Kvalidem ve tadilat masrafları

Yanlış anlamayın ama mehir eşinizin borcu ailesinin değil. Eşiniz borçlu size ailesinin size borcu yok hak talep edeceğiniz kişiler değil eşiniz değil onlar. Bu arada aileler zaten büyütene kadar me zorlukla büyütüp ne harcamalar yapıyorlar bi zahmet düğünlerini vs kendileri yapsın. Hani dediniz ya parası mesleği olmayan evlenmesin mi evet evlenmesin zira daha geçinemeyen bir birey evliliği hangi parayla sürdürecek. Ki aileler bir yere kadar zaten emek veriyor durumu olan ailelerde olsa bir evladın durumu el veriyorsa hediyesini alır yabancı değil bu kişiler anne baba yani yapmadınız zamanında bir şey diyip alınan hediyelere laf etmek anormallik o zaman geçmişte ki emekleri yok sayarsın. Her şey para değil. Konu sahibinin sadece hoşlanmadığım yer blendere bile yazması size o kadar emek vermiş diyorsunuz bir mutfak aletinin bile lafı oluyor. Ama tadilat konusunda haklısınız.

Ozaman napicaklardi biliyomusun .bizim aileden kız istemiceklerdi .bizim adetlerimiz böyle ..altın ne istiyorsunuz diye sormucaklardi yapicaklarini soylemiceklerdi .mehir dini nikahın üstüne kiyiliyor.o sözü vermiceklerdi . Siz kızı ( yani ben ) oğluma değil bana veriyosun demicekti kp zaten ailem istemiyordu oğullarıyla evleneyim...bizim adetlerimiz bu biz kendi gelinimize altında yaptık üstüne evde aldık...ailem kendi parasıyla bişiler alırken bile tedirgin oluyorlar .gelinimizin hala istekleri bitmedi çünkü .çünkü o altın biz tunç bile değiliz ....biz doguluyuz bizim gelenek goreneklerimiz budur .kendileride doğulu .ya sözü vermicekler yada verdikleri sözü tutucaklar .o benim hakkım nikahim üstüne kıyıldı bana devlet bile bu hakkı veriyor altın kadının hakkıdır diyor.ama ben hakkım olan altını alamadım haramm zıkkım olsun diyorum başka bişi demiyorum

Diğer konuya gelince ne demek asgari ücretli olanlar evlenmesjn ozamn ...öyle olsaydı Türkiye'nin yarısı bekardi şuan .bunlar büyük işler düğün dernekler altınlar falan .o adam asgari ücrete caliyorsa hiç evlenemez zaten .belki seviyorlar birbirlerini olsunlermi ozaman herşeyi gençlere yüklememek gerekiyor.bak benim bı erkek kardeşim var 16 yaşında annem yavaştan hazırlık yapmaya başlıyor ilerde milletin kapısına gittiği zaman sıkıntı olmasın diye.bak abimin herşeyini biz yaptık ama adam şuan çalışıyor bizede muhtaç değil .ailem elinden geleni yaptı gerisi ona kaldı şimdi ailesini tek başına gecindiriyor

Son düzenleme:
Hoşgeldim 😚

Biraz detay yazanlardanım ben de.

Bilenler vardır belki k.v ve kendi ailemle aynı apartmandayız.

K.v bekar ve kayınbiraderimle yaşıyor .

Kbiraderim eşim ve k.pederim (kv nin eski eşi) aynı işte çalışıyor.

Bu bahsettiğim kişilerin hepsi çok ciddi maddi zorluklar çektik. Eşimin işleri son 1 yılda Allaha çok şükür çok iyi yerlere gelmeye başladı.

Eşimin aile işleri iyiye gitmeye başladıkça, daha önce babası ile iş yaptıkları için çocuklarına buğuz eden k. Validem değişmeye başladı.

Aslında çok severim kendisini ve çok iyi anlaşırız. Ama son zamanlarda oğullarından talep noktasında çığır açmaya başladı. Bu konularda hiç yorum yapmadım bu güne kadar. Yani en basitinden anneler gününde bana zorla blender set aldırdı, k. Biladerimden lcd TV istedi, eşimden günlük aldığının hesabını bilmem... Bunun gibi şeyler. En son eşimin eve aldığı merdiveni perde asmak için isteyip (Kendi merdiveni olmasına rağmen) sonra da bu çok güzel yeniymiş el koydum buna dedi😁

Bu detayları biraz anlamanız için verdim.

Kvalidem ev sahibi biz kiracıyız. Corona öncesi eşim annesinin evi ile bizim evi boyatalım bir fiyat alalım demişti.

Fakat kvalidemin yıllardır bir arzusu var, mutfağını yaptırmak. Yani çok güzel yapılı da bir mutfağı var çok modern. Yok rengi şu rengi bu VS tarzı şeyler. 15-20 bin TL civarı belki daha fazla masraftan bahsediyoruz. Ama bundan oğullarının haberi yok🥶 yani şöyle annelerinin istekleri konusunda onlar da yıldığı için (kendi yorumlarıdır) annelerini pek dinlemiyorlar.

Bir iki hafta önce eşimle bu konuyu konuştuk, daha doğrusu ben hafif çıtlattım. Bana sadece boya badana işini bildiğini başka işi bilmediğini, zaten başka bir işe de girmeyeceğini söyledi. Hatta "ben annemle konuşurum benim evim yokken kalkıp gül gibi evi olan anneme ev mi yaptıracağım, kaldı ki ne benim ne kardeşimin bu gücü yok. Benim daha mutfağının doğru düzgün masa sandalyesi yok" dedi.

Şimdi apartmanda bir komşuda tadilat var. Kvalidem onun ustalarına gitmiş, eve baktırmış, fiyat almış. Bunu da komşu whatsup grubunda yazışmalarında gördüm kendi annemin telefonunda.

Gelinlik yapmak istemiyorum ama çok kızıyorum. Yahu sen 3 gün önce 1 dilim ekmeğe muhtaç biriydin. Çocukların babasıyla iş yapıyor diye neredeyse evlerinde yemek yemiyordun. Şimdi ne oldu?

Bir de önceden umrumda değildi bu tarz şeyler. Kendi kazancım var. Oğlu naparsa yapsın diyordum. Fakat şimdi benöim de çocuğum var. Böyle bizim için fuzuli bir masrafa eşimin emrivaki ile dahil edilmesine müdahale etmek istiyorum.

Ama bunu eşime nasıl söyleyeceğim. Sonuçta konu yazışmaları benim dahil olmadığım bir grupta. Ve ben bunu annemin telefonundan galeri ve mesaj temizlerken öğrendim. Yani kendi meselemiz annemi de dahil etmek istemiyorum. Annem zaten kızım beni karıştırıp bana sıçratma naparsan yap dedi.

Durumlar bunlar. Sizleri dinliyorum. 😁
Kayinvalidenizin kiracisi misiniz bir de🤔 kayinvalideniz biraz şımarıklık ediyor gibi. Alip karsilarina konusmayi denedi mi ogullari? Sizin eviniz yokken fuzuli masrafa sokmasi zaten yanlış. Gecinemez tabiki orda yaninda olmalısınız. Heralde o istedikce vermissiniz ailece kendisi de fırsatları değerlendirmiş. Bu arada anneniz haklı. Sakın annenizi bu konuya dahil etmeyin. Kayinvalideniz heralde çocuklarıyla konusmadan da eve usta getirmeyecek kadar da düşüncelidir diye düşünüyorum. Eşiniz zaten tavrini belirtmiş. Siz de nazik bir dille size bahsettiğinde bugune kadar ses çıkarmadığınızı ama fuzuli masraflar icinde para ödemek istemediğinizi anlatırsınız.

Ozaman napicaklardi biliyomusun .bizim aileden kız istemiceklerdi .bizim adetlerimiz böyle ..altın ne istiyorsunuz diye sormucaklardi yapicaklarini soylemiceklerdi .mehir dini nikahın üstüne kiyiliyor.o sözü vermiceklerdi . Siz kızı ( yani ben ) oğluma değil bana veriyosun demicekti kp zaten ailem istemiyordu oğullarıyla evleneyim...bizim adetlerimiz bu biz kendi gelinimize altında yaptık üstüne evde aldık...ailem kendi parasıyla bişiler alırken bile tedirgin oluyorlar .gelinimizin hala istekleri bitmedi çünkü .çünkü o altın biz tunç bile değiliz ....biz doguluyuz bizim gelenek goreneklerimiz budur .kendileride doğulu .ya sözü vermicekler yada verdikleri sözü tutucaklar .o benim hakkım nikahim üstüne kıyıldı bana devlet bile bu hakkı veriyor altın kadının hakkıdır diyor.ama ben hakkım olan altını alamadım haramm zıkkım olsun diyorum başka bişi demiyorum

Diğer konuya gelince ne demek asgari ücretli olanlar evlenmesjn ozamn ...öyle olsaydı Türkiye'nin yarısı bekardi şuan .bunlar büyük işler düğün dernekler altınlar falan .o adam asgari ücrete caliyorsa hiç evlenemez zaten .belki seviyorlar birbirlerini olsunlermi ozaman herşeyi gençlere yüklememek gerekiyor.bak benim bı erkek kardeşim var 16 yaşında annem yavaştan hazırlık yapmaya başlıyor ilerde milletin kapısına gittiği zaman sıkıntı olmasın diye.bak abimin herşeyini biz yaptık ama adam şuan çalışıyor bizede muhtaç değil .ailem elinden geleni yaptı gerisi ona kaldı şimdi ailesini tek başına gecindiriyor
Bakın hukuki olarakta dini olarakta olsun bunu size vermesi gereken eşiniz siz hakkınızı eşinizden alıcaksınız iki husustada bu böyledir . Sen hukuki olarak hakkını isterken kv kpere dava mı açıcaksın altını mı verin diye öyle bir şey yok zira🤷🏼‍♀️ Biz de doğuluyuz merak etmeyin adetleri biliriz. Siz ne diyorsunuz gelip beni istemiceklerdi o zaman e o zaman sizinde aileniz vermicekti ki siz mal değilsiniz kesilen altına göre mi evleniyorsunuz. Asgari ücretli de demedim işi yoksa parası yoksa kusura bakmayın evlenmeyecek birikim yapacak hadi aile yaptı eee ailemi geçindirecek bu kafadan çıkın lütfen. Durumu olmayanlar zaten düğün düşünmez gider nikahını yapar uygun cebine göre ev dizer. İki tarafta el ele verir zamanla her şeyini yapar. Siz mehiri yanınızda ki eşinizden isteyeceksiniz borçlu olan o bu bilinen bir şey ne dini ne hukuki olarak aileyi bağlamaz borçları yok

Bakın hukuki olarakta dini olarakta olsun bunu size vermesi gereken eşiniz siz hakkınızı eşinizden alıcaksınız iki husustada bu böyledir . Sen hukuki olarak hakkını isterken kv kpere dava mı açıcaksın altını mı verin diye öyle bir şey yok zira🤷🏼‍♀️ Biz de doğuluyuz merak etmeyin adetleri biliriz. Siz ne diyorsunuz gelip beni istemiceklerdi o zaman e o zaman sizinde aileniz vermicekti ki siz mal değilsiniz kesilen altına göre mi evleniyorsunuz. Asgari ücretli de demedim işi yoksa parası yoksa kusura bakmayın evlenmeyecek birikim yapacak hadi aile yaptı eee ailemi geçindirecek bu kafadan çıkın lütfen. Durumu olmayanlar zaten düğün düşünmez gider nikahını yapar uygun cebine göre ev dizer. İki tarafta el ele verir zamanla her şeyini yapar. Siz mehiri yanınızda ki eşinizden isteceksiniz borçlu olan o bu bilinen bir şey ne dini ne hukuki olarak aileyi bağlamaz borçları yok

Off sıkıldim gerçekten insanlık yapmıştım ben verirler diye düşündüm yanıldım..eşim babasıyla aynı işi yapıyor zaten ,paralar babada
Neyse ben daha fazla konuşmak istemiyorum .herkesin düşüncesi farklı benim kide bu sekilde...

Bir daha çıtlattığında açık konuşacaksınız. Sen bunları yaptıracaksın ama neyle, oğullarına güveniyorsan açıkta kalırsın diyeceksiniz.

Bir de işlerinizin iyiye gittiğini asla belli etmeyin, gerekirse maddiyattan yakınıp durun, uyduruk borçlarınız varmış gibi davranın.

Eşim askere gittiği zaman işyerinden tazminat aldığını öğrenen kaynanam oğlu askerdeyken kendisini yurtdışı turuna göndertti. Ben o sırada asgari ücret alıyorum, kirada oturuyorduk düşünün...

Kv söyleyememis siz söylerseniz konuyu acmis ve gündeme getirmis olursunuz. Kendi kendine simdilik hayal kurup plan yapiyor.

Hoşgeldim 😚

Biraz detay yazanlardanım ben de.

Bilenler vardır belki k.v ve kendi ailemle aynı apartmandayız.

K.v bekar ve kayınbiraderimle yaşıyor .

Kbiraderim eşim ve k.pederim (kv nin eski eşi) aynı işte çalışıyor.

Bu bahsettiğim kişilerin hepsi çok ciddi maddi zorluklar çektik. Eşimin işleri son 1 yılda Allaha çok şükür çok iyi yerlere gelmeye başladı.

Eşimin aile işleri iyiye gitmeye başladıkça, daha önce babası ile iş yaptıkları için çocuklarına buğuz eden k. Validem değişmeye başladı.

Aslında çok severim kendisini ve çok iyi anlaşırız. Ama son zamanlarda oğullarından talep noktasında çığır açmaya başladı. Bu konularda hiç yorum yapmadım bu güne kadar. Yani en basitinden anneler gününde bana zorla blender set aldırdı, k. Biladerimden lcd TV istedi, eşimden günlük aldığının hesabını bilmem... Bunun gibi şeyler. En son eşimin eve aldığı merdiveni perde asmak için isteyip (Kendi merdiveni olmasına rağmen) sonra da bu çok güzel yeniymiş el koydum buna dedi😁

Bu detayları biraz anlamanız için verdim.

Kvalidem ev sahibi biz kiracıyız. Corona öncesi eşim annesinin evi ile bizim evi boyatalım bir fiyat alalım demişti.

Fakat kvalidemin yıllardır bir arzusu var, mutfağını yaptırmak. Yani çok güzel yapılı da bir mutfağı var çok modern. Yok rengi şu rengi bu VS tarzı şeyler. 15-20 bin TL civarı belki daha fazla masraftan bahsediyoruz. Ama bundan oğullarının haberi yok🥶 yani şöyle annelerinin istekleri konusunda onlar da yıldığı için (kendi yorumlarıdır) annelerini pek dinlemiyorlar.

Bir iki hafta önce eşimle bu konuyu konuştuk, daha doğrusu ben hafif çıtlattım. Bana sadece boya badana işini bildiğini başka işi bilmediğini, zaten başka bir işe de girmeyeceğini söyledi. Hatta "ben annemle konuşurum benim evim yokken kalkıp gül gibi evi olan anneme ev mi yaptıracağım, kaldı ki ne benim ne kardeşimin bu gücü yok. Benim daha mutfağının doğru düzgün masa sandalyesi yok" dedi.

Şimdi apartmanda bir komşuda tadilat var. Kvalidem onun ustalarına gitmiş, eve baktırmış, fiyat almış. Bunu da komşu whatsup grubunda yazışmalarında gördüm kendi annemin telefonunda.

Gelinlik yapmak istemiyorum ama çok kızıyorum. Yahu sen 3 gün önce 1 dilim ekmeğe muhtaç biriydin. Çocukların babasıyla iş yapıyor diye neredeyse evlerinde yemek yemiyordun. Şimdi ne oldu?

Bir de önceden umrumda değildi bu tarz şeyler. Kendi kazancım var. Oğlu naparsa yapsın diyordum. Fakat şimdi benöim de çocuğum var. Böyle bizim için fuzuli bir masrafa eşimin emrivaki ile dahil edilmesine müdahale etmek istiyorum.

Ama bunu eşime nasıl söyleyeceğim. Sonuçta konu yazışmaları benim dahil olmadığım bir grupta. Ve ben bunu annemin telefonundan galeri ve mesaj temizlerken öğrendim. Yani kendi meselemiz annemi de dahil etmek istemiyorum. Annem zaten kızım beni karıştırıp bana sıçratma naparsan yap dedi.

Durumlar bunlar. Sizleri dinliyorum. 😁
Eşin zaten yaptiramam demis sen niye gerildinki

Aralarında ki ilişkiyi siz bilirsiniz daha önce bu şekilde emri vaki şeyler yaptırdı mı? Bu meblağ büyükte olsa karttan çektirip taksite kakalayabilir. İş eşinde bitiyor senin yapacağın hiç bir şey yok yapamam diyecek o kadar yoksa senin kızacağını anlarsa konuşmaktan da kaçar gizli de yapar yapmaz demeyelim insanlar değişebilir

Gelin misiniz emir kulu mu? Bence araya mesafe koymalısınız. Herkesin gönlünce olacağım derken aradan çıkarsınız haberiniz olsun.

Kayinvalidenizin kiracisi misiniz bir de🤔 kayinvalideniz biraz şımarıklık ediyor gibi. Alip karsilarina konusmayi denedi mi ogullari? Sizin eviniz yokken fuzuli masrafa sokmasi zaten yanlış. Gecinemez tabiki orda yaninda olmalısınız. Heralde o istedikce vermissiniz ailece kendisi de fırsatları değerlendirmiş. Bu arada anneniz haklı. Sakın annenizi bu konuya dahil etmeyin. Kayinvalideniz heralde çocuklarıyla konusmadan da eve usta getirmeyecek kadar da düşüncelidir diye düşünüyorum. Eşiniz zaten tavrini belirtmiş. Siz de nazik bir dille size bahsettiğinde bugune kadar ses çıkarmadığınızı ama fuzuli masraflar icinde para ödemek istemediğinizi anlatırsınız.
Hayır kvalidenin kiracısı değil im.

Nasıl ne alakası var. Aileler gençlere yardım edince yaşlı başlı oluyodu.simdi yine aynı aileler çocuğunu gelinini sömürüyor.ben merak ediyorum gerçekten şimdi düşünceniz ne ? Aileler birbirine destek olmalimi olmamalimi ?
Aileler yeterli gucu varsa ve gercekten karsisindakinin ihtiyaci varsa, ilk once kendi evinin ihtiyaclarini karsiladiktan sonra buyuklarine/evlatlarina yardimci olabilir. Eger istiyorlarsa tabi.
Konu sahibi sizin kayinvalideye para mal mulk tatli gelmis, sozlerini unutmus. Aslinda esiniz gayet guzel soylemis benim evim yokken yaptiramam mutfak diye ama eger mutfagi yaptirmaya baslar, emrivaki yapar diyosaniz bize soyledifiniz gibi soyleyin isterseniz. Annemin mesajlarini silerken gordum diye.

Aralarında ki ilişkiyi siz bilirsiniz daha önce bu şekilde emri vaki şeyler yaptırdı mı? Bu meblağ büyükte olsa karttan çektirip taksite kakalayabilir. İş eşinde bitiyor senin yapacağın hiç bir şey yok yapamam diyecek o kadar yoksa senin kızacağını anlarsa konuşmaktan da kaçar gizli de yapar yapmaz demeyelim insanlar değişebilir
Kvalidem in bu tarz şeyleri var. Belki de benim yetişme tarzından var gibi geliyor.
Bugün kahvaltıya gittim. Bana konuyu kendi açtı. Daha banyoda küveti çıkarttıracakmış falan falan. Ben de kayınbiraderin haberi var mı dedim kendi eşimi hiç katmadım. Var dedi başka bir şey söylemedi. Ben bu süreçte özellikle bizim yaşadığımız yerde vakalar bu kadar çokken nasıl yaptırcaksın dedim para konusuna girmedim hiç. Aman nezaman bitecek hastalık dedi🙄🙄
Ben de bu süreçte yaptırmasının doğru olmadığını söyledim eve kaç kişi girip çıkacak dedim.
Pek ikna olmadı.
Kendi bana konuyu açtığı için akşam eşimle sohbet ederken söyliyceğim bakalım tepkisi ne olacak.

Nasıl ne alakası var. Aileler gençlere yardım edince yaşlı başlı oluyodu.simdi yine aynı aileler çocuğunu gelinini sömürüyor.ben merak ediyorum gerçekten şimdi düşünceniz ne ? Aileler birbirine destek olmalimi olmamalimi ?

O üyelerden biri de benim cevap vereyim size. Verdiğiniz örnekler gerçekler alakasız bu arada. Konuda kayınvalidem bize ihtiyacımız varken yardım etmedi şimdi bizden para istiyor yazıyor da ben mi gözden kaçırdım? Zaruri ihtiyaç haricinde ne evlat aileye ne aile evlada yardım etmek mecburiyetinde değil. Düğün yapmakta hali hazırda mutfak dolabın varken yenisini yaptırmakta lükse girer. O yüzden kimse kimseye yardım etmek zorunda değil ki zaten konu sahibinin eşi annesine yardım edemeyeceğini söylemiş. Olur da kafasına eser ustaya daha sonra öderim diyerek yaptırmaya kalkarsa buyursun kendi emekli maaşından ömrümün yettiği kadar ödesin.

Bu işte bir terslik var.
Para verecek her kimse önce onla görüşüp sonra ustalarla kontağa geçersin.
Direk usta çağıran kişiye ben , oo para mı geldi bi yerden derdim :)

Kayınvalidenizin bir geliri var mı?

Aile şirketin de (çocukların babaları ile yaptığı iş) kayınvalidenizin bir alakası var mı, yoksa boşandıktan sonra mı kuruldu?

Bu kadar talepkarlık, zamanın da ben yaptım şimdi sıra sizde gibi bir şey sanki.

Benim kayınvalidem eşime söyleyemediği şeyleri bana söylerdi bende çoğu zaman safiyane eşime iletirdim. Eşim birgün bana “Annem seni kullanıyor,sen uzun uzun dinliyorsun onu,sonra seni harcar bak haberin olsun,bildiğin laf taşıyorsun” dedi. Hakketten dediği gibi oldu , olaylar öyle bi hal aldı ki ben dış kapıya en yakın olan olduğum için ilk beni harcamaya kalktı. Şimdi oğlunun isteğiyle üç cümleden fazlasını dinlemiyorum. Hımm bilmem belki gibi kısa cevaplardan ötesini vermiyorum. Kayınvalidenizin bu tavrını ona benzettim, kadın bayağı bayağı kulis yaparak herkesi bu fikre alıştırıp oldu bittiye getirecek sanki. Çok iyi niyetli görmedim.

Ya konu çok dallanıp budaklanmasın diye yazmadım da kpeder geçen yaz sonu mutfak yaptırdı. E oğulları babayla konuşur ederken anneleri de duyuyor🥶böyle düşünmek istemesem de içimdeki şeytan evet böyle diyor
Kayınpederin yeni eşini de kıskanıyordur o şimdi. Boşayınca mı kıymete bindi. Kkda öğrendiğim bir şey varsa o da yalnız kayınvalide kadar tehlikelisi yoktur. Kayınpederle ayrılmasalardı keşke oğlu yerine ona sarardı

X