KV adayiyim sorunlar başladi

Kisirdongu

Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2022
230
-18
42
Merhaba cok düşündüm yazsam mi diye.
Oğlum be gelin hanım 3 yıl birliktelikten sonra 10 ay önce nişanlandılar.
Iyi hoş ,sakin sessiz,mütavazi,yaşina göre olgun ve cok saygili kizimiz.
Nerde nasil davranmasini bilen.
Nişanimizda çok güzel oldu.
Iki genc beraber coğu işlerini kendi halletiler.
yavaş yavaş yanliş anlaşilmalar başladi .Biz öyle adetlere geneklere önem veren değiliz ,düşüncemiz yeterki çocuklar mutlu huzurlu olsun.

Şimdi nikah tarihini kina düğün haftazasinin ortasina yerleştirmek istemişler,oģlumdan öğrendim.
kizimizla mutfaktayken önce bir fikrini alayim sonra annesine sorarim diye düşündüm.
Nikah tarihini bir kaç hafta önce olmazmi diye,oda annenem tarilde,öncesindende annem babam tatilde dedi .
Durum öyle olunca tarih 3ay önceye geliyordu,bizim icin sorun değil .
Sonra oğlum ve nişanlisi bu konu üzerine baya tartişmişlar.
Oğlum bana tarih kalacak dedi ve annesini ara dedi .

Actim telefonu cocuklar tarihe karar vermişler dedim ,neyse bende stres olmasin diye biraz daha erken yapilsaydi dedim .
Kadin "asla olmaz,biz istemiyoruz 3 ay önce ".
Baya sert konuştu
beraber ev konusunuda konuşalim dedi .Daha 9ay var düğüne konuşalimda ,bence tutulmasi için erken ,malum ev kiralari ucuk fiyatta.
3-4ay öncesi makul dedim,kizin annesi mobilyalar yetişmez dedi.yetişir niye yetişmesin yoksa bir iki hafta bir koltuk takimi gelmeden idare ederler dedim.
Oģlum ve nişanlinin arasinda zaten tartişmalar varmiş bu da üstüne taşiran damla olmuş.
konuşmaya gittik soğuk karşilandik
Kizimiz evde yoktu ,oğluma kirgin olduğu için ,gitmiş evden .
Cerezleri tepsiyle masanin üstüne biraktilar,dağitma felan yok .
Oģlumun kv bana ,kizimi mutfağa cekip soramazsin ben varken dedi.Bende kiziniz yetişkin biri olduğu icin fikrimi söyledim dedim.
Sonra oğlumu ilişkileri üzerine sorgu altina aldi.

"Sen şimdiden kizima nasil para harcadiğina karişamazsin .
Ve demek oluyor aile icinde üc tane hesap oluşturmak.Sen kizimla ayni yatağa gireceksin ama üctane para hesabi olacak.
Kizim istediği gibi para harcar.
Yoksa sen ona harclik verme niyetindemisin?
Biz para harcamayi seviyoruz onun içinde calişiyoruz " dedi.

Bende bağzi seyler eşler arasinda özel olduğunu ve karişmamiz gerektiğini söyledim.kizim evlensede karişirim,kizim benim dedi.
Oğluma döndü ,kizimin herşiyini biz üstleneceğimiz parasini istediği gibi harcar ama düğünü sen yalniz yapacağin icin dikkat ediyorsun değilmi dedi.
Orda bize laf cakti güya biz ilgisiz anne babayiz oğullarinin düğününü evini kurmayan .
Gelin hanim geldi sonra surat beş kariş aşağida ,oğlum ve biz herşeyi olumlu düşünerek alttan aldik .Oğlum sorunlari sakince anlatti .
Iki gün sonra annesiyle konuşmak icin buluştum ,bizi öyle yadirgamasi zoruma gitmişti.Biz sorumsuz aile değiliz elbette yeri geldimi bizde destek oluruz .
Oğlum 26yaşinda 4 yldir mesleği elinde,evimizde beraber yaşiyoruz ,hiçbir zaman ondan para istemedik .Yani eve katkisi yok .
Kiz yüksüğü cikartmiş ben böyle devam istemiyorum demiş.Bu zamana kadar ben arkasindan koştum birazda o koşsun demiş.
Aşktan gözü kör oğlum kendini ve bizi okadar ezdiriyorki ...
Arkasinda hemde nasil koşuyor
Herşeyi alttan aldim sustum çünkü birsey söylesem oğlum beni suclayacak .
Sen bozdun diyecek.
Aile bizide oğlumuda düşünmüyor,düşündükleri sadece para .
Coğu seyi gösteriş icin istiyorlar.Ev haftalar önce döşenmiş olacakmiş akrabalari ile ceyizleri yerleştireceklermiş
Orda gelin damat yaşamadan önce akraba ağirlanacakmiiş.Tabii herşey dört dörtlük olmali lüks olmali.
Adetleriymiş,nikahta onlarda üçgün önce yapilirmiş adetleriymiş.
Dünya adetlerinden içeliğinden nezakinden haberleri yok .
Kiz kardeşim tanişmada hamileydi bizimle gelmişti,nişanda ordaydi,ziyaretlerde beraberdi Doğum yapti kimse hayirli olsun demedi ,bebek görmeye gelmedi.
Cocuk 6aylik oldu beraber oturduk yüzleri bile kizarmadi.
Aile bana göre cok bencil ,sadece hep almak isteyenlerden.
Annenesi ilkkez gelirken iki tane havlu getirmiş , böyle komşuma bile utanirim gitmeye.
Yanliş anlamayin yok olmadiğindan değil ,değer vermediklerin den

Ben artik soğudum.kendimi yeterlice ezdirdim ,oğlum elimi kolumu bağliyor .
Nasil davranmaliyim ,ne yapmaliyim

Kardeşinize bebek görmeye gitmemeleri samimiyete göre farklı yorumlanabilir, havlu meselesi falan da gereksiz ama gelinin annesi çok terbiyesiz ve saldırgan geldi bana. Bu kadarcık meseleden cidden para konusu açmaya ne gerek varmış?
Yerinizde olsam geri çekerim kendimi, hiçbir şeye karışmam. Oğlunuz karışılmamasını daha çok ister gibi, bizi ezdiriyor diyorsunuz. Bence uzak durun, ne yaparlarsa yapsınlar. Sonuç ne olursa oğlunuza destek olursunuz.

Bence iki taraf da fazlasıyla karışıyor evlenecek çiftin hayatına. Karşı taraf daha çirkef olduğu için göze daha çok batmış ama siz de çok karışıyorsunuz bence, karışmayın. Karışmazsanız arada güzel bir de mesafe olur. Mesafe iyidir.

Oğlunuzla nişanlısının kararlarştırdığı nikah tarihine karışmadan duramadınız mı? Fitili ateşleyen sizsiniz ortamı germişsiniz. Ben nişanlı olsam kayınvalide adayımın kardeşine bebek görmeye ben de gitmezdim. Çeşit çeşit virüs kol geziyor küçücük odalarda ele güne bebek sergilemek artık geçmişte kalmalı zaten. Gençleri rahat bırakın.

Ben sunu merak ettim. Niye erkenden nikah kiydirmak istiyorsunuz? Ozel bir sebep yoksa nikah zaten dugune yakin kiyilir oyle haftalar aylar oncesinde istemeniz bana garip geldi.

Diger yandan ailelerin cok mudahil oldugu iliskiler sacma sapan bir hal oluyor. Birakin oglunuz ve nisanlisi arasinda konusup anlassin karar versinler. Yok 3 hesap yapacakmis yok evi gosterisli doseyecekmis dunurle ev tutma muhabbetleri bunlari siz finanse etmiyorsunuz mizmizlik etmenize gerek yok.

Oğlunuzla nişanlısının kararlarştırdığı nikah tarihine karışmadan duramadınız mı? Fitili ateşleyen sizsiniz ortamı germişsiniz. Ben nişanlı olsam kayınvalide adayımın kardeşine bebek görmeye ben de gitmezdim. Çeşit çeşit virüs kol geziyor küçücük odalarda ele güne bebek sergilemek artık geçmişte kalmalı zaten. Gençleri rahat bırakın.
Pardon ya tek taraflı oldumu öyle değil , annenesine felan görmeye gidildimi virüs kol gezmiyormu

Herkes strese girmesin diye,4 arayla hepsi olacak .
Yani kına 3 gün sonra nikah 3 gün sonra düğün.
Yakın oturuyoruz mesafe sorunu yok

Nikah zaten düğünde de olabilir...nikah memuru çağırırsınız...ama siz kendinizi cok mülayim olarak anlatmıssınız da karsı taraf cem cem cemkiriyor olarak anlatmıssınız..
Mutfakta kıza tavrınız ve dedikleriniz tam nasıldı?

Bu tarz sorunlar tüm nişan sürecinde oluyor ben genelde erkek tarafında böyle agresifliklerin çıkarılmasına denk geldim. Bence de kesinlikle karışmayın onlara birşey demeyin ama oğlunuza da mağduriyetinizi belirtin bu sebeple karışmıyorum sonra bana anne emek vermedin diye laf etmemesini söyleyin

Elinizi desteğinizi çekin. Bakın sırf oğlum mutlu olsun diye veriyorsunuz veriyorsunuz, ne mutlu oluyor ne mutlu ediyor, sonu mahkeme. Teyzemin başına geldi. Kuzenin karısı ve ailesi aynı böyle, kız veriyoruz diye her şeyi kendilerine hak gören tipler. En iyi bildikleri bi tane kafasız oğlan bulup kedi fare oyunu yapmak. Siz elinizi çekin ki olacağı varsa da yoksa da hayırlı olsun. Yoksa hem paranız gider hem de oğlunuzun hayatı kayar. Elinizi çekin.

Ben sunu merak ettim. Niye erkenden nikah kiydirmak istiyorsunuz? Ozel bir sebep yoksa nikah zaten dugune yakin kiyilir oyle haftalar aylar oncesinde istemeniz bana garip geldi.

Diger yandan ailelerin cok mudahil oldugu iliskiler sacma sapan bir hal oluyor. Birakin oglunuz ve nisanlisi arasinda konusup anlassin karar versinler. Yok 3 hesap yapacakmis yok evi gosterisli doseyecekmis dunurle ev tutma muhabbetleri bunlari siz finanse etmiyorsunuz mizmizlik etmenize gerek yok.
Nikah konusu anlattım stres olmasın diye ,yanliş anlaşılmış.
Ben sadece fikir beyan ettim.
Hesap konusunuda gelinin annesi sorguladı.
Bakın sorun sadece gelinin istediği doğrusunda ilerliyor

X