula başlayalı 7 hafta oldu, 4 haftasında gidemedi oğlum malum koronada önlemler sıkı tıksırsa bile yollamıyorsunuz ama çok memnunum.
Halbuki baharda kreşe başlamıştı, orada da hastaydı ama daha tam oturmamış olmalı.
Çünkü 1 yaş büyük abisi var, o korona öncesi başlamış 9 ay devam edebilmişti kapanmaya kadar ve çocuk sanırım 1,5 senedir hasta olmadı(küçük nezle gibi şeyleri saymazsak).
O 9 ayda beta dahil her şeyi geçirdi, artık kapamıyor olsa gerek😂

Ama görümce gayet haklı. Konu sahibi haksız,kimsenin düzenini bozmak istemiyorum diye birşey yok. Görümcenin dediği mantıklı her sabah gelip baksın,kız da dersini çalışsın. KPSSye çalışacak biri için vakit,sessiz ortam bunlar gayet önemli.
Hangi konuda haksızım anlamadım? Kayınvalidemden evimi kısakanmıyorum gelsin sıkıntı da değil ama her sabah onun bize gelmesi mantıksız çünkü evler ters birbirine. Biz işe giderken yolumuzun üstü olduğundan çocuğu bırakmak daha kolay oluyor. Bir de şöyle bir durum var 1 hafta sonra kayınvalidem her gün gidip gelmekten yorulduğundan ben haftaiçi sizde kalayım diyebilir. Böyle bir durumu da ben istemem çünkü özel hayat yani..

Hangi konuda haksızım anlamadım? Kayınvalidemden evimi kısakanmıyorum gelsin sıkıntı da değil ama her sabah onun bize gelmesi mantıksız çünkü evler ters birbirine. Biz işe giderken yolumuzun üstü olduğundan çocuğu bırakmak daha kolay oluyor. Bir de şöyle bir durum var 1 hafta sonra kayınvalidem her gün gidip gelmekten yorulduğundan ben haftaiçi sizde kalayım diyebilir. Böyle bir durumu da ben istemem çünkü özel hayat yani..
sizin özel hayatınız varsa ve rahatsız oluyorsanız görümceninde özel hayatı var o da ders çalışıyor orası onun evi. Yani çocuğunuza baktırıyorsanız birşeylerden bir süre feragat etmelisiniz ay aman kalmasın ay evler ters gelmesin diye birşey olamaz. Sizin yararınıza geliyor kayınvalide. Görümcede sizin çocuğunuzun gelmesini istemeyebilir çünkü özel hayat yani.. Bence siz çocuğu kreşe verin, hem anneannenin çocuğa bir artısı olmaz, gelişmesi adına daha faydalı olur.

ne kadar şanslısınız böyle bir kv ve görümceniz var.

bence kreşe verin yaşı gelmiş zaten. kimseyi zora sokmayın

tam da tahmin ettiğim gibi istememe sebepleriniz. konuyu okurken hissettim :)
sizde haklısınız görümceniz de haklı
ben sizin yerinizde olsam bir 6 ay daha dişimi sıkar çocuğumu kv ile evde bırakırdım. En azından ilkbaharda başlasın
bazen çocuklar için azıcık rahat bozmak gerekiyor

3 yaşında ben vermek zorunda kaldım bakacak kimse olmayışı ve bakıcı probleminden dolayı..
kv imkanı olsa 4 e kadar vermezdim

X