kuru dolmalık biber yapımı

Sementaa

Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2013
783
16
arkadaşlar yeşil dolmalık biber aldım (antep biberi) 3 kilo..kışlık kuru biber yapmak için..içini temizledim yıkadım içleri kurtlanmasın diye tuzladım ipe dizdim gölge yere astım..ama sanki bozuldu gibi daha 4 gün oldu..neden acaba?..yardım edin..

gölgeye astığınız için çürümüştür...çok güneş gören bir yerde kurutmalıydınız..gölgede kurumazki biber...
bende geçenlerde kuruttum.daha önceki yıllardada kurutuyordum...ama tuzlarsanız anında suyunu salar ve kurumaz..helede gölge bir yerde imkan yok kurumasına..sanırım biberleri kurtaramazsınız 4 günden sonra..yenisini alıp dışarını güzelce yıkayıp(biber ve patlıcanlar kurutmadan önce yıkanmaz diyende çok bu arada söylemeden edemycem..)kurutıyorum bir havlu yardımıyla,sonça içlerini temizleyip ipe dizip,güneşi ço alan bir yere asıyorum..4-5 günde kuruyor..iyice takır takır olunca kuru ve nemsiz bir yerde muhafaza edyorum..

bence tuzlamamalısın vede yıkamamalısın çok güneşede asılmayacak gölgede güzel kurur biber ama tabi sıcak havada gölgeye asacaksın ben yeni yaptım gölgeye koydum yıkamadım ipe dizdim 10 günde felan kurudu sadece 1-2 tanesi çürümüş gerisi gayet güzel oldu

arkadaşlar yeşil dolmalık biber aldım (antep biberi) 3 kilo..kışlık kuru biber yapmak için..içini temizledim yıkadım içleri kurtlanmasın diye tuzladım ipe dizdim gölge yere astım..ama sanki bozuldu gibi daha 4 gün oldu..neden acaba?..yardım edin..

​Patlıcan ve biberleri kuruturken tuzlama ve yıkama yapmanıza gerek yok tuzlama işlemi yaptıgınız için bozulmuş olabilir yada yaşadıgınız şehirin iklimi çok sıcaksa ondan da bozulur yoksa biberler gölgede de kurur çok güneş alan yerde de kurutmayın.

Canım yıkanmaz hatta su bile değmemesi gerekir yoksa çürüme yapar nemli şehirlerde kuruması zor hatta olmaz yıkamadan ipe geçirmen lazım hatta bu konuyla ilğili yazı yazaçağım şu anda bende kurumalarını bekliyorum:KK34:

internette cahide sultan var bilirsiniz o suya atıyor patlıcanları 10 dk falan suaa bekletip ipe diziyormuş içi beyaz oluyormuş

canım önce ayın durumuna göre bakar benim annem yani ay eskiyse yapılır yeni ay ve hilalde yapılmaz çürür derler bizde hep öyle yaparız birde tuzlamayı sadece domates kurutmasında yapılır.biberleri saplarından dizmen lazım ortasından yani etinden dizilmez....

çok teşekkür ederim arkadaşlar..ben biberleri patlıcanların içini oyup çıkardım yıkadım tuzladım ipe dizdim kurumaya bıraktım hepsi mıncıdı çürüdü 3 günde..meğer yıkamayacakmışım tuzlamayacakmışım..iyiki az yaptım bu deneme oldu bana.artık seneye yaparım doğrusunu..

ben patlıcanı yıkar tuzlu suda acı suyunu çıkarırım kışın pişirmesi daha rahat oluyor ama dolmalık biberi beceremedim gitti

gölgeye astığınız için çürümüştür...çok güneş gören bir yerde kurutmalıydınız..gölgede kurumazki biber...
bende geçenlerde kuruttum.daha önceki yıllardada kurutuyordum...ama tuzlarsanız anında suyunu salar ve kurumaz..helede gölge bir yerde imkan yok kurumasına..sanırım biberleri kurtaramazsınız 4 günden sonra..yenisini alıp dışarını güzelce yıkayıp(biber ve patlıcanlar kurutmadan önce yıkanmaz diyende çok bu arada söylemeden edemycem..)kurutıyorum bir havlu yardımıyla,sonça içlerini temizleyip ipe dizip,güneşi ço alan bir yere asıyorum..4-5 günde kuruyor..iyice takır takır olunca kuru ve nemsiz bir yerde muhafaza edyorum..

ben de gölgeden olduğunu düşündüm..

Kurusunu bimem ama ben içini temizleyip dondurucuya atıyorum çokta güzel oluyo :)

X