Laftan anlamayan kv ve kp!!

konu cozume ulasmis saniyorum ki,
ama ben de dusuncemi yazayim.

Asla bu islere girismem,
aileme para lazimsa imkanim dahilinde ise yardim amacli veririm,
ama yok ortak bir sey alalim da miras olsun falan hesaplarina girismem.
Bunun en temel sebebi de ben yatirimimi kendim yonetmek isterim, ne diye on kisi ile ortak karar almaya calisayim ki,
bugun arsa alirim, yarin satar altina koyarim, ertesi gun bitcoin diye bisi varmis derim yarisini oraya koyarim. cocugum okula baslar hepsini satar okul parasini oderim.

neden 15 binimi gidip de 30 yil sonra bana kalacak diye bir yere gomeyim ki.

Ne kadar guzel yazmissiniz hanimefendi. Bende ayni seyleri dusunuyorum sizinle kadin erkegi yok bu konunun herkes ekonomik ozgurluge sahip olmali ama bizim ulkemizde ezilen taraf hep kadinlar oldugu icin ozellikle kadinlarimizin ayaklari yere saglam basmali. Cocuklar icinde calisan anne iyi bir rol model bencede ama tabikide calismak isteyen bayanlara kotu bir lafimiz yok onlarin tercihi herkes kendi fikrini beyan ediyor sadece fakat niye insanlar bu kadar ustune alinip erkek maas vermek zorunda kadinda evde calisiyor yok sizin zihniyetinizde yetistirilen erkekler boyle yaziliyor anlamiyorum. Ee vermiyor demekki iste goruyorsunuz kocam aylik 100 tl harclik veriyor yazan arkadaslarda var burda. Siz vermek zorunda yazinca sanki hersey tozpembe ben herkesin ekonomik ozgurlugu olmali yazinca vay efendim nasi olur. Vermeyen vermiyor arkadas napicaksin kendin calis istedigin gibi harca baska.
İyi güzel diyorsunuz da işsizlik oranından haberiniz var mı?
Çocuğunu 2 yaşına getirip işe dönmek isteyen bir anne geri döndüğünde sektörü de kolunu açmış beklemiyor.
Herkes ister ekonomik bağımsızlığı ama her kadın çalışmalı klişesi pek çok kadının da canını acıtıyor zira iş bulmak çok zor. H

Ne kadar guzel yazmissiniz hanimefendi. Bende ayni seyleri dusunuyorum sizinle kadin erkegi yok bu konunun herkes ekonomik ozgurluge sahip olmali ama bizim ulkemizde ezilen taraf hep kadinlar oldugu icin ozellikle kadinlarimizin ayaklari yere saglam basmali. Cocuklar icinde calisan anne iyi bir rol model bencede ama tabikide calismak isteyen bayanlara kotu bir lafimiz yok onlarin tercihi herkes kendi fikrini beyan ediyor sadece fakat niye insanlar bu kadar ustune alinip erkek maas vermek zorunda kadinda evde calisiyor yok sizin zihniyetinizde yetistirilen erkekler boyle yaziliyor anlamiyorum. Ee vermiyor demekki iste goruyorsunuz kocam aylik 100 tl harclik veriyor yazan arkadaslarda var burda. Siz vermek zorunda yazinca sanki hersey tozpembe ben herkesin ekonomik ozgurlugu olmali yazinca vay efendim nasi olur. Vermeyen vermiyor arkadas napicaksin kendin calis istedigin gibi harca baska.
Çalışmasa bile kadının muhakkak birikimi olmalı bir geliri olmalı. Ev hanımı olup evden de el emeği birşeyler üretip satış da yapabilir. Bu sözümüz çalışın evde oturmayın dusuncesi ile degil. Geleceğin ne getireceğini bilmiyoruz. Toplum için faydalı olmak, kendimizi gerçekleştirmek ve zor zamanda maddi birikimimiz ya da maddi özgürlüğünüzü ayakta kalabilmek için ya çalışmalı ya da bir gelir sağlamalıyız kendimize.

Cok guzel yazmissiniz ama kusura bakmayinda benim yazdiklarim gercek olanlar. Evet turk toplumu boyle malesef ve cogunluk calismayan bayanlara evde oturuyor gozuyle bakiyor. Benim dusuncem bu kadin erkek her birey kendi ayaklari uzerinde durabilmeli ve gercekten evde temizlik yemek yapmakla disarda calismak ayni degil. Calisan insanlar sabahin kor karanliginda cikip gunde en az 9 10 saat calisip aksamin korunde eve geldigi icin ve para da bu devirde kolay kazanilmadigi icin hele ki tek maasla gecinmek cok zor oldugu icin kazandiklari paranin nereye harcandigini bilmek istiyor yada bu arkadasimizin esi gibi yapabiliyor. Keske herkes benim zihniyetimde cocuk yetistirse. O zaman kendi ekonomik ozgurlugu olan bireyler olur. Asil sizin zihniyetinizde yetistirilen cocuklar simdi burda bu sekilde konu aciyor. Ayni sekilde erkek evde otursa yemek temizlik yapsa kadin calissa kadin parasi yiyor dersiniz. Yil olmus 2021 hanimefendi kadin da erkekte esit bana gore. Ayrica neden tek benim maasin cocugun bakicisina kresine gidiyor bu cocugu tek basimami yaptim iki kisi calisinca gayette kres masrafini karsilayabilirler.
İkimiz de ekonomik özgürlüğü olmalı kadının diyoruz bu konuda sorun yok. Ama evli çiftin çocuğu olduğunda bakıcıya giden para kadının maaşıyla neredeyse başabaş geliyorsa kadın çalışmak yerine evde çocuklarına bakmayı tercih edebilmeli dedim. Bunu söylemiş olduğumda neden bu zihniyette yetişenler burda böyle konu açsın ki? Tam tersine bu düşüncede yetiştirilen erkekler, eşim bizim çocuklarımız için evde oturuyor çalışsa o da para kazanabilir , benim maaşım ikimizin de parası sayılır deyip karısına maddi baskı yapmaz.

Aynı sekilde erkek evde otursa kadın parası yiyor dersiniz demişsiniz de keyfi olarak evde erkek oturuyorsa tabiki derim kadın parası yiyor diye. Yada kadın keyfi olarak evde oturup birde eşinden surekli maddi beklentiye girerse kadın icin de derim aynı sekilde. Kadın erkek eşitliğini sonuna kadar savunanlardanım. Ancak burda anlattığımız seyler esitlik değil icinde bulunulan duruma göre yaptığımız tespitler.

İki kişi çalışınca kreş parasını tabiki karşılayabilir ama diyorum ki kadının maaşı o paraya esitse ben çocuğuma bakacağım diyebilir. Dediğim cok açık aslında, sırf muhalefet cevap yazmak için konuyu baska yerlere cekmeye gerek yok. Benzer seyleri söylüyoruz aslında. Kadın erkek eşitliğiyle bu ayrı seyler. Siz o fikirdesiniz ben bu fikirde, saygı duyuyorum . Herkesin fikri kendine.

Cok guzel yazmissiniz ama kusura bakmayinda benim yazdiklarim gercek olanlar. Evet turk toplumu boyle malesef ve cogunluk calismayan bayanlara evde oturuyor gozuyle bakiyor. Benim dusuncem bu kadin erkek her birey kendi ayaklari uzerinde durabilmeli ve gercekten evde temizlik yemek yapmakla disarda calismak ayni degil. Calisan insanlar sabahin kor karanliginda cikip gunde en az 9 10 saat calisip aksamin korunde eve geldigi icin ve para da bu devirde kolay kazanilmadigi icin hele ki tek maasla gecinmek cok zor oldugu icin kazandiklari paranin nereye harcandigini bilmek istiyor yada bu arkadasimizin esi gibi yapabiliyor. Keske herkes benim zihniyetimde cocuk yetistirse. O zaman kendi ekonomik ozgurlugu olan bireyler olur. Asil sizin zihniyetinizde yetistirilen cocuklar simdi burda bu sekilde konu aciyor. Ayni sekilde erkek evde otursa yemek temizlik yapsa kadin calissa kadin parasi yiyor dersiniz. Yil olmus 2021 hanimefendi kadin da erkekte esit bana gore. Ayrica neden tek benim maasin cocugun bakicisina kresine gidiyor bu cocugu tek basimami yaptim iki kisi calisinca gayette kres masrafini karsilayabilirler.
Anlama kitligi yasiyorsunuz sanirim. Konuyu acmamin benim calisip calismamamla ne ilgisi var anlayamadim. Calisiyor olsaydimda esimin ailesine para vermesine riza gostermezdim. Su sartlada esim ailesine para verse ekonomik olarak zorlanacagimiz dogru ama ben calisiyor olsaydim ve ekonomik olarak daha rahat olsaydik bile istemezdim ailesine keyfi olarak para vermesini. Konuyu donup dolastirip zoraki sekilde kadinin calisiyor veya calismiyor olmasina baglayan sizsiniz. Surda okuyoruz calisan kadinlarinda zibilyon tane benzer konulari oluyor. Ayrica esim ne yapmis onuda anlamis degilim defalarca yazdim ben calismiyorum diye esim bana psikolojik baski kuracak bir insan degil. Siz bu zihniyette oldugunuz icin direkt ortada boyle bir problem oldugunu dusunmussunuz belliki ama oyle birsey soz konusu degil daha oncede dedigim gibi konuda bu degil zaten. Kendi kafaniza gore problem uydurup ona gore yorum yapmayi birakin artik.

Son düzenleme:
Anlama kitligi yasiyorsunuz sanirim. Konuyu acmamin benim calisip calismamamla ne ilgisi var anlayamadim. Calisiyor olsaydimda esimin ailesine para vermesine riza gostermezdim. Su sartlada esim ailesine para verse ekonomik olarak zorlanacagimiz dogru ama ben calisiyor olsaydim ve ekonomik olarak daha rahat olsaydik bile istemezdim ailesine keyfi olarak para vermesini. Konuyu donup dolastirip zoraki sekilde kadinin calisiyor veya calismiyor olmasina baglayan sizsiniz. Surda okuyoruz calisan kadinlarinda zibilyon tane benzer konulari oluyor. Ayrica esim ne yapmis onuda anlamis degilim defalarca yazdim ben calismiyorum diye esim bana psikolojik baski kuracak bir insan degil. Siz bu zihniyette oldugunuz icin direkt ortada boyle bir problem oldugunu dusunmussunuz belliki ama oyle birsey soz konusu degil daha oncede dedigim gibi konuda bu degil zaten. Kendi kafaniza gore problem uydurup ona gore yorum yapmayi birakin artik.

Bunu ben size yazmadim baska birinin yazisi uzerine yazdim niye herseyi burada tek siz ustunuze aliniyorsunuz. Anlama kitligi olan sizsiniz asil iyiki calismamaniz umrunuzda degil cok belli ediyorsunuz gercekten😂 bircok sey icinizde kalmis sanirim burdan yazarak rahatliyorsaniz iyi en azindan. Esinizin ailesi icin acgozlu paragoz diyorsunuz da belki onlarda sizin icin evde oturup oglumuzun parasini yiyor diyordur. Birde oyle dusunun.

Konuyu acan benim yanliz baskasi degil bu yuzden uzerime alinmis olabilirmiyim? Mesaji baskasina cevaben yazdiginizi anladim zaten onda sıkıntı yok.
Bunu ben size yazmadim baska birinin yazisi uzerine yazdim niye herseyi burada tek siz ustunuze aliniyorsunuz. Anlama kitligi olan sizsiniz asil iyiki calismamaniz umrunuzda degil cok belli ediyorsunuz gercekten😂 bircok sey icinizde kalmis sanirim burdan yazarak rahatliyorsaniz iyi en azindan. Esinizin ailesi icin acgozlu paragoz diyorsunuz da belki onlarda sizin icin evde oturup oglumuzun parasini yiyor diyordur. Birde oyle dusunun.
Kafaniza gore birseyler uydurup uydurup kendinizi tatmin ediyorsunuz. Calismiyor olmak umrumda degil diye bir yazi yazdigimi hatirlamiyorum cocuklarimi kendim buyutmek istedigim icin calismayi tercih etmiyorum dedim. Biri 3 yasinda diger henuz 1 yasinda olan iki cocugum var. Ikiside henuz kucuk. Anneanne babaanne duzenli olarak bakmaz. Ee bunun tek bir cozumu kaliyor biri krese digeri bakiciya. Hani bunun maliyeti? Maliyetinide gectim cocugumun biri orda digeri baska yerde kucucuk yasta annelerinden gunun buyuk bir kismini ayri gecirecekler. Kizim gunde 10 sefer meme ariyor oglum bir dakika dizimin dibinden ayrilmiyor cunku kendilerini benim yanimda guvende hissediyorlar. Bende onlarla bir aradayken kendimi rahat ve mutlu hissediyorum. Cocuklarimla doya doya vakit gecirmek icimde kalacagina baska seyler kalsin icimde. Son cumlenizde nasil bir kafada oldugunuzu acik secik doktunuz ortaya. Esimin ailesinin sizin gibi cirkin bir zihniyete sahip olmasi irgalamaz beni. Benim icin onemli olan esimin dusuncesidir.

Son düzenleme:
Son zamanlarda hiç kayınvalide tarafıyla konuştunuz mu? Eşiniz vermeyeceğinizi söyleyince almaktan vaz mı geçtiler yoksa kayınvalide altınlarınımı bozduracak?
Konuyu hic acmadim. Duydugum kadariyla kaynim duruma el koydu arabasini satip kendi alacakmis. Kp de ortaklasa girmek istiyor sanirim yari yariya. Kendi aralarinda daha neye karar verirler bilmiyorum.

Siz çalışmıyorsanız ve yani para sizin paranız değilse; kocanız açta açıkta bırakmıyor ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa; kocanızın kendi öz babasına vereceği paraya karışmaya hakkınız yok. Hele sert bir şekilde eşiniz yerine cevap vermeniz saygısızlık. Söylediğiniz şeylere bak, paragöz, pişkin vs ayıp. İstenilen de çok makul bir miktar.

Benimki de ailesine veriyor. Ağzımı açmam bile, kendi kazandığı paradan veriyor, ben yokken ailesi vardı, ne haddime karışmak.

Ben de borç ödüyorum, bir iş için lazımdı emekli babama o ayki maaşımı aktardım, karşımdaki adam böyle tepki verse kıyameti koparırım. Benim param benim kararım derim.
Yuuhhhh.... hem cinsini bukadar manipule eden hemcinsim... kadin kadinin dusmanidir gercekten. Ne demek sen calismiyorsun karisamazsin oylede bir karisirki.. eclilik anlayisiniz farkliymis. Yemegi ben yaptim sen yeme olmus bu. Ortak bir hayat varsa hersey ortaktir senin benim diye ayrim yoktur. Adam disarda calisiyorsa kadin evde calisiyor cocuklar birkeere ozveri emek istiyor kaldiki ev isi yemek evi idare etmek cabasi. Nasil bir dusunce yapisidir bu ya calismayan kadina vurcan kirbaci da de bari de tam olsun

Sağlık değil ihtiyaç değil keyfi alınacak bir tarla için şu zamanda borca girmeyin.zaten bu zamanda çalışmak ev ile ilgilenmek sitresli borçu uzatmak eşinizle aranıza baya mesafe girmesi demek.çok şükür bizim borcumuz bitti kendimiz aydan aya ne kalırsa yatırım yapıyoruz bir bakıyoruz acil ihtiyaç var oraya harcıyoruz.ama borç varken acil ihtiyaçta çıktımı borca borç ekleniyor maalesef.inşallah huzurunuz bozulmaz.borç bitti resmen mutluluğum geri geldi.

X