Makyaj ve abdest

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

enteldantell

Aktif Üye
Pro Üye
30 Haziran 2022
2.591
4.122
Merhaba hepinize.
İnternette konuyu araştırırken sayfaya denk geldim bir de sizlere sormak istedim.
Aslında internette konuyla ilgili fetva buldum ama emin olamadım.
Bilenler bana lütfen yardım etsin.
BEN makyaj yapıyorum, rimelim, bb kremim mutlaka sürerim.
Markaları helal sertifikası olan bir marka.
İşyerinde abdest alınca, yüzümü yıkayınca zaten bb krem gidiyor, rimel de sulanıyor, su bazlı zaten, akmıyor ama ıslak ıslak oluyor ıslandığı, suyun geçtiği belli.
Ama ben yüüzmü güzelce yıkayıp rimeli çıkarmadan namaz kılıyorum çünkü işyerinde olmuyor.
Namaza karşı büyük bir istekle doluyum ve saba namazına bile kalkıyorum.
Ama bu makyaj konusu içime vesvese oluyor, vazgeçemiyorum da makyajdan.
Hocalar eğer pis bir madde değilse su geçiriyorsa kılınabilir diyor ama aranızda bu konuda yine de bana yol gösterecek vardır diye yazmak istedim.

Fetvaya gerek var mı derken tabi ki var. Farz yerine getiriyorsanız kurallarına uyacaksınız. He ben riske atarım artık kabul olup olmamasını Allah'a bırakırım diyorsanız ayrı. Ama abdest geçmediği bariz. Çok düşkünseniz bir zahmet silip abdestinizi alıp tekrar süreceksiniz veya işe gelmeden abdest alıp makyajı yapıp tüm gün abdesti tutacaksınız. Öyle farz ibadetin kuralı belliyken olsun Allah niyete bakar derseniz bu ne kadar samimi olur.

Ne kadar güzel bir yorum çok teşekkür ederim gerçekten ❤️
O yorumun güzelliğinden ziyade ; senin işine gelmesi,makyaj yapmayı surdurmek istemen ve bunu uygun bir cevap duyarak içini rahatlama caban bana kalirsa
İnanç kendi kuralları ve yaptırımları dahilinde kabul görür.
En ufak bir şüphen bile varsa demek ki inanmış olduğunun dine ters dusecegiyle alakalı bir tedirginliğin var.
Sorduğun sorunun cevabını farkında olmadan veriyorsun ama seni bir şey olmayacağına ikna etmemizi istiyorsun.
Dedikleri gibi muftuluge soracaksın.
Makyajla kıl,kabul olur diyen ; günahını da paylaşacak mi ?

Fetvaya ne gerek var ki? Allah kabul etsin, ne mutlu sana namazını kılıyorsun. Niyetin önemli. Varsın rimelin kirpiğinde, bb kremin yüzünde olsun.
Tabi canım, namazın vaktini, rekatını falan da kendine göre belirlesin hatta sonuçta niyet önemli.

Eleştirmeden güzel bir dil kullanması hoşuma gitti, ne var ki bunda? Din sözkonusu olunca kalp kırıp döken çok oluyor, ben samimi bir şekilde soru sormak istedim. Lütfen kırıcı olmayalım.
Diğerleri güzel değil mi? Mesela en mantıklı yorum makyajınızı silip sonra tekrar rimel, bb krem vs. sürmenizdi.

O yorumun güzelliğinden ziyade ; senin işine gelmesi,makyaj yapmayı surdurmek istemen ve bunu uygun bir cevap duyarak içini rahatlama caban bana kalirsa
İnanç kendi kuralları ve yaptırımları dahilinde kabul görür.
En ufak bir şüphen bile varsa demek ki inanmış olduğunun dine ters dusecegiyle alakalı bir tedirginliğin var.
Sorduğun sorunun cevabını farkında olmadan veriyorsun ama seni bir şey olmayacağına ikna etmemizi istiyorsun.
Dedikleri gibi muftuluge soracaksın.
Makyajla kıl,kabul olur diyen ; günahını da paylaşacak mi ?
Ne kadar kötü bir dil, Allaha havale ediyorum sizi. Başta da söyledim, tecrübesi olanlardan bilgi istiyorum diye, insanları aşağılamak kalp kırmak ne kadar kolay değil mi

Bunu biliyorum ama ben bu şekilde kılınabiliyor mu onu soruyorum, belki kılan vardır, daha iyisini bilen vardır diye.
Bunun cevabını bu işin ehilleri verebilir. Burada kılınır tabii denilince içinize nasıl sinecek?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X