Laparoskopi hakk─▒nda bilgisi olanlar ­čÖĆ

gokkusaginadusenbukalemun

Yanl─▒┼č yapt─▒ysam do─črusu ho┼čuma gitmemi┼čtir. ­čśî
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
21 Ocak 2021
1.746
2.171
Merhaba arkada┼člar ­čą░

Bilgi ve tecr├╝belerinize ihtiyac─▒m var.
Biz 11 ayd─▒r gebelik i├žin u─čra┼č─▒yorduk. Her ┼čey normaldi. Ultrason, hormon testleri, amh de─čerim, e┼čimin sperm testi ama s├╝rekli bir y─▒l dolmadan bir ┼čey yapamay─▒z diyorlard─▒. En son ben burda okuduklar─▒mla hsg yi ├Â─črendim. Son gitti─čimde utana s─▒k─▒la doktora hsg mi ├žektirsem acaba dedim. ├ç├╝nk├╝ bu tarz ┼čeyleri doktorlar genelde i┼člerine kar─▒┼čmak gibi alg─▒l─▒yorlar do─čal olarak. Sen bilirsin dedi bana. ├ľzele gidip ├žektirebilirsin dedi ve sonu├ž iki t├╝p├╝m de t─▒kal─▒. Her iki t├╝p├╝mde de hidrosalpinks var ve do─čal yollardan hamile kalmam imkans─▒z. T├╝p bebek yapt─▒rmam─▒z gerekiyor ama ├Âncesinde laparoskopi ile t├╝plerimin ya al─▒nmas─▒ ya da ba─članmas─▒ gerekiyor. (Ben ald─▒rma taraftar─▒y─▒m. Yumurtal─▒k kanserini de %60 oran─▒nda engelliyor. Zaten i┼člevsiz bir yap─▒y─▒ orda tutman─▒n bir anlam─▒ yok.) Benimle ayn─▒ s├╝reci ge├žirmi┼č ya da bu s├╝re├žten haberdar olan arkada┼člardan bana bu konuda yard─▒mc─▒ olmas─▒n─▒ istiyorum. Akl─▒mda bir ka├ž soru var.
1. Laparoskopi s─▒ras─▒nda yumurtal─▒klara zarar gelebilir mi? Bu y├╝zden ├Ânce yumurta toplama i┼člemi yap─▒l─▒yor mu?
2. Laparoskopi konusunda ba┼čar─▒l─▒ bir hekim ├Âneriniz var m─▒?
3. T├╝p bebek i├žin kullan─▒lan ila├žlar─▒ herkes mi kullan─▒yor? Yoksa hormonlar─▒, amh ─▒, rahmi normal olanlar i├žin ba┼čka bir yol mu izleniyor?

┼×imdiden ├žok te┼čekk├╝r ederim ­čą░

Forumda bu konularla ilgili ├žok ara┼čt─▒rma yapt─▒m ama cevap bulamad─▒─č─▒m i├žin konu a├žmak istedim.­čśŐ

V├╝cut Kitle ─░ndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI de─čer aral─▒─č─▒n─▒n ald─▒nda.
Boyuma g├Âre tavsiye edilen VKI aral─▒─č─▒nda olmam i├žin a─č─▒rl─▒─č─▒m─▒n 49 Kg. ile 66 Kg. aras─▒nda olmas─▒ gerekir.
Boyum : 163 cm. Ba┼člang─▒├ž Kilom :54 Kg. ┼×imdiki Kilom :49 Kg.

Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
21 Ocak 2021
1.746
2.171
Up!

Boyuma g├Âre tavsiye edilen VKI aral─▒─č─▒nda olmam i├žin a─č─▒rl─▒─č─▒m─▒n 49 Kg. ile 66 Kg. aras─▒nda olmas─▒ gerekir.

Amanita

Guru
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.466
22.913
. Laparoskopi s─▒ras─▒nda yumurtal─▒klara zarar gelebilir mi?
Malesef az da olsa bi hasar olu┼čuyor

T├╝p bebek i├žin kullan─▒lan ila├žlar─▒ herkes mi kullan─▒yor? Yoksa hormonlar─▒, amh ─▒, rahmi normal olanlar i├žin ba┼čka bir yol mu izleniyor?
T├╝p bebek de i─čneler genellikle ayni sadece ki┼činin de─čerleri ve yumurta duruma g├Âre doz farki var.

Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
21 Ocak 2021
1.746
2.171
Malesef az da olsa bi hasar olu┼čuyor

T├╝p bebek de i─čneler genellikle ayni sadece ki┼činin de─čerleri ve yumurta duruma g├Âre doz farki var.
├çok te┼čekk├╝r ederim. Peki laparoskopi ├Âncesi yumurta toplama i┼člemi yap─▒l─▒yor mu acaba? Bilginiz var m─▒? ­čą░

Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
21 Ocak 2021
1.746
2.171
Bende laparoskopi ve histeroskopi oldum sol tupum tikaliymis bu linke t─▒klay─▒p actigim konuyu okuyabilirsin yardimci olacaktir ameliyat ├Âncesi
­čî║ Thread 'Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem­čĆĘ' Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem­čĆĘ
├çok te┼čekk├╝r ederim ger├žekten. Baya─č─▒ ara┼čt─▒rd─▒m ama pek bir bilgi bulamad─▒m. ┼×imdi okurum. ­čśŐ

SiyahPapatyaa

Duydu─čum en g├╝zel ses ­čĺÖ­čž┐
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
9 A─čustos 2016
5.461
9.843
Arkadas─▒m─▒n da sizinki gibiydi. Yumurta toplama i┼člemini ameliyattan ├Ânce yap─▒p dondurdular daha sonra t├╝pleri al─▒p transfer ettiler. Bu arada ila├žlar ayn─▒. Tabi ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čiyor ama hemen hemen ayn─▒

Bebe─čimin do─čaca─č─▒ muhtemel tarih : 03-02-2022

Hamileli─čimin 26. haftas─▒ i├žindeyim.
Bebe─čimi kuca─č─▒ma almama 104 g├╝n kald─▒.

Bebe─činizin a├ž─▒lmaya ba┼člayan burun delikleri, periyodik nefes al─▒p verme kas hareketleri yaparak do─čumdan sonra nefes almaya haz─▒rlan─▒yor. Bu nefes al─▒p verme hareketleri akci─čerin geli┼čimini te┼čvik eder ve ultrason g├Âr├╝nt├╝lenmesinde tespit edilebilir. Bebe─činizin ba┼č─▒ndan poposuna kadar olan mesafe yakla┼č─▒k 23 cm civar─▒nda ve bebe─činizin a─č─▒rl─▒─č─▒ yakla┼č─▒k 700-800 gr. civar─▒nda.

Bebe─čimin yakla┼č─▒k a─č─▒rl─▒─č─▒ : 820 gr. - Yakla┼č─▒k boyu : 35.6 cm. (Ba┼čtan Topu─ča)

Hamilelik G├╝nl├╝─č├╝n├╝ ─░mza alan─▒na eklemek i├žin t─▒klay─▒n

Amanita

Guru
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.466
22.913
├çok te┼čekk├╝r ederim. Peki laparoskopi ├Âncesi yumurta toplama i┼člemi yap─▒l─▒yor mu acaba? Bilginiz var m─▒? ­čą░
Hay─▒r laparoskopi de direkt yumurtal─▒klara bi i┼člem uygulanmaz gobek sisirildigi i├žin aletlere alan olu┼čuyor . Rahim arka duvari etrafi konumu vs. Durumlara bak─▒l─▒yor varsa bir sorun m├╝dahale ediliyor.
Benim soo tup kapaliymis alinmadi ama acilmazmis da kaldi ├Âyle. Solda yumurtal─▒gim sa─čl─▒kl─▒ ama sagdaki yumurtaligim da yuzde 40 hasarli endometriozisten dolayi. Kar─▒┼č─▒k durumlar maalesef. Ve su an adet olmayi bekliyorum tup bebek icin. Normal yoldan imkansiz bizimde benden kaynakli

Amanita

Guru
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.466
22.913
Arkadas─▒m─▒n da sizinki gibiydi. Yumurta toplama i┼člemini ameliyattan ├Ânce yap─▒p dondurdular daha sonra t├╝pleri al─▒p transfer ettiler. Bu arada ila├žlar ayn─▒. Tabi ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čiyor ama hemen hemen ayn─▒
Benim tanisal ama├žl─▒ laparoskopi oldu─ču icin yumurtalara kar─▒┼č─▒lmadi ilaclar gibi ameliyatlarda kisiden ki┼čiye degisiyor

SiyahPapatyaa

Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
9 A─čustos 2016
5.461
9.843
Benim tanisal ama├žl─▒ laparoskopi oldu─ču icin yumurtalara kar─▒┼č─▒lmadi ilaclar gibi ameliyatlarda kisiden ki┼čiye degisiyor
Arkada┼č─▒m─▒nda yumurtlar─▒na kar─▒smad─▒lar. Ama ├Âyle tedavi ettiler ┼čuan ikiz bebekleri var . Hakk─▒n─▒zda hay─▒rl─▒s─▒ olsun ­čÖĆ­čĆ╗

Bebe─činizin a├ž─▒lmaya ba┼člayan burun delikleri, periyodik nefes al─▒p verme kas hareketleri yaparak do─čumdan sonra nefes almaya haz─▒rlan─▒yor. Bu nefes al─▒p verme hareketleri akci─čerin geli┼čimini te┼čvik eder ve ultrason g├Âr├╝nt├╝lenmesinde tespit edilebilir. Bebe─činizin ba┼č─▒ndan poposuna kadar olan mesafe yakla┼č─▒k 23 cm civar─▒nda ve bebe─činizin a─č─▒rl─▒─č─▒ yakla┼č─▒k 700-800 gr. civar─▒nda.

Bebe─čimin yakla┼č─▒k a─č─▒rl─▒─č─▒ : 820 gr. - Yakla┼č─▒k boyu : 35.6 cm. (Ba┼čtan Topu─ča)

Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
21 Ocak 2021
1.746
2.171
Benim korkum t├╝pler al─▒n─▒rken yumurtal─▒klar─▒n zarar g├Ârmesi. O s─▒rada Allah korusun(tabi k├╝├ž├╝k bir ihtimal ama) yumurtal─▒klara giden ve onu besleyen damarlardan ya da sinirlerden biri zarar g├Âr├╝rse yumurtal─▒klar─▒n i┼člevsiz kalmas─▒. Biliyorum ihtimali d├╝┼č├╝k ama korkuyorum art─▒k.

Amanita

Guru
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.466
22.913
Benim korkum t├╝pler al─▒n─▒rken yumurtal─▒klar─▒n zarar g├Ârmesi. O s─▒rada Allah korusun(tabi k├╝├ž├╝k bir ihtimal ama) yumurtal─▒klara giden ve onu besleyen damarlardan ya da sinirlerden biri zarar g├Âr├╝rse yumurtal─▒klar─▒n i┼člevsiz kalmas─▒. Biliyorum ihtimali d├╝┼č├╝k ama korkuyorum art─▒k.
Hic bir sorun olmaz teknoloji o kadar ilerledi ki kaneralar ipince aletler kullaniliyor. Ben ameliyattan beri duzenli yumurtlama g├Âr├╝yorum hic bir sorun olmadi

Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
21 Ocak 2021
1.746
2.171
Hic bir sorun olmaz teknoloji o kadar ilerledi ki kaneralar ipince aletler kullaniliyor. Ben ameliyattan beri duzenli yumurtlama g├Âr├╝yorum hic bir sorun olmadi
─░n┼čallah bir sorun ya┼čamam. O y├╝zden laparoskopi ile bir sorun olu┼čmas─▒ndan korktu─čumdan acaba ├Âncesinde t├╝p bebek tedavisine ba┼člay─▒p yumurta toplama i┼čleminden sonra m─▒ laparoskopi olsam dedim. Bu t├╝plerin hidrosalpinks olma ihtimali bile akl─▒ma hi├ž gelmemi┼čti. Yani benim adetlerim d├╝zenlidir, a─čr─▒m s─▒z─▒m olmaz. Nas─▒l adetim ba┼člar-biter anlamam. Normalde ├žok a─čr─▒l─▒ adet d├Âng├╝s├╝ falan oluyormu┼č. O y├╝zden yine bir olumsuzlukla kar┼č─▒la┼čmak beni ├žok y─▒prat─▒r.

SiyahPapatyaa

Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
9 A─čustos 2016
5.461
9.843
Hakl─▒s─▒n─▒z ama baska ├žareniz yok. O t├╝pler bas─▒n─▒za ├žok i┼čler a├žar. Gebe kalsan─▒z bile t├╝p bebek ile olumsuz sonuclan─▒r. Benm tek t├╝p├╝m al─▒nd─▒ teki kapal─▒yd─▒ ona ra─čmen hsg ├žektirdi doktorum. T├╝p├╝m ┼či┼č mi de─čilmi diye. Maalesef tutunam─▒yormus o durumlarda