Kronik Nonspesifik Kolit (yardım)

sodaka

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2010
4
0
Merhaba arkadaşlar, yaşadığım sıkıntılarla ilgili bir özet geçip deneyimi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Benim yaklaşık 4 ay önce bir büyük tuvalet esnasında cam kesiği gibi bir şikayetle peçetede noktacık kan görme durumum olmuştu, bu acı bir kaç gün oldu, nette araştırıp fissür olduğunu anlayınca, sıcak su oturma banyoları yaptım doktora gidene kadar zaten 1 haftaya kadarda gittim. Doktor 2 yırtığım olduğunu birinin kapanmış olduğunu diğerinin geçmediğini söyledi. Fitil ve krem verdi ve sıcak su oturma banyoları. İlaçlarla çok düzelemedim birde çok sıcak suya oturmaktan vajinit olmuştum. Daha sonra başka bir doktora proktolog doktora gittim birde jinekologa tabi. Proktolog kontrollerinde yırtıklarımın iyileşmek üzere olduğunu fakat genel olarak o bölgenin tahriş olduğunu söyledi ve dışkı testi istedi. Dışkıda gizli kan çıkınca bir gastro doktorunda kolonoskopi olmamı istedi. Daha önce mideme de endoskopi yapan doktoruma gittim, 2 gün hazırlıktan sonra kolonoskopi oldum. Kolonoskopi sonucunda nonspesifik kolit çıktı dedi doktor, biyopsi aldı 4-5 gün sonucu bekledik. Orada da kronik nonspesifik kolit (yani herhangi bir hastalığa ait olmayan kolit demekmiş) çıktı. Doktor şimdilik ciddi bir sıkıntı yok, ileride geçebilir başka bir hastalığa ( ülseratif kolit crohn vb.) çevirebilir dedi, 1 kutu ilaç verdi sadece, şikayetin olursa gel olmazsa 6 ay sonra yine dışkı testi yaptır dedi. Bende bu durum şok etkisi yarattı çünkü benim yırtıklar dışında bir şikayetim yoktu. Kan veya kanlı ishal gibi durumlarım hiç olmadı. Bu yırtıklar olmadan 1 ay önce sigarayı bırakmıştım (ülseratif kolit bazen sigarayı bırakanlara çıkabiliyormuş) bir de bir diş ameliyatı geçirdim ve geniş spekturumlu antibiyotik kullanmıştım. Bunun dışında hayatım bir değişiklik de olmadı. Fissürler bu süreçte bir kaç kez iyileşip tekrar açıldılar, şimdi iyiyim gerçi ama zorlayınca tekrarlıyorlar. Benim merak ettiğim hiç belirti vermeyen tesadüfen öğrendiğim bu kronik nonspesifik kolit, sizin de başınıza geldi mi? kolonoskopi yaptıranlarda hiç böyle bir sonuç çıktı mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu durum biraz psikolojimi bozdu, geçecek mi yoksa başka bir şeye mi çevirecek diye düşünmekten yıprattım kendimi.

canım oncelıkle fıssur ıcın cok gecmıs olsun. Ben kolıt konusunda yazdıklarına cok sasırdım cunku bende de aynı sekılde ortaya cıktı kolıt. Soyle kı gecen mayısta 20lık dıslerım cekıldıkten sonra ıltıhap yaptıgı ıcın bırı 1000lık genıs spekturumlu olmak uzere 4kutu antıbıyotık ıctım ve ardından bagırsak kanamaları oldu. Aynı sende oldugu gıbı ılk basta non spesıfık kolıt denıldı fakat 2ay sonra fıtıl tedavısı yetersız geldı kanamalar tekrarladı ve bu sefer rektoskopı ve patalojı sonucundan ulseratıf kolıt cıktı. Demek ıstedıgım bazı bunyeler antıbıyotıge vb ılaclara karsı dırencı dusuk ve bagırsaklarda bu hastalıga yol acıyor. 2aydır lavman kullanıyorum su an bır sorunum yok. Umarım senn de fıssur ve kolıt konusunda sıkayetın kalmamıstır. Gecmıs olsun...

X