Küçükken istemediğiniz halde aileniz saçlarınızı kestirdimi

Cocukken hep kısaydı benim saçlarım. Hatta ben ilk okula gittiğimde keldim kafam yanmıştı. 2 sene sonra saç çıktı. Annem saç çıktıktan sonra hep kısa model yaptı. O zamanlar çok üzülürdüm ama hiç biri travma olarak kalmadı bende. Hala kısa saç kullanıyorum. Hayat geçmişte kalmak için çok kısa. Şükür bugüne.

yaklaşık 8 ya da 9 yıl önce köyümüze kuaför geldi bizim köy dağın başında ve şehre uzak olduğu için köye kuaför anca zengin birinin düğününde gelir yine kuaför geldi tabi biz heyecanlıyız ilk defa saçımı kuaför kesecek ben annemle ablam çıktık gidiyoruz kuaförün olduğu eve gittik sıra bana geldi kuaför nasıl model istiyorsun dedi anlattım şöyle olsun böyle olsun bide kahkül olsun dedim sonra annem kuaförün yanına geldi sessizce onu dinleme baya kısa kes dedi ben bunu duydum hayır yaa dedim annem sert bi şekilde şöyle dedi Kuaför yılda 1 anca geliyor ondada düzgünce bi şey olsun dedi Kuaför de anneme nasıl yapayım dedi annemde kulağına kadar kısalt dedi ben ağlayacak gibi oldum sonra annem yemeklere yardıma gitti kuaför saçımı taramaya başladı o sıra ben kuaföre benim istediğim gibi kes diye yalvarıyorum oda tamam diye geçiştiriyor sonra saçımı ıslattı ve makasla çat diye bir kesti ve gözümün önüne koydu benim gözümden yaş geldi elimi enseme doğru elimi attım ensem ap açık kuaföre bağırmaklı bir sesle hani benim modeli kesecektin dedim oda hıh diyerek güldü ve devam etti sonra annem içeri girdi ve ooo ne güzel olmuş dedi saçıma elledi ellerken annemin yüzüne tükürdüm ve annem bana bı tokat attı sonra odayı terk etti kuaför devam etti ve en ağladığım kısım saçımı öne attı ve makasla tam kaşımın üstünden kesti bak kahkül dedi sonra yanları düzeltti bitti dedi masadan aynayı kaldırdı ve saçımı gösterdi omzunun biraz altındaki saçım şımdi kulağımdaydı ben bı kaç saniye baktıktan sonra sandalyeden kalktım yerdeki saçlardan bı avuç alıp annemin yanına mutfağa gittim elimi cebime koyup sakince nasıl olmuş dedim annem çok güzel olmuş dedi sonra elimi cebimden çıkarıp bak buda saçlarım dedim ve saçları fırlattım mutfaktaki herkes ne kadar ayıp falan dedi saçların birazı tabaklara geldi annem kolumdan tutup dışarı çıkardı sen kendini ne sanıyorsun falan azarladı bı saç için bana yaptıklarına bak sonra ablam geldi anne benimde bitti dedi ablam yan odada olduğu için onun saçlarını görmedim tesettürlü olduğu için nasıl olduğunu göremedim o beni teselli etmeye çalıştı eve gidene kadar sonra evde üzerini değiştirdi başörtüsünü açtı ne göreyim ablamın saçı 3 numara 5 numara bı şey ben ablqmı görünce ablaaa dedim oda noldu dedi saçların dedim oda annem istedi dedi oda baya duygulandı sonra boşver zaten başım kapalı dedi ben odama gittim yaklaşık 1 saat aralıksız ağladım sonra kapı sesi duydum annem geldi beni çağırdı başını açtı oda benim gibi kestirmiş saçlarını sadece sana özel değil dedi ben o zamandan beri kuaförden nefret ediyorum
Seninkini yine kuaför kesmiş,babam saçlarımı erkek traşı yaptı zorla 2.sınıfa gidiyordum,çok ağladım bi de ağladığım İçin dayak yedim benim de içimde yaradır bu trajedi..

Benimki de belime kadar uzatırdı

Ergenken hep kısacık yaptım saçımı

Anneler ne yapsa yaranamaz😂
Kendilerinin isteklerine göre davrandıkları, çocuğu birey olarak görmedikleri için yaranamamaları normal. Şurada anlatılan hikayelere o kadar üzüldüm ki saygı duyulmayan, saçı üzerinde bile söz hakkı olmayan çocuklar…

Ben de ilkokuldayken erkek kardesimle ayni erkek kuaforune goturur kisacik kestirirdi annem, simdi bir kizim olacak ve saclarini kestirmeyi asla dusunmiyorum

Benim annemde saçlarımızı hep kısacık kestirirdi amerikan tıraşı dediklerinden bi de yuvarlak siyah gözlüklerim vardı tam erkek tipliydim. Bir gün kuaföre gittik saçımı kestiriyor annem tabi yine amerikan tıraşı. Kuaför karşı binada idi, kiz kardeşim benim saçları görünce kaçtı eve. Eve dönünce annem kesmişti onunkileri de öyle komik olmuştu ki fotoğraflarımiz bile var. 😂 Bir de keserken kardeşimin kulağını da kesmisti ne anlar saç kesmekten.🤣😆 Az biraz büyüyünce asla elletmedim saçlarıma hep uzun kaldi. Kına gecemde başörtümün altindan saçlarımı bukle bukle yaptirip topladım kina yakılırken açtım öyle güzel olmuştu ki herkes çok beğendi. Belime kadar bukleler 😊 hep uzun kullandım taa ki çocuklar olana kadar kurutmaya vakit kalmıyor diye kizima doğum yaptiktan sonra sıfıra vurdum, oglumda da baya kisalttim şimdi uzadiklar yine uzaticam ama özledim saçlarımı.
Benim annemde hic okula giderken öreyim süsleyeyim yapmadi kendim öğrendim hep örmeyi balik sirti vs. Şimdi kizimin iki tel saçıyla oynuyorum örüyorum şekilden şekile kuaföre götürdüm küt kestirdik kahkül yaptırdık. Evde eşim fön çekiyor. Çocuklarda saç görünce içim gidiyor çok seviyorum, toka alma batagina battik. Devamli tokaci geziyoruz kızımla. Oglumun saçlarını da uzaticam bir yaşında simdi. Kestik gür çıksın diye sonrasında bir daha kendi isteyene kadar ellemem 🤣😆
Saçla ilgili bende çok yaralıyım ya

Belime kadar uzun olan saçlarım bitlenince o vakitler "talebe biçimi" adlı şekle sokuldu. Talebe biçimi de nasıl çirkin bir saç anlatamam.

Saçlarım uzun ve kıvırcıkmış, bitlenince erkek gibi kestirmişlerdi. O yaşlarıma ait fotoğraflara bakmayı asla istemem mesela ahahhaha o kadar iğrenç. Ama şu an minnettarım kestikleri için çünkü sonra saçlar bi daha kıvırcık olmamış. Kardeşimin saçları kıvırcık. Çok uğraştırmalı olduğu için iyi ki o kesimden sonra kıvırcık çıkmamış diyorum düz saçtan gayet memnunum üstelik canım isterse kıvırcık yaptırabiliyorum. En güzeli :)

İki yaş civarı sanırım erkek gibi kesmiş daha doğrusu sıfıra vurmuş. Ondan sonra öyle kestiğini hatırlamam hiç ama hep annem keserdi benimde saçımı. Kuaforle Cook sonradan tanıştım 18 yaş civarı🤣🤣 bitlenince saçımı kazimadi ama keşke kazisaymis DDT sürmüştü köy geçmişi olanlar bilir nasıl zehir oldugunu. Burnumu gözümü kapattirip sinek ilacı sikardi saçlarımın içine 🤢 ki benim zamanımda gayette bit ilacı icat edilmisti 🤣

Söylemeden geçemeyeceğim çok huysuzmussunuz böyle evlat düşman başına denilenden😅

Benim annemde saçlarımızı hep kısacık kestirirdi amerikan tıraşı dediklerinden bi de yuvarlak siyah gözlüklerim vardı tam erkek tipliydim. Bir gün kuaföre gittik saçımı kestiriyor annem tabi yine amerikan tıraşı. Kuaför karşı binada idi, kiz kardeşim benim saçları görünce kaçtı eve. Eve dönünce annem kesmişti onunkileri de öyle komik olmuştu ki fotoğraflarımiz bile var. 😂 Bir de keserken kardeşimin kulağını da kesmisti ne anlar saç kesmekten.🤣😆 Az biraz büyüyünce asla elletmedim saçlarıma hep uzun kaldi. Kına gecemde başörtümün altindan saçlarımı bukle bukle yaptirip topladım kina yakılırken açtım öyle güzel olmuştu ki herkes çok beğendi. Belime kadar bukleler 😊 hep uzun kullandım taa ki çocuklar olana kadar kurutmaya vakit kalmıyor diye kizima doğum yaptiktan sonra sıfıra vurdum, oglumda da baya kisalttim şimdi uzadiklar yine uzaticam ama özledim saçlarımı.
Benim annemde hic okula giderken öreyim süsleyeyim yapmadi kendim öğrendim hep örmeyi balik sirti vs. Şimdi kizimin iki tel saçıyla oynuyorum örüyorum şekilden şekile kuaföre götürdüm küt kestirdik kahkül yaptırdık. Evde eşim fön çekiyor. Çocuklarda saç görünce içim gidiyor çok seviyorum, toka alma batagina battik. Devamli tokaci geziyoruz kızımla. Oglumun saçlarını da uzaticam bir yaşında simdi. Kestik gür çıksın diye sonrasında bir daha kendi isteyene kadar ellemem 🤣😆
Saçla ilgili bende çok yaralıyım ya
sıfır mı?? eşiniz ne dedi bu duruma. şok oldum

sıfır mı?? eşiniz ne dedi bu duruma. şok oldum
Başta istemedi sıfıra vurma fln dedi kisalt dedi makineyle kisalttimm kısalttim eeh dedim vurdum sifira. Zaten yeni doğum yapmışım bir şey demedi demek istemedi herhalde iyice moralim bozulmasin diye.
Moral vermeye çalıştı ama kafanin şekli güzelmiş fln diye dalga geçti bi süre. Bnm saçlarım çabuk uzuyor 1 seneye kalmadi omuzlarıma kadar uzadı. Oglumda da sıfıra vurmadım tam ama üç numaraya vurdum 1.5 sene oldu şimdi yine omuzlarıma dökülüyor.

Yılda 1 defa kuaför gelen köyde saçı uzatsanız ne olacak ki,bakabilecek misiniz? Banyo leğende yapılırdı 80li yıllarda,uzun saçı nasıl temiz tutalım? Okullarda sınıflar 50-60 kişi olurdu o da iyi ihtimal,bir bitlensek nasıl temizleneceğiz? Köy yerinde anneniz ya hayvanla ya toprakla uğraşıyordur,sizin saçınızla ilgilenecek zamanı bulamamış olabilir. Biraz gerçekçi olup bunları düşünmelisiniz.

Ben çocukluğumda hep kısa saçlıydım en son saçlarımı 21 yaşında uzatabildiğim kadar uzatmış ama bakamamıştım sonra 23 yaşında saçlarımı boyamaya başlayınca saçlarım da yanınca iki kez saçlarımı erkek tıraşı gibi kestirdim. O yüzden saçlarımı kısa kestirmeye alışkınım. Ben kısa saç insanıyım hatta kuaföre düzelttirsinler diye bilerek bozuyordum saçlarımın şeklini. Böyle de psikopat anılarım var 😁

Brnim değil de, ablam köyümüze gitmişti ve köyden saçına bit bulaşmış. Babaannem de yaşlı kadın temizliği ile ilgilenememiş. Beline kadar, çok güzel, gür ve sağlıklı, dalgalı saçları vardı. Hani al da şampuan reklamında oynat o kadar güzel. Annemin yarın okul açılacak diyerek getir makası deyişini hatırlıyorum. Bir de canım ablamın elini kafasına koyup "saçımı kesme" deyişini. Annem makasla tam kulak hizasından kesti ve ablamın gözü önünde duran leğene attı. Temizlik boyunca orda durdu o saç. Hala hatırladıkça işkence gibi gelir bana. Eskiler ne kadar acımasızmış. Okul açılacaksa açılsın. 3 gün sonra gitsin gerekirse bu çocuğa bu travmayı yaşatmaya değer mi?

yaklaşık 8 ya da 9 yıl önce köyümüze kuaför geldi bizim köy dağın başında ve şehre uzak olduğu için köye kuaför anca zengin birinin düğününde gelir yine kuaför geldi tabi biz heyecanlıyız ilk defa saçımı kuaför kesecek ben annemle ablam çıktık gidiyoruz kuaförün olduğu eve gittik sıra bana geldi kuaför nasıl model istiyorsun dedi anlattım şöyle olsun böyle olsun bide kahkül olsun dedim sonra annem kuaförün yanına geldi sessizce onu dinleme baya kısa kes dedi ben bunu duydum hayır yaa dedim annem sert bi şekilde şöyle dedi Kuaför yılda 1 anca geliyor ondada düzgünce bi şey olsun dedi Kuaför de anneme nasıl yapayım dedi annemde kulağına kadar kısalt dedi ben ağlayacak gibi oldum sonra annem yemeklere yardıma gitti kuaför saçımı taramaya başladı o sıra ben kuaföre benim istediğim gibi kes diye yalvarıyorum oda tamam diye geçiştiriyor sonra saçımı ıslattı ve makasla çat diye bir kesti ve gözümün önüne koydu benim gözümden yaş geldi elimi enseme doğru elimi attım ensem ap açık kuaföre bağırmaklı bir sesle hani benim modeli kesecektin dedim oda hıh diyerek güldü ve devam etti sonra annem içeri girdi ve ooo ne güzel olmuş dedi saçıma elledi ellerken annemin yüzüne tükürdüm ve annem bana bı tokat attı sonra odayı terk etti kuaför devam etti ve en ağladığım kısım saçımı öne attı ve makasla tam kaşımın üstünden kesti bak kahkül dedi sonra yanları düzeltti bitti dedi masadan aynayı kaldırdı ve saçımı gösterdi omzunun biraz altındaki saçım şımdi kulağımdaydı ben bı kaç saniye baktıktan sonra sandalyeden kalktım yerdeki saçlardan bı avuç alıp annemin yanına mutfağa gittim elimi cebime koyup sakince nasıl olmuş dedim annem çok güzel olmuş dedi sonra elimi cebimden çıkarıp bak buda saçlarım dedim ve saçları fırlattım mutfaktaki herkes ne kadar ayıp falan dedi saçların birazı tabaklara geldi annem kolumdan tutup dışarı çıkardı sen kendini ne sanıyorsun falan azarladı bı saç için bana yaptıklarına bak sonra ablam geldi anne benimde bitti dedi ablam yan odada olduğu için onun saçlarını görmedim tesettürlü olduğu için nasıl olduğunu göremedim o beni teselli etmeye çalıştı eve gidene kadar sonra evde üzerini değiştirdi başörtüsünü açtı ne göreyim ablamın saçı 3 numara 5 numara bı şey ben ablqmı görünce ablaaa dedim oda noldu dedi saçların dedim oda annem istedi dedi oda baya duygulandı sonra boşver zaten başım kapalı dedi ben odama gittim yaklaşık 1 saat aralıksız ağladım sonra kapı sesi duydum annem geldi beni çağırdı başını açtı oda benim gibi kestirmiş saçlarını sadece sana özel değil dedi ben o zamandan beri kuaförden nefret ediyorum
Kuaförden değil annenden nefret etseydin.

X