Kvalidem ve tadilat masrafları

Olayları kendi içinde değerlendirebilme kabiliyetiniz yok mu? Bu konuda ihtiyaç yok, muhtaçlık yok, çok yüksek diyebileceğimiz miktarlarda masraf var. Doğal olarak çocuk eğer bunu karşılayabilecek kapasitede değilse yapmaz nitekim konu sahibinin eşi de yapmayacağını söylemiş. Oğlunun evi, altında arabası, kenarda parası olsaydı, 20 bin çok büyük masraf olmasaydı ve buna rağmen yapmasaydı o zaman kötü evlatlık etmiş olurdu.

Evlenecek yaşa gelmiş koca koca insanlar da bi zahmet kendi eşyalarını alsınlar diyorum hala.
Ohh mis valla evlat yapmayınca kötü evlat oluyor ama ailelere laf yok .siz ister kabul.edin ister etmeyin aileler bugünler için varlar.bu işler hep böyle degilmidir .herkesin elinde mesleği cartu curtu yok asgari ücretle de eşya düğün vb yapamazlar oyuzden bu insanlar evlenmesinmi ? Tabikide aileden temel kalıcak evlada bu böyle geldi böyle gidicek. Benim 210 gram altınım kv de iki işletmeleri var altına araba çektiler kv koluna bilezikleri taktı bana borcluyken hemde ama niye vermiyosunuz hala diye sorsam biz acimizdan ölüyoruz derler .bugün aile evlada varsa yapicak sonrada evlat görevini yapicak .yaşlı olduklarindada gelinden oğuldan bakım beklicekler damadindan beklemicekler ya ,kimsenin oğlu senin olmaz kimsenin kizida senin olmaz . Yarın bigun elden ayaktan düştüklerinde yani damattan değil gelinden oğlundan yardım isticekler .... oyuzden onlarda şimdi üstlerine ne düşüyorsa anne baba olarak yardım edicekler .bu konu çok derin Ozaman doğurup atalım çocukları ister gelecekleri olsun ister olmasın .benim birtane oğlum var ona yapmicam da kime yapicam .tabikide oğluma Allah'ım izniyle elimden gelenin fazlasını yapicam gelinede yapicamki ilerde benim gibi ahh vahh etmesin.ben anne olarak ustime düşeni yapar evlendiririm onlar sonra bı aile olup başlarının çaresine bakicaklar..

Ohh mis valla evlat yapmayınca kötü evlat oluyor ama ailelere laf yok .siz ister kabul.edin ister etmeyin aileler bugünler için varlar.bu işler hep böyle degilmidir .herkesin elinde mesleği cartu curtu yok asgari ücretle de eşya düğün vb yapamazlar oyuzden bu insanlar evlenmesinmi ? Tabikide aileden temel kalıcak evlada bu böyle geldi böyle gidicek. Benim 210 gram altınım kv de iki işletmeleri var altına araba çektiler kv koluna bilezikleri taktı bana borcluyken hemde ama niye vermiyosunuz hala diye sorsam biz acimizdan ölüyoruz derler .bugün aile evlada varsa yapicak sonrada evlat görevini yapicak .yaşlı olduklarindada gelinden oğuldan bakım beklicekler damadindan beklemicekler ya ,kimsenin oğlu senin olmaz kimsenin kizida senin olmaz . Yarın bigun elden ayaktan düştüklerinde yani damattan değil gelinden oğlundan yardım isticekler .... oyuzden onlarda şimdi üstlerine ne düşüyorsa anne baba olarak yardım edicekler .bu konu çok derin Ozaman doğurup atalım çocukları ister gelecekleri olsun ister olmasın .benim birtane oğlum var ona yapmicam da kime yapicam .tabikide oğluma Allah'ım izniyle elimden gelenin fazlasını yapicam gelinede yapicamki ilerde benim gibi ahh vahh etmesin.ben anne olarak ustime düşeni yapar evlendiririm onlar sonra bı aile olup başlarının çaresine bakicaklar..

Bi nefes alsaydınız yazarken, okuyamadım.
Konu sahibinin konusunu sabote ediyorsunuz alakasız şeylerle. Dertliyseniz konu açın, sabote etmeyin.

Eşim bu konuda nettir, yani öyle birşey olsa bilirim.
Ama benim en kaçındığım şey kvalide ile karşı karşıya gelmek. Ben deliyim, o benden deli. Birinin sopasını saklaması lazım. Onu da ben yapıyorum işte. O nedenle para ile ilgili konuya ben girmek istemem.
Hayırlısı olsun o vakit ...eşinizden alırsınız havadisleri ..belki kayniniz böyle bir söz verdi ,eşinizin fiziksel yorgunluğunun dışında bir maddi desteği de olmayacak bosyere canınızı sıkmayın şimdiden .

İşte bu farklılığı onlar anlayamaz.Diyorsun söz verdiler yapacağız dediler yapmak zorunda değiller diyorlar.Sen bir kediyi bile sebepsiz şekilde çağırıp kandıramazsın bunun ahirette vebali büyük...Eee ne olacak bunca kızın hayali?Paran yoksa hiç olsun birşey olmaz kafa bu.
Aynen .bak şuan o altınlar bende olsa aileme bile muhtaç olmazdım 2 göz oda yapar girerdim ne ailemin derdini cekerdim ne kocanın.3 aydır ailemdeyim kan kustum kan .sebeb kim koca ailesi söz verdiler vericez dediler vermediler

Canım imkanı yoksa Allah'tan dersin ona göre oturursun zaten ama gerçekten buna eminsen.bazi aileler özellikle benim kp kv durumlari olmalarına rağmen lokanta kahve falan iki işletmeleri var ama bana mehirim olan altını vericez diyip vermediler 210 gram altınım onlarda bana borçluyken üstüne araba aldılar kv koluna bilezik taktı bana borcluyken hemde . Ama sorsan onlara acimizdan ölüyoruz derler .var ama vermiyorlar.suan altınım bende olsaydı bukadar rezillik cekmezdim ben
Mehiri eş verir annesi, babası değil ki

kesenmakas kesenmakas özür dilerim buarada konu sahibi başka bı konu vardı seninki de tam zıttı olunca merak ettim aynı üyeler ne diyicek diye cevabımı aldım ben tekrar kusura bakma daha fazla yazmicam

Hoşgeldim 😚

Biraz detay yazanlardanım ben de.

Bilenler vardır belki k.v ve kendi ailemle aynı apartmandayız.

K.v bekar ve kayınbiraderimle yaşıyor .

Kbiraderim eşim ve k.pederim (kv nin eski eşi) aynı işte çalışıyor.

Bu bahsettiğim kişilerin hepsi çok ciddi maddi zorluklar çektik. Eşimin işleri son 1 yılda Allaha çok şükür çok iyi yerlere gelmeye başladı.

Eşimin aile işleri iyiye gitmeye başladıkça, daha önce babası ile iş yaptıkları için çocuklarına buğuz eden k. Validem değişmeye başladı.

Aslında çok severim kendisini ve çok iyi anlaşırız. Ama son zamanlarda oğullarından talep noktasında çığır açmaya başladı. Bu konularda hiç yorum yapmadım bu güne kadar. Yani en basitinden anneler gününde bana zorla blender set aldırdı, k. Biladerimden lcd TV istedi, eşimden günlük aldığının hesabını bilmem... Bunun gibi şeyler. En son eşimin eve aldığı merdiveni perde asmak için isteyip (Kendi merdiveni olmasına rağmen) sonra da bu çok güzel yeniymiş el koydum buna dedi😁

Bu detayları biraz anlamanız için verdim.

Kvalidem ev sahibi biz kiracıyız. Corona öncesi eşim annesinin evi ile bizim evi boyatalım bir fiyat alalım demişti.

Fakat kvalidemin yıllardır bir arzusu var, mutfağını yaptırmak. Yani çok güzel yapılı da bir mutfağı var çok modern. Yok rengi şu rengi bu VS tarzı şeyler. 15-20 bin TL civarı belki daha fazla masraftan bahsediyoruz. Ama bundan oğullarının haberi yok🥶 yani şöyle annelerinin istekleri konusunda onlar da yıldığı için (kendi yorumlarıdır) annelerini pek dinlemiyorlar.

Bir iki hafta önce eşimle bu konuyu konuştuk, daha doğrusu ben hafif çıtlattım. Bana sadece boya badana işini bildiğini başka işi bilmediğini, zaten başka bir işe de girmeyeceğini söyledi. Hatta "ben annemle konuşurum benim evim yokken kalkıp gül gibi evi olan anneme ev mi yaptıracağım, kaldı ki ne benim ne kardeşimin bu gücü yok. Benim daha mutfağının doğru düzgün masa sandalyesi yok" dedi.

Şimdi apartmanda bir komşuda tadilat var. Kvalidem onun ustalarına gitmiş, eve baktırmış, fiyat almış. Bunu da komşu whatsup grubunda yazışmalarında gördüm kendi annemin telefonunda.

Gelinlik yapmak istemiyorum ama çok kızıyorum. Yahu sen 3 gün önce 1 dilim ekmeğe muhtaç biriydin. Çocukların babasıyla iş yapıyor diye neredeyse evlerinde yemek yemiyordun. Şimdi ne oldu?

Bir de önceden umrumda değildi bu tarz şeyler. Kendi kazancım var. Oğlu naparsa yapsın diyordum. Fakat şimdi benöim de çocuğum var. Böyle bizim için fuzuli bir masrafa eşimin emrivaki ile dahil edilmesine müdahale etmek istiyorum.

Ama bunu eşime nasıl söyleyeceğim. Sonuçta konu yazışmaları benim dahil olmadığım bir grupta. Ve ben bunu annemin telefonundan galeri ve mesaj temizlerken öğrendim. Yani kendi meselemiz annemi de dahil etmek istemiyorum. Annem zaten kızım beni karıştırıp bana sıçratma naparsan yap dedi.

Durumlar bunlar. Sizleri dinliyorum. 😁

başlığı ilk okuduğumda kayınvalideniz estetik ameliyat oldu ve siz ona laf sokuyorsunuz 'tadilat' diyerek sandım. bu forum beni çok bozdu.

Bence kayınvalideniz eski eşine inat yapıyor gibi geldi.. sonuçta aile şirketi masraf bir kasadan çıkacak sömüreyim gözüyle bakıyor 😳
Ya konu çok dallanıp budaklanmasın diye yazmadım da kpeder geçen yaz sonu mutfak yaptırdı. E oğulları babayla konuşur ederken anneleri de duyuyor🥶böyle düşünmek istemesem de içimdeki şeytan evet böyle diyor

Ilk nisanlimdan ayrilma sebebim kv nin emri vaki isleri,harcamalari once biz ev duzmeye uğraşırken, mutfak yaptirdi bize yikti (ogluna),sonra banyo yaptirmaya kalktı beni senet imzalamaya cagirinca ipler kopmustu,oglu konussun ....

Bence size soyluyo
Benle konuşur şöyle yaptırcam böyle yaptırcam diye. Ben yorum yapmadım hiç. Bir kaç gün önce yine açtı konuyu ben de şu covid dönemi eve usta musta girmesi sakıncalı benim fikrimi sorarsan dedim. Para pul işine girmedim girmem de
Bence size soyluyorki ogluda duysun diye,ustalar tanıdık olurda aileden geri kalanlara yapmadan sormazsa kocaniza iletin derim haberin yok ustaları getirmiş eve deyin .

Ya kadını seviyorum ben de emeği çok. Arkasında. Çok konuşmak istemiyorum ama 🙄🙄yani öyle olsa da bu noktaya gelirdik

Madem seviyorsunuz , emeği çok neden bir yıldır belinizi dogrulttunuz diye bir kac desteği esirgiyorsunuz ?

Emek çok ise bir şekilde sizde destek olabilirsiniz.

Mutfak için bir şey demiyorum ama blendiri bile söz konusu yapmışsınız.

Kadin hasta olur destek olunur
Yiyecek ekmegi yoktur destek olunur
Neticede bunlar keyfi seyler degildir
Evi cok cok eskidir kullanilamaz haldedir , durumunuz varsa yine destek olunjr
Ama gicir gicir yepyeni ev tadilati icin destek olunmaz
Ben boyle birsey duysam esime söylerdim ve gerekeni yapardi esim ama herkesin iliskisi vs farkli o yuzden bilemeyeceğim sizin durumunuzu

Madem seviyorsunuz , emeği çok neden bir yıldır belinizi dogrulttunuz diye bir kac desteği esirgiyorsunuz ?

Emek çok ise bir şekilde sizde destek olabilirsiniz.

Mutfak için bir şey demiyorum ama blendiri bile söz konusu yapmışsınız.
Böyle düşünmekte haklısınız. Benim söylemek istediğim talepkar olması. Ben zaten gelini olarak yapacağımı yapıyorum kaldı ki oğulları da öyle.
Blender için sonra zaten ucuzmuş sen alırsın dedi mesela. Ucuz? Neye göre kime göre?

Aynen .bak şuan o altınlar bende olsa aileme bile muhtaç olmazdım 2 göz oda yapar girerdim ne ailemin derdini cekerdim ne kocanın.3 aydır ailemdeyim kan kustum kan .sebeb kim koca ailesi söz verdiler vericez dediler vermediler
Yanlış anlamayın ama mehir eşinizin borcu ailesinin değil. Eşiniz borçlu size ailesinin size borcu yok hak talep edeceğiniz kişiler değil eşiniz değil onlar. Bu arada aileler zaten büyütene kadar me zorlukla büyütüp ne harcamalar yapıyorlar bi zahmet düğünlerini vs kendileri yapsın. Hani dediniz ya parası mesleği olmayan evlenmesin mi evet evlenmesin zira daha geçinemeyen bir birey evliliği hangi parayla sürdürecek. Ki aileler bir yere kadar zaten emek veriyor durumu olan ailelerde olsa bir evladın durumu el veriyorsa hediyesini alır yabancı değil bu kişiler anne baba yani yapmadınız zamanında bir şey diyip alınan hediyelere laf etmek anormallik o zaman geçmişte ki emekleri yok sayarsın. Her şey para değil. Konu sahibinin sadece hoşlanmadığım yer blendere bile yazması size o kadar emek vermiş diyorsunuz bir mutfak aletinin bile lafı oluyor. Ama tadilat konusunda haklısınız.

X