Laftan anlamayan kv ve kp!!

Bilemiyorum ben bugünleri değil yarınları düşündüğüm için sanırım dişimi sıkar verirdim🥰 babmlar zamanında birlik olup borç harç öyle yatırımlar yapmışki allah onlardan razı olsun şuan hepsi bizlere kaldı 🥰☺️

Sizin yasayacagınızın garantisi olmayabilir ama siz ölürseniz çocuklarınıza kalır bencil olmayın herşey bugün için değil 🥰 adam zaten çoğu parayı vermiş

Fark ediliyor zaten iyice bıkmışsınız belli

Elinize geçen belli memur maaşı, zaten ev kredisi var diyorsunuz kp istiyor diye borç sıkıntısıekmek zorunda mısınız??

Bence kpyi arayın bu şekilde söyleyin. Biz Karun değiliz, aylık elimize geçen para bu, kredi var, 2 çocuk da var, size sebep borca girip taş mı yiyip içelim? Böylece Bilale anlatır gibi anlatın eşşek değilse daha da istemez.
Bir ara kiradeyken kp donup bana insan gerekirse cadirda yasar demisti. Yeterki kira odemeyelim cunku niye cunku o para cope gidiyor🤦‍♀️ Bu zihniyetteki bi insan gerekirse kuru sogan ekmek yiyin der hic dusunmez. Cunku niye cunku tarlasi olunca malim cogaldi diye enaniyetini oksayacak. Hava atacak etrafa.

Siz çalışmıyorsanız ve yani para sizin paranız değilse; kocanız açta açıkta bırakmıyor ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa; kocanızın kendi öz babasına vereceği paraya karışmaya hakkınız yok. Hele sert bir şekilde eşiniz yerine cevap vermeniz saygısızlık. Söylediğiniz şeylere bak, paragöz, pişkin vs ayıp. İstenilen de çok makul bir miktar.

Benimki de ailesine veriyor. Ağzımı açmam bile, kendi kazandığı paradan veriyor, ben yokken ailesi vardı, ne haddime karışmak.

Ben de borç ödüyorum, bir iş için lazımdı emekli babama o ayki maaşımı aktardım, karşımdaki adam böyle tepki verse kıyameti koparırım. Benim param benim kararım derim.
Ya siz neyin kafasini yasiyosunuz lutfen bana da gonderin.

Borc odemek ıstemıyor konu sahıbı + sonradan onlara kalacak dıye neden sımdıden kendını sıkıntıya soksun. Feraha erince kendınce bır bırıkım yaparlar elbet. Ve ıkı cocuk kucumsenecek bır masraf degıl ayrıca gelmeden gıden bırcok masraf var. Faturalar, mutfak, saglık gıderleri..

Her evlilikte "senin paran, benim param" durumu yoktur. Bana göre olmasi da yanliştir. Sizin evliliginizdeki kurallara gore yaşamiyor ki herkes. 🙄 Boyle şeyler ortak kararla, gonul rizasiyla yapilir bana göre.

Calişmayan kadinlar karin tokluğuna yaşamiyor. Nasilsa aç birakmiyor diyip kenarda susmak zorunda da değil.

15binin makul olup olmadigi kişilerin gelirine giderine gore degisir.
15bin lirayi 1 senede ödeyebilen insanlar para bolluğu içinde degillerdir muhtemelen ki kendisi de anca kendilerine yettiklerini yazmiş. O borc odenirken kadin da cocuklar da eksik kalacak belli ki onlara gore makul degil. Hersey karin doyurmayla bitmiyor.
Çalışmayan kadın ancak bu kadara pasivize edilebilirdi herhalde.
Kadın 2 küçük çocukla birçok şeyden kısıp yaşamaya çalışsın, neymiş karnı doyursa sesini çıkarmaya hakkı yokmuş.

Normal bir memur maaşı, 2 çocuklu bir aileye ne derece yetecekte aileye para verecek ki konu sahibi kıyafet bile almadığını yazmış konuda. Rahat bir nefes alacakken eksik kalsın tarlası.

Iyi aksamlar hanimlar cok sinirliyim direkt konuya girecegim. Daha once kv ve kp esime bize biraz yardim edin kendimize bir tarla alalim dediler. Esim ailesine cevap vermeyi bilmediginden ben cevap verdim bizden oyle bir bekentiniz olmazin kendimize zor yetiyoruz dedim sert bir sekilde. Esime sonrasinda tepki gosterdigimde onlar espirisine soyluyor dedi. Boyle seyin espirisimi olur. Neyse ogrendimki kp yine ayni konuyu acarak her bir oglum ( iki oglu var) 15 bin tl yardim etsin (hibe olarak) bir tarla var onu alayim demis. 30 bin tl eksigi var cunku. Iki yildir araba borcu oduyoruz ve borc odemekten iflahimiz kurudu. Onumuzdeki ay arabanin borcu bitecek rahat edecegiz diye sevinirken kp bizi tekrar borc altina sokmak istiyor. Bizim kosede 15 bin tl paramiz yok olsada vermem. Onun hesabina gore eksik kalan 30 bin tl yi borc alacak tanidigi bir kuyumcudan 15 bin biz 15 bin kaynim odeyecek aydan aya. Ayda bin tl odesek 1 sene 3 ay daha borc odemekle gececek hayatimiz ne icin kp malini mulkunu arttiracak diye. Sinirden deliye dondum bugun kizlar. Ben mecburmuyum o paragozler icin sıkıntı cekmeye ya. Esimin aldigi bir memur maasi ben calismiyorum iki cocugum var. Cocuklu aileler bilir cocuklarin saglikli beslenmesi bile bu pahallilikta bir yigin masraf demek. Son donemlerdeki ekonomik sikintilar yuzunden kendimize dogru duzgun kiyafet bile almiyoruz ancak cocuklarin masrafini mutfak masrafini karsiliyoruz. Daha once iki kez boyle birseye rizam olmadigini acik secik belirttigim halde bu ne israr ne yuzsuzluk aklim almiyor. Kv istese altinlarini bozdurabilir eksikleri kalmaz. Kp nin savunmasi su biraz zorluk ceksinler zorluk cekmeden birseye sahip olamazlar. Tarla zaten onlara kalacak lafa bak. Uyanik sinsi. Yeteri kadar zorluk cekiyoruz zaten bu ekonomik krizde. Esimle henuz konusmadim evde degil. Esimin dusuncesi ne bilmiyorum. Nasil bir tutum sergilemem gerekiyor bilmiyorum. Bugun kp yi arayacaktim zor tuttum kendimi. Esimle konusmadan hareket etmek istemedim. En iyi ihtimalle yardim etmeye niyeti yoktur ama ailesini azda olsa taniyorsam kendilerini yuzsuzluge verip koparirlar o parayi. Biktim bunlarin çakalligindan ve piskinliginden. Hayati bir mesele olsa gercekten paraya ihtiyaclari olsa neyse diyecegim. Mallarini arttiracaklar diye ben mecburmuyum kendimden cocuklarimdan kismaya. Nefret ettirdiler artik.
Tavrını sakın bozma hatta eşine kendi eksiklerinizi söyle sürekli bende aynı durumdayım borç ödüyoruz 4,5 aylık süre kaldı kp in kendi işi var eksiklerinden bahsediyor eşimde zamanı gelince yardım ederiz diyor ama bizimde planlarımız vardı bende sürekli onları anlatıyorum planlar kuruyorum şimdiden alıştırsınlar kendilerini. Siz de nereye kadar borç ödeyeceksiniz sonuçta kendi hayatınız var

Sizin yasayacagınızın garantisi olmayabilir ama siz ölürseniz çocuklarınıza kalır bencil olmayın herşey bugün için değil 🥰 adam zaten çoğu parayı vermiş
Cocuklarima kalacak yeteri kadar mal var. Babamin durumu gayet iyi. 4 kardesiz miras konusunda dordumuzude esit tutacagini soyledi. Bu durumda kendimizi sıkmamiz kpyi gayrimenkul zengini etmekten baska ise yaramayacak. Ayrica bence en buyuk bencillik mal biriktirecegim diye cocugunun ihtiyaclarini eksik birakmaktir.

Sizin mantığınıza göre çalışmayan kadının eve giren para üzerinde söz hakkı yok.
Ev işleri kendi kendine oluyor, çocuklar da kendi kendine büyüyor çünkü.
Çiftler aile bütçesi üzerinde eşit söz hakkına sahiptir birinin rızası yoksa diğer taraf bunu dikkate almalı.
Geçtiğimiz hafta kayınpederim sürpriz bir şekilde, üç çocuğuna eşit miktarda ve hatrı sayılır bir para hibe etti üstelik parayı aynı bankayı kullandığımız için benim hesabıma yatırmış, bankadan bildirim gelince haberim oldu.
Eşimi arayıp haber verdim, akşam da ‘yarın parayı sana eft yapayım, sonuçta senin baban gönderdi’ dedim.
Gerek yok sende kalsın nasıl değerlendireceğimize karar verelim bakarız dedi.
Bir ailede senin paran-benim param değil bizim paramız duygusu olmalı.
Bu arada ben 20 küsur yıldır çalışan bir kadınım.
Eşinizin ailesiyle ilgili denk geldiğim ikinci bu tarz yorumunuz, maşallah demeden ve azıcık da kıskandığımı belirtemeden geçemedim :KK53:

Çalışmayan kadın ancak bu kadara pasivize edilebilirdi herhalde.
Kadın 2 küçük çocukla birçok şeyden kısıp yaşamaya çalışsın, neymiş karnı doyursa sesini çıkarmaya hakkı yokmuş.

Normal bir memur maaşı, 2 çocuklu bir aileye ne derece yetecekte aileye para verecek ki konu sahibi kıyafet bile almadığını yazmış konuda. Rahat bir nefes alacakken eksik kalsın tarlası.

Calişmayan kadin olunca bir agzina vurmadiklari kaliyor bazen. 😁😁 "Sen karişma, sen sus calismiyorsun, yok calismayan istedigini alamaz, gezemez. Sen calismiyorsun kocan saygi duymaz tabi" filan. 😮 Heo buralarda okudugum şeyler.

Siz çalışmıyorsanız ve yani para sizin paranız değilse; kocanız açta açıkta bırakmıyor ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa; kocanızın kendi öz babasına vereceği paraya karışmaya hakkınız yok. Hele sert bir şekilde eşiniz yerine cevap vermeniz saygısızlık. Söylediğiniz şeylere bak, paragöz, pişkin vs ayıp. İstenilen de çok makul bir miktar.

Benimki de ailesine veriyor. Ağzımı açmam bile, kendi kazandığı paradan veriyor, ben yokken ailesi vardı, ne haddime karışmak.

Ben de borç ödüyorum, bir iş için lazımdı emekli babama o ayki maaşımı aktardım, karşımdaki adam böyle tepki verse kıyameti koparırım. Benim param benim kararım derim.
Konu sahibinin eşi memur, kendisi çalışmıyor, çocukları var. Size göre üç kuruş olan miktar, onları darboğaza sokabilir. Bir kadının emeğini bir kadının bu kadar görmezden gelmesine şaşırdım ve üzüldüm. Evde olmayı kolay mı sanıyorsunuz? Ev hanımı annem benden daha fazla çalışmıştır. Çalışan bir kadın olarak söylüyorum, çocuğuma bakan evimi çeviren biri varsa 7/24 çalışırım. 3 aylık karantinada alın beni burdan diye feryat ediyordum.

Bir örnek ile geldimm..
Babam gencliğinde (evli ve çocukluydu) yurtdışında çalışırken amcam ile birlikte arsa almak için dedeme para görderdi. Arsayı babam ile amcamın üzerine yapacaktı. Dedem vefat etti arsa 6 kardeş+babaanneme kaldı. Babam ile amcamın gönderdiği para havaya gitti.. 🙄🙄 o yüzden hiiççç girmeyin böyle işlere

Calişmayan kadin olunca bir agzina vurmadiklari kaliyor bazen. 😁😁 "Sen karişma, sen sus calismiyorsun, yok calismayan istedigini alamaz, gezemez. Sen calismiyorsun kocan saygi duymaz tabi" filan. 😮 Heo buralarda okudugum şeyler.

Bu kadın yeni giysi almıyorum tasarruf için, çocuğuma ne yedircem içircem yazıyor burda beriki de yorum yapıyor :sen karışma sus otur aşağı🤦‍♀️🤦‍♀️ Ailede senin paran benim param zaten olmaz. Konu sahibesi bunaldım sürekli para istemelerinden diyor, yerinde olmak istemezdim ben olsam çoktan yeter artık basın geri demiştim. Belki de bu yüzden evli değilim pabuç bırakmayacak tipte insan olduğumu anlayan herifler kaçıyor😂😂

Eşinizin ailesiyle ilgili denk geldiğim ikinci bu tarz yorumunuz, maşallah demeden ve azıcık da kıskandığımı belirtemeden geçemedim :KK53:
Gerçekten eşimin ailesinin soyu tükenmek üzere, koruma altına alınmaları lazım.
Kvm ve kpm’den maddi-manevi hep destek,
hep iyilik gördüm, Allah onlardan razı olsun, başımızdan eksik etmesin.
Maşallah için teşekkür ederim.

Ne demek ya?? Bir kadin tarafindan bu yorum yapilmasi ne kadar kotu!!
Lutfen hemcimslerimize ilk once biz saygi duyalim. Esitlik diyoruz ama lafta hep.

Bu kadın yeni giysi almıyorum tasarruf için, çocuğuma ne yedircem içircem yazıyor burda beriki de yorum yapıyor :sen karışma sus otur aşağı🤦‍♀️🤦‍♀️ Ailede senin paran benim param zaten olmaz. Konu sahibesi bunaldım sürekli para istemelerinden diyor, yerinde olmak istemezdim ben olsam çoktan yeter artık basın geri demiştim. Belki de bu yüzden evli değilim pabuç bırakmayacak tipte insan olduğumu anlayan herifler kaçıyor😂😂

Öyleleriyle evliliğin olmasin zaten Cherry.
Benim eşimin ailesi de hep bir plan cikartip hadi sen şu kadar para ver, bu kardesin bu kadar versin şunu alal.bunu yapalim muhabbeti yapar. Kirk yilda bir ziyarete gideriz illa her gidişimizde boyle para muhabbeti olur ve bu muhabbet daraltiyor insani.

Ama ben ortam içinde bunlar konuşulurken hiç agzimi açmiyorum acikcasi, asla yorum yapmam. Eşim de bana sormadan evet demez zaten. Kesin olarak Hayir diyecegimi biliyorsa hayir der ya da bakarim dusunurum der. Evde yalnizken bana sorar ve ortak fikrimize gore evet ya da hayir der. Suana kadar evet dedigim hic olmadi o ayri. 😂😂😂😂

Kendi hayatlarımızdan bu lafları çürütecek örnekler verebiliriz çok rahat ama ona da gerek yok.

Evlilikte saygının çalışıp çalışmamayla alakasının olmadığını gösteren, çalıştığı halde eşinden en ufak yardım görmeyen, istediği gibi para harcayamayan, neredeyse söz hakkı olmayan onlarca kadının konusu var sadece burada. Bazı şeyleri anlamak bu kadar zor olmasa gerek.

Çalışan-çalışmayan tüm üyelerin ‘çalışmıyorsan eşinin kazandığı paraya karışamazsın’ şeklindeki bakış açısına tepki göstermesi çok anlamlı bence.

Biz kadınlar aile birliği konusunda doğru bir bakış açısı kazanabilirsek; önce çocuklarımızı, sonra da toplumu,
bu konuda eğitip dönüştürebiliriz.

‘Çalışmıyorsan sus, paranın nereye, nasıl harcanacağına karışma’ mantığı hem ekonomik hem psikolojik şiddettir.
Bu şiddeti normal gören de uygulayan kadar suçludur bence.

Öyleleriyle evliliğin olmasin zaten Cherry.
Benim eşimin ailesi de hep bir plan cikartip hadi sen şu kadar para ver, bu kardesin bu kadar versin şunu alal.bunu yapalim muhabbeti yapar. Kirk yilda bir ziyarete gideriz illa her gidişimizde boyle para muhabbeti olur ve bu muhabbet daraltiyor insani.

Ama ben ortam içinde bunlar konuşulurken hiç agzimi açmiyorum acikcasi, asla yorum yapmam. Eşim de bana sormadan evet demez zaten. Kesin olarak Hayir diyecegimi biliyorsa hayir der ya da bakarim dusunurum der. Evde yalnizken bana sorar ve ortak fikrimize gore evet ya da hayir der. Suana kadar evet dedigim hic olmadi o ayri. 😂😂😂😂
Inan bunlardada hep para muhabbeti donuyor. Midem bulaniyor artik. Bir aradayken 20 dkk sonra fenalik basiyor bana. Sunun evine su kadar para giriyor su ev aldi bu arsa aldi. Bir insan hep mi paradan konusur ya. Allah gozlerini doyursun.

Birikmisiniz olsa falan neyse insan ailesine de yardım edemiycek mi derdim. Borca girerek sizin rizkinizi sınırlandırak çok saçmalamış olur. Güzel dille çocuklara şunu bunu yapamıyoruz ki aşkım bidaha bizi borca sokma annen altınını bozdursun biz niye ellerinde varken borclanalim bidaha diyin. Ona da mantıksız gelir bence

X