Labioplasti Veya Vajinoplasti Ameliyatları Doğum Bitiminde Mi Yapılmalı? Yoksa İhtiyaca Göre Yapılabilir Mi?

OpDr

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2020
58
22
39
Vajina bölgesine uygulanan işlemlerden bazılarına vajinoplasti veya labioplasti adı verilir. Bu gibi estetik amaçlı yapılan operasyonlar ihtiyaca göre yapılabilir. Fakat doğum sonrası vajina kasları elastik yapısını kaybeder. Vajina iç dudaklarında bir takım sarkmalar meydana gelebilir. Bu yüzden vajinoplasti operasyonlarını doğum sonrasında yaptırmak anne için daha avantajlı olacaktır. Doğumda oluşan genişleme operasyon ile kısa zamanda daraltılabilir. Operasyon için doğum yapmayı beklememek gerekir. Bazılarında fazla kilo gibi nedenlerden dolayı da sarkmalar görülür. İhtiyaca uygun şekilde de yaptırmak mümkündür.

Labioplasti Veya Vajinoplasti Nedir?

Kadın genital organlarının iç kısmını vajina oluşturur. Vajinanın etrafı kas dokusu ile sarılıdır. Bu kaslar sıkı şekilde konumludur. Fakat bazı durumlarda elastik yapısını kaybeder ve sarkma denen olay gerçekleşir. Sarkan dokuların tekrar eski haline getirilmesi yani vajinanın daraltılması işlemine verilen isimdir. Vajinada yer alan iç dudaklar küçük bir operasyon ile eski haline gelir. En sık yaptırılan genital estetikler arasında yer alır.

Labioplasti Veya Vajinoplasti Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu genital estetikler belirli durumlarda yapılır. Bu operasyon için uygun olan kişiler belirlenir. Peki, uygun olan kişiler ve yapılması gereken durumlar nelerdir? Bir göz atalım.

Şu durumlarda labioplasti veya vajinoplasti yaptırılabilir:

 • Doğum sonrası vajinada genişlik varsa
 • Fazla kilodan dolayı vajina kasları elastik yapısını kaybetmişse
 • Sık doğumlar
 • Normal doğum vajinanın genişlemesine neden olur.
 • İleri yaşa bağlı vajinada sarkmalar mevcutsa
 • Menopoz
Bu gibi durumlardan sonra vajinada sarkık bir görünüm oluşur. Eski haline gelmesi ve daha estetik bir görünüm oluşması için ihtiyaca göre bu operasyonlar yaptırılabilir.

Labioplasti Veya Vajinoplasti Neden Doğumdan Sonra Yaptırılmalıdır?

Doğumda veya doğum sonrasında kilo alıp vermekten vajina kasları da etkilenir. Normal doğum veya sık doğumlar vajinanın sarkmasına neden olur. Bu yüzden doğumdan bir süre sonra bu sarkmalar için labioplasti işlemi yapılır. Bu operasyonların önceden yaptırılması durumunda doğum sonrasına bağlı olarak vajinada genişleme tekrar görülebilir.

Labioplasti Veya Vajinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti
veya labioplasti işlemleri sonrası bazı konulara dikkat etmek gerekir. Özellikle cinsel ilişkiye en az 4 hafta kadar ara vermek gerekir. Tampon veya vajinaya temas eden ve işlemi bozan uygulamalardan kaçınmak gerekir. Kabızlık gibi durumlarda fazla ıkınma olur. Fazla ıkınma gibi nedenler de vajinanın yapısını bozar. Bu hususlara dikkat etmek gerekir.
 

Eklentiler

 • labioplasti.png
  labioplasti.png
  136,3 KB · Görüntüleme: 17