Laktoz intoleransı olan bebeğime ek gıda

akadmkah

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2023
327
450
34
Merhabalar arkadaşlar. Bebeğim tam 5 aylık olmak üzere. Sütüm olmadı hiç emziremedim. Hep mama verdik. İLk 3 ay çok sıkıntılı bir gaz sürecimiz vardı. Sonra laktoz intoleransı teşhisi koyuldu. Laktozsuz mamaya geçtik. Doğduğundan beridir bebeğim laktozsuz ya da değil fark etmeksizin (marka da fark etmiyor, hepsini denedik), mama içmeyi reddediyor. Çok zor mama içiriyoruz. 4 ay atağı ile birlikte mamayı hiç içmez oldu. Zorla veriyoruz. Günde 250 ml içiyor ya da içmiyor. Doktorumuz 4. ay ile birlikte ek gıdaya başlayalım dedi. Katı meyva sıkacağı ile elma suyu, ev yoğurdu, sebze yemeği suları ve elma-armut-şeftali cam rende yaparak hazırladığım pürelerden ve muz püresi veriyorum. Her birisini günde bir defa 10 kaşık kadar. Bebeğim ek gıdalarla birlikte mamayı tamamen içmeyi bıraktı. 5. ay ile birlikte daha fazla ek gıda vermek istiyorum. İnternette pirinç unlu, azcık pekmezle tatlandırılmış mamalar, haşlanmış patates ve havuçtan yapılmış püre tarifleri var. Beş ay için uygun oldukları yazıyor. Ancak laktoz intoleransı durumumuz ve genel bağırsak sorunlarımız beni korkutuyor. Sizce bu pürelerden ve pekmezli pirinç unlu muhallebilerden vermeli miyim? Doktorumuza da danışacağım ama benimle aynı durumu yaşayan anneler tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?
Yapabileceğim tarifler de paylaşırsanız sevinirim.

Yazmayı unutmuşum. Laktozsuz mama olarak bebelac laktozsuz denedik sevmedi. Sma laktozsuzu da sevmiyor. Başka mama yok sanırım Türkiye'de. Bildiğiniz varsa önerilere açığım.

X